Skocz do zawartości
Horser

OLED full HD czy LCD 4k

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, Mr.Hankey napisał:

Nie wiem jaki LCD posiadałeś, ale z tego co piszesz wynika, że oględnie mówiąc nie najlepszy, więc pewnie z tego powodu wypisujesz głupoty... Przykłady pierwsze z brzega:

LG C7 (jaśniejszy od EG9A7V) - SDR: 130cd/m2 (pełny ekran)

ZD9 - 650cd/m2

DX900 - 780 cd/m2

KS9500 - 580cd/m2

Pomiary oczywiście z forumowych testów.
 

Oględnie mówiąc, to jak na rok 2011 (bo wtedy kupowałem czwarty z kolei i ostatni lcd) miałem model przedostatni z górnej półki jak na tamte czasy, a był to SONY 46HX820. Nad nim był już tylko HX920 z pełnym podświetleniem led. Więc nie był to jakiś chłam - oczywiście jak na 2011 rok. Więc nie porównujmy do obecnych modeli lcd - bo nie miałem i nie mam z nimi nic do czynienia. Prawda była taka, że aby osiągnąć w miarę zadowalającą czerń trzeba było oglądać na niezbyt dużej jasności, która mimo wszystko wystarczała, żeby obraz miał zadowalające parametry.

Pisałem już wcześniej na tym forum - przed wyborem OLED-a zastanawiałem się nad SONY XE9005, ale... jak zobaczyłem w MM przy bardzo jasnym świetle, jaką on prezentuje czerń, to mój zapał do lcd opadł... czerń była prześwietlona wpadająca w granatowy odcień - i to na telewizorze za wcale niemałe pieniądze.

I kupując OLED-a nie żałuję tej decyzji - przeważa przede wszystkim prawdziwa smolista czerń, kontrast, plastyczność obrazu, głębia obrazu - a głębia do tego stopnia, że funkcja 3D jest w zasadzie niepotrzebna, bo wszystkie filmy kręcone w technologii 3D a wydane również w 2D mają znacznie większą głębię i przestrzeń obrazu, co bardzo widać na tv OLED.

Więc proszę nie pisać, że wypisuję głupoty - bo do jakich celów jest niezbędne osiągnięcie tak dużej jasności ekranu? Do HDR i owszem, do oglądania w bardzo jasnym pomieszczeniu - ale z tym raczej wszystkie tv w miarę sobie radziły. Do oglądania filmów (kino domowe) zawsze wszystkie parametry związane z jasnością są obniżane...

Cyferki z testów, cyferkami... tylko kto ogląda telewizor na maksymalnej jasności?

A7 ma pod względem jasności jeszcze bardzo duży zapas, nie posiada funkcji HDR, więc po co, dla jakich celów było konstruować w tym przypadku panel o wyższej jasności. Po raz kolejny powtórzę, że miałem okazję widzieć w sklepie obok siebie A7 i B7 - ten sam sygnał z tego samego źródła (zakładam, że ustawienia były w trybie sklepowym - tego nie mogłem sprawdzić) i obraz, a konkretnie jego jasność w A7 w niczym nie odbiegała od B7. Jeśli by zrobić ślepy test (bez znajomości modelu tv) sądzę, że bardzo trudno było by odgadnąć jaki to model. 

A poza tym i tak dobrze wiemy, że telewizory OLED mają ograniczaną możliwość jasnego świecenia (ABL), więc jaki prawdziwy potencjał tkwi w tych matrycach to chyba wie tylko sam producent.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HDR i jasność to jedno, rózne zmienne to drugie. Dx900 świetny model, ale input lag w ps4 pro niegrywalny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, KaMario napisał:

Zwyczajnie twierdzę, że OLEDy posiadają dość jasne matryce, na tyle, że do zwyczajnego oglądania np. filmów z płyt blu-ray jest jeszcze ogromny zapas jasności.

Telewizor z zasady kalibruje się na poziom 100 - 120 nit, natomiast kalibrując na jasne otoczenie można spokojnie przekroczyć poziom 300 nit, dlatego w ciemnym pomieszczeniu A7 ma wystarczajacy potencjał ale w jasnym już zwyczajnie do tego poziomu zabraknie mu ok. 100 nit i to nie ma nic wspolnego z HDR. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Ary napisał:

Dx900 świetny model, ale input lag w ps4 pro niegrywalny.

Z pierwszą częścią Twojej wypowiedzi ciężko polemizować, natomiast druga to już kompletne banialuki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, KaMario napisał:

Pisałem już wcześniej na tym forum - przed wyborem OLED-a zastanawiałem się nad SONY XE9005, ale... jak zobaczyłem w MM przy bardzo jasnym świetle, jaką on prezentuje czerń, to mój zapał do lcd opadł... czerń była prześwietlona wpadająca w granatowy odcień - i to na telewizorze za wcale niemałe pieniądze.

Miałeś już zwracaną na to uwagę - Sony ma doskonałą czerń, w warunkach sklepowych bardzo zbliżoną lub wręcz identyczną (zależy to od ilości/siły światła zastanego w sklepie) jak OLED - musi mieć tylko aktywowany system lokalnego wygaszania, w przeciwnym wypadku daje czerń jak zwykły budżetowy tv za 2000-3000 pln.  Dlatego prośba abyś nie powtarzał błędnych informacji bo wprowadzasz (nie)świadomie innych w błąd.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Xisiek napisał:

Miałeś już zwracaną na to uwagę - Sony ma doskonałą czerń, w warunkach sklepowych bardzo zbliżoną lub wręcz identyczną (zależy to od ilości/siły światła zastanego w sklepie) jak OLED - musi mieć tylko aktywowany system lokalnego wygaszania, w przeciwnym wypadku daje czerń jak zwykły budżetowy tv za 2000-3000 pln.  Dlatego prośba abyś nie powtarzał błędnych informacji bo wprowadzasz (nie)świadomie innych w błąd.

Czy wprowadzaniem w błąd można nazwać opisywanie autentycznych wrażeń z oglądu telewizorów w sklepie, i to przy mega jasnym oświetleniu? Piszę co widziałem, może i na wprost 49XE9005, którego oglądałem trzymał czerń, ale pod kątem, wcale niewielkim już nie... dlaczego więc nie można o tym mówić / pisać... Nie mam pojęcia jakie funkcje miał odpalone a jakie nie, bo nie zaglądałem mu do menu.

18 minut temu, Xisiek napisał:

Telewizor z zasady kalibruje się na poziom 100 - 120 nit, natomiast kalibrując na jasne otoczenie można spokojnie przekroczyć poziom 300 nit, dlatego w ciemnym pomieszczeniu A7 ma wystarczajacy potencjał ale w jasnym już zwyczajnie do tego poziomu zabraknie mu ok. 100 nit i to nie ma nic wspolnego z HDR. 

OK, tylko dlaczego w takim razie patrząc na obraz A7 i B7 w sklepie przy bardzo jasnym oświetleniu nie odczuwa się różnicy w jasności obrazu na korzyść jednego czy drugiego modelu?

Opieramy się na razie na niewielu, bo bodajże dwóch istniejących na tą chwilę testach modelu A7, z których jeden z nich został na tym forum dość mocno skrytykowany, więc... może poczekajmy aż będzie test na tym forum.

Mam wrażenie, że wiele osób wypowiada się na temat telewizora, z którym nie miały nic do czynienia, poza cyferkami i tekstami z internetu... Ja mam go w domu i wiem co widzę i jak ten tv (A7) świeci względem innych OLED-Ów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, KaMario napisał:

Czy wprowadzaniem w błąd można nazwać opisywanie autentycznych wrażeń z oglądu telewizorów w sklepie, i to przy mega jasnym oświetleniu? Piszę co widziałem, może i na wprost 49XE9005, którego oglądałem trzymał czerń, ale pod kątem, wcale niewielkim już nie... dlaczego więc nie można o tym mówić / pisać... Nie mam pojęcia jakie funkcje miał odpalone a jakie nie, bo nie zaglądałem mu do menu.

Jeżeli pisze się niezgodnie z faktami tak jak Ty to robisz to naturalnie.  Poza tym chciałem zauważyć, iż fakt, że Ty (czy ktokolwiek inny)  nie widziałeś różnicy bynajmniej nie znaczy, że jej nie ma.

PS> Właśnie aby uniknąć sytuacji subiektywnych, robi się pomiary wykorzystując do tego urządzenia kosztujące sporo więcej niż taki tv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Mr.Hankey napisał:

Z pierwszą częścią Twojej wypowiedzi ciężko polemizować, natomiast druga to już kompletne banialuki...

Grałeś/miałeś/używałeś? Podziel się opinią. Nie pisze złośliwie. Ja sugeruje się testami, więc oczywistym jest, że mogę się mylić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, KaMario napisał:

OK, tylko dlaczego w takim razie patrząc na obraz A7 i B7 w sklepie przy bardzo jasnym oświetleniu nie odczuwa się różnicy w jasności obrazu na korzyść jednego czy drugiego modelu?

A umiesz czytać ? To  wejdź w test np. modelu b7 i zobacz sobie jego maksymalną jasność w trybie SDR, zagadka się szybo rozwiąże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Xisiek napisał:

Jeżeli pisze się niezgodnie z faktami tak jak Ty to robisz to naturalnie.  Poza tym chciałem zauważyć, iż fakt, że Ty (czy ktokolwiek inny)  nie widziałeś różnicy bynajmniej nie znaczy, że jej nie ma.

PS> Właśnie aby uniknąć sytuacji subiektywnych, robi się pomiary wykorzystując do tego urządzenia kosztujące sporo więcej niż taki tv.

Dobrze, przyjmuję do wiadomości, i przestaję się już wypowiadać na temat moich wrażeń, które to wrażenia było, nie było, są też faktami.

Bardzo jestem ciekaw testu OLEDa A7 kolegów z tego forum. Mam nadzieję, że doczekamy się.

Ps. Kiedyś mi wmawiano, że mój poprzedni leciwy już jak na dzisiejsze czasy 46HX820 ma super czerń, tylko jak go przygarnąłem i zacząłem oglądać filmy w kinowym formacie obrazu - rozczarowanie moje było przeogromne, i zaczęło się manipulowanie i szukanie ustawień kalibracyjnych poprawiających czerń.

Zawsze byłem maniakiem firmy SONY i miałem duży sentyment do marki, ale obecne SONY to nie to samo SONY co np. 20 lat temu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przed chwilą, KaMario napisał:

Dobrze, przyjmuję do wiadomości, i przestaję się już wypowiadać na temat moich wrażeń, które to wrażenia było, nie było, są też faktami.

Przykład - stoję 60 konnym autem na światłach, obok 400 konna maszyna, startujemy, wyprzedzam plastikowym wozikiem 400 -konnego potworka, czy to znaczy, że 60 konne "wozidło" jest szybsze? Fakt? A może raczej kierowca obok nie "wdepnął" zwyczajnie w podłogę? Fakt?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Xisiek napisał:

A umiesz czytać ? To  wejdź w test np. modelu b7 i zobacz sobie jego maksymalną jasność w trybie SDR, zagadka się szybo rozwiąże.

A umiem czytać... maksymalna jasność modelu B7 w SDR po kalibracji - 125 cd/m2 (pełny ekran), 375 cd/m2 (skrawek ekranu).

A7 wg http://www.tvtest.pl/lg-55eg9a7-test/ - 93 cd/m2 (pełny ekran), 246 (10% ekranu) w SDR.

Więc cyferki pokazują, że A7 jest ciemniejszy.

Ale chyba nie dążymy do tego, żeby telewizor świecił jak łuk elektryczny spawarki...

8 minut temu, Xisiek napisał:

Przykład - stoję 60 konnym autem na światłach, obok 400 konna maszyna, startujemy, wyprzedzam plastikowym wozikiem 400 -konnego potworka, czy to znaczy, że 60 konne "wozidło" jest szybsze? Fakt? A może raczej kierowca obok nie "wdepnął" zwyczajnie w podłogę? Fakt?

I co niby ten przykład ma dowieźć... że są dwa różne telewizory, jeden o słabszych parametrach a drugi o niebo od niego lepszy, a taki sam obraz O takich samych efektach wizualnych dla odbiorcy) można widzieć w zależności od ustawień parametrów kalibracyjnych? 

Jeśli o to chodzi, to jest to dla mnie jasne, mimo że o tym nie pisałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytaj ze zrozumieniem, wolniej, bez emocji - a zrozumiesz o co chodzi, bo wszystko już zostało napisane, wręcz na tacy pod nos podane. Wystarczy chwilę pomyśleć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Kazde dziecko wie ze technologia oled w telewizorze jest lepsza od lcd i tyle

z tym się nie dyskutuje

wystarczy poczytac recenzje duzych portali technologicznych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Powiem tak morze oled jest lepszy od LCD Ale jak się okazuje to dlaczego tu na tym forum jest tyle tych oledów wypalonych Ciekawe co by było jak by LG nie wymieniało tych wypalonych paneli Jak kolega chce kupić DX 900 niech sobie kupi O tym tv tutaj na tym forum jest najmniej wpisów jak to do bani ten tv Ja mam dx 900 i nie żałuje wydanych pieniędzy na ten tv bo problemów z nim nie mam Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, JAC_ZAR napisał:

Kazde dziecko wie ze technologia oled w telewizorze jest lepsza od lcd i tyle

Jakby była lepsza to w cenie ok 5 tys. sprzedawałby się praktycznie tylko jeden tv o symbolu 910, a jakoś klienci wcale się o niego nie zabijali - ciekawe czemu? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jakby była lepsza to w cenie ok 5 tys. sprzedawałby się praktycznie tylko jeden tv o symbolu 910, a jakoś klienci wcale się o niego nie zabijali - ciekawe czemu?
Zapewne dlatego, że nie jest to model UHD. Kiedy zewsząd biją reklamy z telewizorami 4k to nawet kupując sprzęt do naziemnej tv każdy chce 4k.

Wysłane z mojego HTC One_M8 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że ludzie zwyczajnie nie zdają sobie sprawy, że materiały o rozdzielczości full HD gorzej wyglądają pod względem ostrości obrazu na telewizorze 4K niż na matrycy o natywnej rozdzielczości full HD. Dzieje się tak niestety dlatego, że obraz musi być skalowany przez telewizor do 4-krotnie wyższej rozdzielczości. Potem w domu jest lament, że obraz jakiś taki mało ostry, rozmyty...

Jeśli ktoś nie ma zamiaru oglądać źródeł 4K to po co mu telewizor z taką rozdzielczością... ale niektórzy na to wcale nie zwracają uwagi, liczy się nowinka, nowa technologia...

3 godziny temu, JAC_ZAR napisał:

Kazde dziecko wie ze technologia oled w telewizorze jest lepsza od lcd i tyle

z tym się nie dyskutuje

wystarczy poczytac recenzje duzych portali technologicznych

Po moich doświadczeniach, zgadzam się w pełni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, jak to jest z tym FullHD na telewizorze 4K? Rozumiem, że TV robi upscalling do 4K zawsze - jak jest z jakością takiego czegoś, czy rzeczywiście obraz FHD wygląda lepiej na wyświetlaczu FullHD niż 4K? Bo jeśli tak to do gry wraca ten OLED, z tego co widzę większość rzeczy planuje oglądać to jednak FullHD nie 4k...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Horser napisał:

Właśnie, jak to jest z tym FullHD na telewizorze 4K? Rozumiem, że TV robi upscalling do 4K zawsze - jak jest z jakością takiego czegoś, czy rzeczywiście obraz FHD wygląda lepiej na wyświetlaczu FullHD niż 4K? Bo jeśli tak to do gry wraca ten OLED, z tego co widzę większość rzeczy planuje oglądać to jednak FullHD nie 4k...

Skalowanie ma bardzo niewielki, właściwie niewychwytywalny skutek. Były robione dokładne analizy tego - np. tu: https://hdtvpolska.com/skalowanie-obrazu-czy-widac-roznice-w-nowych/
Wbrew pozorom, największy wpływ ma to, że kupujemy sobie przeważnie większy ekran i gorszy materiał o niskiej rozdzielczości wygląda po prostu zawsze gorzej na dużym telewizorze. Bardziej liczy się tu postprocesing słabego materiału o niskiej rozdzielczości. Tu akurat Sony z układem X1 zdecydowanie wyróżnia się spośród reszty (pozytywnie)

Edytowane przez Subman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, franus122 napisał:

Witam Powiem tak morze oled jest lepszy od LCD Ale jak się okazuje to dlaczego tu na tym forum jest tyle tych oledów wypalonych Ciekawe co by było jak by LG nie wymieniało tych wypalonych paneli Jak kolega chce kupić DX 900 niech sobie kupi O tym tv tutaj na tym forum jest najmniej wpisów jak to do bani ten tv Ja mam dx 900 i nie żałuje wydanych pieniędzy na ten tv bo problemów z nim nie mam Pozdrawiam 

Co masz podłączone do tv? Jakie materiały oglądasz?

I czy podczas grania na PS4 możesz włączyć lokalne wygaszanie, by otrzymać lepsza czerń? Czy może nie da się bo zwiększa lag?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, vader_4747 napisał:

Zapewne dlatego, że nie jest to model UHD.emoji6.png 
 

Po części zapewne tak, ale nie tylko. Wystarczy bowiem udać się do sklepu i włączyć na 910 normalna tv w HD i mieć obok średniej klasy LCD by zobaczyć że obraz na oledzie jest zwyczajnie gorszy i ciemniejszy - wystarczy nieco chęci i dobre oko.

PS.Miedzy innymi  właśnie z tego powodu na OLEDach w dużych sklepach prawie zawsze lecą specjalnie przygotowane  dema.

10 godzin temu, Horser napisał:

Właśnie, jak to jest z tym FullHD na telewizorze 4K? Rozumiem, że TV robi upscalling do 4K zawsze - jak jest z jakością takiego czegoś, czy rzeczywiście obraz FHD wygląda lepiej na wyświetlaczu FullHD niż 4K? 

Nie wiem gdzie to kto wymodził, ale faktycznie gdzieś w sieci taka opowieść się pojawiła. W skrócie - jest to nieprawda. Tv z panelem 4k skaluje sobie każdy materiał do rozdzielczości natywnej matrycy, więc jeżeli tylko poda się dobry/gęsty sygnał to wygląda on zdecydowanie lepiej na tv 4k nie fhd. Natomiast jak poda się cos słabej jakości to i efekt będzie kiepski - tak samo jednak będzie na fhd. 

PS. Zrob sobie prosty test - nagraj jakąś klasowa animacje/bajkę na pendrive i odpal na 4k i fhd - zobaczysz od razu o ile ostrzejsze "wydanie" dostajesz po skalowaniu. Tylko wyłącz w menu polepszacze obrazu i ostrość w obu tv daj na 0.

A i jeszcze uwaga, zwróć uwagę na dalsze plany, tam szczególnie widoczna jest różnica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK Panowie, pooglądałem trochę te TV i Samsung MU7000 jest chyba najlepszym rozwiązaniem dla mnie - kosztuje 1.5k niej od SONY, jakościowo tez mi odpowiada - jeszcze nie podjąłem ostatecznej decyzji, ale coraz bardzie skłaniam się właśnie ku niemu. Gdybym chciał dołożyć to kupiłbym LG B7V są teraz po 7.7k.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

porównywanie tv w sklepie nie jest najlepszym pomysłem 

tam tv mają ustawiony obraz na żywy 

taki obraz w warunkach domowych oczy wypala

jak poprosiłem w sony center, żeby zmienili na kinowy, to powiedzieli, że przy sklepowym oświetleniu będzie źle wyglądał

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ sam miałem ostatnio ten dylemat, to może podpowiem co u mnie zdecydowało za wyborem. Ja zastanawiałem się nad oledem LG, Sony xe9005 i Panasonic ex780. Wybór padł na Sony, bo chyba w tej klasie ma najlepszy obraz wśród LCD. Oleda trochę się przestraszyłem, bałem się jeszcze wypaleń, czy powidoków. Dodatkowo stwierdziłem, ze jednak coraz więcej materiałów 4K się pojawia (netflix, konsole do gier, internet), więc warto by telewizor je odtwarzał. Dodatkowo jeśli autor gra dużo na konsoli to gry w HDR ponoć robią niesamowite wrażenie. Samsung? Wg mnie to na chwilę obecną najbezpieczniejszy wybór. Zapewnia dobry obraz, a przy tym nie trzeba się martwić systemem operacyjnym. Tizen działa płynniej od Androida, nie słyszałem by komukolwiek się zawiesił, jest naprawdę intuicyjny i prosty w obsłudze. MU7002 zbiera pozytywne opinie, ale nawet porównując w sklepie, to wg mnie różnica między nim a Sony jest bardzo duża. To po prostu nie ta sama półka. Jeśli nie xe90 to wg mnie można śmiało się zainteresować tańszym Sony xe85.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...