Skocz do zawartości
szewi

Epson TW9300 / TW7300 w codziennym użytkowaniu

Rekomendowane odpowiedzi

Tak sobie myślę, że porównując zdjęcia z testów 7300 vs 9300 to ten drugi ma lepszą czerń oczywiście ale gubi detale w czerniach i może dla niego faktycznie lepiej biały ekran, który to trochę poprawia.

Jednak dla 7300 chyba lepiej szary, bo on ma więcej detali w czerniach i nie potrzebuje białego ekranu, za to potrzebuje lepszą czerń, którą zapewnia ekran szary.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, raf7705 napisał:

Tak sobie myślę, że porównując zdjęcia z testów 7300 vs 9300 to ten drugi ma lepszą czerń oczywiście ale gubi detale w czerniach i może dla niego faktycznie lepiej biały ekran, który to trochę poprawia.

Jednak dla 7300 chyba lepiej szary, bo on ma więcej detali w czerniach i nie potrzebuje białego ekranu, za to potrzebuje lepszą czerń, którą zapewnia ekran szary.

A gdzie konkretnie, w którym miejscu testu jest mowa, że 9300 gubi detale w czerniach ? To raczej na odwrót powinno być bo 9300 ma 2500 Lm, a 7300 - 2300Lm. Można mieć i doskonałą czerń i detale...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy popatrzeć na zdjęcia w teście.
No właśnie tam piszą że 9300 podają że jest jaśniejszy a pomiarach im wyszło, że to 7300 jest jaśniejszy!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie to się wydaje, że te zdjęcia miały pokazać, że 9300 ma lepszy kontrast, a nie, że gubi detale w czerniach..., ale może się mylę. Ja u siebie w każdym razie żadnego gubienia nie zaobserwowałem i to nie jest raczej zasługa ekranu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak miały pokazać ale przy okazji widać, że gubi detale w czerni.

Zresztą w tekście też o tym piszą, że 7300 lepiej oddaje detale w czerniach.

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, szewi napisał:

@qbakos powiem Ci ze nie ma duzej (wbrew pozorom) roznicy w czerni miedzy szarym a jasnym (przynajmniej w dedykowanym pomieszczeniu). ok troche bedzie lepsza z racji ogolnie ciemniejszego obrazu na szarym, ale jak ogladalem szary i bialy w dedykowanej salce bylem zdziwiony jak niewielka roznica w czerni byla miedzy ekranem szarym a bialym, za to ronica w detalach w czerniach oraz kolorach na korzysc ekranu bialego byla miazdzaca na korzysc ekranu bialego. To sprawialo ze miales ogolnie wrazenie ze obraz jest bardziej zywy na ekranie bialym.

 

7 godzin temu, mikas napisał:

Tu nie chodzi o samą biel. Cały obraz jest taki mdły. Na białym ekranie jest więcej szczegółów i na prawdę lepsze kolory. Czerń można uzyskać w inny sposób przyciemniając pokój i zapanować nad odbijanym światłem po bokach ekranu. Jednak nie warto to robić ekranem pogarszając parametry obrazu. 

Koledzy lubią cukierkowe kolory (i pewnie nie lubią np. trybu "film" w tv) i bardzo dobrze, bo nasza rzeczywistość jest taka szara;)...

Ale to nie daje uprawnień do pisania takich herezji:

5 godzin temu, hubio napisał:

Ostatni raz reasumując :) - polecam szare ekrany wyłącznie dla ludzi, którzy mają słabsze projektory i chcą mieć rewelacyjną czerń (jest to dla nich bardzo istotny czynnik) i jednocześnie godzą się na niewłaściwą biel. Pewno i w naszych 7300/9300 czerń była by jeszcze lepsza na szarym, ale wzrost jakości byłby pewno niewielki, za to biele mogłby by ucierpieć.

Masz mikas 100% racji. Dokładnie miałem takie same przemyślenia po zakupie szarego i wymianie na biały... Jak widać nie warto iść za tłumem (wyznawców szukających doskonałej czerni OLED jak świętego grala :) ) . Zacząłem od szarego bo większość ludzi go polecała. Myślę, że wynika to z tego, że pokutuje wciąż obraz projektorów z przed kilku lat gdzie szare ekrany bardzo poprawiły kontrast i czerń wtedy sprzedawanych modeli, ale nie ma to dużego znaczenia w projektorach dzisiejszych pow. 10000zł.

ponieważ

7 godzin temu, qbakos napisał:

Biel może być jaśniejsza lub ciemniejsza, ale najważniejsza jest czerń. Szary ekran jednak ją uwydatni, choćby przez pochłanianie części światła (gain poniżej 1).

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Barnaba napisał:

 

Koledzy lubią cukierkowe kolory (i pewnie nie lubią np. trybu "film" w tv) i bardzo dobrze, bo nasza rzeczywistość jest taka szara;)...

Dokładnie - nigdy w TV nie używam trybu kino tylko zawsze dynamiczny. Czy kolory są cukierkowe ? Nie powiedziałbym, ale obraz jest po prostu dobrze skontrastowany (jak dla mnie).

Biel nie może być jaśniejsza lub ciemniejsza, bo biel to biel... ma być biała (po prostu). Tydzień męczyłem się z szarym ekranem i bardzo chciałem się przystosować bo nie chciało mi się go wymieniać (pełno pracy z pakowaniem. odsyłaniem itd szczególnie jak się ma montowany sufitowo i jest się samemu do montażu) i nie byłem po prostu w stanie patrzeć na te wszystkie jasne kolory które były ciemne..., a kolor skóry to w ogóle nie przypominał prawdziwego...

W internecie cały czas toczą się dyskusje, który ekran - szary czy biały jest lepszy więc to wcale nie jest takie oczywiste. W jednym miejscu wyczytałem np., że co z tego, że jest dobra czerń na szarym jak cierpią na tym wszystkie inne rzeczy. Ja myślę, że po prostu każdy musi sam przez to przejść i tyle... Wskazówką może być to co napisałeś - jeśli ktoś lubi tryb kino w TV i kupuje projektor + ekran może spokojnie brać szary.  Jeśli ktoś (jak ja) nie lubi trybu kino w TV niech się dobrze zastanowi przed kupnem szarego. Dochodzą też możliwości samych projektorów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanuję twoje preferencje i nawet przestałem się dziwić, że ludzie wydają kupę kasy, żeby zobaczyć tryb "dynamiczny" w tv lub projektorze.

Dziwię się natomiast, że ty ferujesz wyroki i oceniasz innych mając tylko swoje upodobania za oręż, a nie fachową wiedzę;)

  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

 

 

 

Biel nie może być jaśniejsza lub ciemniejsza, bo biel to biel... ma być biała (po prostu).   

 

 Prawdopodobnie nie bylo intencja autora aby rozsmieszyc czytelnikow, ale mnie ta wypowiedz rozbawila. Nie zebym mial bardzo dziwne poczucie humoru. Po prostu "oczywistosc" i prostota regulacji bieli, nie jest dla mnie tak oczywista jak dla autora. Moze za duzo starych wyswietlaczy wokol, a moze pamiec mnie juz zawodzi?  

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@binary mężczyzna rozróżnia kolory - biały to biały, czarny to czarny.

ps.

u "naczelnika państwa" jest odwrotnie ale również zdecydowanie;)

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swój ekran bardziej testowałem na JVC bo Epsona już oddałem i zostaje przy JVC który ma lepszą czerń. I też lubię ciemny obraz, ale w HDR niestety obraz był za ciemny i gubił szczegóły w cieniach.Bawiąc się tym JVC i gammą, chcąc uzyskać lepszą czerń za każdym razem cały obraz się bardzo przyciemniał a przy białych kartkach które miałem do testowania wyglądało to o wiele lepiej. Sam projektor stoi daleko bo 5,2m od ekranu więc w moim przypadku uzyskanie większej jasności jest bardzo ważne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wierz mi Binary, ale tydzień czasu próbowałem doprowadzić na tym szarym ekranie i Epsonie 6700 biel do białości :). Próbowałem wszystkich możliwych opcji, oczywiście gamma itd i nic to nie dawało. To znaczy dawało i np. biel się poprawiała, ale spadał kontrast...

Ja powtarzam, że nie jestem ekspertem. Piszę tylko o swoich odczuciach po to żeby ktoś podobny do mnie nie musiał przechodzić tego co ja z wymianą. Fajnie to wyszło z tym, że białe ma być białe :) Chodziło mi o to, że na szarym ekranie ta biel była szara - to nie była taka biel jak normalnie.

I to nie ja kogoś oceniam Barnaba tylko raczej Ty pisząc, że ludzie wydają kupę kasy... itd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, mikas napisał:

Ja swój ekran bardziej testowałem na JVC bo Epsona już oddałem i zostaje przy JVC który ma lepszą czerń. I też lubię ciemny obraz, ale w HDR niestety obraz był za ciemny i gubił szczegóły w cieniach.Bawiąc się tym JVC i gammą, chcąc uzyskać lepszą czerń za każdym razem cały obraz się bardzo przyciemniał a przy białych kartkach które miałem do testowania wyglądało to o wiele lepiej. Sam projektor stoi daleko bo 5,2m od ekranu więc w moim przypadku uzyskanie większej jasności jest bardzo ważne.

Poza lepszymi czerniami JVC sa ciemniejsze w porownaniu z Epsonem jakies plus minus 500-700 lumenów to całkiem sporo praktycznie 1/3. Kalibracja zabiera jakies 500lm. Z tego co pamietam po kalibracji TW9300 mial w tescie hdtvpolska 1950lm a 420 bodjrze 1300 w najwiekszym zoomie/najbizej ekranu. Jak ogladalem 420 i 9300 to byl jeden z powodów dla ktorego wzialem Epsona. HDR w filmach na Epsonie wygladał lepiej ze wzgledu na jasosc, 3d tez potrzebuje jasnosci; na JVC - bylo za ciemne dla mnie, nie bez znaczenia jest tez fakt ze 9300 ma wyzsze odswiezanie w 3d (120hz vs 96 co ma wplyw na migotanie). Chociaż kto dzisiaj patrzy na 3d...

U mnie epson ma ~4 metry do ekranu gain 1.0 zoom max 2,1. Nawet na szarym ktory mialem niektore sceny w HDR az razily (ale o to chodzi w HDR). Jak cos zawsze mozna sobie obraz przyciemnic statyczna przyslona

Edytowane przez szewi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, szewi napisał:

nie bez znaczenia jest tez fakt ze 9300 ma wyzsze odswiezanie w 3d (120hz vs 96 co ma wplyw na migotanie). Chociaż kto dzisiaj patrzy na 3d...

Oj patrzy, patrzy - całkiem niedawno zakupiłem emiter 3D.

I zapewniam Cię jako wieloletni użytkownik i fan Epsonów, że 3D ma lepszą jakość na JVC, a migotania nie widać na żadnym;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozliwe ze ma ale na dluższa metę niższe odświeznie niestety bylo dla mnie odczuwalne i mniejsza jasnośc w 3d na 420. Mam sporo filmow 3d wiec pod to tez kupowalem sprzet.

Kazdy pewnie w innym stopniu jest podatny na migotanie. 

Edytowane przez szewi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.10.2017 o 15:33, szewi napisał:

Bardzo ciekawy test, w sumie wiadomo bylo ze nota bedzie wysoka i nie powinno to nikogo dziwić, bo sprzet ma swoja renomę. Zabraklo mi tylko odniesienia / porownania do Panasa, wiec sam je zrobie na swoj uzytek, ale moze kogos zaciekawi ;) (tak zeby nie wymagac wszystkiego tylko od testerów, bo wiadomo ze oni maja duzo pracy).

Ja juz tak mam ze musze sam swoimi oczkami obejrzec zanim sie na cos zdecyduje :)W przyszłym tygodniu jestem umowiony na porownanie mojego Panasa z Oppo - to co mnie interesuje to obraz UHD i HDR na obu playerach. W sumie klocek do NEtflixa juz mam wiec...Musze tylko rozwiac swoje watpliwosci po lekturze opinii z AVS i odnosnie tego filmu z HDTVtest.

Wezme kilka filmow np Lucy, bo na tym filie operal sie jesli pamietam ten test Vincenta oraz skyfall bo tam jest duzy transfer danych i zobaczymy jak wyglada natywne UHD i upscaling na obu.

porobie fotki i wrzuce w odpowiednim watku.

oczywiscie sprawdizmy to pod katem Epsona TW9300.

Szewi udało się to zrobić to porównanie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn....?

 

Żaden odtwarzacz nie dekoduje atmosa. Za to każdy przesyła bitsream do avr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, raf7705 napisał:

Tzn....?

 

Żaden odtwarzacz nie dekoduje atmosa. Za to każdy przesyła bitsream do avr.

Nie wiem jak to działa, ale przy oppo podają że obsługuje atmosa, a w specyfikacjach Panasonica nic o tym nie wspominają. Czyli kupując Panasonica i mając amplituner obsługujący atmosa dzwięk 5.1.2 pójdzie bez problemu?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Szewi udało się to zrobić to porównanie ?

Remont mi sie przedluza i zrobie to next week. Narazie mam za duzo watpliwosci zeby zmieniac odtwarzacz wiec musze sam sie przekonać porownujac oba ze ma to sens.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, szewi napisał:
4 godziny temu, hubio napisał:
Szewi udało się to zrobić to porównanie ?

 

Remont mi sie przedluza i zrobie to next week. Narazie mam za duzo watpliwosci zeby zmieniac odtwarzacz wiec musze sam sie przekonać porownujac oba ze ma to sens.

No to ja chyba będę jednak miał szybciej... Bo raczej będzie to Oppo. Szkoda tylko, że taka wysoka jest cena w Polsce. Ze Stanów można już kupić za ok 2000zł, z UK za ok 3000zł. U nas 3800zł. Ale przy takich cenach wolę mieć polską dystrybucję z uwagi na gwarancję/rękojmię i zwrot.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trochę w goracej wodzie kapany jesteś widzę, ale rozumiem to bo czasem też tak mam że jak sie na coś nakręce (tym bardziej spotegowane to moze byc ta recenzją) to potem żadne arguemnty nie są mnie w stanie od tego odwieść. 

A recenzje  są rozne poczwaszy od super do nawet takich gdzie masz 3 na 5 gwiazdek, podobnie jak opinie userów.

Dla mnie b wazne sa opinie osob ktore maja taki sprzet  i uzywaja go na codzień od dluzszeog czasu oraz moja weryfikacja i pomacanie na żywo. Niektore sprawy mozna wychwycic majac dane urzadzenie dluzej niz okres testów.

suwak jasnosci dziala tylko z konwersja HDR do SDR ucinajac przy tym glebokie czernie, co jest średnio przydatne w Epsonie, ktory ma dobry HDR wiec nie ma potrzeby go konwertować (nie ma regulacji jasnosci samego HDRu a to jest funkcja wg mnie bardzo przydatna i unikalna. Z Dolby Vision niestety nie skorzystamy narazie na projektorze, chyba ze ma sie TV obslugujacy DV i mozna sobie podpiac go tez pod tv.

Generalnie to dobrze ze go kupisz wczesniej wiec bedziesz mogl potestowac z pierwszje reki i napisac jak sie sprawuje w polaczeniu z TW9300 :)

Edytowane przez szewi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zabrzmi to troche jak hipokryzja po moim powyższym wykladzie, ale zanabylem dzis 203 wiec potestuje na spokojnie w domu i i napisze jak sie spisuje w porowaniu z moim panasonikiem - oczywiscie ktorys bedzie na sprzedaz

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, szewi napisał:

trochę w goracej wodzie kapany jesteś widzę, ale rozumiem to bo czasem też tak mam że jak sie na coś nakręce (tym bardziej spotegowane to moze byc ta recenzją) to potem żadne arguemnty nie są mnie w stanie od tego odwieść. 

A recenzje  są rozne poczwaszy od super do nawet takich gdzie masz 3 na 5 gwiazdek, podobnie jak opinie userów.

Dla mnie b wazne sa opinie osob ktore maja taki sprzet  i uzywaja go na codzień od dluzszeog czasu oraz moja weryfikacja i pomacanie na żywo. Niektore sprawy mozna wychwycic majac dane urzadzenie dluzej niz okres testów.

suwak jasnosci dziala tylko z konwersja HDR do SDR ucinajac przy tym glebokie czernie, co jest średnio przydatne w Epsonie, ktory ma dobry HDR wiec nie ma potrzeby go konwertować (nie ma regulacji jasnosci samego HDRu a to jest funkcja wg mnie bardzo przydatna i unikalna. Z Dolby Vision niestety nie skorzystamy narazie na projektorze, chyba ze ma sie TV obslugujacy DV i mozna sobie podpiac go tez pod tv.

Generalnie to dobrze ze go kupisz wczesniej wiec bedziesz mogl potestowac z pierwszje reki i napisac jak sie sprawuje w polaczeniu z TW9300 :)

Ja to od prawie 2 miesięcy się nad tym zastanawiam więc nie tak w gorącej wodzie kąpany.

Jak dla mnie to ten odtwarzacz jest po prostu kompletny jeśli chodzi o wiele funkcji. Nie mogę się doprosić żeby ktoś mi napisał czy Panasonic obsługuje dyski 5tb - pytałem wszędzie. Zakładam, że nie. Tak się składa, że mam właśnie taki. I to jest pierwsze primo :) Drugie primo: wejście hdmi gdzie będę mógł wpuścić jakiś TV box i u źródła pozmieniać jasność, ostrość itd. Trzecie primo - zewn. napisy do płyt. Czwarte primo - błyskawiczne działanie, odczyt płyt i plików z dysku. Jest tego jeszcze więcej... Myślę, ze na co najmniej kilka lat starczy...

Czyżbyś kupił używkę z Allegro za 2990zł ? :) Przez chwilę o nim myślałem, ale za długo siedzę w handlu żeby tak ryzykować... Przy takich sumach nie oszczędzam bo zawsze może być jakiś ukryty defekt np. sprzedający zrobił źle upragde lub co innego. Tu jednak jest napęd optyczny podatny na różne złe rzeczy, to nie pamięć... Wolałem nie ryzykować...

O ile oczywiście to Ty kupiłeś tą używkę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...