Skocz do zawartości
szewi

Epson TW9300 / TW7300 w codziennym użytkowaniu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zapraszam do wymiany opinii o Epsonie TW7300 / 9300. Jeśli są jakieś pytania to można je umieścić w tym wątku w celu wymiany opinii wśród posiadaczy oraz osób zainteresowanych.

Osobiście posiadam TW9300 użytkowany w dedykowanym pomieszczeniu z kontrolowanym światłem - zakupiony świadomy po ok roku czytania recenzji, róznych for internetowych, testowaniu oraz poszukiwaniu tego idealnego projektora. Miałem okazję prównać go kilka razy m.in z droższymi RS500, Rs420. Nie ma oczywiście czegoś takiego jak idealny projektor, ale myśle że jest to jeden z niewielu sprzętów, który oferuje niesamowite możliwości w bardzo sensownej cenie oraz jedno z lepszych HDR dostępnych na rynku projektorów ze względu na jasność w HDR, podobnie jak 7300. Oba projektory oczywiście mają swoje wady, ale nie są one aż tak istotne w codziennym użytkowaniu.

kilka fotek pokazujących możliwości tego projektora:

 

 

 

pozdro

20170904_193245_resized.jpg

 

20170911_191202_resized.jpg

20170911_191207_resized.jpg

20170918_220705_resized.jpg

20170906_201201_resized.jpg

Edytowane przez szewi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swój tw7300 wybrałem po krótkim porównaniu możliwości do ceny, za wiele testowania nie było. Z zakupu jestem zadowolony. Używam głównie do materiałów FHD w dość dobrze, (ale nie doskonale ) zaciemnionym pokoju.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też przy wyborze TW9300 kierowałem się 3d, ktore mimo tego że ponoć odchodzi do lamusa oraz lekkiego ghostingu (który można w dużej mierze wyeliminować - nota bene był też widoczny na pasywnym 3d w moim TV), mimo wszystko zapewnia stabilny niemigoczący i jasny obraz odświeżany z  częstotliwością 120hz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A właśnie, jakie masz ustawienia do 3d. U mnie na te duszki pomogła zmiana w ustawienuach 3d na ciemny, przetwarzanie obrazu na szybki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co pamietam ja mam tryb 3d dynamic, ustawienia głebi -1, jasność efektu 3d medium, ustawienia ekranu na 140. nie pamietam jaki tryb czy fast / fine. Sprawdze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy jest sens dopłacić 3500zł i kupić zamiast 7300 - 9300 ? Lepszy kontrast na papierze - jest więcej różnic ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A czy jest sens dopłacić 3500zł i kupić zamiast 7300 - 9300 ? Lepszy kontrast na papierze - jest więcej różnic ?
To zalezy jakie masz warunki do ogladania. Kontrast jest lepszy i czerń ale skorzystasz z niego jak bedzoesz mial dostosowane i zaciemnione pomieszczenie w salonie z jasnymi scianami np te roznice sie zacieraja.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Z tego co pamiętam to różnice sa w postaci zastosowania innych paneli LCD w 9300 ktore maja wplyw na wiekszy kontrast

tutaj jest kilka zdjec jak to wyglada w ciemnym pomieszczeniu i w pomieszceniu z jasnymi scianami

http://cine4home.de/grosses-test-special-epson-eh-tw7300-vs-eh-tw9300-w/

reszta to sa te same "pudełka" roznic ajest też w kolorze: 7300 jest tylko w kolorze białym, 9300 czarny i 9300W kolor biały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję. Bardzo pomocne. Nie znam kompletnie niemieckiego, ale tłumacz wujka gogle świetnie sobie poradził. Wynika z tego, że do lepszej czerni i filmów lepszy jest 9300, a do gier, sportu w 7300 nie ma różnicy. Nawet w pokoju z jasnymi ścianami lepiej poradził sobie 9300. Pytanie tylko czy te różnice są na tyle duże żeby dopłacać 30% wartości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W nieprzystosowanym pomieszczeniu co widac na fotach w linku nie sa na tyle duze. 

w testach mozna wyczytac takie porady, ktore wg mnie maja sens:

nieprzystosowany salon -> 7300

jaskinia / pokoj zaciemniony -> 9300

w warunkach normalnej eksploatacji w salonie na 9300 bedzie tylko troche lepiej.

Wg mnie zakup 9300 ma sens do przystosowanego pokoju w ktorym skorzystasz z wiekszego kontrastu. 

Edytowane przez szewi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, szewi napisał:

W nieprzystosowanym pomieszczeniu co widac na fotach w linku nie sa na tyle duze. 

w testach mozna wyczytac takie porady, ktore wg mnie maja sens:

nieprzystosowany salon -> 7300

jaskinia / pokoj zaciemniony -> 9300

w warunkach normalnej eksploatacji w salonie na 9300 bedzie tylko troche lepiej.

Wg mnie zakup 9300 ma sens do przystosowanego pokoju w ktorym skorzystasz z wiekszego kontrastu. 

A co dokładnie oznacza słowo: przystosowany/ nie przystosowany. Czy tak jak na słynnym filmie gdzie Pani zasłania wszystko czarnym materiałem to tylko oznacza "przystosowany", a cała reszta nie ? W tym sensie mam nie przystosowany bo to normalny pokój z białymi ścianami i sufitem (widoczna 1/5 białej ściany z jednej strony, projekcja za pasem rozbiegowym 55 cm poniżej sufitu), ale tak to jest całkowicie ciemno (w nocy). W dzień idealnie nie jest.

Jak pisałem - nie znam niemieckiego, ale jak wyczytałem z tłumaczenia - akurat poziom kontrastu i czerni panowie udowadniali w tym teście, że jest lepszy i w przystosowanym i kiedy były białe ściany i sufit. Tak zrozumiałem z tłumaczenia. Natomiast zdecydowanie stwierdzili, że w przypadku jasnych scen lub inaczej mówiąc nie ciemnych kontrast jest praktycznie identyczny i sformułowali konkluzję, że do sportu, gier wystarczy 7300, na kino 9300.

Dla mnie więc pytanie jest takie czy całościowa jakość obrazu uwzględniająca przecież nie tylko kontrast i czerń, ale inne aspekty jak kolory, ostrość itd jest o 30% lepsza bo dokładnie o tyle więcej kosztuje 9300.

Wydaje mi się, że max to może być polepszenie o ok 10-15%

Edytowane przez hubio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko kontrast, nigdzie nie czytałem o różnicy w kolorach, czy ostrości. Żeby powiedzieć, że masz choć trochę przystosowany pokój, to byś musiał mieć pełne zaciemnienie wokół ekranu, tak na 1.5m (ściany, sufit, podłoga). Tak jak to opisujesz, to jest raczej, nieprzystosowany pokój.

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, raf7705 napisał:

Tylko kontrast, nigdzie nie czytałem o różnicy w kolorach, czy ostrości. Żeby powiedzieć, że masz choć trochę przystosowany pokój, to byś musiał mieć pełne zaciemnienie wokół ekranu, tak na 1.5m (ściany, sufit, podłoga). Tak jak to opisujesz, to jest raczej, nieprzystosowany pokój.

Tak, tak.

Ja nie miałem na myśli, że w teście coś pisali o różnicach w kolorze czy ostrości. Jak piszesz - różnice dotyczyły wyłącznie kontrastu. Tylko ja sam zadałem sobie i wam takie pytanie czy całościowa ocena jakości obrazu jest w 9300 o 30% lepsza niż w 7300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kto to wie.... Nikt raczej dwóch na raz nie posiada. Poza tym, według jakich kryteriów ocenić, czy to jest 30% lepszy obraz, czy 25, czy 21...
Masz kasę, bierz droższy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jaką by dostał ten projektor ocenę w teście czy "polecam" czy "bardzo polecam" :) Szkoda, że Pan Maciej i koledzy nie przetestowali.

Jak dla mnie to ma on obecnie najlepszy stosunek jakości do ceny wśród wszystkich projektorów na świecie. Co do kasy to właśnie nie mam za bardzo :(, ale nawet jak bym miał to za ok  14 000zł na Allegro jest jakiś powystawowy JVC i jeśli wydać 14 000 to czy nie lepiej 18 000zł właśnie na chwalony wszędzie JVC i tak można w nieskończoność.

Prawda jest taka, że wzrost kwotowo o 3500zł (czyli cenę projektorów z średniej półki np DLP) to jest kwotowo naprawdę spory wydatek. Więc dyskusja nie dotyczy samej jakości bo ta na pewno jest lepsza w 9300 tylko opłacalności. Jest też kwestia w przyszłości sprzedaży, że mniej stracę na tym 7300 niż 9300. Więc... na 90% jestem nastawiony na 7300.

Przecież 14 000zł to 1/8 mieszkania :):):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, no gdzieś był ten tekst z mieszkaniem hehe.

Były testowane tw9300 i 7300 chyba też, przez Piotra lub Macieja.

 

Ja wybrałam tw7300, raz że cena, dwa że nie mam pokoju kinowego. Mam salon ogólnie raczej jasny. Robię jednak zaciemnienia na 1.5m od ekranu parawanem; sufit, podłoga, ściany i tylna ściana w miarę możliwości (całkiem się nie da, bo na niej jest półka z projektorem).

Między pokojem bez zaciemnienia a z zaciemniem (nawet takim), jest bardzo, bardzo duża różnica. Napewno wieksza niż między 7300 i 9300 w pokoju bez zaciemnienia.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przed chwilą, raf7705 napisał:

No, no emoji16.png gdzieś był ten tekst z mieszkaniem hehe.
Były testowane tw9300 i 7300 chyba też, przez Piotra lub Macieja.

9300W znalazłem, ale tego do 7300 nie mogę od rana znaleźć. Może jakiś link ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na necie jest sporo testów - tu na forum akurat przestestowano 9300 ale :

http://www.projection-homecinema.fr/2016/08/14/test-epson-eh-tw7300/

https://www.avforums.com/review/epson-eh-tw7300-3lcd-projector-review.13114

 

i jeszcze jeden (4040 w Stanach to odpowiednik naszego 7300)

http://www.projectorreviews.com/epson/astonishing-epson-pro-cinema-4040-home-theater-projector-review/

Edytowane przez szewi
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, raf7705 napisał:

To może był tylko tw9300.

 

A jeszcze takie pytanie na szybko: oba hdmi obsługują sygnał 4k czy tylko jedno, bo tak się składa, że mam 2 urządzenia pod 4k, a będę mieć 3...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeden port obslugujacy 4k w projektorze, ale to nie jest problem bo w ampitunerach z reguly masz ich kilka. 

Edytowane przez szewi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, szewi napisał:

jeden port obslugujacy 4k w projektorze, ale to nie jest problem bo w ampitunerach z reguly masz ich kilka. 

Amplituner to mam tak stary, że nie ma nawet hdmi 1.4 i wysyłam wszystko po optyku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To czas na zmianę

Jak byś miał w planach Netflix, to on nie zadziała w 5.1 bez połączenia przez HDMI. Ja z tego właśnie powodu cały nowy system zbudowałem a następnie poszedłem dalej i kupiłem projektor

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, szewi napisał:

jeden port obslugujacy 4k w projektorze, ale to nie jest problem bo w ampitunerach z reguly masz ich kilka. 

Jesteś pewien ? Właśnie ściągnąłem instrukcję online i jest napisane:

HDMI1/HDMI2 INPUT SIGNALS:

i są podane wszystkie tryby łącznie z dwoma 4k. Jedyne co to przy jednym z hdmi jest opisane to jako HDCP 2.2 ale to chyba dotyczy zabezpieczeń autorskich, może HDR ?

 

19 minut temu, raf7705 napisał:

To czas na zmianę emoji3.png

Jak byś miał w planach Netflix, to on nie zadziała w 5.1 bez połączenia przez HDMI. Ja z tego właśnie powodu cały nowy system zbudowałem a następnie poszedłem dalej i kupiłem projektor emoji3.png

 

Jestem tradycjonalistą. Wolę filmy na półeczce + telewizję premium, a w streaming się nie bawię :). Tym nie mniej Netflix rzeczywiście zdobywa coraz więcej rynku i są pozycje ekskluzywne + seriale warte obejrzenia. Na razie jednak nie jestem na tym etapie. No i do netflixu można sobie kupić najnowszy Minix i też puścić po optyku :)

Edytowane przez hubio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Puści po optyku ale tylko stereo.

Nic innego bez HDMI.

Aplikacje Netflix nie pozwoli.

Dodatkowo tylko niektóre boxy mogą puścić Netflix FHD.

Te tanie będą 720p.

Muszą mieć właśnie to zabezpieczenie hdcp2.2 do Netflix FHD a już napewno do 4k.

 Poza tym, filmy na płytach mają dolby Thrue HD lub DTS MA a ty nie możesz z tego korzystać.

 

 

 

 

 

 

 

Wogóle dziwnie to robisz.
Z jednej strony chcesz projektor 4k HDR za kupę kasy a z drugiej zostajesz przy filmach na DVD z DD 5.1 przez optyka.
Bez logiki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...