Skocz do zawartości
szewi

Epson TW9300 / TW7300 w codziennym użytkowaniu

Rekomendowane odpowiedzi

14 minut temu, hubio napisał:

1. W zaciszu domowym wymienianie i testowanie kilku modeli telewizorów ważących po 40 kg i kosztujących po 20 tyś nie dla każdego jest dostępne... Niby można w trybie odstąpienia, ale kwestia czasu, a przede wszystkim wkurzony sklep za którymś razem też może dać kolejny ze zwrotu jak ktoś ciągle zwraca i wymienia. Więc pozostają mi tylko sklepy...

2. MK w którymś z postów napisał, że jak komuś bardzo zależy na znaczku referencja to niech sobie wydrukuje i powiesi, chodziło o coś co miało "bardzo polecamy"

3. Jeśli mamy się opierać o ekspertów to między Epsonem 7300 a 9300 w kontraście on/of jest 3 razy taka różnica, a wy piszecie o wizualnych wrażeniach 15- 20%

Kalibracja dotyczy odwzorowania kolorów, a z tym dla mnie jest idealnie i filmy oglądam nie w trybie film, a w trybie naturalnym... Do wiadomości czy sportu to najlepiej tryb dynamiczny czy naturalny z podbiciem kontrastu. Kalibracja przydaje się do wiernego odwzorowania kolorów tak jak chciał reżyser, a nie do żakietu prezenterki.. :) Zresztą już teraz w domyślnym trybie "kino" nie ma żadnego problemu z detalami w czerniach tylko ja do wiadomości nie będę używał trybu filmowego...

Ad 1. Oledy mozna kupic 55" juz za ok 5 tys. pewnie i qleda w tej przekatnej bedzie mozna dostac w porownywalnych pieniazkach.  Majac prjektor do prjekcji na duzym ekranie nie kazdy wybiera jednoczesnie rownie duzy TV. Jak idziesz w wielkosc TV gdzie co roku msz cos nowego, to na poczatku ceny masz kosmos zeby potem spadly i oscylowaly w bardziej rozsadnych przedzialach.

Ad 2 hehe cytujesz troche wybiorczo MK i co Ci pasuje w danym momencie ;) 

Ad 3. Roznica w kontrascie natywnym prjektorow x3 nie przeklada sie automatycznie na dostrzegalna roznice x3 w polepszeniu odbioru obrazu i nie oznacza z automatu ze mamy 3 x lepszy prjektor. To samo sie tyczy jak porownamy np rs540 z 9300 z ktorych ten pierwszy ma 10x lepszy kontrast, ale nie jest 10x lepszym prjektorem. Tutaj tez roznizca jest mniejsza i wynosi jakies 20-50% ale sa to subiektywne oceny i dla jednego to bedzie 20% dla innego wiecej.

Edytowane przez szewi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kalibracja dotyczy odwzorowania kolorów, a z tym dla mnie jest idealnie i filmy oglądam nie w trybie film, a w trybie naturalnym... Do wiadomości czy sportu to najlepiej tryb dynamiczny czy naturalny z podbiciem kontrastu. Kalibracja przydaje się do wiernego odwzorowania kolorów tak jak chciał reżyser, a nie do żakietu prezenterki.. Zresztą już teraz w domyślnym trybie "kino" nie ma żadnego problemu z detalami w czerniach tylko ja do wiadomości nie będę używał trybu filmowego...
Niech Ci bedzie hubio. Twoja sprawa. Oglądaj dalej w trybie dynamicznym. Twoj gust, Twoj TV.
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.01.2019 o 10:34, hubio napisał:

Planuję zrobić coś co właściwie powinienem zrobić zanim kupiłem tego QLEDA (z braku czasu tego nie zrobiłem) czyli zrobić rundkę po sklepach i pooglądać te wszystkie OLEDY, LG, SONY... :) Dlaczego ? Bo jestem pewien, że nic mi się bardziej nie spodoba niż ten, który już mam...

 

Nie 3ba specjalnie sie nawet ruszać do sklepu, zeby sie zorientować ze OLED to technologia jutra (to co teraz zaprezentowano na CES to kosmos: rozwijane ekrany, ekrany szyby, nie wpsominajac o tradycyjnym nieskonczonym kontrascie, idealnych kątach i mozliwosci wygaszania z dokladnoscia do pojedynczego pixela z 8 milionow, tego nie da zadne lokalne wygaszanie w LCD nawet z tysiem stref :), od 30 sekundy masz nawet porownanie jak jest zbudowany LCD i ile warstwa tam siedzi, w stosunku do Oleda i jakie zstosowania ma ten drugi. Sa nawet wspomniane Twoje ulubione QD czyli kropki kwantowe... ;)

juz troche stary filmik, ale caly czas aktualny:

https://www.youtube.com/watch?v=ICVmbZPhaKE

 

Co by jednak nie mowic i jak nie zachwalać oledów, to trzeba przyznać, ze Samsunga zrobil naprawde bardzo ciekawy i dobry tv (q9fn), ktory roznież ma swoje atuty wzgledem oleda. 

 

Edytowane przez szewi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, szewi napisał:

Nie 3ba specjalnie sie nawet ruszać do sklepu, zeby sie zorientować ze OLED to technologia jutra (to co teraz zaprezentowano na CES to kosmos: rozwijane ekrany, ekrany szyby, nie wpsominajac o tradycyjnym nieskonczonym kontrascie, idealnych kątach i mozliwosci wygaszania z dokladnoscia do pojedynczego pixela z 8 milionow, tego nie da zadne lokalne wygaszanie w LCD nawet z tysiem stref :), od 30 sekundy masz nawet porownanie jak jest zbudowany LCD i ile warstwa tam siedzi, w stosunku do Oleda i jakie zstosowania ma ten drugi. Sa nawet wspomniane Twoje ulubione QD czyli kropki kwantowe... ;)

juz troche stary filmik, ale caly czas aktualny:

https://www.youtube.com/watch?v=ICVmbZPhaKE

Szewi to naprawdę zabawne co napisałeś bo właśnie wróciłem z rundki po sklepach: MM i Euro RTV AGD i OLED mnie zachwycił... Muszę powiedzieć, że rzeczywiście obraz wymiata i to widać i czuć, że to perfekcja w każdym calu. Jednak od tej ogólnej tezy są wyjątki:

- OLED OLEDowi nierówny. Zachwyciły mnie SONY, nie wiem nawet jaki model bo poszedłem rekreacyjnie co nie oznacza, że w MM nie spędziłem godziny oglądając wszystkie telewizory :) LG to już nie było to samo, ani kontrast ani nawet momentami czerń nie była taka wcale super. Mogłem obejrzeć jakiegoś OLEDa LG gdzie leciało TVP1 HD i analogicznie SONY i SONY sobie radziło znacznie lepiej.

-  różnica między moim QLEDEM a OLEDAMI przy tej czerni co oferuje QLED nie jest już jakaś wielka, właściwie nie widać specjalnej różnicy, natomiast jest różnica w odwzorowaniu detali w czerniach, cieniach, różne niuanse choć na pewno nie można powiedzieć, że OLED kładzie na łopatki mojego QLEDa

Reasumując to dla mnie i tak była abstrakcyjna sprawa bo w 75'' dobry OLED SONY to koszt 35 tyś... a 65'' nie chciałem..

Jeśli wracamy do normalnych TV i chodzi o głównego przeciwnika mojego QLEDA czyli flagowca SONY to go nie znalazłem, natomiast inne modele jak dla mnie generowały gorszy obraz. Także niższe modele QLEDÓW miały gorszy kontrast i to było widać ! Oczywiście po jednej wizycie w sklepach i to rekreacyjnie nie można wyciągać żadnych wniosków. Ja z racji ceny i braku odpowiedniej podstawki w nieoledowym SONY i tak byłem "skazany" na QLEDA od Samsunga, pytanie jakie sobie stawiałem to wyłącznie z której serii; więc oglądałem sobie na luzie. Wiadomo w oświetlonym sklepie gdzie na 1 TV jest puszczona naziemna, a na 2 tryb sklepowy producenta to nawet nie ma co oglądać, ale akurat w LG oledowym to nigdzie mi się nie podobał obraz...

Na koniec mała uwaga co do samych sklepów. Ilość podłączonych telewizorów z różnymi materiałami była tak z 3 razy większa w MM niż w EURO. W Euro leciały jakieś reklamówki sklepu gdzie nic nie można było zobaczyć, a w MM a to gry, a to demówki, a to naziemna - i wszędzie co innego i do tego o wiele więcej modeli TV...

Jak być chciał podyskutować to zapraszam do wątku o QLEDZIE bo tam też wkleiłem ten post, ale tu nie mogłem się oprzeć po Twojej konkluzji na temat OLEDów... :)

Edytowane przez hubio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sony AF9 jest TV genialnym. Jest dużo jaśniejszy od A1 i LG B7 z poprzedniego roku. Dla mnie jakby był w 77" brałbym do salonu. Zapowiedzi tegorocznych modeli czyli AG9 sa już w 77". Zobaczymy jak będą wyglądały cenowo. Do tego dochodzą ogromne rozmiary nowych LCDków czyli 85" i 98"!!! Zapowiada sie ciekawy rok na rynku TV. Jeszcze kilka lat i będą OLEDy 100" w normalnych pieniądzach a wtedy... nasze projektory niestety ale będą wyoutowane :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, user7878 napisał:

Sony AF9 jest TV genialnym.

Chyba właśnie ten model mnie zachwycił dzisiaj... :) Max wersja 65'', nie istnieje nawet 75'' No, ale poczekajmy jeszcze na microLED... :)

Edytowane przez hubio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, user7878 napisał:

Sony AF9 jest TV genialnym. Jest dużo jaśniejszy od A1 i LG B7 z poprzedniego roku. Dla mnie jakby był w 77" brałbym do salonu. Zapowiedzi tegorocznych modeli czyli AG9 sa już w 77". Zobaczymy jak będą wyglądały cenowo. Do tego dochodzą ogromne rozmiary nowych LCDków czyli 85" i 98"!!! Zapowiada sie ciekawy rok na rynku TV. Jeszcze kilka lat i będą OLEDy 100" w normalnych pieniądzach a wtedy... nasze projektory niestety ale będą wyoutowane :(

No to prawda i genialnie szybciej się wypali!!! :P:lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@hubio  w tym roku ma być 77" jego nastepca. Tylko znając Sony to cena będzie kosmos...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

77" za małe dla mnie. Minimum 80" Oled jak zrobią, to może kupię.
Najlepiej tak z 82" żeby było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie skąd pobrać plansze testowe 1080p , 4k (ostrość , kontrast, kolory, )itp?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nowe foto:

49446063-388050665296955-685986746819464

50143734-362322951264128-691401205501604

? 150" 2.35:1

 

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

5 minut temu, riddle napisał:

nowe foto:

49446063-388050665296955-685986746819464

50143734-362322951264128-691401205501604

? 150" 2.35:1

 

Ok. Fajnie się to prezentuje. Masz zdjęcia przy zgaszonym świetle?

Edytowane przez boood

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak.. poczekaj...

10 minut temu, boood napisał:

Ok. Fa

jnie się to prezentuje. Masz zdjęcia przy zgaszonym świetle?

50046961-2204775713176855-85032694577060

50593793-2713576778667600-38028195563307

 

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że przy całkowicie zgaszonym świetle obraz jest jaśniejszy na białej kartce, tylko pewnie kontrast gorszy. Natomiast jak jest trochę światła w pomieszczeniu to twój ekran robi robotę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, stanec napisał:

Wygląda na to, że przy całkowicie zgaszonym świetle obraz jest jaśniejszy na białej kartce, tylko pewnie kontrast gorszy. Natomiast jak jest trochę światła w pomieszczeniu to twój ekran robi robotę.

Ja osobiście nie mam specjalnej sali kinowej,  mam białe ściany i francuskie okna. i duzo swiatła.. ?  Więc zwalczanie zie światłem jest moim głównym celem.

 

 

49947678-255878071994922-482898015637261

49947678-255878071994922-482898015637261

W środku dodałem tablice mojego mixu

50183066-2249802715307637-74292405709769

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, raf7705 napisał:

77" za małe dla mnie. Minimum 80" Oled jak zrobią, to może kupię.
Najlepiej tak z 82" żeby było.

@raf7705 coś dla Ciebie:

https://hdtvpolska.com/ces-2019-wideo-pierwszy-na-swiecie-88-lg-oled-8k-gotowy-do-sprzedazy/

1 godzinę temu, boood napisał:

Panowie skąd pobrać plansze testowe 1080p , 4k (ostrość , kontrast, kolory, )itp?

 

https://www.youtube.com/watch?v=L86EbWUc9dA

https://www.youtube.com/watch?v=0fB5sOsS8Rw

https://www.youtube.com/watch?v=9TI9f1zxucw

https://www.youtube.com/watch?v=tPdLZ9g0l28

https://hdtvpolska.com/jak-sprawdzic-tv-przed-zakupem-poradnik-najwazniejsze-cechy-oraz-czy-jest-nowy/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@szewi dziękuje za linki. Takie plansze tylko w formacie jpg. Coś co testerzy używają do testów tv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szewi, no właśnie 88" to znów za duży.
Max 85" mi wejdzie między kolumny.
80-82" było by idealnie dla mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coraz bardziej się boję, że zdradzę Epsona... :)  Po wczorajszym Nowym Początku w HDR na QLEDZIE, przy tym fantastycznym kontraście i jasności to aż się nie chce wracać do projektora... Chyba zrobię tak, że wszystkie starsze filmy, takie typowo kinowe z lat 70tych, 80-tych, 00-wych będą na proju, a te typowo telewizyjne i nowe szczególnie na UHD jednak na TV... Dodatkową zaletą TV jest brak zasłoniętych kolumn przednich przez ekran i ten dźwięk naprawdę lepiej słychać...

Jest zabawnie bo oba sprzęty mają swoje wady i zalety. Oczywiście na proju obraz o wiele większy i można zobaczyć wiele szczegółów, lepsze detale w czerniach... Z kolei na QLEDZIE lepszy kontrast, czernie i o wiele lepsze jasne sceny, no i super HDR z olbrzymią jasnością...

Wracając do tematu OLEDów wyczytałem, że OLEDY w HDR max dają 800 nitów podczas gdy QLEDY spokojnie ograniają 1500 nitów, a mój to nawet chyba 2000 nitów... To prawda ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak HDR w liczbach jest lepszy na LCD ale w praktyce na OLEDach tych topowych wyglada bajecznie. Miałem Sony AF9 przez dwa dni w domu. Jestem zauroczony tym TV.
Hubio dla mnie TV byłby super jakby miał co najmniej 100" a tak nawet te 75 nie robią już wrażenia jak człowiek oglada na wielkich ekranach.
Z drugiej strony nie zdradzaj projektora tylko jak chcesz lepszy obraz to zdradź producenta czyli z Epsona na JVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mamy garść info z pierwszych pomiarów 9400 przez cine4home:

https://translate.google.pl/translate?sl=auto&tl=pl&u=http%3A%2F%2Fcine4home.de%2Fepson-eh-tw9400-in-den-teststudios-eingetroffen-erste-ergebnisse%2F

z powyzszego wynika m.in:

- jasnosci 2700 lm po kalibracji 1830 bardzo dobry wynik (przy tym b dobry ANSI)

- z zalacoznym filtrem jasnosc spada do 840 lm

- kontrast natywny bez wiekszych zmian 4500 - 7000 : 1

czekamy na dluzszy test :)

@hubio oled jest ciemniejszy w niektorych materialach HDR, ale z racji ze ma idealne czernie i kontrast ten efekt jest bardziej widoczny niz wynika to patrzac tylko na same tabelki z jasnosci w stosunku do innych TV.  Wiekszosci filmow masz masterowanych do 1000 nit i tutaj nie bedzie duzej przewagi qleda. Dopiero powyzej 1000 bedzie widac roznice. Qled bedzie jednak lepszy w scenach gdzie wiekszosc ekranu wypelniaja jasne sceny bo wtedy w Oledach wkracza ABL i obraz na oledzie sie przyciemnia do pewnej granicy. Aczkolwiek nie sa to jakies czeste sceny. Ogolnie natomiast Oledy (Sony, LG nie wiem czy tez Panasonic, na pewno najnowzsy ich oled) maja Dolby vision to jest cos w czym qled odstaje na ten moment i paradokslanie ten sam film z dolby vision moze byc jasniejszy na oledzie niz na qledzie w HDR mimo roznicy w jasnosci.

q9fn wg rtings  najwyzej wyszlo mu 1763 przy HDR peak 10% window przy 100% (czyli max HDR utrzymywany na calym ekranie masz juz 678 cm/m2).

W oledzie np taki c8 przy 10% window peak  HDR masz jasnosc 918 ale przy 100% juz jakies 150

ciekawostka ze pozycja HDR movies ogolnie oceniny przez rtings w q9fn ocenili na 8.7 podczas gdy np w oledzie C8 na 9.1

https://www.rtings.com/tv/tools/compare/samsung-q9fn-vs-lg-c8/599/600

 
Edytowane przez szewi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to nieźle wypada nowy Epson. Do tego 18Gbps i obniżona cena i robi się ciekawy kąsek. Już teraz oficjalne ceny są ponizej 11tys więc po negocjacjach pewnie poniżej 10 mozna dostać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, user7878 napisał:

Tak HDR w liczbach jest lepszy na LCD ale w praktyce na OLEDach tych topowych wyglada bajecznie. Miałem Sony AF9 przez dwa dni w domu. Jestem zauroczony tym TV.
Hubio dla mnie TV byłby super jakby miał co najmniej 100" a tak nawet te 75 nie robią już wrażenia jak człowiek oglada na wielkich ekranach.
Z drugiej strony nie zdradzaj projektora tylko jak chcesz lepszy obraz to zdradź producenta czyli z Epsona na JVC emoji6.png

dokladnie tak. HDR jest bajka na Oledzie, szczgolnie w Dolby Vision. Wiekszosc osob zapomina ze nie samą jasnoscią HDR stoi ;) to kontrast miedzy jasnymi i ciemnymi scenami, a wiadomo w temacie czerni król jest jeden :) Ja wiem ze raczej nie wroce do LCD (za duzo spraw by mi juz teraz przeszkadzało), no chyba ze  do salonu, tak zeby miec dopelnienie oleda  lub nie trzęść portkami o wypalenia - chociaz to juz tak poprawili ze nie powinno byc problemem dla zbliansowanego uzytkowania.

Fajnie tez ze nie zdzieraja cenowo w przypadku 65 i 55 i nawet 77 oledow (gdzie cena tego ostatniego zaczyna sie zlibzac do 20k). Niestety w tematach duzych przekatnych flagowych LCD wg mnie te ceny sa duzo za duze w stosunku do technologii oled.

i raczej nalezy spodziewać się jakiejs korekty w najblizszym czasie. Jest jeszcze  kwestia tradycyjnie wysokich cen elektroniki u nas w kraju... nie mowie w stosunku do Stanow bo to jest odrebny temat, ale w stosunku do zachodu. Bo jesli  qled Samsunga (dokladie Twoj model @hubio mozna w Niemczech znalezc za 3449 Eur w przeliczneiu na nasze 14,8k to zastanawiam sie jak i skad sie biora takie kosmiczne ceny u nas...

tutaj pierwsza lepsza znaleziona oferta:

https://www.cw-mobile.de/samsung-gq75q9fngtxzg-189-cm-75-zoll-4k-qled-tv.html/utm_source=PSM&utm_medium=Geizhals&utm_campaign=PSM

czy w MM.de z kuponem 300 EUR

https://www.mediamarkt.de/de/product/samsung-gq75q9fng-qled-tv-flat-75-zoll-uhd-4k-smart-tv-tizen-2408494.html

Edytowane przez szewi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, szewi napisał:

 (dokladie Twoj model @hubio mozna w Niemczech znalezc za 3449 Eur w przeliczneiu na nasze 14,8k to zastanawiam sie jak i skad sie biora takie kosmiczne ceny u nas...

Cena wychodzi ok 15 tyś, a jak ktoś by chciał płacić kartą, a jeśli przez net to musiałby to jeszcze prowizja od przewalutowania więc jakieś realnie 15800zł by wyszło... No chyba, że z gotówką jechać do Niemiec, ale to też koszt. Do ceny ok 16 tyś można dojść i u nas jak za gotówkę... Ja brałem na raty, a w MM niemieckim raczej to by nie przeszło... Cena to było 17999zł więc jakieś 2 tyś więcej, a tak naprawdę tysiąc bo na Allegro są za 16999zł od ręki... Więc tragedii nie ma...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, szewi napisał:

Fajnie tez ze nie zdzieraja cenowo w przypadku 65 i 55 i nawet 77 oledow (gdzie cena tego ostatniego zaczyna sie zlibzac do 20k)

Ceny w PL na OLED 55/65 są bardzo dobre w tej chwili. Szkoda, że 77" jakoś u nas nie może się "przebić".

Poluję na nówkę poniżej 20k i były już pod koniec roku w tej cenie w DE ale bez przesyłki.

Teraz jest ok 21.000 np tu: https://www.gamingoase.de/de/kategorie3/fernseher/lg/75-zoll/lg-oled77c8-flat-uhd-4k-smart-tv-webos

i chyba to "uczciwa" różnica do gorszego i mniejszego jednak qLED za ok 15.000 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...