Skocz do zawartości
Maciej Koper

Co to jest HDR10+? Dynamiczne metadane - kolejny etap w rozwoju technologii HDR i Ultra HD!

Rekomendowane odpowiedzi

Co to jest HDR10+? Dynamiczne metadane - kolejny etap w rozwoju technologii HDR i Ultra HD!

Rok 2017 stoi pod znakiem rozwoju formatów HDR. Duże zamieszanie w tym temacie mieliśmy już w ubiegłym roku, gdy okazało się, że na rynku mamy wschodzące trzy formaty: HLG, HDR10, oraz Dolby Vision.

 

Przeczytaj całość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sposób prezentacji HDR10+ na stosiku Samsung to moim zdaniem "największa żenada" targów IFA 2017. Dlaczego? Więcej na moim blogu z relacji z IFA.

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak jest z wymaganiami dla HDR10+ co do hdmi? łącze hdmi 2.1 jest wymagane?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się z tym. Technicznie rzecz biorąc, by złącze HDMI było nazwane 2.1 wystarczy, że będzie wspierało jeden element specyfikacji. Dynamiczne metadane nie są natomiast częścią specyfikacji wersji 2.0a. Wystarczy jednak aktualizacja firmware by dodać taką funkcjonalność, bo przecież dyn. metadane nie wymagają zmian elektronicznych. Wtedy złącze powinno już nosić nazwę 2.1, bo posiada przynajmniej jedną cechę tejże specyfikacji.

Coś jak aktualizacja HDMI 1.4 do 2.0 przez dodanie obsługi rozdzielczości 2160p60 4:2:0. Mój laptop to potrafi, mimo, że w specyfikacji stoi HDMI 1.4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli oledy lg z 2016 skoro moją DV to mają hdmi 2.1 - to brzmi dumnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie mają HDMI 2.1.

Powtórzę co usłyszałem na IFA od inżyniera JVC i co wynika wprost ze specyfikacji najnowszych projektorów i JVC i SONY:

Złącze 2.0a/b jest w tej chwili w stanie przesłać content zabezpieczony HDCP2.2 z przypływnością 18 Gbps. Oznacza to dane ze specyfikacje UHD do 12bit i 4:4:4, włącznie ze statycznymi i dynamicznymi metadanymi. Jak napisał Maciej kwestia ew. upgrade'u oprogramowania. Jak widac pozostano przy nazwie 2.0. 

 

Pozdro

1 godzinę temu, Maciej Koper napisał:

 

Coś jak aktualizacja HDMI 1.4 do 2.0 przez dodanie obsługi rozdzielczości 2160p60 4:2:0. Mój laptop to potrafi, mimo, że w specyfikacji stoi HDMI 1.4.

Tylko nie pogada za bardzo przez brak HDCP2.2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 8.09.2017 o 09:45, Maciej Koper napisał:

Technicznie rzecz biorąc, by złącze HDMI było nazwane 2.1 wystarczy, że będzie wspierało jeden element specyfikacji.

To bardzo nieprzyjemne dla klienta podejście. Chyba optymalnym byłoby oddzielenie wersji np. 2.1 (albo 2.0+, czyli 2.0 z jakimiś dodatkami) i 2.2 (czyli pełnej nowej specyfikacji).

A co do formatu to byłoby miło gdyby HDR10+ całkowicie wyparł zwykłe HDR10, a DV egzystowało sobie jako coś ekstra (zakładając, że realnie daje jakąś przewagę).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 8.09.2017 o 11:21, pmcomp napisał:

Tylko nie pogada za bardzo przez brak HDCP2.2

Dlaczego? HDCP nie jest wymagane żeby urządzenia ze sobą gadały. Co innego jak chcesz odpalić zabezpieczony content...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Maciej Koper napisał:

Dlaczego? HDCP nie jest wymagane żeby urządzenia ze sobą gadały. Co innego jak chcesz odpalić zabezpieczony content...

Tylko taki mam na myśli. Z Netflixem, Amazonem, płytą BD UHD bez HDCP2.2 nie pogadasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.09.2017 o 15:09, raus napisał:

A co do formatu to byłoby miło gdyby HDR10+ całkowicie wyparł zwykłe HDR10, a DV egzystowało sobie jako coś ekstra (zakładając, że realnie daje jakąś przewagę).

zależy od punktu widzenia - jak się już ma tv z DV to to co ty piszesz to byłaby dla mnie granda i oszustwo - mam nadzieje jak tak sie stanie to w stanach jakiś pozew zbiorowy ukamieniuje takie rozwiązanie.

jest jeden format oficjalny na dynamiczny HDR i z tego punktu widzenia uważam że HDR10+ jeśli stanie się częścią standardu (co by było chyba dobre) to powinien mieć wymaganie by na płycie jeśli wystąpi to w ramach "kompatybilności wstecznej" musi być też DV - czyli innymi słowy każdy kto będzie chciał dodać HDR10+ powinien być zmuszony dać też wersję DV - coś jak chyba DTS na płytach audio - Dolby zawsze musiało być a DTS był miłą opcją

tylko w przypadku HDR byłoby odwrotnie czyli ten gorszy (ale potencjalnie  bardziej powszechny) byłby opcjonalny

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zupełnie normalne, że pewne formaty umierają i ostatecznie lepiej żeby wygrał format otwarty o porównywalnych możliwościach.

Chociaż byłoby dobrze gdyby obecne telewizory z DV dostały aktualizację do HDR10+ po HDMI, jeśli to technicznie możliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie mnie też nurtuje pytanie czy LG B6J będzie obsługiwać HDR10+. Skoro ma obsługę Dolby Vision z dynamicznymi metadanymi to wydaje się, że mógłby obsługiwać również HDR10+. Czy jest to do załatwienia softwarowo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zajmujecie mysli czyms na co nie macie wplywu. Bedzie to bedzie, nie bedzie to nie bedzie.

A na razie HDR10+ nie ma. Nigdzie. Zobaczcie jak bylo z DV. Juz ze dwa lata o nim trąbią, a dopiero teraz pojawiły sie pierwsze  plyty.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13/09/2017 o 06:57, djgromo napisał:

Czy jest jakaś przeszkoda żeby tv od LG zaczęły wspierać HDR10+ po jakimś patchu?

Techniczna? - Nie wydaje mi sie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez myślę że to kwestia dobrej woli producenta czy nie stwierdzi by promować nowe seria tv i olać stare - jak sie dzieje np. w świecie androida

mam nadzieje że LG aspiruje w kwestii supportu do wzorca jakim jest  APPLE a nie do pozostałej "bandy" firm olewającej klienta często miesiąc po wypuszczeniu telefonu, a nawet jak coś tam zaktualizują to jest to często jakaś padaka 

Edytowane przez klaus71
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że LG stara się wspierać jak najwięcej formatów (chociażby żeby dobrze wyglądać marketingowo), pytanie tylko czy HDR10+ dostanie tylko nowa seria 7+ czy stare też.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...