Skocz do zawartości
Irokez

Pierwsze projektory 4K DLP :)

Rekomendowane odpowiedzi

Zaczynają pojawiać się pierwsze projektory 4k DLP z HDR.

Aktualnie jest OPTOMA UHD60 za ok 10900 na sieci oraz UHD65 (z upłynniaczem) za ok 15000.

Pytanie do redakcji czy będziecie testować, bo cenowo wygląda to rewelacyjnie...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

W internetach piszą, że:

Native resolution: 2716x1528
BT2020 tone-mapped down to rec709 colorspace (tentative)
No 3D

 

Edytowane przez misfit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W DLP nie masz pełnych przetworników 4K - podobnie jak w JVC, jednak obraz jest tak samo ostry jak w natywnych 4k od sony.

https://www.optomausa.com/projectorproduct/uhd60

"With 4 times the pixels of 1080p, a resolution of 3840x2160, 3000 lumens, and 1,000,000:1 contrast ratio, the UHD60 delivers breath-taking and vivid picture quality. Offering High Dynamic Range in the form of HDR10, vertical lens shift and a 1.6x Zoom, and an HDMI 2.0 port with Full 18Gbps, the UHD60 has been engineered to deliver the ultimate 4K UHD home viewing experience. "

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypominam, że za ok. 15 tys można wyrwać JVC R420.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
30 minut temu, Irokez napisał:

W DLP nie masz pełnych przetworników 4K - podobnie jak w JVC, jednak obraz jest tak samo ostry jak w natywnych 4k od sony.

Tak samo ostry jak natywne 4K to raczej nie, ale przyjmijmy, że te proje e-shiftopodobne nieznacznie mu odbiegają... :)
Tym niemniej to: "BT2020 tone-mapped down to rec709 colorspace" sprawia, że moje zainteresowanie tym projem spada w okolicach zera. Niestety jeśli chodzi o projektory DLP to DCI-P3 o sensownej jasności/przekątnej jest do ogarnięcia raczej tylko w przypadku laser/LED.

Edytowane przez misfit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, pmcomp napisał:

Przypominam, że za ok. 15 tys można wyrwać JVC R420.

Gdzie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Sprzedawana w Europie UHD 550x, mogaca poszczycic sie mniejsza jasnoscia i polowa kontrastu UHD60 w zestawieniu z "slabiutkim" Epsonem EH TW 7300 wypada..... No sami zobaczcie.

 

Oczywiscie nie nalezy budowac ostatecznych opinii na podstawie  takich filmikow porownawczych.

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Irokez napisał:

Gdzie?

Poszukaj :) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, pmcomp napisał:

Poszukaj :) .

Spodziewałem się takiej odpowiedzi :) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Irokez napisał:

W DLP nie masz pełnych przetworników 4K - podobnie jak w JVC, jednak obraz jest tak samo ostry jak w natywnych 4k od sony.

Nie jest tak samo ostry tylko ostrzejszy, oczywiście jeśli mówimy o porównaniu do VW550. Niestety kontrast na poziomie 600:1, oraz bardzo słabe lub brak wsparcia dla HDR/szerokiej palety kolorów sprawiają, że... hehe, naprawdę trzeba być fanem technologii DLP by w nią tyle inwestować :) W moim uznaniu projektory te są ciekawe do kwoty 5 000zł. Wszystko powyżej powinno być rozważane tylko z przetwornikiem z rodziny LCoS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zaczynają pojawiać się pierwsze projektory 4k DLP z HDR.
Aktualnie jest OPTOMA UHD60 za ok 10900 na sieci oraz UHD65 (z upłynniaczem) za ok 15000.
Pytanie do redakcji czy będziecie testować, bo cenowo wygląda to rewelacyjnie...
 

Sam jestem ciekawy testów, ale tu promuje się lcos- y więc chyba testów nie będzie.
Ej, gdyby był taki ledowy dlp 4K za dychę to kto wie ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To sie promuje to co jest najlepsze. A LCoS to aktualnie najlepsza technologia dla projektorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, YABBA napisał:


Sam jestem ciekawy testów, ale tu promuje się lcos- y więc chyba testów nie będzie.
Ej, gdyby był taki ledowy dlp 4K za dychę to kto wie ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ja jeszcze cały czas się wstrzymuję zakupem, bo raz że dopiero 4k UHD raczkuję a dwa zaczynają wchodzić w końcu projektory laserowe w cenie poniżej 30k (optoma uhz65 msrp 5000$).

12 godzin temu, Maciej Koper napisał:

Nie jest tak samo ostry tylko ostrzejszy, oczywiście jeśli mówimy o porównaniu do VW550. Niestety kontrast na poziomie 600:1, oraz bardzo słabe lub brak wsparcia dla HDR/szerokiej palety kolorów sprawiają, że... hehe, naprawdę trzeba być fanem technologii DLP by w nią tyle inwestować :) W moim uznaniu projektory te są ciekawe do kwoty 5 000zł. Wszystko powyżej powinno być rozważane tylko z przetwornikiem z rodziny LCoS.

Maciej ale czy zobaczę ten super kontrast i czerń między LCoS a DLP w pomieszczeniu z jasnymi ścianami na ekranie Magic Screen?
Aktualnie mam VW-55ES. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Irokez napisał:

Maciej ale czy zobaczę ten super kontrast i czerń między LCoS a DLP w pomieszczeniu z jasnymi ścianami na ekranie Magic Screen?
Aktualnie mam VW-55ES. 

600:1 vs 20 000:1 to jak dzień do nocy, bez względu nawet na kolor ścian :)

Wysoka rozdzielczość itp to bardzo ważne składowe jakościowe, ale najważniejszą i tak pozostaje kontrast. Po co gonić za 4K, jeśli nie ma fundamentu?

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale gdyby tak było to wszystkie inne pj nie oparte na lcos umarły by śmiercią naturalną

Wydaje mi się że to taka dyskusja jak w motoryzacji - wiadomo że są super samochody pokroju lambo czy ferrari ale jeździć można też i skodą

 

Kiedyś nagminnie chodziłem do kina, oczywiście w cyferkach to tam kontrast był śmieszny, potem lata miałem same pj dlp lepsze i gorsze i byłem tak samo zachwycony jak w kinie. Zachwycony filmami, nie techniką. Teraz mam lcosa i też jestem zachwycony, ale czy jakoś duźo bardziej ? Na pewno nie można powiedzieć że obraz miażdzy dlp - super kontrast jest widoczny tylko w całkowitej ciemności, każda powierzchnia nieczarna , błyszcząca powoduje jego pogorszenie czyli w 90 % warunków lokalowych obraz z lcosa NIE będzie miażdżył dobrego dlp tylko będzie inny. Jest bardziej kinowy, dochodzi do tego adjustacja paneli u mnie ona nie jest idealna tego nie widać na filmach. Wada dlp związana z efektem tęczy w wypadku pj z ledi lub laserami nie występuje więc tu raczej są tylko odczucia.

Przy okazji mój ostatni pj dlp był lepiej wykonany niż obecny jvc - ten trzeszczy przy przenoszeniu i czasem "strzela" podczas projekcji - naprężenia kiepskiego plastyku przy nagrzewaniu ? W sprzęcie za tyle kady to niedopuszczalne - tak wiem jest seria RS lepsza od standardowej ale to jakiś żart.

Podsumowując: lcos tak, ale dlp też jest ok.

Tak jak już mówiłem czekam na dlp led 4K BT2020.

Tego JVC kupiłem bo chciałem się przekonać czy to takie cudo te lcosy, a mogłem wziąść optomę HD91, ale ona nie miała 4K w e- shifcie

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, YABBA napisał:

Ale gdyby tak było to wszystkie inne pj nie oparte na lcos umarły by śmiercią naturalną emoji4.png

Wydaje mi się że to taka dyskusja jak w motoryzacji - wiadomo że są super samochody pokroju lambo czy ferrari ale jeździć można też i skodą emoji4.png

 

Kiedyś nagminnie chodziłem do kina, oczywiście w cyferkach to tam kontrast był śmieszny, potem lata miałem same pj dlp lepsze i gorsze i byłem tak samo zachwycony jak w kinie. Zachwycony filmami, nie techniką. Teraz mam lcosa i też jestem zachwycony, ale czy jakoś duźo bardziej ? Na pewno nie można powiedzieć że obraz miażdzy dlp - super kontrast jest widoczny tylko w całkowitej ciemności, każda powierzchnia nieczarna , błyszcząca powoduje jego pogorszenie czyli w 90 % warunków lokalowych obraz z lcosa NIE będzie miażdżył dobrego dlp tylko będzie inny. Jest bardziej kinowy, dochodzi do tego adjustacja paneli u mnie ona nie jest idealna tego nie widać na filmach. Wada dlp związana z efektem tęczy w wypadku pj z ledi lub laserami nie występuje więc tu raczej są tylko odczucia.

Przy okazji mój ostatni pj dlp był lepiej wykonany niż obecny jvc - ten trzeszczy przy przenoszeniu i czasem "strzela" podczas projekcji - naprężenia kiepskiego plastyku przy nagrzewaniu ? W sprzęcie za tyle kady to niedopuszczalne - tak wiem jest seria RS lepsza od standardowej ale to jakiś żart.

Podsumowując: lcos tak, ale dlp też jest ok.

Tak jak już mówiłem czekam na dlp led 4K BT2020.

Tego JVC kupiłem bo chciałem się przekonać czy to takie cudo te lcosy, a mogłem wziąść optomę HD91, ale ona nie miała 4K w e- shifcie emoji4.png

Przecież napisałem wyraźnie, że do pewnej kwoty (ok. 5000zł) projektory DLP mają się świetnie i sam je polecam. Po prostu powyżej niej tracą sens. Nie widać różnic w niezaadaptowanych pomieszczeniach? Ciekawe czy jakbyś postawił obok jakąś Optomę to czy nadal tak byś twierdził. Śmiem poważnie wątpić :) O ile na niskiej jasności lampy projektory LCD i DLP jeszcze w miarę się prezentuję, tak przy dużej ilości lumenów, koniecznych dla HDR jest po prostu klapa, a to HDR robi największą "robotę" w obecnej chwili. Oczywiście, jeśli cenisz sobie wykonanie projektora i czy trzeszczą plastiki to możesz wybrać DLP, nawet takiego egzotyka jak Sim2, czy Barco. Ja żadnego wyboru nie krytykuję. Piszę tylko co lepsze w dziedzinie obrazowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat zawsze świeciłem na low aby było ciszej :) wszystkie pj które miałem w trybie lampy high były za głośne.
Co do plastyków to trochę kicha - wydajesz naście tyś a jakość wykonania jak tani Chińczyk tego w teście nie pisaliście :).
Co do porównania pj obok siebie to może już okrzepłem :)
Ja widzę nie tyle lepsza czerń co więcej jej odcieni ale i tak chętnie poczytam fachowy test nowych dlp 4K tak więc czekam :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Akurat zawsze świeciłem na low aby było ciszej wszystkie pj które miałem w trybie lampy high były za głośne.
Co do plastyków to trochę kicha - wydajesz naście tyś a jakość wykonania jak tani Chińczyk tego w teście nie pisaliście .
Co do porównania pj obok siebie to może już okrzepłem
Ja widzę nie tyle lepsza czerń co więcej jej odcieni ale i tak chętnie poczytam fachowy test nowych dlp 4K tak więc czekam


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


No tak, ale albo tryb low, albo HDR z projektora... W teście JVC RS pisałem, że obudowa jest z tworzywa. Bynajmniej nie wydaje się ono tanie w dotyku, ale wiadomo, że nie jest to Sim2, tylko, że moim zdaniem do macania są inne rzeczy niż projektor :)
Jeśli chodzi o ilość odcieni w czerniach, to DLP na tym polu, podobnie jak telewizory plazmowe, przegrywa w przedbiegach. Technologicznie musi używać agresywnego ditheringu by uzyskać wystarczającą ilość odcieni. Przez to nawet sygnał 10 bit trudno odróżnić od 8 bit w pierwszej chwili.
Testu DLP 4K w obecnym wydaniu raczej nie będzie, ponieważ na portalu nasza ocena zaczyna się od "Polecamy", a projektor oparty na tym przetworniku by na nią nie zasłużył. Pisałem artykuł o nim na przykładzie BenQ W11000. Zwyczajnie nie da się przeskoczyć tej bariery kontrastu na poziomie 500-600:1 to prawie dwa razy nizsza wartosc niz w projektorach DLP 1080p. Zwierciadła w przetworniku 2.7K mają więcej nieporządanych rozproszeń. Ja rozumiem, że liczą się też inne walory, tak jak przy teście np. samochodu, ale jeśli do Lamborghini wstawili by silnik 1.4 to po prostu odpowiedź by brzmiała nie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

No tak, ale albo tryb low, albo HDR z projektora... W teście JVC RS pisałem, że obudowa jest z tworzywa. Bynajmniej nie wydaje się ono tanie w dotyku, ale wiadomo, że nie jest to Sim2, tylko, że moim zdaniem do macania są inne rzeczy niż projektor

Jeśli chodzi o ilość odcieni w czerniach, to DLP na tym polu, podobnie jak telewizory plazmowe, przegrywa w przedbiegach. Technologicznie musi używać agresywnego ditheringu by uzyskać wystarczającą ilość odcieni. Przez to nawet sygnał 10 bit trudno odróżnić od 8 bit w pierwszej chwili.

Testu DLP 4K w obecnym wydaniu raczej nie będzie, ponieważ na portalu nasza ocena zaczyna się od "Polecamy", a projektor oparty na tym przetworniku by na nią nie zasłużył. Pisałem artykuł o nim na przykładzie BenQ W11000. Zwyczajnie nie da się przeskoczyć tej bariery kontrastu na poziomie 500-600:1 to prawie dwa razy nizsza wartosc niz w projektorach DLP 1080p. Zwierciadła w przetworniku 2.7K mają więcej nieporządanych rozproszeń. Ja rozumiem, że liczą się też inne walory, tak jak przy teście np. samochodu, ale jeśli do Lamborghini wstawili by silnik 1.4 to po prostu odpowiedź by brzmiała nie...

 

 

OK, tylko wiesz nie tylko cyferki się liczą - prosty przykład płyta winylowa - parametry w porównaniu do flac-a sà śmieszne a jak się ją fajnie słucha !

Ja rozumiem że robicie b. dokładne pomiary, ale to nie cyferki świecą - to że kontrast natywny jest słaby to przecież nie znaczy że pj jest to d... py.

Liczy się przyjemność seansu. I kontrast dynamiczny

No i testy powinny być obiektywne - jak nie spełnia minimum to nie będzie " polecany" świat się nie zawali

Robienie testów tylko w/g swojego doboru - te ok, tamte nie bo to dlp ( fuj) jest słabe. Dawno temu kiedy nie było jeszcze lcosów dlp miażdżyły lcd-ki. Teraz jest inny układ sił ale i dlp mogą mieć kontrast 60000:1 dynamiczny przecież można to sprawdzić w teście ?

Ale test musi być

Co do tych nieszczęsnych plastyków to ja też wolę macać inne rzeczy, ale jak przy przenoszeniu pj wydaje odgłos jak by miał się rozpaść to sorry, ale tak nie powinno być, zwłaszcza że tańsze optomy nie miały tej przypadłości.

BTW:

Przypominam sobie wasz artykuł z jakiś targów oglądaliście pierwsze projekcje z pj dlp z przetwornikami 4K i z tego co pamiętam nic nie pisaliście o kiepskim kontraście ditheringu 8- bit itd tylko obraz wam się podobał - a chyba o to chodzi ?

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem do czego ta dyskusja zmierza... Najpierw piszesz, że nie cyferki świeca, potem o mierzeniu kontrastu dynamicznego... Miałem wszystkie te projektory w redakcji, testowałem bardzo dokładnie zarówno pomiarowo jak i wizualnie i będę utrzymywał, że zakup DLP 4K w obecnym wydaniu (tj. z chipem TI DMD 2.7K) ma najgorszą relację ceny do jakości. Nigdy w życiu nie dokonałbym takiego zakupu, co nie znaczy, że nie ma prawa się Tobie podobać. Nawet chętnie przyjadę i skalibruję, bo akurat modele DLP są dosyć podatne na kalibrację ;)

16 godzin temu, YABBA napisał:

Robienie testów tylko w/g swojego doboru - te ok, tamte nie bo to dlp ( fuj) jest słabe. Dawno temu kiedy nie było jeszcze lcosów dlp miażdżyły lcd-ki. Teraz jest inny układ sił ale i dlp mogą mieć kontrast 60000:1 dynamiczny przecież można to sprawdzić w teście ?

P.S. Zabawnym jest to, że piszesz o czasach, gdy DLP miażdżyły LCD głównie kontrastem, a teraz gdy mamy 2017 rok i projektory LCoS miażdżą DLP w dokładnie ten sam sposób to wypierasz ten fakt :) 

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LCoS miażdży DLP kontrastem tak już od 10-u lat :) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie rozumiem do czego ta dyskusja zmierza... Najpierw piszesz, że nie cyferki świeca, potem o mierzeniu kontrastu dynamicznego... Miałem wszystkie te projektory w redakcji, testowałem bardzo dokładnie zarówno pomiarowo jak i wizualnie i będę utrzymywał, że zakup DLP 4K w obecnym wydaniu (tj. z chipem TI DMD 2.7K) ma najgorszą relację ceny do jakości. Nigdy w życiu nie dokonałbym takiego zakupu, co nie znaczy, że nie ma prawa się Tobie podobać. Nawet chętnie przyjadę i skalibruję, bo akurat modele DLP są dosyć podatne na kalibrację
P.S. Zabawnym jest to, że piszesz o czasach, gdy DLP miażdżyły LCD głównie kontrastem, a teraz gdy mamy 2017 rok i projektory LCoS miażdżą DLP w dokładnie ten sam sposób to wypierasz ten fakt  

A widzisz - testowałeś je, ale nie zauwaźyłem żadnych recek tych pj.
Portal który zajmuje się min pj hdtv powinien przedstawiać swoim czytelnikom ( odbiorcom ) najnowsze trendy, modele pj itd.
A tu co - traktujecie i chwalicie pod niebiosa jakieś dlp konferencyjne pomijając fakt że na tych " lepszych" dlp można z zadowoleniem oglądać filmy.
O kontraście dynamicznym wspomniałem specjalnie - skoro tak lubicie cyferki :)
Więc tu nie ma sprzeczności wbrew pozorom.

Co do kalibracji dlp jak zaprezentujecie testy nowych dlp 4K będę wiedział który wziąść - raczej nie będę kupieać w ciemno :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
LCoS miażdży DLP kontrastem tak już od 10-u lat  .

Ale to już ustaliliśmy że kontrast to nie wszystko - zwłaszcza kiedy nie ma się w domu " jaskini".


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w czym niby ten DLP jest lepszy od LCoSa? Tym, ze nie ma HDRu?

 

Czy twierdzisz, że w niezaadaptowanym pomieszczeniu wystarczy kontrast kilkaset:1 ? Gratuluję.

Gratuluję, mam niezaadaptowane pomieszczenie i mam projektor z kontrastem natywnym bodajże 110.000:1. Natywnym. Zmierzony po kalibracji z pamieci kilkadziesiat tysięcy:1.

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@YABBA nie wiem co jeszcze chcesz wiedzieć. Wszystko co mogliśmy Ci napisaliśmy ;) Akurat nie masz szczęścia z tą dyskusją (a w sumie to masz!) bo pewnie jak nikt w PL ale i mało na świecie znamy te projektory od początku pomysłu na nie (to są wszystko klony...). Byli u nas i inżynierowie z BenQ bezpośrednio w redakcji (co było tutaj opisywane) mieliśmy też w testach wewnętrznych i BenQ i Acera (V9800). Nie robimy tylko testów public ale też inżynierskie dla firm na ich zlecenie bo chcą wiedzieć od expertów z zewnątrz jak dobry jest ich produkt i jakie ma szanse na rynku. Serio nie ma tutaj już o czym pisać z naszej strony - Maciej Ci wszystko wyjaśnił. I doradził. Doceń to bo masz informacje z pierwszej ręki a nie jakieś kity. Pod konkretne wymagania czyli np. nieskazitelna rozdziałka 4K są perfekt. Ale mają też wady o których wyżej zostało wspomniane. Jak zwykle dobrze, że jest wybór na rynku.

ps. Optoma też miała do nas przybyć. Muszę odkurzyć temat z tą firmą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, YABBA napisał:

A tu co - traktujecie i chwalicie pod niebiosa jakieś dlp konferencyjne pomijając fakt że na tych " lepszych" dlp można z zadowoleniem oglądać filmy.

Fajnie gdybyś jednak czytał portal zanim zagłębisz się w dyskusję :) Mamy przetestowane większość lineup'u modeli DLP w rozsądnych cenach z segmentu kina domowego. Konferencyjnego DLP nie było nigdy na portalu. Resztę tematu wyczerpał @Gmeru

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...