Skocz do zawartości
Łukasz

Nowy model LG OLED Full HD na 2017 rok! (z HDR!)

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, mfluorek napisał:

Akurat w netflixie różnica między 1080p a 4k jest bardzo duża, ale nie wynika to z samej rozdzielczości, a z tego, że przy wyższej rozdzielczości artefakty kompresji są mniej widoczne (a netflix stosuje bardzo mocną kompresję) oraz z większej głębi bitowej, dzięki czemu jest mniejszy banding (który przy 1080p jest nagminny).

Jesteś w błędzie. Popatrz na ten wykres:

rec2020-vs-rec709-001.png

Ten zaokrąglony kształt to widzialne spektrum kolorów. Jak widać, rec.709 (przestrzeń kolorów na zwykłym Blu-Rayu) pokrywa raczej nie wielką jej część, a rec.2020 (przestrzeń w UHD) znacznie większą.

ok - czarny trójkąt jest rzeczywiście dużo większy od żółtego - problem w tym że większość tv ma pokrycie dla rec.2020 w okolicach 70% 

a to tak na oko porównując bliskie okolice żółtego trójkąta

więc potencjalne drastyczne polepszenie nasycenia w praktyce może w ogóle być trudne do zauważenia - przynajmniej na obecnie produkowanych tv

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, klaus71 napisał:

ok - czarny trójkąt jest rzeczywiście dużo większy od żółtego - problem w tym że większość tv ma pokrycie dla rec.2020 w okolicach 70% 

B7V osiąga  99% palety DCI-P3 i 76% palety Rec.2020. Jest oczywiście jeszcze sporo pracy przed producentami aby osiągnąć 100% palety Rec.2020 i aby osiągnać chociażby jasność rzędu 4000 cd/m2, ale standard już jest i nie ma przecież sensu go zmieniać co 2 lata. On ma starczy na następne kilkadziesiąt lat. Migracja do HDRa i tak będzie powolna...

5a3bfadd6aa39_DCIP.thumb.jpg.b642a37171727404bce13a42966a9d07.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgadza sie.

mi bardziej chodzi że na obecnym etapie tej "potęgi" WCG tak naprawdę nie widzimy jak niektórzy sugerują (a marketing bije pianę) 

są jakieś sample tego samego materiału w rec.709 i bt.2020 ?

wiem moge odpalić film BD i UHD i chyba sobie taki test zrobie - ale sample w plikach byłyby fajniejsze

są może też sample materiału w DCI P3 wogóle dostępne?

 

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przestrzen barwna Rec2020 to fantom.  DCI-P3 to jest poki standard kolorowania video.

17662543dab6fdc0b7.jpg 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 hours ago, klaus71 said:

dla mnie w 3d nic w kinie nigdy co widziałem nie zbliżyło się nawet jakością do tego co daje 3d na oledzie

A dla mnie żaden telewizor jak do tej pory z oledem włącznie nie miał dobrego 3D w żadnej formie, ot takie nieśmiałe próby. Zresztą widać po tym jak technologia odeszła do lamusa na najbliższe lata, że jednak nie było na nią zapotrzebowania.

5 hours ago, xxmario said:

wpadł mi oko ten model TV, zastanawiam się czy jest dopłacać 2200 (różnica między najtańszymi cenami na ceneo) do B7V (zakładam, że ten ostatecznie wybrałeś?). Dlatego też mam pytanie do wszystkich tu obecnych

Jak cię stać na B7 to bierz B7.

Róznica między A7 a B7 to nie tylko FHD vs 4K+HDR, ale też wg wszelkiej wiedzy (z przekazem od LG włącznie) panel z 2015 roku vs panel z 2017 roku. Zatem będzie lepiej nawet w na jedynym polu gdzie A7 może konkurować czyli FHD (zatem nawet mimo tego, że odległość może ci odebrać radochę z 4K), oraz bezpieczniej (wypalenia) w grach.

Ale jak się zdecydujesz na A7 to też w porównaniu do plazmy powinno być dobrze. Tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze że w tej dyskusji o gamutach, HDR ach, palecie barw biorą udział faceci, gdy z zasady zdecydowana większość mężczyzn rozróżnia tylko podstawowe kolory i odcienie. A dyskusja jakby sami wybitni malarze i graficy na forum byli. :)

Edytowane przez pawelll
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnice między HDR a SDR są i to nie małe. Co do porównań, to można pobrać aplikacją youtube-dl dowolną wersję filmów HDR i SDR opublikowanych na youtube. Ja wybrałem ten film -  https://youtu.be/1La4QzGeaaQ - pobrałem go w dwóch wersjach - bez HDRa (VP9 4k) i z HDRem (VP9.2 4k 10 bit z paletą w REC.2020). Widać przede wszystkim w jasnych scenach więcej detali (np. na niebie), kolory też są nieco bardziej żywe, choć tu już nie było aż tak dużej różnicy. Ogólnie zdecydowanie lepszy odbiór obrazu był w trybie HDR.

Edytowane przez Subman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, odbiór pewnie tak. Mnie tylko nurtuje jak taki obraz ma się do rzeczywistości i jej postrzegania. W grach nie ma tego problemu- jest wirtualna więc nie ma punktu odniesienia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, pawelll napisał:

Najlepsze że w tej dyskusji o gamutach, HDR ach, palecie barw biorą udział faceci, gdy z zasady zdecydowana większość mężczyzn rozróżnia tylko podstawowe kolory i odcienie. A dyskusja jakby sami wybitni malarze i graficy na forum byli. :)

Najlepsze jest to , ze biora w niej udzial Ci, ktorzy nie wiedza jak dziala HDR i   jaki ma zwiazek, przy  okazji zwiekszonej luminancji, ze zwiekszeniem  color volume.

 

BTW

robot_zps93xtrpwu.jpg

 3 podejscie, dzien, jasny pokoj, ekran - Samsung Note 3.

Sprobuj sam.

 https://wvw.igame.com/ET.php

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze jest to, że dyskusji biorą udział Ci którzy nie potrafią przyjąć  pytań o istotę problemu i żartów tylko walą na odlew między oczy.

A jeśli chcesz coś pokazać tym "testem" dla gimnazjalistów to gratuluję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest gra a nie test, sa powazniejsze  testy.

Jaka jest istota problemu wg Ciebie?

UHD wyglada lepiej od poprzedniego standardu. To fakt. Chcesz zaprzeczyc? Droga wolna.

Problem polega na tym , ze do jego pelnej implementacji jeszcze daleka droga, ze wzgledu na brak mozliwosci technicznych, rozwiazan technologicznych gotowych na wejscie na rynek konsumencki i braku wstecznej kompatybilnosci. Dlatego to co widzimy obecnie,  to zalążki, hybrydy, polaczenia starego z nowym. Obietnice. Ale ludziom sie to i tak podoba. Zwlaszcza tym ludziom, ktorzy doceniaja te minimalna roznice.

Wasze rozprawki przypominaja dochodzenie  na temat tego,  czy swedzenie jest wynikiem reakcji alergicznej, podwyzszonego pH, czy choroby wenerycznej. Natomiast przyjemnosc samego aktu jakos Wam umknela.

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja właśnie chciałem dociec czemu  powszechnie jest pisanie że WCG jest najważniejszym elementem UHD

ważniejszym od rozdzielczości i na równi z HDR 

i to do czego wg mnie  doszliśmy to stwierdzenie że WCG na obecną chwilę to więcej marketingu niż realnej korzyści (trochę lepsza zieleń i czerwień)

dla mnie to jest dużo mniej istotne niż rozdzielczość i HDR

chodziło mi o dojście co w UHD robi największą różnicę - teraz - a nie jak każdy wyświetlacz bedzie miał pokrycie 100% bt.2020

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK.

Nie wiem dlaczego piszesz, ze "doszlismy". Donikad nie doszlismy. Opowiadsz  o roznicy gradacji kolorow na poziomie 10 procent. Nie wiem w jaki sposob doszedles do tych 10%.  Dla mnie UHD jest to jest to po pierwsze roznica miedzy  pewnym bandingiem, a obrazem praktycznie wolnym od tego zjawiska. Poza tym mowimy o kolorach nieosiagalnych w Rec709. Rozumiem to, ze patrzac przez pryzmat gier, dostrzegasz przede wszystkim  rozdzielczosc i efekty zwiazane z HDR, ale to o czym ja pisze, dostrzega potencjalnie wieksza grupa odbiorcow. To nie jest tak, jak kosztowanie wina, piwa, czy whisky, ze kazdy moze poczuc wplyw alkoholu ale roznice, czy szlachetnosc  smaku dostrzegaja jedynie koneserzy. To jest cos calkowicie oczywistego i namacalnego. potrzeba jest tylko dostateczna ilosc probek materialu porownawczego. Dodaj do tego HDR i jesli color grader tak zechce, to  jestes w zupelnie innym swiecie. Natomiast  piszecie tutaj, ze nie ma zauwazalnej roznicy.

Jakie filmy UHD ogladales i na czym?Albo programy telewizyjne? Widziales moze Grand Tour sezon 2 (Amazon - ktory wlasnie ogladam)? Jesli nie, to obejrzyj np odc 2  i wroc z wnioskami dotyczacymi kolorow. Chyba, ze masz lepszy przyklad kolorow dotychczas niespotykanych. W tej grze zobaczyc, znaczy uwierzyc.

Edytowane przez binary
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, klaus71 napisał:

ja właśnie chciałem dociec czemu  powszechnie jest pisanie że WCG jest najważniejszym elementem UHD

ważniejszym od rozdzielczości i na równi z HDR 

i to do czego wg mnie  doszliśmy to stwierdzenie że WCG na obecną chwilę to więcej marketingu niż realnej korzyści (trochę lepsza zieleń i czerwień)

dla mnie to jest dużo mniej istotne niż rozdzielczość i HDR

chodziło mi o dojście co w UHD robi największą różnicę - teraz - a nie jak każdy wyświetlacz bedzie miał pokrycie 100% bt.2020

Na dobrym materiale UHD  zauwazysz od razu roznice kolorów, wg mnie to jest cos co rzuca sie najbardziej w oczy i robi najwieksza roznice w odbiorze materiału.

Potem zwracasz uwage na wiekszy kontrast miedzy jasnymi i ciemnymi scenami obok siebie oraz fakt ze jasne sceny (ogień, wybuch, slonce itp) powoduja koniecznosc mruzenia oczu (HDR), na koncu fakt ze obraz jest ostrzejszy (wyższa rozdzielczość).

Edytowane przez szewi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, szewi napisał:

Na dobrym materiale UHD  zauwazysz od razu roznice kolorów, wg mnie to jest cos co rzuca sie najbardziej w oczy i robi najwieksza roznice w odbiorze materiału.

czyli jak rozumiem twoje wprawne oko od razu zobaczy że czerwony kolor czegoś na ekranie wyskoczyło poza zakres rec. 709  więc jest tak nasycone że wywołuje to u Ciebie extazę?

no u  mnie jest zupełnie odwrotnie  - 4k widzę non stop i mnie to jara że wszystko jest ostre jak brzytwa   

HDR czasami pokaże pazur jak jakaś lampa zaświeci mocniej  ale  głównie to widzę po fajnej plastyce  rzeczy na których są refleksy

natomiast  kolor  coca coli w głęboko nasyconej czerwieni mogę po prosto przeoczyć , tak  samo jak zdrowiej wyglądającą trawę

ale fakt - porównam sobie Passengers  pod kontem kolorów  na stop klatkach

ktoś zna jakieś sekwencje kolorystyczne w tym filmiie przy których mogę doznać extazy jak opisuje kolega szewi? :)

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w Pasazerach np logo Paramount na poczatku, sceny w barze, Arcturus

 

Edytowane przez szewi
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.12.2017 o 12:50, klaus71 napisał:

a ja nic nie słyszałem by Maciej robił kalibrację takich dwóch trybów

Musiało więc Ci umknąć - tryb SDR i HDR kalibruje się oddzielnie.

Dnia 21.12.2017 o 12:28, klaus71 napisał:

(...)  nie mogę pojąć szerokiej wpływu szerokiej palety barw  na to czemu kolor ma być lepszy skoro na BD już niby ten kolor był w 100% odzwierciedlający rzeczywistość

to jest nieprawda, rec.709 absolutnie nie pokrywa tego co widzi ludzkie oko/mózg

Dnia 21.12.2017 o 12:42, klaus71 napisał:

co to są nasycone kolory? ferrari ze swoim wzorcowym kolorem będzie miał inny kolor na TV z szeroką paletą barw? niż na takim bez niej?

oba zakładam że skalibrowane perfekcyjnie

jeżeli zarejestrowany będzie odpowiednim sprzętem, wyświetlony na prawidło oddającym barwy/gamme/PQ ekranie, kolor rosso corsa będzie wyglądać nieco inaczej/dostrzec będzie można inne tony - ale to słabe i tak wyjście bo mało, kto zna na żywo ten kolor, w różnym świetle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno (uciekło wcześniej), materiał nie może być poddany zbytniej kompresji. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem wiem - dyskusja wywołałą u mnie duży wzrost wiedzy 

dzięki że mnie nie zlinczowaliście bo momentami rzeczywiście  pisałem  lekko bezmyślnie/za dużo roboty więc jakoś zaliczylem overwrite'a informacji sprzed roku

po świętach sobie potestuję - choć wydaje mi się że - nasycone kolory z WCG jednak mnie nie  rzucą na kolana - bo dla mnie  potencjalne odchyły w kolorach nie stanowią problemu 

 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wiem wiem - dyskusja wywołałą u mnie duży wzrost wiedzy 
dzięki że mnie nie zlinczowaliście bo momentami rzeczywiście  pisałem  lekko bezmyślnie/za dużo roboty więc jakoś zaliczylem overwrite'a informacji sprzed roku
po świętach sobie potestuję - choć wydaje mi się że - nasycone kolory z WCG jednak mnie nie  rzucą na kolana - bo dla mnie  potencjalne odchyły w kolorach nie stanowią problemu 
 


Sporo osób ma całkiem odmienne zdanie, w tym ja. Gdy obejrzałem pierwszy materiał UHD to największe wrażenie zrobiła na mnie właśnie szeroka paleta barw, później HDR i na końcu 4K. U mojej drugiej połówki to samo. Żeby w pełni dostrzec wyższą rozdzielczość musiałbym siedzieć z nosem przy samej matrycy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale cena spada. To że był bardzo szybki spadek z tych absurdalnych ponad 7 tysięcy to nic nadzwyczajnego, sama oczywistość, ale dopiero co pod koniec października kupiłem ten telewizor za 5200 kiedy najniższa cena w renomowanych sklepach była w granicach 5130, a teraz dwa miesiące później już spokojnie można go dostać za 4500-4600. Przy tej cenie to już w ogóle zupełny brak konkurencji. Może poza Samsungiem MU7000 który może być lepszym wyborem jeżeli ktoś świeci w telewizor wielką lampą halogenową żeby wyglądał jakby miał dobry obraz :lol: Ale w środowisku przeznaczonym do oglądania filmów czyli w przyciemnionym pomieszczeniu nie ma nawet o czym mówić.

W każdym razie bardzo dobrze wydane pieniądze, z czasem jak oglądam coraz więcej różnych filmów to jestem coraz bardziej zadowolony. Poważnych problemów nie ma, a te problemy które są są marginalne i incydentalne, nie ma tam nic co będzie irytować dzień w dzień minuta w minutę jak w poprzednich telewizorach których próbowałem (jeżeli chodzi o jakość obrazu, bo system to już nieco inna sprawa). Akurat to czego szukałem, bardzo dobry telewizor na 2-3 lata jako drugorzędna platforma po PC. Dostałem nawet więcej niż się spodziewałem przy takim budżecie. A jak się wciągnę w filmy tak jak w gry, a wszystko wskazuje na to że tak się stanie, i za te powiedzmy 3 lata pojawi się coś na co będzie warto wydać powiedzmy dwa razy więcej i będzie wielokrotnie więcej zawartości adekwatnej do możliwości takiego telewizora to sobie taki kupię. A do tego czasu będę się cieszył świetnym obrazem na A7, bezkonkurencyjnym w swojej cenie i sporo wyżej, bo do OLEDów 4K czy jakichś sensownych FALDów zaczynających się od ceny 2 razy wyżej niż A7 to wszystko ściema. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już nie 2 razy, teraz B7 kosztuje trochę poniżej 7 tysięcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hey,

Od dluzszego czasu przymierzam sie do nowego TV wybor padl na A7 55", pozniej na sony xe90 (49") , a teraz juz sam nie wiem, bo

zalezy mi najbardziej na odczycie z USB przez pendrive/HDD , netflixie, youtube,  (ok 70% uzytkowania, reszta to ps4 pro) ,braku mulenia pilota, szybkiej przegladarce, i wsparcia sluchawek Bluetooth.
Jakos o A7 za duzo nie wyczytalem, albo cos przeoczylem, przeczytalem caly watek o a7 i xe90 i tak

TV ma byc glownie uzytkowany w zaciemnionym pomieszceniu wieczorami, mam do dyspozycji ok 130cm (max) miejsca i 4-4.5tys.

xe90:

-/+robi "kibel" przy standardowym podlaczeniu hdd, miesza wszystkie pliki video w 1 lista :| -> niby aplikacje zalatawiaja sprawe, ok ujdzie

-tna sie filmy bezposredio podlaczone przez usb, niby moge puszczac bezposrednio przez ps4 czy tam usb z ps4, ale to bedzie zrec mi 3x tyle pradu :| (niby czesty powod zwrotu TV), to mi sie nie podoba

-rozjasnienie ekranu podczas filmow z napisamy -> wylacza sie niby jedna dynamiczna opcje albo zmienia napisy na kolor szary (?), niestety nie moglem znalezc porownania na YT

+plusem to chyba do moich zastosowan jest 4k+ HDR do ps4 i netflix'a

+plus wieksza szczegolowosc detali

+niby ostatni update wersji 7 zostal poprawiony i tv lepiej reaguje na polecenia

 

oled a7:

+w sam raz do ciemnego pokoju/wieczornych seansow

?+ nie wyczytalem zeby komus sie ciely filmy z hdd/usb tak jak w xe90,  moze ktos potwierdzic?

+ brak poswiaty w napisach

? Czy jest wsparcie w tv dla sluchawek bluetooth?

- brak HDR, ale to az tak bardzo mi nie przeszkadza w filmach. gorzej na konsoli

+ ponoc standardowe glosniki graja dosc dobrze?

- obraz ma mniej detali niz w xe90

 

Więc mam metlik w glowie, co by bylo lepsze do takich zastosowan? ciemny pokoj , dysk hdd/pendrive , netflix ? a7 czy xe90? 

w xe90 podoba mi sie ten efekt 4k+hdr na ps4, najbardziej nie podobaja tnace sie filmy

w a7 brak posiwaty w napisach.

 

Jeszcze mam pare pytan o a7:

1)?+ nie wyczytalem zeby komus sie ciely filmy z hdd/usb tak jak w xe90,  moze ktos potwierdzic?

2)? Czy jest wsparcie w tv dla sluchawek bluetooth?

3)+ ponoc standardowe glosniki graja dosc dobrze? ktos ma porownanie z xe90?

4) jak z odtwarzaniem video przez przegladarke ? w sensie wyszukania, wprowadzenia tekstu oraz samego odtwarzania?

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, raus napisał:

Już nie 2 razy, teraz B7 kosztuje trochę poniżej 7 tysięcy.

Nie wspomniałem nic o cenie OLEDów 4K.

1 godzinę temu, xlineage napisał:

Hey,

Od dluzszego czasu przymierzam sie do nowego TV wybor padl na A7 55", pozniej na sony xe90 (49") , a teraz juz sam nie wiem, bo

zalezy mi najbardziej na odczycie z USB przez pendrive/HDD , netflixie, youtube,  (ok 70% uzytkowania, reszta to ps4 pro) ,braku mulenia pilota, szybkiej przegladarce, i wsparcia sluchawek Bluetooth.
Jakos o A7 za duzo nie wyczytalem, albo cos przeoczylem, przeczytalem caly watek o a7 i xe90 i tak

TV ma byc glownie uzytkowany w zaciemnionym pomieszceniu wieczorami, mam do dyspozycji ok 130cm (max) miejsca i 4-4.5tys.

xe90:

-/+robi "kibel" przy standardowym podlaczeniu hdd, miesza wszystkie pliki video w 1 lista :| -> niby aplikacje zalatawiaja sprawe, ok ujdzie

-tna sie filmy bezposredio podlaczone przez usb, niby moge puszczac bezposrednio przez ps4 czy tam usb z ps4, ale to bedzie zrec mi 3x tyle pradu :| (niby czesty powod zwrotu TV), to mi sie nie podoba

-rozjasnienie ekranu podczas filmow z napisamy -> wylacza sie niby jedna dynamiczna opcje albo zmienia napisy na kolor szary (?), niestety nie moglem znalezc porownania na YT

+plusem to chyba do moich zastosowan jest 4k+ HDR do ps4 i netflix'a

+plus wieksza szczegolowosc detali

+niby ostatni update wersji 7 zostal poprawiony i tv lepiej reaguje na polecenia

 

oled a7:

+w sam raz do ciemnego pokoju/wieczornych seansow

?+ nie wyczytalem zeby komus sie ciely filmy z hdd/usb tak jak w xe90,  moze ktos potwierdzic?

+ brak poswiaty w napisach

? Czy jest wsparcie w tv dla sluchawek bluetooth?

- brak HDR, ale to az tak bardzo mi nie przeszkadza w filmach. gorzej na konsoli

+ ponoc standardowe glosniki graja dosc dobrze?

- obraz ma mniej detali niz w xe90

 

Więc mam metlik w glowie, co by bylo lepsze do takich zastosowan? ciemny pokoj , dysk hdd/pendrive , netflix ? a7 czy xe90? 

w xe90 podoba mi sie ten efekt 4k+hdr na ps4, najbardziej nie podobaja tnace sie filmy

w a7 brak posiwaty w napisach.

 

Jeszcze mam pare pytan o a7:

1)?+ nie wyczytalem zeby komus sie ciely filmy z hdd/usb tak jak w xe90,  moze ktos potwierdzic?

2)? Czy jest wsparcie w tv dla sluchawek bluetooth?

3)+ ponoc standardowe glosniki graja dosc dobrze? ktos ma porownanie z xe90?

4) jak z odtwarzaniem video przez przegladarke ? w sensie wyszukania, wprowadzenia tekstu oraz samego odtwarzania?

Jeżeli chodzi o jakość obrazu to ciemny pokój bardzo faworyzuje A7, w takim środowisku różnica jest ogromna na korzyść OLEDa i zwykły LED może być nawet o wiele bardziej zaawansowany pod względem rozdzielczości, processingu, jasności, HDRu i tak dalej, to i tak na nic, obraz i tak będzie "prześwietlony" i wyprany obok OLEDa. Lepiej mieć świetne SDR i nie mieć HDR niż mieć słabe jedno i drugie (cały czas mówimy o ciemnym pomieszczeniu)

Ale znowu pod komunsolę lepszą opcją jest chyba XE90. Jakość obrazu w grach z komunsoli jest słabiutka i kontrast A7 raczej niczego tutaj nie poratuje bo jak to mówią "nie pomalujesz", a HDR z XE90 da jakiś wymierny wzrost jakości obrazu, sprawi że obraz będzie wyglądał generalnie lepiej i może to odwrócić uwagę mniej wybrednego gracza grającego na kolanie 5 metrów od ekranu nie zwracającego uwagi na szczegóły typu odległość rysowania, cienie i tak dalej. 

Na A7 co prawda nic nie tnie przy odtwarzaniu z USB, ale np. przeglądarka i odtwarzanie z niej czegokolwiek to droga przez mękę, wszystko jest tak powolne że można wyskoczyć z fotela ze złości. Albo zasnąć. Jak kto woli. 

Standardowe głośniki są bardzo solidne, chciałem kupić jakiś soundbar za ~500 zł ale to chyba nie ma sensu bo wbudowane głośniki dają radę na tyle że sobie odpuszczę i kupię jakiś lepszy system audio później.

Generalnie to w tej cenie nie uda Ci się zunifikować grania i oglądania filmów w jeden wyświetlacz i platformę tak żeby nie zrobić jakiegoś poważnego kompromisu. Masz wybór między o wiele lepszą jakością obrazu w ciemnym pomieszczeniu przy filmach, netflixie itp ale bez HDR na komunsoli, albo odwrotnie.

Choć to też nie jest do końca powiedziane, może wcale nie potrzebujesz takiej jakości obrazu jak na OLED, może nie zwrócisz uwagi na słabą czerń na XE90, może masz teraz jakiś słaby TV i zakup XE90 i tak już będzie ogromnym przeskokiem. Dla mnie nie był wystarczający mimo przyzwyczajenia do monitorów IPS z bardzo słabym kontrastem, różnica nie jest wcale tak ogromna, czerń jest wyraźnie mniej prześwietlona na VA, ale generalnie to jest nadal to samo, ta sama technologia wymagająca podświetlenia i te same problemy z tym związane.

Ale i tak sensowniej będzie zacząć od XE90. Jak Ci wystarczy to sobie go zostawisz, a jak nie to będziesz już wiedział że jedynym wyborem jest OLED. Też najpierw kupiłem XE90 i dopiero potem A7, to jest rozsądna kolejność. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...