Skocz do zawartości
Łukasz

Nowy model LG OLED Full HD na 2017 rok! (z HDR!)

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dzisiaj dzień decyzji i wątpliwości jak sporo osób w tym temacie. U mnie jest niecałe 2.5m do telewizora i raczej miałem poczekać do lutego na niższą cenę na oled 4K. Teraz jednak ta cena 4660 zł korci jak cholera i jeszcze raty 50x0% ;). Niestety jestem "lewakiem" i u mnie tvn24 leci 50% /dzień :mellow: W sumie łatwiej jest poświeć na wypalenia tą cenę niż + 3000 zł za 4k.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, pawelll napisał:

Możesz kupić np. W7 i wtedy nie będziesz musiał iść na kompromis :)

 

No właśnie, że nie bardzo, bo "wady" takie jak słabszy postprocesing, powidoki, czy nawet wypalenia występują nawet w najdroższych Oledach, bo to właściwość tych matryc. Co najwyżej mogło by to dotyczyć takich cech jak rozdzielczość 4k czy HDR, ale "wady" Oleda i tak pozostaną, a więc kompromis ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Tico napisał:

No właśnie, że nie bardzo, bo "wady" takie jak słabszy postprocesing, powidoki, czy nawet wypalenia występują nawet w najdroższych Oledach, bo to właściwość tych matryc. Co najwyżej mogło by to dotyczyć takich cech jak rozdzielczość 4k czy HDR, ale "wady" Oleda i tak pozostaną, a więc kompromis ;).

Sony A1 ma bardzo dobry postprocesing, ale tu też trzeba iść na kompromis np. ze względu na gorszy ABL, gorszą równomierność (choć są tu sprzeczne wyniki testów) czy też specyficzne działanie mapowania jasności. Powidoków na swoim C7 natomiast nigdy nie zauważyłem podczas normalnego użytkowania. Problem wypalania oczywiście dotyczy wszystkich OLEDów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Tico napisał:

No bardzo ciekawe i przydatne spostrzeżenia czyli w dalszym ciągu kompromisy, kompromisy ;), Ehh jakby to nie mogło wyć wszystko all i one ;). Wychodzi na to, że trzeba po prostu indywidualnie przetestować i dopiero wtedy podjąć decyzje. Ja się waham między tym Oledem, a Samsungiem MU7002,  trzeba będzie wziać je oba i dopiero wtedy będzie wiadomo, który kompromis trzeba przyjąć.. Te powidoki w normalnym użytkowaniu, bez przyglądania się są mocno widoczne, przeszkadzają? Jak szybko znikają?

Powidoki są widoczne tylko w kontrolowanych warunkach, np. powiedzmy że zostawisz to białe główne menu webOS z tymi wszystkimi ikonami na dole ekranu na kilka minut i się wypali, a potem włączysz Netflixa który ładuje się na bardzo ciemnoszarym tle. Wtedy je zobaczysz (swoją drogą fatalny pomysł z białym interfejsem na Oledzie...). Ale tak normalnie to nie, może czasem, ale generalnie jest dużo większa szansa że ich w ogóle nie zobaczysz niż że zobaczysz. Widać je właśnie głównie na szarym tle i tym podobnych, żeby było widać przy normalnym oglądaniu "kolorowych" treści to musi się już na prawdę ostro wypalić. Były takie momenty że właśnie widziałem te powidoki gdzieś na ekranach ładowania itp, ale przy faktycznym oglądaniu na razie nigdy. Mówię tu oczywiście o takich "przypadkowych" wypaleniach jak zbyt długie wyświetlanie białego menu, nie o wyświetlaniu pasków informacyjnych godzinami.

Jak masz taką możliwość to najlepiej tak zrób, kup A7 i MU7002, postaw obok siebie i porównaj. Puść Interstellar i Życie Pi i już nigdy nie spojrzysz na LCD. 

9 godzin temu, pawelll napisał:

Możesz kupić np. W7 i wtedy nie będziesz musiał iść na kompromis :)

W7 to nadal LG i pod względem processingu i ruchu nie będzie nic lepiej. Najbliżej braku kompromisu jest Sony A1 OLED, ale żeby nie było za dobrze to jest zbudowany w sposób który może wielu mocno przeszkadzać. Są też inne kwestie które już ktoś wyżej wymienił, ale jednak mało znaczące w porównaniu do świetnego processingu i ruchu na Sony. Gdybym mógł tyle zapłacić to kupiłbym tego Sony, albo poczekał na następnego OLEDa od Sony.

8 godzin temu, ravel napisał:

Mam dzisiaj dzień decyzji i wątpliwości jak sporo osób w tym temacie. U mnie jest niecałe 2.5m do telewizora i raczej miałem poczekać do lutego na niższą cenę na oled 4K. Teraz jednak ta cena 4660 zł korci jak cholera i jeszcze raty 50x0% ;). Niestety jestem "lewakiem" i u mnie tvn24 leci 50% /dzień :mellow: W sumie łatwiej jest poświeć na wypalenia tą cenę niż + 3000 zł za 4k.

Z tym myślę że będzie poważny problem. Te pasy informacyjne są tak jaskrawe, i jeszcze mają żółte elementy, że raczej mała szansa żeby to nie powodowało intensywnych wypaleń. To wspomniane menu webOS wypala się praktycznie w ciągu minuty czy półtorej. Znika bardzo szybko, ale tu jest mowa o wyświetlaniu przez minutę czy dwie, a nie pół dnia. Także OLED ma też właściwości lecznicze, bo skłania do porzucenia programów informacyjnych, co ma bardzo dobry wpływ na zdrowie :P

Edytowane przez Nazwa użytkownika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję SUBMAN za odpowiedz na moje rozterki.

Byłem dziś w Saturnie. Oglądałem oba i pogadałem ze sprzedawcą.

Sprzedawca jak to sprzedawca. Odradza SAMSUNGI. Problemy z ramką, oprogramowaniem, elektroniką. Chyba nie mają prowizji odpowiedniej od SAMSUNGA.

Natomiast co do TV naziemnej poleca LG OLEDA. Mniejsza rozdzielczość, mniejsze obciążenie procesora tworzeniem dodatkowych pikseli, mniej obliczeń obraz lepszy. Hmmm Czy ktoś to potwierdzi?

Stwierdził też że przy badziewnej naziemnej każdy model radzi sobie tak samo źle. Chyba od SONY też dostają marną prowizję.

Poza tym mam WIFI. Mniejsza rozdzielczość miej danych z neta. Czy toś ma LG A7 podłączone na WIFI? śmiga czy tnie?

Gdzie OLEDA można kupić w takiej fajnej cenie? Dziś w SATURNIE po 5449 od soboty dodatkowo 300 zł zwrotu.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, przemo12 napisał:

Dziękuję SUBMAN za odpowiedz na moje rozterki.

Byłem dziś w Saturnie. Oglądałem oba i pogadałem ze sprzedawcą.

Sprzedawca jak to sprzedawca. Odradza SAMSUNGI. Problemy z ramką, oprogramowaniem, elektroniką. Chyba nie mają prowizji odpowiedniej od SAMSUNGA.

Natomiast co do TV naziemnej poleca LG OLEDA. Mniejsza rozdzielczość, mniejsze obciążenie procesora tworzeniem dodatkowych pikseli, mniej obliczeń obraz lepszy. Hmmm Czy ktoś to potwierdzi?

Stwierdził też że przy badziewnej naziemnej każdy model radzi sobie tak samo źle. Chyba od SONY też dostają marną prowizję.

Poza tym mam WIFI. Mniejsza rozdzielczość miej danych z neta. Czy toś ma LG A7 podłączone na WIFI? śmiga czy tnie?

Gdzie OLEDA można kupić w takiej fajnej cenie? Dziś w SATURNIE po 5449 od soboty dodatkowo 300 zł zwrotu.

Że odradza Samsungi to nic dziwnego, trudno nie odradzać. Są takie modele jak 55MU7002 które są tak wycenione że są same na rynku, ale tak poza tym to słaby żart. 

Z badziewną telewizją ma rację, processing processingiem, ale 90% to i tak jakość źródła. Słaba jakość sygnału to słaba jakość sygnału, kropka. 

WiFi jak już pisałem łapie słabo na A7. Tam gdzie Sony W805C spokojnie wszystko odtwarzał na maks jakości przez WiFi, tam LG prawie nie łapie i kabel jest niezbędny. Choć to wszystko zależy od tego jak daleko masz TV od źródła sygnału, jak masz blisko to nie powinno być problemu.

Ja kupowałem na morele.net. Sensowna cena (5200 zł) i przede wszystkim sprawdzony sklep, od lat tam kupuję i nigdy nie było problemu, bardzo dobry kontakt i przede wszystkim bezproblemowy zwrot, po prostu bezpieczny zakup. Choć A7 ma opakowanie że tak powiem anty zwrotowe :P W Sony są te plastiki które się wciska żeby telewizor nie wylatywał dołem, tak jak się go rozpakowuje, a LG ma te lipne plastikowe paski, które trzeba przeciąć i wtedy już się ich nie założy z powrotem. Można też próbować je zsunąć, ale raz że to nie idzie, a dwa to komu by się chciało. 

Edytowane przez Nazwa użytkownika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiony :) jakby mi mieli jeszcze trzysta zwrócić to bym się chyba upił ze szczęścia :D. Panowie jak ustawić optymalnie trumotion, żeby nie rwało i nie było teatru?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, ravel napisał:

Kupiony :) jakby mi mieli jeszcze trzysta zwrócić to bym się chyba upił ze szczęścia :D. Panowie jak ustawić optymalnie trumotion, żeby nie rwało i nie było teatru?

De-Blur =10

De-Judder = Max 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, a może ma ktoś jakieś zaawansowane ustawienia obrazu znalezione w sieci? Coś do eg910 znalazłem ale do A7 nie widzę. Oglądacie  na ekspert 1,2 czy kino?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, ravel napisał:

Kupiony :) jakby mi mieli jeszcze trzysta zwrócić to bym się chyba upił ze szczęścia :D. Panowie jak ustawić optymalnie trumotion, żeby nie rwało i nie było teatru?

No właśnie tu jest problem z ruchem, bo rwać przestaje najwcześniej od De-judder 7/10, i to jest ostatnie ustawienie które nie powoduje oczywistych artefaktów praktycznie w każdej scenie. Próbowałem 5/10 ale w takich scenach gdzie kamera przesuwa się horyzontalnie nadal jest słabo z rwaniem. Dopiero od 7/10 robi się sensownie. Wyżej to już ciągłe artefakty. De-blur może być na 10/10, z tego co widzę to ani nie wprowadza żadnych problemów ale też niczego nie ulepsza. 

2 godziny temu, ravel napisał:

Dzięki, a może ma ktoś jakieś zaawansowane ustawienia obrazu znalezione w sieci? Coś do eg910 znalazłem ale do A7 nie widzę. Oglądacie  na ekspert 1,2 czy kino?

Ekspert1. Z ważnych rzeczy to powyłączać wszystkie zbędne bzdury i w moim przypadku zmienić Gamę Kolorów na Szeroką, dopiero wtedy kolory ożyły. Opcję Kolor mam na 55 lub 60 zależnie od tego co oglądam. Kontrast mam na 80 lub 85, jasność zwykle 70, gamma 2.2 (choć tutaj kwestia preferencji, 2.4 zgubi trochę detali w ciemnych szarościach ale ktoś może lubić taki bardziej "kontrastowy" obraz, szczególnie na Oledzie). I to praktycznie tyle, jak na takie szybkie zmiany bez żadnej kalibracji to obraz wygląda świetnie, nie ma się czego specjalnie czepić. Ewentualnie można stwierdzić że kolor zielony jest troszkę zbyt intensywny, a żółć tak jakby minimalnie wpadała w zieleń, więc w zarządzaniu kolorami przesunąłem odcień żółtego trochę w stronę czerwieni i zmniejszyłem trochę nasycenie zieleni. Według testu na TVTest są też spore błędy w kolorze błękitnym, ale na razie się tym nie zajmowałem, choć faktycznie "zimowe" sceny z Mininków nie wyglądały aż tak dobrze jak na Sony i ten niebieskawy lód był jakby trochę za blady. Potrzeba trochę czasu żeby sobie wszystko dobrze ustawić, tym bardziej że wszystko się robi okomierzem.

Edytowane przez Nazwa użytkownika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dzis w NEONET A7 za 4631,65 .

Jest 15% rabatu od ceny 5449 ale to wyskakuje p dodaniu do koszyka i "przejdź dalej"

Coraz ciekawiej na rynku OLED

C7 w neonet tez 7999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A dzis w NEONET A7 za 4631,65 .
Jest 15% rabatu od ceny 5449 ale to wyskakuje p dodaniu do koszyka i "przejdź dalej"
Coraz ciekawiej na rynku OLED
C7 w neonet tez 7999
Cena bardzo dobra.
Warto kupić A7 czy lepiej dołożyć do C7?
Różnica to z tego co wyczytałem fhd vs 4k i brak lub obecność HDR. Dodatkowo trochę więcej złączy HDMI.
Gdyby różnica była mniejsza to bym się nie zastanawiał jednak za C7 można prawie dwa A7 kupic...

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 hours ago, ravel said:

Kupiony :) jakby mi mieli jeszcze trzysta zwrócić to bym się chyba upił ze szczęścia :D. Panowie jak ustawić optymalnie trumotion, żeby nie rwało i nie było teatru?

0 / 0 :)

Czy kupić A7 vs B7/C7 -> jeśli ktoś kupuje TV do czegoś więcej niż oglądania telewizji i siedzi w odpowiedniej odległości od TV to wybór jest oczywisty. Za rok-dwa blu-ray UHD i gry i w 4K/HDR będą standardem, a nie ciekawostką... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybór wcale nie jest oczywisty.

Haseł podobnych do :

11 minut temu, plast napisał:

Za rok-dwa blu-ray UHD

słyszałem już w życiu b. dużo. Rzeczywistość była inna, poza faktycznymi przełomami technologicznymi (jak CD, DVD) nic nie przyjęło się b. szybko (p. Bluray) a niektóre "już za rok będzie standardem" wręcz upadły (p. 3D).

Rzeczywiste potrzeby i możliwości percepcji ludzkiej są b. dobrym weryfikatorem takich nowych trendów.

A i różnica w cenie -ok. 50% swoje robi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, pawelll napisał:

Wybór wcale nie jest oczywisty.

Haseł podobnych do :

słyszałem już w życiu b. dużo. Rzeczywistość była inna, poza faktycznymi przełomami technologicznymi (jak CD, DVD) nic nie przyjęło się b. szybko (p. Bluray) a niektóre "już za rok będzie standardem" wręcz upadły (p. 3D).

Rzeczywiste potrzeby i możliwości percepcji ludzkiej są b. dobrym weryfikatorem takich nowych trendów.

A i różnica w cenie -ok. 50% swoje robi.

Zawsze trzeba sobie jakoś wytłumaczyć, że dokonało się takiego wyboru a nie innego :P Tak na wszelki wypadek, by potem nie żałować. Tak zupełnie poważnie to szersza paleta barw i HDR mocno podbija wrażenia. Rozdzielczość 4K niekoniecznie. Tak jak już było wielokrotnie pisane, trzeba siedzieć dość blisko by różnice w rozdzielczości zobaczyć. Moim zdaniem warto dołożyć do B7 np. Zwłaszcza jeśli budżet pozwala. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, pawelll said:

Wybór wcale nie jest oczywisty.

Haseł podobnych do :

słyszałem już w życiu b. dużo. Rzeczywistość była inna, poza faktycznymi przełomami technologicznymi (jak CD, DVD) nic nie przyjęło się b. szybko (p. Bluray) a niektóre "już za rok będzie standardem" wręcz upadły (p. 3D).

Rzeczywiste potrzeby i możliwości percepcji ludzkiej są b. dobrym weryfikatorem takich nowych trendów.

A i różnica w cenie -ok. 50% swoje robi.

Powtórzę - wybór jest oczywisty i zależy od zastosowania :)

Oglądasz głównie telewizję (720p, 1080i) i/lub siedzisz daleko (3m+) od telewizora? Nie ma sensu pchać się w 4K, bo nie zobaczysz różnicy. 

W każdym innym przypadku 4K/HDR będzie lepszym rozwiązaniem, bo każde z nich z osobna daje sporą różnicę, a razem robią naprawdę efekt 'wow'.

Nie porównujmy proszę 3D, które od samego początku było słabym pomysłem i już 10 lat temu wieszczyłem, że nigdy się nie przyjmie w warunkach domowych, do ulepszania jakości "normalnego" obrazu 2D. CD przyjmowało się w wideo powoli, bo było drogie i nie dawało istotnych zalet w porównaniu nawet do VHS, dopiero gdy staniało, to zaczęło mieć sens (brak utraty jakości z czasem). DVD dało bardzo wyraźny skok jakościowy i w zasadzie było od początku rozsądnie tanie. BR miało o wiele gorzej z jednego powodu - usługi streamingowe w jakości 720p i 1080p sprawiły, że wielu ludzi nie widziało sensu inwestowania w fizyczne odtwarzacze płyt. Po co, skoro niemal w tej samej jakości można było dostać to samo taniej i bez bawienia się w nośniki fizyczne. I to samo jest teraz - w którą stronę idzie trend widać po usługach streamingowych, na samym Netfliksie wszystko co nowe pojawia się w zasadzie wyłącznie w 4K i HDR/DV i nic tego trendu nie zmieni, bo po prostu UHD daje obiektywnie diametralnie lepszy obraz. To samo z grami, niemal wszystkie nowe tytuły i zapowiedziane będą obsługiwały 4K/HDR. Za rok-dwa-trzy nie będzie już nowego contentu w 1080p / bez hdr. Oczywiście te materiały będą działały nawet na ekranie kineskopowym, no ale... 

Zatem, mając dzisiaj do wyboru A7 za 5k i B7 za 7k wybór jest bardzo prosty moim zdaniem. Co innego jeśli ktoś już ma A7 czy inny TV fhd i jest zadowolony - wtedy można poczekać, za 1-2-3 lata w cenie dzisiejszego B7V 55" będzie pewnie można kupić 65" i to z technologią o 2 lata nowszą (w domyśle lepszą). Natomiast jeśli ktoś musi / chce dokonać zakupu teraz to poza wyjątkowymi przypadkami nie ma sensu iść w FHD - mojej mamie kupiłem telewizor FHD parę miesięcy temu, no ale ona niczego poza telewizją nie ogląda, w gry nie gra, usług streamingowych nie ma, a nawet jak jej czasem przyniosę serial na dysku to różnicy między 1080p a 2160p nie zobaczy, bo siedzi 5 metrów od ekranu. Więc jest z FHD w pełni zadowolona i zaoszczędziliśmy sporo kasy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
34 minuty temu, Damiano85 napisał:

Zawsze trzeba sobie jakoś wytłumaczyć, że dokonało się takiego wyboru a nie innego :P Tak na wszelki wypadek, by potem nie żałować. Tak zupełnie poważnie to szersza paleta barw i HDR mocno podbija wrażenia. Rozdzielczość 4K niekoniecznie. Tak jak już było wielokrotnie pisane, trzeba siedzieć dość blisko by różnice w rozdzielczości zobaczyć. Moim zdaniem warto dołożyć do B7 np. Zwłaszcza jeśli budżet pozwala. 

1. Zgoda, każdy lubi uzasadniać swój wybór 

2. Oglądałem film pasażerowie na sony A1 w 4k hdr i na A7 i nie widziałem znaczącej różnicy 

3. Na ps4 pro grałem na jakimś sony LCD 4k hdr w uncharted i horizon i wole obraz z A7

4. Kupię oleda 4k 65” za 2, 3 lata jak cena będzie rozsądniejsza 

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minutes ago, JAC_ZAR said:

2. Oglądałem film pasażerowie na sony A1 w 4k hdr i na A7 i nie widziałem znaczącej różnicy 

3. Na ps4 pro grałem na jakimś sony LCD 4k hdr w uncharted i horizon i wole obraz z A7

"Nie widziałem", "wolę" - no spoko. W takiej sytuacji nie ma sensu dopłacać :)

Obiektywnie jednak w obrazie w "Pasażerach" i "Horizonie" 4K/HDR vs 1080p/SDR jest różnica miażdżąca. Ale by to widzieć trzeba oglądać/grać w odpowiednich warunkach. 2 metry od ekranu maksymalnie, ciemne pomieszczenie. Jeśli ktoś w takich warunkach nadal nie widzi różnicy to zasadniczo może na zawsze pozostać przy fhd/sdr :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, bagieta napisał:

to co w końcu brać tego sama MU 7002 czy LG A7...ceny podobne (neonet)

Nie ma się nawet nad czym zastanawiać :P Ja bym brał A7. Tylko TVN24 zablokuj i powinno być ok :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 minut temu, plast napisał:

"Nie widziałem", "wolę" - no spoko. W takiej sytuacji nie ma sensu dopłacać :)

Obiektywnie jednak w obrazie w "Pasażerach" i "Horizonie" 4K/HDR vs 1080p/SDR jest różnica miażdżąca. Ale by to widzieć trzeba oglądać/grać w odpowiednich warunkach. 2 metry od ekranu maksymalnie, ciemne pomieszczenie. Jeśli ktoś w takich warunkach nadal nie widzi różnicy to zasadniczo może na zawsze pozostać przy fhd/sdr :)

A kto to obiektywnie ocenia ? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Profesjonalni testerzy z całego świata. A by daleko nie szukać - nawet na tej stronie gdzie teraz jesteś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
33 minuty temu, plast napisał:

Profesjonalni testerzy z całego świata. A by daleko nie szukać - nawet na tej stronie gdzie teraz jesteś.

Każda taka ocena jest subiektywna tak samo jak moja i Twoja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...