Skocz do zawartości
Łukasz

Nowy model LG OLED Full HD na 2017 rok! (z HDR!)

Rekomendowane odpowiedzi

Nie radzę używać OLEDa jako monitor do PC, bo szybko Ci się wypali. No chyba że będziesz grał z wyłączonymi/mocno przezroczystymi HUDami lub oglądał filmy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, Nazwa użytkownika napisał:

Gradacja szarości na fabrycznej wersji oprogramowania wygladała tragicznie, ale po aktualizacji jest idealnie.

jaką masz wersję oprogramowania, bo ja nie zauważyłem aktualizacji, chyba że wczytała się w tle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, JAC_ZAR napisał:

jaką masz wersję oprogramowania, bo ja nie zauważyłem aktualizacji, chyba że wczytała się w tle

Wersja 04.05.56. Nie pamiętam jaka była wcześniej, ale dość długo się pobierało i instalowało. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 minut temu, Nazwa użytkownika napisał:

Wersja 04.05.56. Nie pamiętam jaka była wcześniej, ale dość długo się pobierało i instalowało. 

 

dziwne 

ja mam 04.05.75

webOS 2.2.0-158

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, JAC_ZAR napisał:

Media Markt przesyła kody promocyjne - 10% na wszystko jeśli ktoś ma konto premium

wychodzi 4.900

 

mi udało się zamówić nawet za 4659 zł i za tyle to chyba nawet wezmę :)

Edytowane przez ravel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Nazwa użytkownika napisał:

Obraz na W805C, czy jak już wspominałem XE90, czy właściwie na jakimkolwiek LCD który nie jest Sonym ZD9 czy Panasonikiem DX900, wygląda po prostu jakby zanieczyszczony podświetleniem

W LCD jednak zawsze na obrazie będzie widać że obraz jest sztucznie podświetlony za matrycą, bo podświetlanie jest zrealizowane zgrubnie tylko mniej więcej dla większych (jak w krawędziakach) lub nieco mniejszych obszarów (w wielostrefowych) a w OLED każdy pixel jest osobną strefą i może dokładnie (no poza pewnym za szybkim skokiem w całkowitą czerń) odzwierciedlać wszystko (chodzi o skalę o pixelowej dokładności dla natężeń jasności i czerni) to co widzi każdy osobny pixel matrycy kamery rejestrującej.

A w krawędziakach jest np tylko taka dokładność (takie właśnie mniej więcej uśrednione placki ), kiedy w oled można wygenerować taki obraz gdzie każdy pixel może mieć inne natężenie jasności czy czerni :

 

Czyli co z tego że LCD generuje mocniejsze światło dla HDR skoro nie jest w stanie zrobić tego precyzyjnie dla małych obszarów albo dla większych o mocnym zróżnicowaniu skali jasności i czerni w małych punktach.

2 godziny temu, Nazwa użytkownika napisał:

Widać trochę przewagę Sony W805C w processingu, np. obraz w niektórych momentach (np. fale wodne) jest wyraźnie ostrzejszy.

Ale przy załączonym systemie wyostrzania X reality ? jeśli o to chodzi to jest to dodatkowe sztuczne obrysowywanie konturów, Sony ma to dobrze dopracowane ale to jest efekt dodany który nie był w oryginalnym materiale.

Edytowane przez mmpeg-4
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, JAC_ZAR napisał:

dziwne 

ja mam 04.05.75

webOS 2.2.0-158

No dziwne, bo webOS też mam inny, 2.2.0-15505. Nie ma żadnych innych aktualizacji. Tak wygląda jakbyś miał nowsze oprogramowanie i system. Modele raczej nie powinny się różnić (mój to dokładnie 55EG9A7V-ZB), więc nie wiem o co chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, ravel napisał:

mi udało się zamówić nawet za 4659 zł i za tyle to chyba nawet wezmę :)

Gdzie takie ceny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 godzin temu, Nazwa użytkownika napisał:

No dziwne, bo webOS też mam inny, 2.2.0-15505. Nie ma żadnych innych aktualizacji. Tak wygląda jakbyś miał nowsze oprogramowanie i system. Modele raczej nie powinny się różnić (mój to dokładnie 55EG9A7V-ZB), więc nie wiem o co chodzi.

KaMario ma taka wersje webOS jak ja. Zdjęcie na str 17

Model tv mam ten sam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Kod konta premium odlicza 10% od ceny promocyjnej, czyli 10% od 5176 daje 4659 zł :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, ravel napisał:

 Kod konta premium odlicza 10% od ceny promocyjnej, czyli 10% od 5176 daje 4659 zł :)

w saturnie też działa ?

w media markt cena jest 5449

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Nazwa użytkownika napisał:

Wersja 04.05.56. Nie pamiętam jaka była wcześniej, ale dość długo się pobierało i instalowało. 

 

Ja w swoim A7 mam wersję oprogramowania 04.05.75 od kupna, nic się nie instalowało.

6 godzin temu, JAC_ZAR napisał:

KaMario ma taka wersje webOS jak ja. Zdjęcie na str 17

Model tv mam ten sam

A wersję WebOS mam 2.2.0-158 (beehive-biscayne)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, JAC_ZAR napisał:

KaMario ma taka wersje webOS jak ja. Zdjęcie na str 17

4 godziny temu, KaMario napisał:

Ja w swoim A7 mam wersję oprogramowania 04.05.75 od kupna, nic się nie instalowało.

A wersję WebOS mam 2.2.0-158 (beehive-biscayne)

Ciekawe. A data produkcji? U mnie maj 2017.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
19 minut temu, Nazwa użytkownika napisał:

Ciekawe. A data produkcji? U mnie maj 2017.

 

lipiec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Nazwa użytkownika napisał:

Ciekawe. A data produkcji? U mnie maj 2017.

 

Mój A7 - lipiec 2017

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, JAC_ZAR napisał:

lipiec

 

31 minut temu, KaMario napisał:

Mój A7 - lipiec 2017

Widocznie o to chodzi, nowsze modele wychodziły już z nowszym oprogramowaniem, a ja jeszcze musiałem zrobić update. A czemu oznaczenia wersji są inne to nie mam pojęcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem ten wątek od deski do deski. Dziękuję za sugestie też się przymierzam do zakupu i chyba jestem bardziej głupszy niż mądrzejszy. Wszystko rozumiem i czerń i kontrast jednak chyba trochę bardziej praktycznie podchodzę do tematu.

Ale po kolei. Zastanawiam się nad trzema opcjami:

1. LG oled 55 A7,

2. SAMSUNG UE 55MU 7000 (7072- podobno ma lepszego pilota),

3. Jakiś tańszy model Samsung (Samsunga łatwiej sparować z komórką Samsung ale może nie Samsung)

Do czego będę go używał. Głównie TV naziemna ot włącza się TV aby leciało (wiem, że już nie ma co oglądać ale to osobna dyskusja), a popołudnia i wieczory jakieś filmy z neta (Netflix lub inne).

telewizor ma wisieć na narożu wypukłym ściany (taki układ w kształt litery L salonu) np. na czymś takim:

https://www.ceneo.pl/44274759#mh=P7A1VGlB75013fiber-novelty_9DHw7IHLXyQ-YdV2MAvFSEkyhOQpTqyckW-IonAVrSnEt0HLbqMZ3WJRzmoUs87IrRFxRccIMiz4Ths6DwkpkOdpoSHoQmH6ZVkMWW_zJCFHIFvRV12_HW_UuQC748I11gZsiEQy3rM96rse2bzado2euumebg_UV3EsLtFHERYSyY7SRZuogVhHwnDMdkZkx2ccB5M-dQ1

 

Pytania:

1. Który lepiej odbiera telewizję naziemną? Gdzieś doczytałem, że LG raczej gorzej sobie z tym radzi. Więc może to pieniądze wydane w błoto jeżeli z 50% czasu ogląda się naziemną i ma poprzez wyostrzenie psuć efekt może jakiś inny model 55" lepiej sobie z tym radzi? Może opcja 2 lub jeszcze coś tańszego? Inne modele które lepiej "czyszczą" obraz?

2. Samsung UE55 mam dwa kabelki do telewizora zasilanie i światłowód. Reszta w listwie „one connect", na ścianie (szafce) 2,5 m dalej. hmmm niegłupie rozwiązanie. Czy tą listwę można przykręcić do ściany koło uchwytu? czy ma mocowania? pod TV nie będzie stolika. A czy można ją zamocować do telewizora tak jak w standardzie  mają inne TV? Czy listwa w tym wypadku ułatwieniem czy utrudnieniem? W LG A7 ze ściany do TV ze 3 kable. Zasilanie, antena, jakieś HDMI od kompa czy innego odtwarzacza. Co wygodniejsze? Czy jakiś inny Samsung tańszy ma też one connect?

3. Full HD LG a Ultra HD 4K. Kiedyś mówiło się, że im więcej tym lepiej. Jak pojawił się oled to piszą że nie ma zaznaczenia jeżeli się siedzi 3 m od telewizora. Pytanie czy oglądając w Netflix na LG opłaca się kupować plan premium ultra HD? czy w standard przy HD nie będzie różnicy? I odwrotnie: Czy jak kupę Samsunga UE 55MU wykupić w Netflix plan Standard czy Premium z ultra HD. Będzie widać różnice gołym okiem?

5. Telewizor się będzie kręcił na wieszaku. Możecie mi polecić jakiś stabilny i pewny? Nie mam dobrego zdjęcia LG oled z tyłu ale wydaje mi się, że bardziej stabilnie będzie wyglądał Samsung ze względu na ramkę o stałej grubości. Czy jak złapę za górną część ekranu się nie będzie wyginał? tak jakoś cieniutko wygląda ;(.

6. Czerń jest przekonująca ale przy TV który można kręcić zawsze można przekręcić go na wprost i będzie lepiej. Przynajmniej tak ktoś stwierdził. Oczywiście nie tak jak w OLED ale lepiej. Patrząc z drugiej strony czy jak będę patrzył pod skosem to lepiej OLED czy SAMSUNG? Na którym będzie lepiej widać ze skosa? w salonie w literę L zawsze ktoś z rodziny siądzie po skosie do TV. Może to być istotna sprawa.

7. Jak z WIFI. Czy ktoś z Was miał problemy z szybkością. Gdzieś przeczytałem że poprzedni model Samsunga UE 55MU lepiej byłoby podłączyć na kablu. WIFI się cięło. Czy to prawda? Kolejny kabelek ze ściany do TV?

I takie to oto rozterki. Prawie jestem przekonany do LG Oled. Czerń mnie przekonuje, braku jasności się nie boję po to są rolety w oknach, wypalania się nie boję. Nie gram w gry a i TVN24 na naziemnej nie ma. Jednak względy praktyczne oraz to, że nie wykorzystam jego pełnych możliwości mogą zdecydować, że kupię coś tańszego. Z góry dziękuję za pomoc.

 

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Nazwa użytkownika napisał:

 

Widocznie o to chodzi, nowsze modele wychodziły już z nowszym oprogramowaniem, a ja jeszcze musiałem zrobić update. A czemu oznaczenia wersji są inne to nie mam pojęcia.

Zapewne tak jest... ale wersja 155, którą tv ściągnął nadal jest wersją poprzedzającą wersję 158.

Ciekawe tylko, skoro istnieją wersje oprogramowania starsze niż 158, jak w moim przypadku - wersja 158 razem z zakupionym tv, dlaczego na stronie Internetowej LG nie ma żadnych dostępnych wersji oprogramowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@przemo12

Mam co prawda C7, ale tam gdzie mogę, to ci odpowiadam. Resztę muszą Ci odpowiedzieć koledzy, którzy mają A7:

ad 1. Jeśli chodzi o postprocessing, to na rynku wyróżnia się tu Sony, który ma najlepiej opracowane mechanizmy postprocessingu sygnału (np. łagodna gradacja, Mastered in 4k itp). Myślę, że sama jakość postprocessingu tego Samsunga i A7 będzie podobna.

ad 3. Pod adresem https://hdtvpolska.com/kalkulator-odleglosci/ masz kalkulator. Jeśli siedzisz odpowiednio blisko, to zobaczysz różnicę w jakości obrazu 4k. Natomiast ważniejsze jest według mnie wsparcie HDRa, którego niestety A7 nie posiada, a posiada go Samsung MU7000. A7 ma rozdzielczość FHD, więc według mnie nie ma żadnego sensu kupować plan premium UHD w Netflixie do A7.

ad 6. Pod kątem zdecydowanie lepszy obraz będzie na OLEDzie. Wszystkie telewizory z matrycami VA tracą dość szybko na jakości obrazu pod kątem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potestowałem sobie trochę obraz i ruch w różnych filmach i wymagających scenach. Czerń i kontrast cały czas robi ogromne wrażenie, można po prostu usiąść i się nie przejmować czernią, działaniem podświetlenia i tak dalej. Efekt uboczny jest taki że jak to już mnie nie martwi to zaczynam zwracać uwagę na inne problemy z obrazem. Dobrej jakości źródło bez bandingu, blockingu czy bardzo intensywnego efektu ziarna to rzadkość. Aż podłączyłem z powrotem W805C żeby sprawdzić czy to przypadkiem nie wina słabego processingu LG, ale nie, tam też tak wygląda. Na monitorze komputera z resztą to wszystko też wygląda tak samo, a to jest chyba najlepszy test na jakość źródła, bo nie ma absolutnie żadnych ulepszaczy. Także wygląda na to że wcześniej po prostu zwracałem uwagę na czerń i pracę podświetlenia, a teraz z tym już nie ma problemu więc zacząłem bardziej zauważać inne aspekty. Oglądanie w ciemności też bardzo uwypukla wszystkie niedoskonałości obrazu, także lampka za telewizorem zostanie dopóki nie kupię Lightpacka2. 

Processing słaby, brak chyba choćby jednej sensownej opcji, która by dała jakieś wymierne korzyści dla obrazu. To na pewno nie jest Sony z łagodną gradacją i innymi świetnymi opcjami. 

Co wypada też wyraźnie słabiej niż w Sony to ruch. Tam można było podkręcić wszystko na maksa z minimalnymi artefaktami. Lubię efekt tzw opery mydlanej, bo jestem przyzwyczajony do stałych 60 klatek z PC i nie toleruję 24Hz, nie ma takiej opcji, momentalny ból oczu i głowy. TruMotion wypada bardzo średnio, kilka klas niżej niż Sony. Tam było idealnie, tutaj spore kompromisy, De-judder na max 5 bo inaczej więcej problemów niż korzyści. Słabo. Ale idzie się przyzwyczaić, przy upłynnieniu 5/10 jest jednak wyraźnie lepiej niż bez, a artefaktów dużo mniej niż przy 10/10. 

Telewizor też bardzo słabo łapie WiFi. Sony stojąc w tym samym miejscu wszystko odtwarzał bez problemu na maksymalnej jakości, LG ledwo cokolwiek odtwarza, a jak już to bardziej w 480p niż 1080. Kabel niezbędny. 

Dźwięk całkiem ok, cudów nie ma ale nie jest tak że zaraz muszę kupić soundbar bo nie da się oglądać. Jest dobrze, trudno oczekiwać czegoś od wbudowanych głośników.

Ekran generalnie lustro. Przy większej jasności w pokoju można się spokojnie w nim przeglądać. Odbicia są tak na pograniczu różu i fioletu.  

Powidoki pojawiają się szybko, wystarczy zostawić włączone menu, odejść od TV na 2 minuty, włączyć jakieś ciemne tło i już wyraźnie je widać. Jak mówiłem na swoim monitorze też je mam, ale to nie jest ten poziom, na OLEDzie występuje to na prawdę szybko i intensywnie. 

System coraz bardziej irytuje powolnym działaniem i bardzo małym wachlarzem aplikacji. Ale za to wyszukiwanie głosowe działa świetnie, TV świetnie rozpoznaje mowę po angielsku, nic tam jeszcze nie wpisałem, wszystko mówię.

Edytowane przez Nazwa użytkownika
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to co, to może jeszcze się skusisz na test EX/700/780 do kompletu ? bo Sony XE9005 też już przetestowałeś, to już tylko w tych zakresach cen pozostały te Panasy i może jeszcze jakiś Samsung.

No chyba że już zostawiasz tego OLEDA na stałe, czy też ciekawość dalszego testowania jednak przeważy ?

Edytowane przez mmpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, mmpeg-4 napisał:

No to co, to może jeszcze się skusisz na test EX/700/780 do kompletu ? bo Sony XE9005 też już przetestowałeś, to już tylko w tych zakresach cen pozostały te Panasy i może jeszcze jakiś Samsung.

Myślałem o tym Panasoniku EX780, ale uznałem że XE90 będzie lepszy, może błędnie. Ale najbardziej szalę przechyliła słaba dostępność EX780, zakup telewizora za 6 tysięcy którego z dużym prawdopodobieństwem trzeba będzie zwrócić to nie jest czas na eksperymentowanie ze sklepami. Teraz już jest sprawa zamknięta, zostawiam OLEDa.  

Po prostu jestem przyzwyczajony do czystego i płynnego obrazu, do gier w wysokiej rozdzielczości i w 60 klatkach, niewielki banding i zależnie od ustawień aliasing to max co się może tam stać, poza tym obraz jest krystalicznie czysty, a teraz jak mam oglądać filmy w 24 klatach pełne jakichś niedoskonałości obrazu, niejednokrotnie celowo dodanych, to wiadomo że jest problem i bije mnie to wszystko po oczach. Przyzwyczaję się. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Nazwa użytkownika napisał:

Teraz już jest sprawa zamknięta, zostawiam OLEDa.

W OLED masz skalę jasności i czerni odzwierciedloną z precyzją co do każdego pojedynczego pixela matrycy z kamery rejestrującej idącą bezpośrednio do każdego pojedynczego pixela matrycy tv (pixel w pixel),  a w LCD podświetlanie to jest właśnie takie miej więcej uśrednione ''plackowanie'' jasnych i ciemnych obszarów. Na tym filmiku co go wcześniej wkleiłem dobrze to widać jak jest precyzja takiego podświetlania jak jest w LCD.

Edytowane przez mmpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No bardzo ciekawe i przydatne spostrzeżenia czyli w dalszym ciągu kompromisy, kompromisy ;), Ehh jakby to nie mogło wyć wszystko all i one ;). Wychodzi na to, że trzeba po prostu indywidualnie przetestować i dopiero wtedy podjąć decyzje. Ja się waham między tym Oledem, a Samsungiem MU7002,  trzeba będzie wziać je oba i dopiero wtedy będzie wiadomo, który kompromis trzeba przyjąć.. Te powidoki w normalnym użytkowaniu, bez przyglądania się są mocno widoczne, przeszkadzają? Jak szybko znikają?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...