Skocz do zawartości
Bop1

Upscaling OLED vs LCD

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Krótkie pytanie - czy upscaling 1080p do 4k jest lepszy na którejś z technologi (OLED vs LCD) czy też upscalery wysyłają to samo niezależnie od typu wyjścia? W przypadku SD jak rozumiem OLED wygrywa, analogicznie jak w przypadku plazmy vs LCD?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie rozumiem pierwszej części pytania. Ale co do drugiej odnosnie SD - skalowane na każdym tv wygląda przeciętnie, przy czym na OLED gorzej niż na LCD. Oled wspaniale obsługuje dopiero "gęste" formaty.  Warto sprawdzić to sobie w sklepie na własne oczy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewne wygram tegoroczną diamentową łopatę za odkop, ale sugerujesz, że na LCD lepiej będą wyglądać filmy i seriale z HBO go czy Netflixa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest żadną tajemnicą, że Oled jest wybitnie wrażliwy na słabszej jakości sygnał... Ciężko też generalizować ogólną jakość serwisów typu HBO Go czy Netflix, bo można tam znaleźć zarówno rzeczy wyglądające naprawdę dobrze, jak i takie, na które dosłownie trudno patrzeć, zwłaszcza kiedy ma się w domu wyświetlacz 65+. I tak, te materiały słabszej jakości będą się lepiej prezentować na dobrym LCD niż na Oledzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ary

Tu wcale nie chodzi o OLEDa - nie wiem dlaczego koledzy powyżej powtarzają to. Fakty są takie, że to SoC LG trochę mocniej uwypukla niektóre niedoskonałości obrazu na OLEDzie (jak chociażby ziarnistość) i nie ma też tak zaawansowanych technik postprocesingu obrazu likwidujących np. posteryzację przy bardzo słabych materiałach, ale nie ma tu jakiegoś dramatu - bez przesady !  Co do OLEDa - Sony A1 na tej samej matrycy OLED radzi sobie bardzo dobrze ze skalowaniem słabego obrazu i jego postprocesingiem (znakomicie likwiduje posteryzację w słabych materiałach). Ze skalowaniem dobrze radzi sobie też Panasonic EZ1000 - też na tej samej matrycy OLED LG.  Problem jest więc nie matryca OLED, ale SoC LG, który nie jest ak zaawansowany jak u konkurencji typu Sony czy też Panasonic. Z drugiej strony LG jest wyprzedza swoją konkurencję pod względem jasności obrazu (ABL), obsługi wszystkich formatów HDR, dynamicznym HDRem, bardzo dobrą jednorodnością czy też znakomitym systemem operacyjnym WebOS, aby nie było znów, że sprzedaję Sony, jak ktoś mi już to kiedyś tu napisał :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, że Sony najlepiej sobie radzi przy słabszym materiale, to nie tajemnica. Oglądam tylko w nocy, praktycznie w zupełnej ciemności. Ciekawi mnie czy tv fald (zd9, dx900) mocno odbiegnie od OLEDa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, Ary napisał:

Ciekawi mnie czy tv fald (zd9, dx900) mocno odbiegnie od OLEDa.

Pod warunkiem, że oglądasz siedząc na wprost telewizora, to nie, mocno nie odbiegnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

warto tez dodać że jak ktoś używa zewnętrznego  tunera sat 4k to scalowaniem zajmuje się tuner i może to zrobić lepiej niż tv  

co w przypadku oleda LG moze wyrównać szanse w konfrontacji z niby lepszymi poprawiaczami od panasonic/sony

 

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Ary napisał:

To, że Sony najlepiej sobie radzi przy słabszym materiale, to nie tajemnica. Oglądam tylko w nocy, praktycznie w zupełnej ciemności. Ciekawi mnie czy tv fald (zd9, dx900) mocno odbiegnie od OLEDa.

Vincent z brytyjskiego HDTV porównywał ZD9 do tegorocznych OLEDów i w podsumowaniu powiedział, że przy oglądaniu materiałów HDR na wprost ZD9 jest lepszym wyborem niż OLED. Natomiast we wszystkich pozostałych sytuacjach wygrywa OLED. Zdecydowanie największą różnicę stanowią kąty, ale widoczna jest też różnica w jednorodności ekranu czy tez też ghostingu/powielaniu krawędzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W materiałach hdr pewnie tak. Ciekawi mnie bardziej, jak zwykle seriale i filmy na Netflix/HBO, które nie posiadają hdr.

http://allegro.pl/show_item.php?item=6964897798&msg=Twój+e-mail+został+wysłany.&msgtoken=048a25b10f8bf5405c1e387864ffa85323220a1444b540a86acf77d00be2ff62#thumb/1

Zastanawia mnie ta aukcja. Niby wszystko ok, ale sprzedawca nie pozwala na wpłatę bezpośrednio na konto, na osobisty odbiór czy płatności za pobraniem. Jak myślicie? Dobry wybór czy lepiej OLED, ale 55'. Użytkowany tylko będzie w nocy i PS4 bądź Netflix. Odległość 3,5-4 metry. Wcześniej miałem ks9500 ale same z nim problemy. Chmurki, martwe pixele itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten używany ZD9 z Allegro to ryzykowna sprawa. Kupujesz de facto kota w worku - możesz otrzymać uszkodzony telewizor, albo w ogóle go nie otrzymasz po zapłacie. Po drugie co oznacza "z europejskiej dystrybucji" ? Ma jakąś gwarancję ? W jakim kraju był kupiony ? Tych informacji brakuje. Sprzedający ma też jedynie 1 komentarz. Według mnie bardzo duże ryzyko i odradzałbym licytacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę podobnie jak kolega Subman. Trochę za mało informacji, a przede wszystkim lampkę czerwoną zapala brak opcji odbioru osobistego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprzedający ma potencjalnie 461 komentarzy - tylko jak się dowiedzieć jaka była ich statystyka - to nowe alegro jest do bani

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daruje sobie w takim razie. Ochrona kupujących na allegro nie istnieje, a licytacja może się skończyć na sporej sumie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, klaus71 napisał:

warto tez dodać że jak ktoś używa zewnętrznego  tunera sat 4k to scalowaniem zajmuje się tuner i może to zrobić lepiej niż tv  

 

To rozwiązania Panasa które przełącza 4 małe pixele z matrycy 4k do trybu pracy jako jeden większy pixel (tj wtedy 4 małe pixele tworzą kwadrat odpowiadający wielkości jednego większego pixela z matrycy HD), to nie jest w zasadzie skalowanie (ale jego brak) tylko jego ominięcie i przełączania matrycy z natywnego 4K do natywnego HD. Tunery sat czy odtwarzacze skalują algorytmowo a w Panasie to jest zrobione nieco inaczej, tak jakby sprzętowo. Z tego co wiem to tylko Panas ma to rozwiązanie i to tylko z poziomu telewizora..

Edytowane przez mmpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzedawca od tego ZD9 pisze o 14-dniowym prawie zwrotu, ale to prawo dotyczy chyba tylko firm przy sprzedaży przez internet? On sprzedaje jako prywatny użytkownik. Czy nie jest tak, że nie musi nic już przyjmować po wysłaniu TV?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Fjubens napisał:

Sprzedawca od tego ZD9 pisze o 14-dniowym prawie zwrotu, ale to prawo dotyczy chyba tylko firm przy sprzedaży przez internet? On sprzedaje jako prywatny użytkownik. Czy nie jest tak, że nie musi nic już przyjmować po wysłaniu TV?

Tylko konsumentowi przysługuje prawo odstąpienia od umowy bez podania przyczyny, tj. osobie fizycznej dokonującej zakupu u przedsiębiorcy. Kupując od osoby fizycznej nie przysługuje takiej uprawnienie i wszystko zależy od dobrej woli sprzedającego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już się zadeklarował w opisie, to musi. Jednakże oferta trochę śmierdzi, więc tak naprawdę, jeśli to naciągacz, to może napisać co mu się żyw nie podoba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...