Skocz do zawartości
Maciej Koper

IFA 2015: Nowe projektory Sony Ultra HD / Full HD - VW520ES, VW320ES, HW65ES

Rekomendowane odpowiedzi

Firma Sony zaprezentowała na targach IFA rodzinę nowych projektorów, które są następcami dobrze znanych nam już modeli. Jedynie flagowy model 4K VPL-VW1100ES, oraz budżetowy HW40 (tego nawet nie było na wystawce) pozostały bez zmian W przypadku pozostałych:

9.jpg

VW1100ES:

VW520ES:

VW320ES:

HW65ES:

Pełen lineup produktów Sony prezentuje się teraz tak:

forum_3.jpg

Nowe projektory nie odróżniają się prawie wcale wyglądem zewnętrznym, jednak kilka istotnych zmian nastąpiło "pod maską". Co konkretnie? Pierwszą istotną zmianą jest lampa. W nowych modelach zmodyfikowano jej konstrukcję tak by zmniejszyć migotanie obrazu, które czasem zdarzało się po pewnym przebiegu urządzeń z poprzedniej serii.

forum_2.jpg

Nowe lampy są także jaśniejsze w przypadku modeli VW520 i HW65. Różnica jest niewielka, bo wynosi 100 lumenów, jednak pamiętajmy, że np. ubiegłoroczny HW55 był i tak bardzo jasnym projektorem i jego potencjał był wręcz ciężki do wykorzystania w warunkach domowych. Wzrost jasności pozwala na jeszcze więcej! Jak widzimy też, nowe lampy mają zadeklarowaną dłuższą żywotność wynoszącą aż 6000 godzin. To pozwala oglądać nawet 1 film dziennie przez 8 lat, bez konieczności inwestowania w projektor!

forum_4.jpg

Poza ciekawymi informacjami technicznymi zebranymi w jednym miejscu, powyższy slajd, prezentuje też pewną słabą stronę. Jak widać, modele 4K (VW520 i VW320) ograniczone są do sygnału YCbCr 4:2:0 / 8 bit. O ile przy filmach nie robi to różnicy, to gdy podłączymy komputer i wyświetlimy obraz 4K to drobne kolorowe czcionki będą rozmyte.

forum_5.jpg

Widzimy, że Sony nadal dba o graczy i nowe modele powinny mieć wciąż niskiego input lag'a! Slajd w prawdzie straszy wartościami takimi jak 85 msec, jednak trudno powiedzieć jaką metodę pomiarową przyjął producent. Myślę, że będzie dobrze, jak w przypadku HW55.

Teraz jedna z najważniejszych zmian - wprowadzenie obsługi HDR, oraz szerokiej palety barw! Dotyczy to (niestety) tylko modelu VW520ES. Jest jednak wielkim wydarzeniem! Do tej pory projektory Sony 4K oferowały jedynie wyższą rozdzielczość. Teraz zapewniają także lepszą dynamikę obrazu i bogatszą paletę barw.

forum_13.jpg

Sony dosyć dokładnie określa ile barw nowego standardu będzie w stanie wyświetlić, a ile nieO ile powyższy diagram nie mija się z prawdą, to najistotniejsze obszary barw zostaną wiernie odtworzone przez urządzenie.
Doskonałe w tym wszystkim jest też to, że projektor pozwoli na manualny wybór standardu BT.2020, oraz HDR. Nie ma zatem gdybania, jak w przypadku wyświetlaczy, w stylu "a co się stanie jak podamy taki sygnał, czy na pewno to zadziała...?". Tak, z tym projektorem na pewno zadziała!
forum_8.jpg
Na deser, producent pochwalił się usprawnionym algorytmem RC (reality creation). Jest to funkcja, która w bardzo inteligentny i przyjemny dla oka sposób uwydatnia detale obrazu.
Aj i jeszcze coś, co ucieszyło przede wszystkim... mnie, oraz resztę kalibratorów (o ile znajdowali się takowi na sali ;) ). Wszystkie nowe modele kalibruje się za pomocą specjalistycznego oprogramowania, nie wymagającego już podłączenia za pomocą portu RS-232. Wystarczy połączenie sieciowe. Ponadto można zapisać w urządzeniu krótką informację przez kogo został skalibrowany projektor.
forum_6.jpg

Praktyka

Po solidnym wstępie teoretycznym przyszedł czas na krótki pokaz działania projektorów. Wystąpiły w nim trzy urządzenia - ubiegłoroczny VPL-HW55ES, w bezpośredniej konfrontacji z nowym VPL-HW65ES, oraz nowy model 4K: VPL-VW520ES. Oczywiście wszystko w idealnie przygotowanej sali:
Na pierwszy rzut prezentacja filmu Ultra HD, tytułu niestety nie pamiętam. Oczywiście natywne źródło materiału ultra-wysokiej rozdzielczości powodowało opad szczęki, tym bardziej, że zająłem jak zwykle miejsce w pierwszym rzędzie :) Foto niestety niewiele oddaje:
forum_9.jpg
Następnie zaprezentowane zostały dwie wersje filmu "The Amazing Spider Man". Jedna zwykła, zaś druga po remasteringu z efektem HDR. Tutaj jednak powiem szczerze, że film wyglądał po prostu dobrze, jednak HDR nie robił żadnego wow. Jednak przewidywałem, że właśnie tak będzie. O ile projektor może być zgodny z HDR'em, przyjmować go i poprawnie obrabiać, tak nie mamy raczej co liczyć na jakąś dużą różnicę, bowiem projektor o klasycznej budowie nie ma technicznej możliwości by uzyskiwać w danych obszarach obrazu znacznie wyższe jasności. Także fajnie, że HDR jest na pokładzie, ale raczej dużo on nie zmienia (poza wprowadzeniem kompatybilności).
14.jpg
W drugiej części pokazu skonfrontowane zostały projektory Full HD. Tutaj prowadzący wykazali się inwencją i ustawili oba urządzenia w układzie lustrzanego odbicia tak, by po zasłonięciu połówek obiektywów możliwe było uzyskanie połowy obrazu z jednego, a połowy z drugiego.
Wrażenia? Przede wszystkim widać było znaczną przewagę modelu HW65 pod względem jasności obrazu. Porównanie skupiało się jednak na działaniu funkcji Reality Creation i ta faktycznie znacznie sprawniej działała na nowszym projektorze. Będąc jednak szczerym, muszę przyznać, że w obu przypadkach była zwyczajnie ustawiona zdecydowanie za mocno i rozmywała obraz zamiast go wyostrzać. Ta negatywna cecha wyglądała jednak mniej dokuczliwie na HW65.
Nowe projektory Sony to kolejna odsłona świetnych produktów, które znalazły wielu nabywców w ubiegłych latach. O ile w przypadku HW65 i VW320 różnice są na pierwszy rzut oka kosmetyczne, tak VW520 wraz z szeroką paletą barw i HDR'em na pokładzie jest bardzo dużym wydarzeniem dla miłośników najlepszej jakości obrazu. Pamiętajcie, że filmy Ultra HD Blu-Ray wykorzystujące wszystkie te dobrodziejstwa są już coraz bliżej :)


Ten post został wypromowany na artykuł

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.Czy koncern Sony daje jakąś gwarancje,a la 5 lat ze względu na jakość tych zabawek ?

2.Czy Sony w swoich reklamówka nie przesadza z różnicą pomiędzy zwykłymi projektorami a VW520 ?

3.Czy dwa urządzenia są ustawione optymalnie jak na dany model ?

4.Czy tę firmę ktoś próbował posądzić o manipulowanie faktami i wprowadzeniem szerokiej opinii w błąd ( niestety LG i Samsung ,... też to robią)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projektory SONY dla mnie mają jedną ważną cechę która - obsługę 3D 1080/50i (mam taką kamerę)

Zwykly projektor odpala mi taki materiał w 720p...

Ja jednak i tak czekam na upowszechnienie się lasera jako źródła swiatła i standardu 4K

Laser to nie tylko dłuższa żywotność ale i wyższa kultura pracy (ciszej i brak małego grzejnika pod sufitem)

Edytowane przez mobor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo coś o projektorach 4K innych firm ? tzn. JVC (prawdziwe 4K),Panasonic,Benq,Epson czy Optoma ?

Ceny 4K,zaczynające się dopiero od 25 - 30 k złotych,to jednak sporo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry Winetou.

Idz na skarge do robertussa i sekty "tanich projektorow 4k "

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry Winetou.

Idz na skarge do robertussa i sekty "tanich projektorow 4k "

Wiesz,nie mam tu na myśli projektorów za 2k,tylko coś około 10k złotych.

A Ty kiedy kupujesz tego Soniacza ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak napisałem w innym wątku ... przełomu nie widać. Na dobry projektor 4K przyjdzie jeszcze poczekać.

Na pewno odwiedze stosika Mitsubishi, JVC, Epsona.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No mowa byla o 10k

Soniacza?

Niepredko. Bryczke wole sobie wymienic, niz ladowac sie cos co za rok bedzie zlomem. Od dwoch lat nosnika nie moga wydac?! Biore na przeczekanie. Za rok zobaczymy jak to z tymi standardami bedzie. Lampe moze w miedzyczasie wymienie. Nie mam cisnienia.

Jak napisałem w innym wątku ... przełomu nie widać. Na dobry projektor 4K przyjdzie jeszcze poczekać.

Na pewno odwiedze stosika Mitsubishi, JVC, Epsona.

Pozdro

Mitsu wycofalo sie juz kawalek temu z projektorow HC.

Chyba ze chcesz sobie kupic latarnie morska i Magic Screen i straszyc gosci przepalami, za dnia.

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Soniacza?

Niepredko. Bryczke wole sobie wymienic, niz ladowac sie cos co za rok bedzie zlomem. Od dwoch lat nosnika nie moga wydac?! Biore na przeczekanie. Za rok zobaczymy jak to z tymi standardami bedzie. Lampe moze w miedzyczasie wymienie. Nie mam cisnienia.

Nie, na każdy.

Moja zapasowa lampa leży w szufladzie ;).

Chyba kolejny rok gdzie 4K to dmuchany marketingowy BALON ... z nas, klientów :) :) :).

Pozdro

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Binary,no więc właśnie o tym piszę .Chyba by mnie musiało ostro poy...bać,abym wydał 30 koła na projektor ;)

Edytowane przez Bingooo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A cokolwiek rusza się w temacie źródeł światła? Bo przydałyby się wreszcie jakieś porządne projektory na LEDach albo nawet laserowe. Czy cały czas LEDy to sfera zarezerwowana dla tandetnych pierdółek, a najtańszy laserowy system to dual stack projektorów DCI za sześciocyfrową kwotę (i to nie w złotówkach)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Binary,no więc właśnie o tym piszę .Chyba by mnie musiało ostro poy...bać,abym wydał 30 koła na projektor ;)

Dzisiaj za prawdziwe 4K z HDR, HDMI 2.0, dodatkowo Dipslay Port i do tego od JVC z porządnym kontrastem 40 tysięcy byłoby OK.

Dlaczego nie?

Na pewno lepiej niż wydac tyle za OLEDa 65" Panasa bo nie sądzicie, że będzie tańszy?

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da się zrobić prawdziwego HDR z projektora ... ale to pikuś :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie to nie ma prawdziwego HDR. Na dobra sprawe jest totalna lipa, bo sa 2, a wlasciwie 3 standardy, nie wspominajac o zdolnosciach wyswietlaczy do emisji dostatecznie silnego swiatla. Generalnie standard playerow jest w powijakach, Rzuccie okiem na trzeciego linka z ostatniego postu w watku o UHD playerach http://mesalliance.org/blog/me-daily/2015/07/24/bda-shares-4k-blu-ray-update/

Zanim sie wykluje sprawa z HDR, czy natywnymi produkcjami 4k, jako powszechnym standardem, zdarza juz pewnie kodek wymienic. Licencja HEVC jest 4x drozsza od poprzdniego MPEG-a, co jest powodem tego, ze nie tylko Google, ale wszyscy pracuja nad nastepnca/zamiennikiem. W miedzyczasie, moze jeszcze okazac sie "ze plyta za mala", wiec wymaga sukcesora, albo usuna Digital Bridge'a, czyniac nasze kupione "beznosnikowe kopie" nieczytelnymi.

UHD to bedzie bagno na najblizsze lata, ale milo popatrzec na dobry obraz, rowniez w telewizji, czy na wspominkowym video z wakacji.

Edytowane przez binary
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pmcomp,w przypadku OLED jest jeszcze gorzej.Wydawać 40 koła za (tylko) 65 cali ? Rozumiem że to nowość ,ale aż takim "maniakiem" nie jestem...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ale chyba nikt nie zwrócił uwagi na to że ktoś tu robi z nas balona.

Z jednej strony projektory obsługują tylko ośmio-bitowy kolor a z drugiej strony producent podaje że można manualnie wybrać tryb BT.2020, no to raczej nie jest możliwe w definicja BT.2020 jasno jest napisane że kolor ma być 10-cio lub 12-to bitowy. Tu link do wiki: https://en.wikipedia.org/wiki/Rec._2020

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lasery już są w bardziej przystępnych cenach. Pasikonik ma coś takiego w okolicach 15 koła... Tylko ze FullHD

Za mniej lub bardziej odległą chwilę led/laser będzie standardem (bo jest tansze w produkcji od lamp wyładowczych)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ale chyba nikt nie zwrócił uwagi na to że ktoś tu robi z nas balona.

Z jednej strony projektory obsługują tylko ośmio-bitowy kolor a z drugiej strony producent podaje że można manualnie wybrać tryb BT.2020, no to raczej nie jest możliwe w definicja BT.2020 jasno jest napisane że kolor ma być 10-cio lub 12-to bitowy. Tu link do wiki: https://en.wikipedia.org/wiki/Rec._2020

Pozdrawiam.

Zwróć uwagę, że zamieszczony przeze mnie slajd nie mówi, że projektor obsługuje jedynie 8 bitowy kolor, tylko, że przy rozdzielczości 3840x2160@60Hz jest do takowego ograniczony. Oznacza to, że zastosowano transmiter HDMI starego typu (type A) ograniczony do 340MHz. Zgadzam się, że to nie powinno mieć miejsca w nowym produkcie, jednak przy częstotliwościach filmowych 24-30Hz zarówno 10 jak i 12 bitowy kolor powinien być obsługiwany poprawnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na avforums takie cuś znalazłem:

I met with Sony on Thursday and as already reported only the VW520 will support HDR but neither can fully support DCI/P3. The HDMI inputs on both will support 4:2:0 10-bit (the 8-bit was a typo in the press release) and the VW520 has HDMI 2.0a for HDR metadata.

https://www.avforums.com/threads/sony-launch-three-new-projectors-at-ifa-2015.1978249/#post-22558525

A na trustedreviews to:

Buyers should also be aware there are limits to the VW520ES’s colour range. It can parse BT.2020 sources, and carries a BT.2020 colour mode option, but its wider colour gamut potential is clearly being achieved predominantly by processing.

http://www.trustedreviews.com/sony-vpl-vw520es-review

Ale jak to jest naprawdę to musimy poczekać aż ktoś go weźmie na warsztat i pomierzy konkretnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W modelqch za 50k euro tez jest substandard (chyba nie powiecie mi, ze na stronie ww tez sie walneli) jedynie z oszczednosci? Moze jednak chodzi o processing, a nie o szybkosc transmisji?

Tne, bo linkowany lekst opkazal sie kompletnie niezwiazany z omawianym poroblemem. Pamiec niestety juz niedomaga, zwlaszcza po sobotniej nocy.

wybaczcie dopiero sie obudzilem :)

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę, że zamieszczony przeze mnie slajd nie mówi, że projektor obsługuje jedynie 8 bitowy kolor, tylko, że przy rozdzielczości 3840x2160@60Hz jest do takowego ograniczony. Oznacza to, że zastosowano transmiter HDMI starego typu (type A) ograniczony do 340MHz. Zgadzam się, że to nie powinno mieć miejsca w nowym produkcie, jednak przy częstotliwościach filmowych 24-30Hz zarówno 10 jak i 12 bitowy kolor powinien być obsługiwany poprawnie.

Dokładnie tak jak napisałeś nie powinno mieć to miejsca w nowym produkcie, nie kupuje się tego sprzętu na chwilę i może się okazać że za niedługo pokażą się filmy na BD UHD które będą miały szeroką paletę kolorów, HDR i HFR i wtedy sobie czegoś takiego na tym projektorze możesz nie pooglądać.

Jak widać nadal producenci próbują nas naciągnąć dając w zamian jak najmniej.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...