Skocz do zawartości
Maciej Koper

TEST: Sharp LC-60UQ10E Quattron 2014 (prawie) jak 4K? Seria UQ10

Rekomendowane odpowiedzi

Bottom Line

Sharp UQ10 dobrze zapowiadał się w materiałach reklamowych producenta, niestety zderzenie z rzeczywistością było niezwykle brutalne...

Trochę historii

Telewizory marki Sharp były niegdyś jednymi z najlepszych telewizorów LCD, a przynajmniej taką cieszyły się renomą. Każdy kto interesował się wyświetlaczami kilka ładnych lat temu, na pewno pamięta takie modele jak XL2E, czy HD1E. Na naszym forum i portalu był wręcz boom na te modele. W następnych latach obserwowaliśmy ich ewolucję, aż do roku bodajże 2010, kiedy to podjęto ekstrawagancką decyzję i światło dzienne ujrzał pierwszy telewizor posiadający nie trzy, a cztery subpiksele. Oznaczało to, że rzeczywistość rysowana na ekranie nie powstawała już wyłącznie z barwy zielonej, czerwonej i niebieskiej, ale także z żółtej.

Pierwsza seria posiadała oznaczenie LE810 i LE820 (2010r), kolejna - LE830 (2012r.), konsekwentnie podtrzymano numerację i w następnych latach wychodziły: LE840 (2013r.) i LE857 (2014r.). Obecnie na rynku debiutuje nowa seria nazwana UQ10. Odcina się ona od schematu nazewniczego "LE" i myślę, że powód tej zmiany jest stosunkowo prosty do odgadnięcia - rozpoczyna się ekspansja w świat rozdzielczości 4K. Sam telewizor jest, jak to producent sam określił 4K Ready, czy też po prostu "prawie" 4K. Co ten skrót myślowy dokładnie oznacza zaraz się dowiemy w praktyce ;)

Wygląd

Sharp od pewnego czasu obrał strategię wielkości. Telewizor ma być duży ale nadal utrzymywać przystępną cenę. W teście mamy do czynienia z wersją 60 calową czyli o naprawdę okazałym rozmiarze. Jakość wykonania nie budzi praktycznie żadnych zastrzeżeń. Użyte materiały są dobrej jakości. Nie widać także żadnych niedoskonałości. Ekran otacza bardzo wąska ramka z aluminiowymi akcentami w związku z tym najlepiej powiesić ten ekran na ścianie. Oczywiście możemy też postawić go na stopie, która niczym specjalnym się nie wyróżnia. Ot klasyczna podstawa.

1.jpg

[/td][td]

2.jpg

[/td]

3.jpg

[/td][td]

4.jpg

[/td]

5.jpg

Wyposażenie

UQ10 jest bardzo dobrze wyposażony. Posiada cztery złącza HDMI, które potrafią jak wiadomo przyjąć sygnał 4K. Do tego trzy USB oraz standardowe złącza antenowe (m.in pojedynczy tuner satelitarny DVB-S2). Awaryjnie nadal pozostawiono złącza Euro czy component.

23.jpg

W zestawie znajdziemy także 2 pary okularów 3D (AN-3DG40). Korzystają z aktywnej technologii 3D. Są dość lekkie i dobrze leżą na głowie.

25.jpg

Pilot dodawany do zestawu jest dość kontrowersyjny. Z jednej strony cieszy bardzo dobre wykonanie, z drugiej jest on mało ergonomiczny. Stanowczo za długi a ilość klawiszy może przyprawić o zawrót głowy. Trzeba się do niego dłużej przyzwyczaić aby wiedzieć gdzie co jest. Szkoda, że Sharp nie zdecydował się śladem konkurencji dodać małego pilota multimedialnego.

24.jpg

Obraz 2D

Telewizory z matrycą Quattron są owiane pewną tajemnicą jeśli mowa o odwzorowaniu barw. Takie zdanie usłyszałem nawet od europejskiej przedstawicielki Sharpa na targach IFA. Tajemnicą - ze względu na obecność czwartego subpiksela, który dla wielu jest wielce zagadkowy.

Dla tych, którzy lubią drążyć tajemnice polecam świeżo założony temat o technologii Quattron - http://hdtvpolska.com/topic/32936-technologia-quattron-i-quattron-pro-co-daje-czwarty-subpiksel-przed-testem-sharp-uq10/

Pozostałych, którzy chcą jedynie dowiedzieć się jak radzi sobie z barwami UQ10 zapraszam do kontynuowania czytania ;) Telewizor jak już wspomniałem posiada certyfikat THX, który nie tylko świadczy o dodatkowym rzekomym zestawie badań, ale także o obecności dodatkowego trybu (presetu ustawień) obrazu - "Film THX". Tryb ten ma z założenia dostarczać obraz na tyle wiernie odwzorowany na ile możliwie. Innymi słowy tryb THX jest trochę lepszą fabryczną kalibracją do obowiązujących standardów wizyjnych, które zapewniają odwzorowanie filmu tak jak na monitorze reżysera. Bez wahania ustawiłem więc telewizor w ten sposób i zabrałem się do dalszych testów. Powiem szczerze, że w pierwszej chwili obraz wyglądał bardzo ciekawie i poprawnie. Miałem wręcz wrażenie, że będzie to pierwszy Quattron z którym się polubię. Niestety wrażenie to opuściło mnie tak szybko jak tylko pojawiły się pierwsze, bardziej kolorowe sceny w filmach które używam jako referencję.

6.jpg

Odcienie skóry potrafią przybierać różne fałszywe odcienie. W tym przypadku widzimy dominantę zieleni na skórze.

Litanie problemów z kolorami zacząć by należało od nadmiernego wychłodzenia obrazu. Dominacja barw zimnych jest, ale nie jakaś duża i de facto jest to najmniejszy problem. Dlatego też TV nie robi złego pierwszego wrażenia. Jeśli chodzi jednak o barwy, to jak we wszystkich Quattronach, żyją one własnym życiem. Najbardziej dotkliwe problemy dotykają zieleni, żółci i czerwieni. Większość odcieni tych barw jest albo nienasycona, albo poprzesuwana w dziwnych kierunkach np. w kierunku morskiego. Najgorzej, że problemy te dotykają także w dużym stopniu odcieni skóry, szczególnie tej ciemnej. Zatem nawet jeśli ktoś nie dba o wierność odwzorowania obrazu to i tak będą pewnie mu doskwierać np. nienaturalne wyglądające twarze. Ciemne odcienie skóry przybierają tu zbyt wysokie nasycenie. Te jaśniejsze ciągnie znowu do zieleni, cóż... Na osłodę mogę jedynie powiedzieć, że telewizor nie posiada problemów z ekspozycją detali w cieniach, lub z przepalaniem bieli, bowiem jego charakterystyka jasności (gammą) jest stosunkowo płaska (to dobrze!), a jej wartość oscyluje w okolicach wzorca - 2.35.

7.jpg

Ciemne barwy na twarzach cechują się sporym przesytem i nienaturalnością. Na zdjęciu widać także niską czerń telewizora, o której później.

Uzasadnionym pytaniem czytelnika, w obliczu takich problemów z barwami, byłoby co na to może pomóc kalibracja? Z przykrością stwierdzam: niewiele. Da się uratować część nasyceń. Da się poprawić paletę barw skóry. Większość kolorów jednak pozostaje nadal dzikich i to w istotnych rejonach żółci i zieleni, co widać na wykresach.

8.jpg

Tu kolejny przykład przesytu - nie ważne, czy w trybie po kalibracji, czy w fabrycznym "Film THX".

W obliczu powyższych faktów nie jestem w stanie przyznać dobrej oceny za reprodukcję obrazu 2D. To co udało mi się obejrzeć na Sharpie UQ10 po prostu za bardzo odstaje od tego jak obraz powinien wyglądać poprawnie. Jeśli ktoś nie dba szczególnie o wygląd kolorów, a chce jedynie by na ekranie było jaskrawo i dynamicznie to z pewnością nie będą mu przeszkadzać wymienione uchybienia. Miłośnicy naturalnego przekazu powinni jednak wybrać inny telewizor niż Quattron. Niepodważalnym faktem jest jednak, że UQ10 zrobił postęp jeśli chodzi o jakość ustawień fabrycznych. W LE857 sytuacja była jeszcze gorsza.

Fabryczny tryb "Film THX" Telewizor po kalibracji

9.jpg

[/td][td]

10.jpg

[/td]

W niektórych scenach widać znaczną różnicę na korzyść trybu indywidualnie skalibrowanego. W prawie każdej jednak scenie pozostaje jakiś mankament.

Na problemach z odwzorowaniem barw niestety nie kończy się koniec problemów z obrazem. Matryca UQ10 wygląda na wyjątkowo obciętą pod względem ilości stopni gradacji, jakie jest w stanie wyświetlić. Każde ruszanie suwaków pogarsza problem, a już w trybie THX nie jest najciekawiej. W praktyce oznacza to, że możemy zauważyć odcinające się od siebie fale zamiast płynnych przejść. Problem jest najbardziej widoczny w ciemnych odcieniach barw pomarańczowych. Np. na logo 20th century fox. Na filmie z płyty blu-ray logo ma płynne przejścia tonalne:

11.jpg

Natomiast na Sharpie to samo ujęcie prezentuje się mniej więcej tak:

12.jpg

Pomiary

Fabryczny tryb "Film THX" Telewizor po kalibracji

13.png

[/td][td]

14.png

[/td]

Kontrast i czerń

Satynowo-matowa powłoka matrycy zapewnia całkiem dobrą czerń za dnia, w warunkach dużego nasłonecznienia otoczenia. Dodatkowo nie powstają na niej nazbyt przeszkadzające odblaski światła. Gorzej niestety gdy światło w pomieszczeniu przygasa, a telewizor obnaża swoje realne możliwości. Szybko okazuje się wtedy, że UQ10 zdecydowanie nie należy do czołówki jeśli chodzi o kontrast. Czerń nie jest zbyt głęboka i ma głęboko granatowy zafarb. Skłamałbym jeśli bym powiedział, że nie nadaje się do oglądania po ciemku. Spokojnie - nadaje się, ale są telewizory w podobnej klasie cenowej, które dostarczają dużo bardziej głęboki i plastyczny obraz.

15.jpg

Czerń w Sharpie UQ10 na prawdę robi przeciętne wrażenie. Na powyższym zdjęciu dodatkowo widać problemy z równomiernością podświetlenia.

Zmierzony kontrast po kalibracji wynosi 1950:1. Jest to niezbyt dobry wynik, co potwierdziła moja wstępna ocena wzrokowa. W prawdzie telewizory z matrycą IPS osiągają połowę tego, ale mają za to szerokie kąty widzenia i często funkcje lokalnego wygaszania, która jest w stanie miejscowo wygasić diody podświetlające ekran i znacząco pogłębić czerń. Takiej funkcji w Sharpie brak... Oznacza to, że widz będzie przez cały seans widział jednolitą przeciętną czerń.

Technologia Quattron Pro

Sharp UQ10 jest pierwszym telewizorem wyposażonym w najnowszą technologię "Quattron Pro"...

Podstawą do zrozumienia co opisywana technologia wnosi jest artykuł o matrycy Quattron. Jeszcze raz gorąco zachęcam do przeczytania go najpierw: http://hdtvpolska.com/topic/32936-technologia-quattron-i-quattron-pro-co-daje-czwarty-subpiksel-przed-testem-sharp-uq10/

Skoro każdy, kto doszedł do tego akapitu, ma już podstawy teoretyczne działania funkcji to skupmy się teraz na tym co się dzieje z obrazem w praktyce po uruchomieniu jej (funkcję można włączać i wyłączać w menu "obraz"). Do sprawdzenia na ile 4K może się stać telewizor użyłem tablicy testowej zaprojektowanej przez Imaging Science Foundation. Bez pomniejszenia i kompresji wygląda ona tak: http://img835.imageshack.us/img835/9295/8a2c.png

Skupmy się teraz na jednopikselowych kreskach pionowych i skośnych. Bez aktywowania funkcji Quattron Pro, linie są nierozróżnialne, co nie powinno nikogo dziwić. Są bowiem przeskalowane z powrotem z 4K do Full HD.

16.jpg

Włączenie funkcji skutkuje pokazaniem się linii. Brawo, mamy teraz faktycznie rozdzielczość 4K w poziomej orientacji ekranu. Niestety mamy też duże przekłamania kolorów. Szare linie wyglądają bowiem jak... niebieskie! W artykule poświęconym technologii wspominałem o tego typu prawdopodobnych powikłaniach.

17.jpg

Niestety na tej samej planszy testowej Sharp nie był w stanie uzyskać zwiększonej rozdzielczości pionowej. Bez względu na ustawienia pokazał linii w osi pionowej. Jest do dziwne, bowiem jasność tej planszy wynosi 50%, a więc funkcja powinna już być rzekomo skuteczna.

18.jpg

Po udanych, przynajmniej do połowy, testach przeszedłem dalej i... mój entuzjazm trochę opadł:

Wyłączona funkcja Włączona funkcja

19.jpg

[/td][td]

20.jpg

[/td]

Powyższe zdjęcia ilustrują czarne linie na szarym tle. Każdy prążek to kilka czarnych pikseli bez żadnej otoczki. Funkcja Quattron Pro dodaje natomiast białą aureolkę, czyli... zwyczajnie wyostrza obraz, zupełnie jak suwak "ostrość". Cóż za tania sztuczka ze strony producenta! Z jednej strony faktycznie użycie Quattron Pro jest w stanie dostarczyć ostrzejszego i bardziej detalicznego obrazu, gdy podamy materiał 4K, a z drugiej po prostu wyostrza krawędzie, żeby niedoświadczony widz miał wrażenie że jest bardziej ostro i fajnie. Co więcej, nie da się tego przeostrzania zniwelować.

Powiem szczerze, że to ostatnie odkrycie trochę mnie zniesmaczyło, podobnie jak zaburzenia barw na krawędziach obiektów. Gotów bym był jednak zalecić używanie tech. Quattron Pro, gdyby nie kolejny fakt, że...

Włączenie funkcji blokuje korzystanie z trybu poprawy ostrości ruchu Active Motion, czyli jednej z niewielu zalet testowanego telewizora. W obliczu tego faktu lepiej korzystać już z Active Motion niż z funkcji Quattron Plus.

Odwzorowanie ruchu

Menu Sharpa nie należy do ubogich jeśli chodzi o funkcje poprawy płynności i ostrości ruchu. Zobaczmy zatem co UQ10 ma do zaoferowania:

- Korekcja ruchu (warianty: „Active motion 800”, „Active motion 200”, „Wysoka”, „Niska”, „Wył.”)

- Tryb filmu (warianty: "Zaawansowane" z regulacją od 0 do 10, "Standardowe", "Wył")

Pierwsza z tych funkcji odpowiada za interpolacje klatek obrazu przy materiałach 50 i 60Hz, oraz modulowanie podświetlenia (tzw. strobujące podświetlenie, lub skanowanie podświetlenia). W praktyce sprowadza się to do zapobieganiu rozmywania się obrazu przy szybkich ruchach. Przy całkowitym wyłączeniu systemu możemy spodziewać się sporego smużenia na ekranie, jak w każdej matrycy LCD niekorzystającej ze wspomagacza. Tryb "Niska" i "Wysoka" podbija wyświetlaną ilość klatek, by uzyskać lepsza ostrość. Tryby Active motion 200 i 800 dodatkowo przygaszają podświetlenie w momencie, gdy zaczyna się pojawiać nowa klatka na ekranie. Moim wyborem stał się ostatecznie "Active Motion 200". W wersji "800" za bardzo zmniejszała się jasność matrycy, a dodatkowo pojawiały się dziwne problemy z kolorami, których analizę sobie z miejsca darowałem.

Active Motion 200 pozwoliło uzyskać lepszą ostrość w ruchu. Problemy jedynie w tym, że... była ona niewiele lepsza, a przy tym funkcja działała bardzo niestabilnie i co jakiś czas kontury ulegały wyraźnemu rozdwojeniu. Nie udało mi się nawet zmierzyć rozdzielczości w ruchu, bo obraz testowy był rozwarstwiony przez cały czas. O zgrozo... Po przetestowaniu szybko przesuwających się scen nagranych lustrzanką doszedłem do wniosku, że UQ10 jest zdecydowanie w tyle telewizorów, jeśli chodzi o dostarczanie wyraźnego obrazu w ruchu. Miejscami dawało się także zauważyć kolorowe (fioletowo-niebieskie) smugi zostawiane za przesuwającymi się obiektami. Wniosek - nie jest to najlepszy telewizor dla osób, które chcą mieć czysty, niesmużący obraz.

21.jpg

Rozdwajające się kontury przy szybkich ruchach, cienie, czy fioletowo-niebieskie smugi okresowo goszczą na matrycy Sharpa UQ10

Druga zaś opcja (Tryb Filmu) odpowiada za obróbkę płynności materiału filmowego (tj. 24Hz lub 25Hz). Przy całkowitym wyłączeniu funkcji telewizor nie będzie rozpoznawał treści filmowej znajdującej się np. w strumieniu 60Hz wychodzącym z odtwarzacza blu-ray lub z komputera. Nie ma więc powodu dla którego nie mielibyśmy włączyć funkcji przynajmniej w tryb "Standardowy". Nas jednak ciekawi na ile sprytnie telewizor jest w stanie poprawić płynność filmu, bez powodowania nielubianego efektu teatru. Przypomnijmy, że filmy ze względu na swoją naturę mają szarpiący ruch, bez względu na to czy oglądamy w kinie, czy na telewizorze. 24 klatki obrazu na sekundę zwyczajnie nie wystarcza, by oddać zjawisko ruchu płynnie. Gdy przesadzimy jednak z dorabianiem klatek ruch staje się sztuczny. Mając aż 10 stopniową regulację siły działania upłynniacza, nie powinno być teoretycznie problemu by znaleźć złoty środek w Sharpie UQ10. Teoria niestety zawodzi w tym przypadku. Ustawienie zaledwie 1/10 powoduje już momentami komiczną płynność postaci, a miejscami pozostawia szarpanie. Po raz kolejny wygląda to jakby upłynniacz nie działał do końca stabilnie. Daleko mu więc do doskonałej regulacji płynności znanej na przykład z telewizorów LG, czy Samsung. Pomimo aż 10 kroków nie byłem w stanie uzyskać satysfakcjonującej płynności filmów.

Możecie posądzać mnie o czepialstwo, ale po obcowaniu z telewizorami posiadającymi doskonałą płynność i ostrość ruchu, takimi jak: Sony, Samsung, czy LG, zwyczajnie nie jestem w stanie zaakceptować tego co oferuje UQ10. Nie znoszę smużenia, podwójnych konturów, ani kinowego szarpania, ani efektu teatru. W testowanym Sharpie nie da się po prostu znaleźć zadowalającego ustawienia.

Kąty widzenia, podświetlenie

Matryca zastosowana w Sharp UQ10 jest pochodną matryc VA, zatem nie chwali się dobrymi kątami widzenia. Niewielkie zejście z osi ekranu powoduje uwypuklanie się ciemnych odcieni, co jeszcze bardziej pogarsza kontrastowość obrazu. Nie jest to jednak wyjątek. Każdy ekran tego typu (czyli de facto ponad 80% rynku) cierpi przy nawet niewielkich kątach oglądania. Matryca Quattron nie ma krótko mówiąc większego wpływu na ten aspekt, ani pozytywnego, ani negatywnego.

Odnośnie równomierności podświetlenia ekranu sporo zapewnień znajdziemy na ulotkach. UQ10 posiada bowiem certyfikat THX, który rzekomo wymaga ponadprzeciętnej równomierności podświetlenia. Tym razem muszę jednak położyć nacisk na słowo "rzekomo", ponieważ egzemplarz z którym miałem do czynienia miał paskudny clouding. Tak brzydkie podświetlenie zdarza obecnie w budżetowych telewizorach, do których UQ10 zdecydowanie nie należy. Cóż, może to kwestia danego egzemplarza, jednak redaktorzy, którzy miały okazję uczestniczyć w prezentacji rodziny telewizorów (konferencja Sharpa), podzielili się ze mną dokładnie takimi samymi spostrzeżeniami - podświetlenie nie było równomierne.

22.jpg

Równomierność podświetlenia pozostawiała dużo do życzenia. Taki stan trochę nie przystaje do telewizora pozycjonowanego na wysoką półkę.

Technologia 3D

Jak już wyżej pisałem telewizor wyposażony jest w dwie pary aktywnych okularów 3D: AN-3DG40. Obraz w tej technologii na Sharpie jest dość jasny jednak charakteryzuje go widoczny crosstalk. Jednak 60 cali powoduje, że mimo wszystko oglądanie obrazów stereoskopowych należy do bardzo przyjemnych!

25.jpg

Granie na konsoli i PC

Zaletą UQ10 jest jego wielkość. Granie na tak dużym telewizorze robi wrażenie i przynosi wiele przyjemności. Oczywiście jeżeli przymkniemy oko na niedoskonałości o których napisałem powyżej. Telewizor posiada jednak dość sporego Input Laga, który wynosi 59.5 [msec].

Smart TV

Firma Sharp na rynku polskim nie szczyci się zbyt szybkim rozwijaniem tego aspektu. I niestety z roku na rok jest to coraz bardziej widoczne. Na ten moment Sharp został już daleko w tyle pod względem aplikacji dostępnych w tzw. Aquos NET+. Mamy więc oczywiście dostęp do takich podstaw jak YouTube czy Facebook oraz np. Ipli czy Wybieram TV ale to właściwie wszystko co ma do zaoferowania UQ10. Możemy się przelogować na inne państwo i tam wyszukać wiele innych aplikacji. Ogólnie jednak jak widać szału nie ma i coś czuję, że będzie ciężko nadgonić konkurencję w postaci Samsunga, Sony czy Philipsa.

26.jpg

Telewizor posiada całkiem dobrą obsługę USB. Obejrzymy na nim filmy, zdjęcia oraz posłuchamy muzyki. Większość plików była odtwarzana bez większych problemów. Wszelkiej maści MKVy, mp3 czy zdjęcia o większym rozmiarze. Także z napisami TV radził sobie bardzo dobrze. Oczywiście ekran nie jest w stanie przeczytać materiałów 4K po złączu USB (HEVC).

Na Sharpie możemy skorzystać z przeglądarki internetowej. Działa jednak ona dość wolno i będzie pewnie wykorzystywana awaryjnie w sytuacjach gdy musimy coś szybko wyszukać w sieci. Do TV można podłączyć klawiaturę czy myszkę po bluetoothie. UQ10 obsługuje też miracast.

Jakość dźwięku

Telewizor wyposażony jest w dwa głośniki o łącznej mocy 20W oraz mini subwoofer o mocy 15W. Gra to całkiem nieźle ale jeżeli będzie to mało to po bluetooth możemy podłączyć dodatkowy zestaw głośnikowy. Jednak jak zawsze polecamy zaopatrzyć się w zestaw kina domowego.

Pobór energii

Tryb obrazu Standardowy 175 W

Tryb obrazu Film (po kalibracji) 150 W

Tryb czuwania <1 W

Podsumowanie

6.png

[/td][td]

Nie ukrywam, że Sharp UQ10 był jednym z najbardziej interesujących mnie telewizorów w tym roku. Byłem poważnie ciekaw na ile poprawił się Quattron by otrzymać certyfikat THX. Poprawił się - faktycznie, ale nie na tyle by nawet nawiązać walkę z produktami konkurencyjnymi np: Philipsa, Samsunga, czy Sony. De facto mamy więc sytuację jak w zeszłym roku, w czasach modeli LE840, czy jak dwa lata temu z LE830. Jedynym powodem jaki znajduję by polecić telewizory Sharp Quattron jest korzystny stosunek rozmiaru matrycy do ceny. Taka wielkość naprawdę robi wrażenie a cena przy tym jest dość niska. Pod względem jakości obrazu nie ma jednak uzasadnienia dla UQ10, ani dla innych modeli Quattron. Sharp dobrze zapowiadał się w materiałach reklamowych producenta, niestety zderzenie z rzeczywistością było niezwykle brutalne.(testował Gmeru & Maciej Koper) (testował Gmeru & Maciej Koper)

PLUSY

  • Bardzo dobre wykonanie
  • Bogate wyposażenie
  • Dobry stosunek ceny do wielkości
  • Funkcja Quattron Pro pozwala uzyskać ułamek rozdzielczości 4K
  • Na takiej przekątnej fajnie ogląda się 3D
  • Dobra obsługa multimediów po USB

MINUSY

  • Najgorsze w klasie odwzorowanie barw
  • Najgorszy w klasie kontrast
  • Kiepsko działający system poprawy ostrości i płynności ruchu
  • Funkcja Quattron Pro przeostrza krawędzie i blokuje tryb Active Motion
  • Ubogie Smart TV
  • Brak w zestawie pilota multimedialnego

[/td]

Oceny

Najlepszy tryb fabryczny:

Oddanie kolorów

4a.png

Skala szarości

5a.png

Gamma

5a.png

TV po kalibracji:

Oddanie kolorów

4a.png

Skala szarości

6a.png

Gamma

7a.png

Kontrast i czerń

6a.png

Odwzorowanie ruchu (ostrość i poprawa płynności)

4a.png

Jednorodność obrazu

5a.png

Degradacja obrazu pod kątem

6a.png

Odporność na światło zewn.

7a.png

Obróbka sygnału (deinterlacing, skalowanie)

6a.png

Obraz 3D:

Crosstalk

7a.png

Wygoda użytkowania

8a.png

Pozostałe elementy:

Smart TV

5a.png

Jakość dźwięku

7a.png

Wykonanie

9a.png

Cena / Jakość

6a.png

Cena: Sharp LC-60UQ10E od 7949 zł

Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?

x77k.png[/td][td]

Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj test kalibracji.

[/td][td] [/td]

Kliknij tutaj aby zobaczyć całą treść artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od czasu napisania testu otrzymałem już kilka telefonów od osób narzekających na jednorodność ekranu. Wygląda zatem, że nie była to przypadłość modelu, który przyszło mi testować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No to teraz niech kolega kiki aka locoloco (http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2675165.html) aka Krzysztof Górski (http://www.swiatobrazu.pl/forumwideo/viewtopic.php?f=4&t=14309) cholera wie co jeszcze z hdtv.com.pl (oszust) przeprosi wszystkich, którym wcisnął ten model w swoim "super" teście. Takie strony jawnie oszukujące ludzi powinny być zamykane. W końcu do wydania mają duże pieniądze. Dzięki chłopaki za bardzo dobry (kolejny) i rzetelny test.

Edytowane przez MarcinC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem tam swego czasu skalibrować swoje VT60 ale jak usłyszałem opinie oraz jak to robią to podziękowałem <_<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już leci Cię przepraszać :).

Od zawsze wiadomo, że jego strona napędza sprzedaż marek, które oferuje.

Pisaliśmy o tym niejednokrotnie.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za darmo bym tego nie chciał !!!!!!!!!!!!!!! takie twory telewizoro podobne tylko wku....ą ludzi !!!! Ale dobrze MarcinC napisał o kiki i te jego testy że można spaść z fotela ze śmiechu !!!!!!! Sharp chyba mu nie źle płaci za łapanie klientów(szkoda mi ich). A ten ich portal ????? ciągle tylko po dodaniu komentarza nagle -złe przekierowanie hahahahahahahahahaha :):D:lol: Jeszcze trochę a zlikwiduje tam swoje konto.Dobrze że Sharp spier....a z Polski , bo takie buble produkować to mogą w Afryce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy planowany jest chociaż jakiś "rzut okiem" na tańszą serię od Sharpa - 760. Tam obraz wygląda już całkiem poprawnie, bez tej niebiesko fioletowej dominanty i błędnej gammy jak z zeszłorocznej serii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzut okiem pewnie tak (wpadnie nam przy kalibracji) ale test nie sądzę chyba, że wydarzy się cud po stronie Sharpa ;) Jednak na takowy się nie zanosi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mało brakowało a kupił bym ten TV. Pojechałem do dużej sieci i Panowie sprzedawcy dość chłodno podeszli do mojego wyboru. Trochę pogadaliśmy i zaczęli prezentować co to "cudo" potrafi. Przede wszystkim zwrócili uwagę na ogromny problemy z płynnością obrazu. Włączyli filmik nagrany z kamery HD i nie mogłem uwierzyć jak zobaczyłem drzewa, które przy ruchu kamery zlewały się w jedną całość zostawiając "ducha" za sobą ( brak znajomości fachowego słownictwa :) ) po prostu robiła się wielka kolorowa smuga. Zrezygnowałem z niego. Czekałem na Wasz test Philips'a PFS7509 ale już nie mogłem się powstrzymać i kupiłem VT60.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu miałem okazję pobawić się takim samym modelem, ale w 60". Równomierność trochę lepsza. Kontrast 2120:1 po kalibracji, wygaszania strefowego lub innych funkcji mogących uratować ten wynik oczywiście też brak. Bida Panie bida ;)

Tym razem użyłem jedynie suwaków 2 punktowego balansu bieli, by nie powodować dodatkowej posteryzacji obrazu. Przypominam, że UQ10 jest jednym z tych telewizorów, w których regulacja ekranu powoduje problemy z przejściami tonalnymi. Rezultaty:

d424ab.jpg

e015ce.jpg

a23366.jpg

A fuj ;)

Edytowane przez Maciej Koper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,postaram się opisać moją krótką przygodę z sharpem LC-60UQ10E .Czytając fora Iinternetowe dowiedziałem się o zaprzestaniu produkcji plazm przez Panasonic,podjąłem decyzję o zakupie vt 60,analizowałem, czytałem, spawdzałem fora internetowe i znalazłem test sharpa i zaczęło się.Telefony,pszukiwania w sklepach aby przetestować to"cudo",okazało się że jest problem z dostępnością tv,więc zakupiłem przez internet wierząc iż dokonałem super wyboru.Po kilku dniach tv dotarł do mnie,zawiesiłem na ścianie ,włączyłem i............. pomyślałem jaki jestem naiwny,tyle kasy wydać i nie przetestować przed zakupem,kontury postaci zarzucone fioletem ,nie możliwa do usunięcia nadpłynność ruchu,kąty patrzenia fatalne,wszechobecny clouding , (TV skalibrowany) itd .Zatelefonowałem do P.Maćka prosząc o ratunek ,łudziłem się że problemy w.w tv. można rozwiązać .Pan Maciek"sprowadził mnie na ziemię" mówiąc tv należy oddać jak najszybciej,tak też uczyniłem . W chwili obecnej jestem szczęśliwym posiadaczem panasonica P50VT60,który przewyższa sharpa prawie pod każdym względem. Pisząc ten tekst zwracam uwagę wszystkim kupującym t.v aby dokonywali włściwego wyboru poprzez testy na żywo w domu lub sklepie.Pozdrawiam wszystkich i dziękuję P.Maćkowi za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezła historia... A mógłbyś napisać dokładniej pod wpływem jakiego testu/czyich słów zakupiłeś ten TV?

Edytowane przez Maciej Koper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Haha nie bądź złośliwy ^^

Mógł to być tylko ten sklepikarz, bajkopisarz kiki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem, powaga, nie zawsze jest wszystko oczywiste kto skąd trafił itp, a linki z bałwochwalczymi recenzjami i ich autorów należy wytykać, by nie nabrało się więcej osób na taką podkolorowaną rzeczywistość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W związku z pozytywnie załatwioną sprawą,(zwrot całej kwoty na moje konto) można zakończyć temat,dodam iż decyzję o zakupie tv podjąłem pod wpływem konkurencyjnego forum,oraz sklepu patronackiego sharpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

Chciałbym prosić o pomoc w wyborze czegoś alternatywnego dla SHARP'a.

Proszę o rady. Szukam czegoś w rozmiarze 60-65" i teraz pytanie - LCD czy Plazma?

Myślałem o poniższych:

Panasonic TX-P65VT60

Panasonic TX-P65VT60E

Samsung UE65HU7500L

A może coś zupełnie innego? Bardzo proszę o rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie masz warunki? To pytanie klucz!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lcd a plazma to zupełnie dwa różne światy. W wielkim skrócie; jeżeli pomieszczenie w którym telewizor ma stać jest dość słabo nasłonecznione (słońce nie pada wprost na telewizor itp.) to jak najbardziej plazma vt60e się nada właściwie do wszystkiego. Natomiast samsung również nie jest zły ale to już inna technologia niż plazmowa i sprawdzi się nawet przy mocno naświetlonych pomieszczeniach. Jeżeli oglądasz telewizor pod kątem średnio większym niż 35-40 stopni wtedy pomyśl o jakimś lg albo panasonicu z ips'em.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety pomieszczenie pozostawia wiele do życzenia jeśli chodzi o warunki oglądania - pustka nad salonem i przeszklenie przez dwie kondygnacje.

Siedzę na przeciwko TV, odległość to dobre 8m.

Plus jest taki, że fimy oglądam i tak w pokoju kinowym na projektorze JVC DLA-RS60. On też już nie jest doskonały jak na dzisiejsze czasy, ale chyba na razie wole zmienić TV mimo, że to raczej uzupełnienie. Wieczorami (szczególnie zimą) przyjemniej czasami posiedzieć z żoną przy kominku :)

Znajomy mi powiedział: daj spokój, kup na razie to "http://tinyurl.com/navlvpt", a jak 4K wejdzie na dobre i stanieje to wtedy kupisz coś bardziej wypasionego.

W testach widzę też świetnie ocenionego Philipsa 55PFS8109 - może taki? W moich warunkach chyba jednak zdecydowanie LCD z matową powłoką.

Edytowane przez copymax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pfs8109 jest właściwie (moim zdaniem) najlepszym telewizorem full hd lecz nie jest już taki świetny do grania z powodu wysokiego laga na poziomie >80ms. Jeżeli nie interesuje Cię podpięcie xboxa czy ps'a do niego to ten philips jak najbardziej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie gram już (i jeszcze) w gry komputerowe :).

Z racji ilości zajęć nie mam na to czasu i w sumie mnie to nie kręci, ale dzieciaki dorastają i wkrótce chcąc nie chcąc jakaś konsola pewnie w domu zagości.

Nie jest to jednak kryterium wyboru. Tak właśnie przeglądam stronę Philipsa i są jeszcze poniższe modele:

Philips 65PFL9708S - cena 11500 pln, a nie jak na stronie producenta 21900

Philips 60PFL8708S - nie za wiele mogę o nim znaleźć.

A która to jest seria 8800?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc chyba pozostaje tylko Philips. Musiałbym jeszcze je obejrzeć. Ostatnio ogądałem np. Sony, które sporo osób zachwala, ale dla mnie kolory w Sony są zdecydowanie za cukierkowe. Może to moje wrażenie.

Na placu boju zostają więc:

Philips 55PFS8109 – 7999 pln

Philips 55PUS8809 – 8999 pln (nie mogę go znaleźć w żadnym sklepie)

Philips 65PFL9708S – 11499 pln

I który z nich teraz wybrać? Z jednej strony wolałbym coś większego niż 60", z drugiej strony nie mogę znaleźć testów 55PUS8809, który chodzi mi po głowie.

Jak wiadomo to, że nowszy nie oznacza, że lepszy, więc może najlepszym wyborem jest oceniony na 9+ 55PFS8109? 4K raczej nie wykorzystam, a słyszałem też opinie o tym, że sygnał HD na telewizorach 4K to tragedia.

Liczę na pomoc i już nie zadręczam. No chyba, że jest jeszcze coś równie dobrego w tej cenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się nie bawił w modele pośrednie typu; 8809 (który wyszedł chyba tylko na linie usa). 9708 jest modelem na 2013r. ale i tak dobrym. Ja bym jednak wybrał i tak 8109 bo różnica cenowa nie odzwierciedli lepszej jakości w droższym 9708 chociaż masz 10" większy telewizor ale za to już z pasywnym 3d. Widzisz jeden ma to, drugi ma jeszcze coś innego. Wybór należy do Ciebie. W wyborze tych modeli nie będziesz żałował gdyż są to dobre telewizory.

Edytowane przez maciek876

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały czas męczy mnie ta Panasonic TX-P65VT60E. Zasnatawiam się czy rzeczywiście będzie taka tragedia w dzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie jeszcze patrzę i liczę i chyba Philips odpada. Do TV mam 7-8m, więc 55" to na prawdę maleństwo.

Jak patrzę na mojego SHARPA 60" to wydaje się za mały, więc jeszcze zejść w dół o 5" to chyba byłaby przesada.

Z kalkulatora wychodzi mi prawie 200", ale wszystko powyżej 65" to dla ludzi z listy Wprost :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...