Skocz do zawartości
Maciej Koper

Porównanie serii ST60 / GT60 / VT60 / ZT60

Rekomendowane odpowiedzi

Najczęstszym pytaniem jakie dostaje w ostatnich tygodniach jest którą plazmę Panasonic'a wybrać? Odpowiedź jest dosyć prosta i krąży po różnych tematach na forum, jednak nikt z pytających nie może do niej dotrzeć ;)

Podstawą jest porównanie na stronie producenta: http://www.panasonic.pl/site/pl_PL/compareProductsDisplayResult/2878798/Lpl_PL/index.html?p=TX-P60ZT60&p=TX-P65VT60&p=TX-P50GT60&p=TX-P50ST60

Poniżej uzupełnienie:

ST60 GT60

Model chyba najbardziej znany i doceniany. Każdy wie dlaczego warto kupić ST60. Ewentualne wątpliwości można rozwiać czytając test: http://hdtvpolska.com/page/articles.html/_/testy/telewizory-plazmowe/panasonic/mega-test-panasonic-st60-50-tx-p50st60-r249

Główne pytanie brzmi: czy warto dopłacać do modelu wyższego?

[/td][td]k5cf.jpg

Zalety w stosunku do ST60:

  • procesor "Hexa" zapewniający szybsze działanie interfejsu
  • krótszy input lag
  • tuner telewizji satelitarnej
  • nagrywanie na USB
  • tryby THX - czy warto? Nie. Tryb "prawdziwe kino" w ST60 jest równie dopracowany z fabryki co THX
  • kalibracja ISF - czy warto? Tak i nie. Różnice w zakresie kalibracji są minimalne pomiędzy trybem "prawdziwe kino", a "ISF".

[/td]

VT60ZT60

[td]

f5h0.jpg

Zalety w stosunku do GT60:

  • nowy design ;)
  • ciemniejsza powłoka ekranu, dzięki której dostajemy głębszą czerń, o 25 - 30%, liczbowo robi dużą różnicę, w praktyce... no nie można powiedzieć, że nie ma to znaczenia, ale tego typu różnice mogą występować nawet pomiędzy dwoma takimi samymi ekranami (w przypadku gdy jeden jest mniejszy, a drugi większy)
  • podwójny tuner

Wady w stosunku do GT60:

  • ciemniejsza powłoka ekranu powoduje spadek maksymalnej jasności, również o 25 - 30%, więc paradoksalnie uważam, że VT60 gorzej nadaje się do jasnego pomieszczenia

[/td][td]orqu.jpg

Zalety w stosunku do VT60:

  • jeszcze ciemniejsza powłoka pozwala osiągnąć najgłębszy na rynku poziom czerni - 0,003 [cd/m2], czyli porównywalnie z Pioneerem Kuro
  • powłoka przylega bezpośrednio do ekranu, ogranicza tym samym odbicia i TV uzyskuje dużo lepszą czerń widzianą w oświetlonym pomieszczeniu

Wady w stosunku do VT60

  • powłoka tak przyciemnia obraz, że maksymalnie da się osiągnąć 120 [cd/m2] jasności, czyli optymalną wartość do oglądania nocnego. Jest to TV praktycznie tylko do seansów. Używanie go w jasnym pomieszczeniu nie będzie zbyt fajne.

[/td]

Jeśli nie wyszczególniłem czegoś w tabelce, np. ilości stopni gradacji (30 720 vs 12 288), oznacza to, że ta własność po prostu nie robi w praktyce różnicy.

Edytowane przez Maciej Koper
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macieju bardzo dobry pomysł aby w jednym miejscu wszystko wyjaśnić. Dodam tylko że VT60 to bez dwóch zdań najlepiej wyposażony model, najładniejszy:), 2 tunery i wypierniczamy dedykowanego pace z C+, lepszy dźwięk, 2x okulary, PIP:), toczowy pilot, skype itd. Tryby ISF są bardzo przydatne, bo np. PRO1 dzień, PRO2 noc dla każdego źródła oddzielnie. Czy warto? Zależy, bo już w jakości obrazu różnice są minimalne, nie wiem czy nawet dostrzegalne dla przeciętnego widza. Jedno side by side da się zauważyć moim zdaniem. Mianowicie VT60 w trybach THX i ISF ma lepszą gradację w odcieniach czerni i szarości, jednym słowem mniej ditheringu. Wygląda to czyściej, gładziej bez śmieci. Reasumując, moim zdaniem to ST60 najlepsza jakość za minimalną wręcz cenę, GT60 to samo ale szybszy procek, mniejszy lag i lepsze wyposażenie, VT60 już wspominałem a ZT60 szkoda kasy. Moim zdaniem nie wart swej ceny, lepiej kupić VT60 w 65".

Pozdr,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GT60 w stosunku do ST60, moim zdaniem, to przede wszystkim mniejszy Input Lag, czyli lepiej nadaje się dla namiętnych graczy w FPSy. I druga najczęściej podnoszona przypadłość ST60, to brak nagrywania z DVBT na nośniki USB. To są te dwie rzeczy stanowiące o "być albo nie być" GT60 w stosunku do ST60, statystycznie patrząc na to czego oczekują klienci. Tuner SAT jakoś mniej stanowi "gwóźdź" programu. Ale lag i nagrywanie, ze wskazaniem na laga, to jest to co należy ludziom podkreślać, jeśli stoją przed dylematem wyboru, żeby zawczasu mieli tego świadomość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tryby ISF są bardzo przydatne, bo np. PRO1 dzień, PRO2 noc dla każdego źródła oddzielnie. Czy warto? Zależy, bo już w jakości obrazu różnice są minimalne, nie wiem czy nawet dostrzegalne dla przeciętnego widza. Jedno side by side da się zauważyć moim zdaniem. Mianowicie VT60 w trybach THX i ISF ma lepszą gradację w odcieniach czerni i szarości, jednym słowem mniej ditheringu. Wygląda to czyściej, gładziej bez śmieci.

Ale w ST60 też masz dwa tryby z rozbudowanymi możliwościami kalibracji i też je można tak samo wykorzystać :) - "prawdziwe kino" i "ustawienia własne". Czy VT60 ma lepszą gradację w cieniach? Szczerze mówiąc nie zauważyłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a problem FC (50hz) - są między tymi modelami różnice?

z tego co pisaliście to chyba nie za bardzo je widzieliście - nawet zdaje się na teście vt60 było jakby gorzej (coś tam niby szarpało w jakimś trybie upłynniacza bardziej niż na st60).

po sieci krążą opinie że procek HEX niby trochę zmniejsza FC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odwzorowanie ruchu w w/w egzemplarzach jest wg. mnie identyczne, ale nie stawiałem jednego obok drugiego i nie siedziałem z nosem w ekranie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macieju bardzo dobry pomysł aby w jednym miejscu wszystko wyjaśnić. Dodam tylko że VT60 to bez dwóch zdań najlepiej wyposażony model, najładniejszy:), 2 tunery i wypierniczamy dedykowanego pace z C+, lepszy dźwięk, 2x okulary, PIP:), toczowy pilot, skype itd. Tryby ISF są bardzo przydatne, bo np. PRO1 dzień, PRO2 noc dla każdego źródła oddzielnie. Czy warto? Zależy, bo już w jakości obrazu różnice są minimalne, nie wiem czy nawet dostrzegalne dla przeciętnego widza. Jedno side by side da się zauważyć moim zdaniem. Mianowicie VT60 w trybach THX i ISF ma lepszą gradację w odcieniach czerni i szarości, jednym słowem mniej ditheringu. Wygląda to czyściej, gładziej bez śmieci. Reasumując, moim zdaniem to ST60 najlepsza jakość za minimalną wręcz cenę, GT60 to samo ale szybszy procek, mniejszy lag i lepsze wyposażenie, VT60 już wspominałem a ZT60 szkoda kasy. Moim zdaniem nie wart swej ceny, lepiej kupić VT60 w 65".

Pozdr,

Jasne że 65VT60 to najlepszy wybór, dlatego cena wcale nie spada :lol: , w USA mają go za 2700 $ czyli 9000 zł a u nas ? 13000 zeta, tam nawet mają 65zt60 w specjalnej czarnej wersji, selekcjonowany, wygrzany 300 godzin ,ciche wentylatory i odrazu skalibrowany do ciemnego pokoju a to za 4550 $ to i tak taniej niż nasz 60zt60 :)http://tc-p65zt60.com/

Edytowane przez ROMAN38

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nic, ja już raczej zdecydowałem. W tym tygodniu powinien wylądować u mnie GT60 :) Różnice między poszczególnymi modelami zestawionymi przez Macieja w bardzo zgrabny sposób miałem ogarnięte już dużo wcześniej, ale dzięki temu utwierdziłem się tylko w przekonaniu, że raczej nic istotnego nie umknęło mojej uwadze i udało mi się wybrać model, który najbardziej pasuje do moich potrzeb. Przynajmniej tak mi się wydaje ;)

ST odpada w moim przypadku, ponieważ input lag jest jednak zbyt wyczuwalny w fps'ach na pc. Do gry na konsoli być może i by wystarczył, niestety mnie by trafiał szlag przy każdym ruchu myszką :)

GT problemu z input lagiem nie ma, co więcej w przeciwieństwie do VT nie ma też uciążliwych wentylatorów, odnośnie których jest cały dłuugi wątek narzekania na Avforums (dla zainteresowanych: http://www.avforums.com/forums/plasma-tvs/1775475-panasonic-vt65-fan-noise.html). Ja niestety również należę do ludzi o wyczulonym słuchu, którym przeszkadzają wszelkie zbędne dźwięki tła ;) Już wystarczy, że będzie mi tam coś od czasu do czasu brzęczało - będzie to moja pierwsza plazma - ale mam nadzieję, że jakoś się z tym oswoję.

Owszem nie pogardziłbym ekranem w 55", niestety GT można kupić maksymalnie w rozmiarze 50".

Nawet jeśli jakoś przymknąłbym oko na uciążliwy szum wentylatorów w serii VT, to dopłacanie ponad 3000 zł za TX-P55VT60 (8299 zł) względem TX-50GT60 (4999 zł) chyba jednak niezbyt mi się kalkuluje zwłaszcza, że ekran oglądam z odległości maks 2 metrów więc w tym przypadku wydaje mi się, że 50" będzie jak najbardziej wystarczające (będzie? :)).

Decyzję prawie już podjąłem, ale postanowiłem się podzielić z Wami swoim tokiem myślenia, być może ktoś patrząc z boku dostrzeże w nim jakąś lukę, coś czego nie wziąłem pod uwagę :)

Edytowane przez spoon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoon kup w końcu ten tv bo konca kolejnego roku doczekasz a tv nie kupisz. Juz chyba tv ze 2 lata kupujesz z tego co czytam idz chłopie za ciosem pod wpływem chwili i kup ten GT 60.

P.s tylko sie nie obrazaj bo to bardzo w kategorii żartu było

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe nie obrażam się, spokojnie :) Z tymi dwoma latami to może przesada, bo myśl o nowym tv narodziła się w mojej głowie jakoś w styczniu tego roku, więc aż takiej tragedii ze mną nie ma :D

No ale masz rację, pewnie w weekend zamówię w końcu, bo jeszcze trochę i na horyzoncie pojawią się modele na rok 2014 i znowu będzie tylko większy mętlik w głowie.

Edytowane przez spoon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50szybko zmaleje po paru dniach bedziesz mial niesmak ze wiekszego nie kupiles ja 55 z 2,5m ogladam i mam niedosyt ale to moze moje odczucie tylko ze wiekszego nie kupilem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie liczyłbym na modele na 2014 rok, podobno np. w USA słabo się sprzedają tegoroczne plazmy serii 60 i to może skutkować zaprzestaniem wdrożenia nowego modelu, miał być vt70 i tylko ten, niższe st miały być wycofane.ZT to wielka niewiadoma.Może chociaz dadzą Europie 65 cali za normalną cenę.Teraz OLED zaczyna się panoszyć na rynku TV i na nim się pewnie Panasonic skupi.Tak naprawdę dopiero tegoroczne modele serii 60 są coś warte i raczej udane ale po tylu latach rozwoju plazm to i tak kiepsko.Wszystko będzie jasne już 14 stycznia na CES.

Edytowane przez ROMAN38

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50szybko zmaleje po paru dniach bedziesz mial niesmak ze wiekszego nie kupiles ja 55 z 2,5m ogladam i mam niedosyt ale to moze moje odczucie tylko ze wiekszego nie kupilem

Niby tak, ale pytanie, czy za 5 cali i szum wiatraków na prawdę warto dopłacać w moim przypadku ponad 3k? Bo niestety ST nie wchodzi w grę ze względu na ten cholerny input lag :/

Edytowane przez spoon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A sprawdales st czy naprawde bedzie cie tak denerwowalo

Nie miałem niestety okazji, ale testy z pomiarami plus zwłaszcza kilka filmików na youtube, które pokazywały naocznie opóźnienie w zestawieniu choćby z laptopem czy plazmami Panasonica z poprzednich lat były dla mnie dość wymowne i raczej jestem w 99% pewien, że dość mocno by mi to przeszkadzało.

Wystarczy spojrzeć choćby tu:

http://youtu.be/VXMsmQqV6zs?t=31s

Dla mnie masakra :/

Edytowane przez spoon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie gość, który nagrał ten film, nie włączył trybu GRA.

Maciej, a byłbyś w stanie podłączyć pod swojego ST jakiegoś laptopa czy co tam masz pod ręką i nagrać podobny filmik z włączonym tym trybem? :)

PS. planujesz być na pomorzu jakoś pod koniec roku albo z początkiem przyszłego?

Edytowane przez spoon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nic, już nieistotne, klamka zapadła, zamówiłem GT :) Dam znać jakie wrażenia jak już dotrze i wyląduje u mnie na ścianie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odwzorowanie ruchu w w/w egzemplarzach jest wg. mnie identyczne, ale nie stawiałem jednego obok drugiego i nie siedziałem z nosem w ekranie.

a crosstalk? będzie taki sam na st60 i gt60 - czy jednak na gt60 będzie lepiej pod tym względem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stawiam na to, że będzie tak samo ;) Z tych rzeczy, które różnią te dwa modele raczej żadna nie powinna wpływać na różnice w obrazie 3D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na avforums model st60 dostał za 3d crosstalk potencjalnie bardzo słabą ocenę: good a gt60 jak i vt60 reference

więc dziwne by było gdyby poziom CT był taki sam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm faktycznie ciekawe... chociaż z drugiej strony jeśli Maciej nie wspomniał o tym w swoim porównaniu to on pewnie różnicy nie zauważył

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I oto stałem się dziś szczęśliwym posiadaczem GT60. Pierwsze wrażenia? Ten ekran miażdży jajka :) Przejrzałem parę filmów na BD i po prostu muszę to stwierdzić, żaden LCD nie ma startu do plazmy pod względem jakości obrazu... Póki co zaaplikowałem ustawienia z avforum, jakie podał autor testu tego tv na tamtejszym forum i jest dużo lepiej niż było fabrycznie, ale kalibrację Macieja i tak pewnie mu zafunduję, tym bardziej, że ma teraz nowy lepszy sprzęt :)

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I oto stałem się dziś szczęśliwym posiadaczem GT60. Pierwsze wrażenia? Ten ekran miażdży jajka :) Przejrzałem parę filmów na BD i po prostu muszę to stwierdzić, żaden LCD nie ma startu do plazmy pod względem jakości obrazu... Póki co zaaplikowałem ustawienia z avforum, jakie podał autor testu tego tv na tamtejszym forum i jest dużo lepiej niż było fabrycznie, ale kalibrację Macieja i tak pewnie mu zafunduję, tym bardziej, że ma teraz nowy lepszy sprzęt :)

No no Spoon to masz zabaweczkę na najbliższe miesiące

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No no Spoon to masz zabaweczkę na najbliższe miesiące

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

Oooj tak :) Nawet chyba więcej niż miesiące, bo raczej parę latek minie zanim OLED'y na dobre się na rynku zadomowią, a do tego czasu wątpię, żeby na rynek weszło coś lepszego pod względem jakości obrazu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...