Skocz do zawartości
Gmeru

Co to jest Ultra HD czyli 4K okiem maniaka? Świetlana przyszłość telewizorów!

Rekomendowane odpowiedzi

Wypadałoby zrobić kilka poprawek:

- "Różnica w rozdzielczości jest dość znaczna i w najlepszy sposób ukarze to zestawienie graficzne:". Chyba nie chodzi o ukaranie?

- 2^30 to 1,07 miliarda, nie biliona

- 2^36 to 68,71 miliardów, nie bilionów

- Nieskompresowany materiał video w 8k UHD z 120 klatkami na sekundę i 36 bitową głębią koloru, wymaga każdej sekundy przesyłu nie 51,2Gb (jak jest w tekście), a grubo ponad 140 Gb (7680x4320x120x36 = 143327232000). Ponad, bo oprócz czystej wizji musi iść jeszcze fonia i bajty techniczne,... czytam dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cienko widzę te całe 4k

Transmisja via satelita wymaga całego transpondera dla potrzeb emisji raptem 1 kanału 4k....brak nośnika.....vod on-line - jestem sceptyczny (kogo stać aby uruchomić usługę na odpowiednio wysokim poziomie technicznym nie mówiąc o koszcie dla koncowego uzytkownika ? W głupim iTunes wypozyczenie filmu HD kosztuje 1/2-1/3 tego ile fizyczny nośnik BD ! Do tego kosmiczny wybór filmów w PL wersji jezykowej.....

Do tego potęznym hamulcowym jest kryzys - ludzie po prostu nie kupują.

Będzie tak jak z 3D. Kupa kasy w promocję a po 2-3 latach pompka zmięknie

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JackS. dziękuję za wskazanie błędów.

mobor - 3D to dodatek do TV a nie żadna nowa jakość - ciekawostka wpływająca na inny typ odbioru a 4K to kolejna, nowa jakość, która chcemy czy nie przyjdzie tak jak SD zastąpiło HD. Tylko jeszcze mega wcześnie. Za 8 lat (mam nadzieję;)) tu wejdziesz i będziemy mówić pewnie o najzwyczajniejszym w świecie 4K czy i 8K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lubię Ultra HD. Kibicuję 4K. Ale w pogoni za nowinkami technicznymi, producenci zapomnieli, że hardware to tylko narzędzie. Liczy się to, co dzięki niemu możemy zrobić. Póki co na takim panelu zbyt wiele w 4K nie zobaczymy.

Telewizory UHD są obecnie jak drogie samochody z pustymi bakami. Można sobie na nie popatrzeć, pochwalić się rodzinie, ale po bułki na śniadanie i tak pójdziemy piechotą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale myślę, że nie ma co porównywać nowej technologii do 3D. 3D było w SD, było w HD będzie i w UHD. Dodatek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oby...

Na razie nie ma nośnika, contentu...nie ma nic. Można to wykorzystać tylko jako monitor do kompa a i tak rzadko która grafa to pociągnie.

Niezapominajmy że FullHD miał jednak wsparcie od strony nośnika jakim były HD DVD i BD - bez tego mało kto szukałby TV FullHD. Bo po co i do czego? Starczyłby HD Ready do TV SAT czy obecnych konsol

Nawet przyszłe playery sieciowe 4k, też muszą się czymś żywić. Content na HDD skądś trzeba brać.... Na razie nie ma NIC poza wynalazkiem SONY a'la Apple TV które należy traktować jako gadżet. Sony wypuściło ten sprzet bo doskonale wie że bez źródeł 4k nie sprzedadzą żadnego telewizora 4k ...

W koncu telewzory 4k beda sie sprzedawac ale nie dlatego ze bedzie na nie faktyczny popyt ale dlatego ze w sposób zupełnie naturalny zastąpią w handlu modele 2k. Dokladnie tak jak bylo z telewizorami HD Ready

Edytowane przez mobor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mobor ma wiele racji i wydaje mi się , że warto pomyśleć na tym jakie przekątne ekranów przy 4k jeśli:

Przyjmie się , że oglądanie TV komfortowe/widoczne wszystkie szczegóły/ z odległości 3m to:
576p - 28''
720p - 40''
1080p - 76''

4k - ???? 120'' a może 150''

A to już czysta paranoja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do póki nie unormują wszelkich standardów HDMI, ilości klatek/sec, przestrzeni barwowej itd oraz do póki nie powstaną jakieś nośniki 4K/UHD oraz kanały TV nie ma w zasadzie o czym mówić, bo wydasz kilkanaście tysięcy lub więcej na led'a 4K który pomijając już słabości tej technologii nie będzie w stanie za rok czy dwa wyświetlić w pełni tego całego 4K bo a to HDMI a to klatki nie obsługiwane itd. Trzeba czekać ale ja osobiście uważam że to będzie miało sens za kilka lat wraz z OLED.

Tylko sobie wyobraźcie Panowie taki tv 56"4K OLED w promocji za...5,999 z 5 letnią gwarancją i BDP4K oraz 10 filmów 4K gratis LOL

a ha i żeby nie ważył mi więcej niż te 6-7 kilo:) i kuna z taką czernią żeby wszystkie calmany szlag trafił na dzień dobry:) albo jakiś nowy kolor ciemniejszy od czerni:)

...i na koniec włączasz Polsat 4K i tu uwaga, istne szaleństwo bitrate momentami osiąga prawie 5 Mb/s ale z reguły spada do 2Mb/s chociaż to nic bo jak mówi pewien Dominik stosują multipleksowanie statyczno -dynamiczno-sekwencyjne invented by polsat technology:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4K wyprzedza obecną technologię i trochę jeszcze poczekamy chociażby na interfejs pozwalający przesłać obraz z odświeżaniem 60hz lub wyżej, HDMI 1.4 ma limit 8.16 Gbit/s, 2.0 ma mieć niby 14.4 Gbit/s i to chyba ciągle mało. DisplayPort 1.2 ma 17.28 Gbit/s ale co z tego jeśli jest wykorzystywany praktycznie tylko do wyświetlaczy komputerowych, Dual DVI trochę mniej jakieś 10 Gbit/s za to przy podłączeniu peceta da się ominąć w sterownikach limity i dojechachać przy 2560x1440 do 120-144hz, może przy 4k dałoby się do 60hz. Zatem czekamy na nowe standardy lub podwójne kable, stawiam na te pierwsze rozwiązanie.

edit, nie wytrzymałem i sprawdziłem jak zadziała matryca 1440p przy rozdzielczości 4K na sterownikach z zdjętym limitem transferu po DVI, na lepszym kablu byłoby lepiej co mam nadzieję wkroptce sprawdzę.

4k35hz.th.jpg

Jak widać szkoda że w tych telewizorach nie montują takiego "archaicznego" złącza jak DVI ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedna uwaga. 4K ma sens tylko przy dużych panelach - od 60" w zwyż

Ręka w górę kto potrafi z 3 metrów dostrzec piksele w swoim Full HD 50"...

Japonczycy doszli do wniosku ze technologia związana z rozwojem rozdzielczosci zatrzyma sie przy 8K - wyżej juz nie bedzie sensu i nie będą tego rozwijać. A i tak przewiduja to tylko dla bardzo duzych paneli

Obecnie nie ma juz takiego skoku jakosciowego jak przy przejsciu z 576i na 1080p. Stąd i zainteresowanie technologią będzie zapewne odpowiednio mniejsze.

Ja sam mialem 576i w 36" CRT - 100 kg żywej wagi !! :) Przeskok jakościowy na LCD HD Ready 40" był kolosalny. Ale juz przy przejściu z HD Ready na 46" FullHD takiej różnicy nie zauważylem.

Edytowane przez mobor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna ta tachnologia ale doprawdy czeka nas rewolucja sprzetowa która nie ominie i świata PC.Bo jeśli jakimś cudem będę miał Najnowszego Hobbia 4K na twardym dysku to mam pytanie czy 7200tys obrotów talerzy dyskowych wystarczy aby to płynnie chodziło ?Ten bitrate będzie wystarczający??Czy SATA 4 będzie już wymagane :) Pewnie talerzowiec nie da rady tylko najszybsze SSD kolejnej generacji hmm to jednak przyszłość tak jak wspomniał Gmeru 8lat.Ja mówiłem o minimum 5lat.Trochę latek nam przybędzie koledzy....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wyłącznie kwestia kompresji, x265 powinno pozwolić na podobny bitrate 4K jak obecnie 2K przy zachowaniu podobnej jakości. I będzie zabijać procesory i karty graficzne a nie dyski :P I będzie trzeba wymieniać NMT na NMT 4K, może już ze zwykłymi ARMami z wbudowanymi dekoderami sprzętowymi.

A w kinach są zwykłe dyski połączone w RAID 0 (a może i nawet nie) i jako tako to wszystko działa pomimo gigantycznego rozmiaru danych (każda klatka zapisana osobno, wszystkie "domowe" kodeki kompresują też ruch i to daje gigantyczne oszczędności miejsca). W odczycie ciągłym zwykły dysk aż tak strasznie nie ustępuje SSD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wyłącznie kwestia kompresji, x265 powinno pozwolić na podobny bitrate 4K jak obecnie 2K przy zachowaniu podobnej jakości. I będzie zabijać procesory i karty graficzne a nie dyski :P I będzie trzeba wymieniać NMT na NMT 4K, może już ze zwykłymi ARMami z wbudowanymi dekoderami sprzętowymi.

A w kinach są zwykłe dyski połączone w RAID 0 (a może i nawet nie) i jako tako to wszystko działa pomimo gigantycznego rozmiaru danych (każda klatka zapisana osobno, wszystkie "domowe" kodeki kompresują też ruch i to daje gigantyczne oszczędności miejsca). W odczycie ciągłym zwykły dysk aż tak strasznie nie ustępuje SSD.

To mnie pocieszyłeś ciut że stara technologia(talerzoweHD) podoła najnowszej technologi:) ale mnie żadne kompresie nie interesują.Czy komputerowcy zawsze muszą się kojarzyć a matroszka i MKV hehe.Mnie intersuje UNTOUCHED (video i audio nietkniete) obecnie tak oglądam.Za kilka lat to niezdziwię się jak karty grafiki będą 4 rdzeniowe z dopiskiem "4k READY" sumując ten fajny artykuł wypada tylko powiedzieć czekamy!!i cierpliwości i pieniedzy życzę wszystkim aby te cudeńka mogli odpalić w domu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"mnie żadne kompresie nie interesują"

A to dobre. :D

To z czego ogladasz obecnie filmy ? Tylko nie mów że z marnego bluray'a :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wolał żeby 4k weszło jako standard do naszych kin. Póki co mamy już 7 lat od wprowadzenia na polski rynek filmów blu-ray i raczej trudno powiedzieć by ten format zadomowił się w domach naszych rodaków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie same wrażenie. I jak widzę w sklepie jakiś film który na DVD kosztuje np. 22 złote, a ten sam film na Blu-Ray kosztuje 79 złotych to mnie Szlag Trafia.

Ciekawy jestem jakie formaty Audio będą stosować do filmów 4K ? Bo nie wyobrażam sobie filmu 4K z dźwiękiem DOLBY DIGITAL 16 Bit / 48000 Hz, bitrate 640 kbps lub DTS 16 Bitów lub 24 Bity / 48000 Hz, bitrate 755 kbps, moim zdaniem te formaty Audio powinny już odejść na emeryturę albo do lamusa. Na firmę DOLBY, nie wiem czy można liczyć bo ich bezstratny format Audio DOLBY True HD prawie wcale się nie liczy na Blu-Ray, słyszałem że firmę DOLBY nie interesuje dźwięk na Blu-Ray, bardziej interesuje ich dźwięk w salach kinowych. Być może dlatego na Blu-Ray rządzi bezstratny format dźwięku DTS-HD Master Audio. Wydaje mi się że jedyny format Audio jaki pasuje do filmów 4K to PCM. Chyba że wymyślą coś jeszcze lepszego ?

Edytowane przez grzegorz288

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kwestii jakości audio juz nie ma co poprawiać skoro jest LOSSLESS. Zamiast tego będzie pewnie 150 kanałów :)

Do tego ze 4 LFO + extra 8 głośników góra/dół :)

Tyle że do chaty wg mnie nie ma sensu ładować więcej kanałów niż jest obecnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"mnie żadne kompresie nie interesują"

A to dobre. :D

To z czego ogladasz obecnie filmy ? Tylko nie mów że z marnego bluray'a :)

Wiem Blu Ray to także kompresja ale X264 to już całkowita kompresja bez wspaniałego dzwieku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie same wrażenie. I jak widzę w sklepie jakiś film który na DVD kosztuje np. 22 złote, a ten sam film na Blu-Ray kosztuje 79 złotych to mnie Szlag Trafia.

Ciekawy jestem jakie formaty Audio będą stosować do filmów 4K ? Bo nie wyobrażam sobie filmu 4K z dźwiękiem DOLBY DIGITAL 16 Bit / 48000 Hz, bitrate 640 kbps lub DTS 16 Bitów lub 24 Bity / 48000 Hz, bitrate 755 kbps, moim zdaniem te formaty Audio powinny już odejść na emeryturę albo do lamusa. Na firmę DOLBY, nie wiem czy można liczyć bo ich bezstratny format Audio DOLBY True HD prawie wcale się nie liczy na Blu-Ray, słyszałem że firmę DOLBY nie interesuje dźwięk na Blu-Ray, bardziej interesuje ich dźwięk w salach kinowych. Być może dlatego na Blu-Ray rządzi bezstratny format dźwięku DTS-HD Master Audio. Wydaje mi się że jedyny format Audio jaki pasuje do filmów 4K to PCM. Chyba że wymyślą coś jeszcze lepszego ?

Raczej tak jak piszesz DOLBY interesuje i chyba raczej zawsze tak było tylko kino i tam stworzyli ten fantastyczny system ATMOS 64kanały dziekowe.A czytałem że z czasem będzie to przeniesione do domu....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kwestii jakości audio juz nie ma co poprawiać skoro jest LOSSLESS. Zamiast tego będzie pewnie 150 kanałów :)

Do tego ze 4 LFO + extra 8 głośników góra/dół :)

Tyle że do chaty wg mnie nie ma sensu ładować więcej kanałów niż jest obecnie.

Także masz rację.Obecnie w kinie mamy to co kiedyś było zarezerwowane tylko dla audiofili , było to tylko na DVD Audio i SACD a teraz mają to kinomaniacy czyli LOSSLESS coś można więcej??Zawsze można minimalne poprawki plus marketnik i mamy DTS HD END.Uważam że w Audio osiagnieto już wszystko i jeśli technologia pozwoli(super pojemne nosniki czy streaming) marzeniem każdego będzie zapisane audio bez żadnego kodeka !! nie będzie już żadnej spakulacji czy TRUE HD czy DTS HD jest lepszy? :) Będzie to wtedy prawdziwe nietkniete audio studyjne.Ale że miejsca zawsze brakuje to pewnie będa to kompresować.Obecne Dekodery mają niewykorzystane mozliwości przykładowo TRUE HD obsługuje maks 16kanałów ale pojemniść płyty mu niepozwala by rozinąc skrzydła,A o DTS HD to już nie wspomnę ...."nieograniczona ilośc kodowanych kanałó audio.." wikipedia zagraniczna dokładniej to określa (2000) kanaów!! ciekaw jestem w jakiej jakości??

.."poprawiono efektywnośc w tylnich kanałach, rozrzezono pasmo w górnych przednich i tylnich górnych itp.." + trochę bełkotu marketingowego i mamy nowy format tyle:)

To jeśli nie ma pomysłu na nowy Format Audio to i amplitunery będziemy żadziej kupować :) czyzby zastój Technologiczny ??

Moderator niech poprawi mój wpis ....nie ma opcji usuń??Bo narobiłem bałaganu, proszę wybaczyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeśli nie ma pomysłu na nowy Format Audio to i amplitunery będziemy żadziej kupować :) czyzby zastój Technologiczny ??

Moim zdaniem tak jest, no bo ile jeszcze można wymyślać coś w kwestii Audio-Video ? Jedynie co zostanie to ulepszanie tego co jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

x264 nie ma NIC wspólnego z dzwiekiem

Mozna miec x264 i dzwiek DTS HD Audio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedna uwaga. 4K ma sens tylko przy dużych panelach - od 60" w zwyż

Ręka w górę kto potrafi z 3 metrów dostrzec piksele w swoim Full HD 50"...

Japonczycy doszli do wniosku ze technologia związana z rozwojem rozdzielczosci zatrzyma sie przy 8K - wyżej juz nie bedzie sensu i nie będą tego rozwijać. A i tak przewiduja to tylko dla bardzo duzych paneli

Obecnie nie ma juz takiego skoku jakosciowego jak przy przejsciu z 576i na 1080p. Stąd i zainteresowanie technologią będzie zapewne odpowiednio mniejsze.

Ja sam mialem 576i w 36" CRT - 100 kg żywej wagi !! :) Przeskok jakościowy na LCD HD Ready 40" był kolosalny. Ale juz przy przejściu z HD Ready na 46" FullHD takiej różnicy nie zauważylem.

Zgadza się. Ja też miałem telewizor panoramiczny 28 cali CRT 100 Hz, 576i, ważył 56 Kg. Jak przesiadłem się na panoramiczny telewizor 37 cali LCD HD Ready i po raz pierwszy w domu zobaczyłem obraz HD, to przyznaję szczęka mi opadła ! Później do domu dołączył panoramiczny telewizor 40 cali LCD LED Full HD i jak zobaczyłem na nim w domu po raz pierwszy obraz HD to tym razem szczęka mi nie opadła bo różnica była jak 1 centymetr. A w 4K różnica jest dla mnie jak 1 milimetr. Bo widziałem 2 filmy w 4K był to film Prometeusz w 3D i Niezniszczalni 2 w 2D. Co do jakości obrazu to napiszę tak. Jakość obrazu była bardzo dobra, obraz był wyraźny z żywymi kolorami, ale ten obraz 4K wrażenia na mnie nie zrobił. A gdzie widziałem te filmy w 4K ? Już piszę, widziałem te filmy w 4K w kinie VUE w Londynie, a skąd wiem że filmy były w 4K ? Informuje o tym Specjalne Demo, Trailer, zresztą sami zobaczcie.

Należy wspomnieć też ile płaciłem za bilety oto ceny:

Prometeusz 3D Cena biletu 14 Funtów 20 Pensów

Niezniszczalni 2 w 2D Cena biletu 9 Funtów 45 Pensów.

Także moim zdaniem 4K coś tam da w wielkich ekranach, w małych ekranach 4K dużo nie da. I jak widzę polski rynek filmów HD na Blu-Ray to trudno jest mi sobie wyobrazić polski rynek filmów 4K ?

Śmieszą mnie filmy na Blu-Ray podpisane "Mastered in 4K", równie dobrze mogli kiedyś wydawać filmy na DVD podpisane "Mastered in HD". Jak dla mnie filmy na Blu-Ray podpisane "Mastered in 4K" to dziwny zabieg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

x264 nie ma NIC wspólnego z dzwiekiem

Mozna miec x264 i dzwiek DTS HD Audio

Czyli obraz jest kompresowany??A dzwiek nie??I jak takie Video wygląda??Wyłapie się spadek jakosci??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...