Skocz do zawartości
MEGA-TEST

MEGA-TEST: Samsung 46F8000 kontra Sony KDL-46W905; Samsung F8000 Sony W905 W900

Rekomendowane odpowiedzi

koperc.jpgTestuje Maciej Koper & Gmeru


POJEDYNEK NA SZCZYCIE


logojhe.png



MEGA-TEST: Sony KDL-46W905 kontra Samsung 46F8000



Wstęp
Zapraszamy do długo wyczekiwanego testu dwóch najnowszych LCD LED na rynku: Samsunga F8000 oraz Sony W905.


Oba ekrany zostały do testu profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości!


SPIS TREŚCI:

1. Wstęp; Budowa; Złącza; Wyposażenie dodatkowe

2. Menu telewizorów; Usługi sieciowe

3. Multimedia; Sterowanie smartfonem lub tabletem

4. Jakość obrazu; Oddanie barw przed i po kalibracji; Technologia kwantowych kropek (Sony)


5. Płynność i ostrość obrazu

6. Kontrast i czerń; Kąty widzenia; Pomiary przed i po kalibracji

7. Technologia 3D; Zastosowanie do gier i jako monitor

8. Podsumowanie

  • Plusik 1
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za test !!!

Na początek kilka pytań. Pytania dotyczą Sony.

1.Wejścia USB - czy współpracują z HUBami USB /aktywnymi/ ?

2.Napisy a mkv -czy są czytane napisy wmuxowane czy z osobnego pliku ? Czy napisy srt -można powiększyć,przesunąć itp.

3.Audio- czy jest dekodowany DTS ? Czy wykorzystując HDMI ARC można zrobić passtrough z audio podanym na inne wejście HDMI i poprzez HDMI ARC podać audiona

amplituner ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Maciej, na wstępie Dzięki Wam za test, kawał dobrej roboty oj kawał.

czy mógłbyś się odnieść do tych bardzo niepokojących wieści ad. motion w W9? Na forach USA określają już to mianem bug. Zauważyliście to?

Motion

Sony’s motion-compensated frame interpolation system is called [Motionflow], which comes in 6 flavours on the KDL55W905A: “Standard“, “Smooth“, “True Cinema“, “Clear“, “Clear Plus” and “Impulse“. The first two introduced soap opera effect into 24p movies, so we rejected them immediately. For the sake of completeness, motion resolution (as determined through the horizontally scrolling test chart in the FPD Benchmark disc) were 850 and 900 for “Standard” and “Smooth” respectively. “True Cinemadid not increase motion resolution at all beyond the stock LCD level of 300.

The last three options increased motion resolution to 1080 lines. The Impulse” mode uses backlight scanning/ black frame insertion techniques to “reset” our retinal persistence and improve the perceived clarity of moving objects. No interpolation is applied in this mode, so there’s no interpolation artefacts, but we did see some double edge ghosting on selected panning shots.

The Sony W905′s “Impulse mode implementation caused significantly less flicker to our eyes compared to last year’s HX853, which is a massive plus. However, there’s still a sizeable amount of brightness drop: with “Impulse” mode engaged, we only managed to coax a maximum luminance of 98 cd/m2 out of the KDL-55W905A with both [backlight] and [Contrast] bumped up to “Max“. This pretty much rules it out for daytime viewing when it’s arguably most needed, since most live sports broadcasts (which benefit most from higher motion resolution without interpolation artefacts) take place during the day.

[Motionflow] “Clear” interpolates without causing 24fps film-based content to look like hyperrealistic, ultra-smooth video. “Clear Plus” appears to be a midway setting between “Clear” and “Impulse” – there’s some interpolation going on, and a small decrease in luminance. Both “Clear” and “Clear Plus” are viable options to boost motion resolution without evident side effects, with the former being more practical for daytime use.

za hdtvtest.....

Temu kto to napisał nie można odmówić wiedzy i doświadczenia więc motion jest sprawą nad wyraz subiektywną moim zdaniem. Co dla jednych jest idealnie dla innych może być fatalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to wychodzi na to ze hx 850 był lepszym modelem mam jeszcze możliwość zakupu takiego tv prosil bym testujących o potwierdzenie bo nie wiem który wybrać

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

I ja dziękuje za test i mam na razie jedno pytanie odnośnie W9 o 3D.

W teście wspomniano iż:

Telewizor przeczytał też np. filmy 3D w formacie SBS.

A jak radzi sobie z Half-OU?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jak zwykle najlepszy test i porównanie, sama przyjemność czytania, Wielki szacunek za włożony ogrom pracy, Wielkie dzięki Panowie, Pozdrawiam przy okazji :).

---

Tu macie listę formatów jakie czyta Sony, wprawdzie to od W805 ale myśle ze to dokladnie to samo jak w W905, jedno mnie dziwi nie ma tu na liście FLAC, a przecież czyta (chyba zapomnieli wpisać)

http://pdf.crse.com/manuals/13MW802111/PL/codeclist.html#5

Czyta napisy z oddzielnych plików z samymi napisami.

Edytowane przez PeterMac
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dzięki za test, pierwsi w Polsce;)

Ale czasami odnosi się wrażenie, że Sony faworyzowane. Sony ma NFC a Samsung nie. Nawet nie wspomnieliście o największych zaletach Samsunga Dual Tunery? S Rekomendacje? Śledzenie twarzy? O ile do sterowania głosem i gestem można się przyczepić tak te funkcję działają bardzo dobrze.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

falek4 - Jak nie wspomnieli o dual tunerach w Samsungu, czytaj uważniej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to ile... ; ) Wręcz wytykając, że Sony ma tylko jeden.. Opis w akapicie o Złączach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do Macieja odnośnie Triluminosa, kiedy TV wyświetla natywną przestrzeń barw Triluminosa na jakim ustawieniu odnośnie kolorów, tzn czy musi być włączony Żywy kolor na Maks patrząc po zrzutach tak aby TV nie zawężał przestrzeni i nie ingerował elektroniką ?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

czyli chcac kupic nowy TV to mozna powiedziec, ze... lepiej kupic zeszloroczny model HX850 lub wyzszy niz "pchac" sie w W905. Praktycznie to samo, a przy wiekszych rozmiarach zyskujemy grubo ponad 5 tys zl. Tak jak to przynajmniej odbieram

Edytowane przez krzysiojaworzno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za test chłopaki! Przeczytałem od deski do deski. Wrażenia.. Cóż... Mieszane. Spodziewałem się, że będzie lepiej niż HX855, a tu w zasadzie przez te kolory wyszło trochę słabiej... A miało być tak super z tym całym Triluminusem ;) W sumie to trochę się tego obawiałem, tak to już jest z nowymi technologiami :)

Oj poważnie zaczynam się zastanawiać nad zmianą technologii i takim GT60 albo VT60 :) Trzeba przyznać, że parametry tych drugich kuszą... No nic, mam czas :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak dla mnie wieeeeeelkie rozczarowanie ,życia sobie nie odbiorę ale ............ .Na początek Gmeru wielkie dzięki dla kolegi Kopera również ! Śledzę Was już dobrych parę lat dla mnie jesteście mistrzami w tej dziedzinie ! A teraz co do W905 (chociaż nie widziałem go jeszcze na oczy może to zmieni moje zdanie) ale wielka klapa a tak naprawdę spodziewałem się ach i och no może za dużo oczekiwałem.Mam HX850 i chyba był to dobry wybór a już miałem go sprzedawać i wejśc w 905 jednak umiecie skutecznie utrudnić wybór :D Samsung niby ma wszystko zawsze miał ale był to tylko Samsung a ES8000 to był dobry przykład nadmuchanego balona .Teraz widać ,że zrobili bardzo duuuuży krok a Sony znowu wszedł w coś co wcześniej przerabiał a nie przyniosło to pożądanych efektów teraz wrócili do Triluminos widać nie wiadomo po co i nawet nie zrobiło na mnie wrażenia czytanie mkv i NTFS bo to w XXI wieku powinien być standard i według mnie powinna być to oczywista oczywistość ! Tylko Sony robiło w balona klientów jednak zobaczyli ,że dłużej się już nie da ! Czekam już teraz tylko na spotkanie z tym TV i co mnie jeszcze przekonuje to promocja z Xperią Z bo to może zrekompensuje trochę straty :D bo cena na razie nie przekłada się na Wasz test 1,5k zł więcej niż Samsung zobaczymy.Pzdr.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, fajnie. Nawet bardzo.

Musicie chyba jednak na przyszlosc popracowac nad sytemem ocen. Nie zamierzam krytykowac, czy szukac starszych testow,w celu porownania, bo w gruncie rzeczy, test napisany jest rzetelnie.

Gdyby ktos jednak chcial zapytac dlaczego Samsung nie dostal rekomendacji, pomimo identycznej liczby przyznanych punktow, oraz tego, ze ma przewage w 3 kategoriach wiecej, niz Sony, czy tez chcial sugerowac brak zrozumienia przez oceniajacych idei oceny przy pomocy sredniej wazonej, albo proby "zrobienia go wala", bede stal za Wami murem.

Niech yntelygent sie nie wymadrza.

W koncu ocena to ocena, a rekomendacja to juz inna para kaloszy. Niech sie reszta swiata od nas uczy!!! ;)

Sent from Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Henry czek ja tez sie bardzo cieszę z mojego hx850 po tych testach na początku miałem małą stykę ze w styczniu kupilem hx850 a nie po czekałem np pol roku na w905.Ale teraz widzę że dobrze zrobiłem. Sam sobie dopieściłem ustawienia w sumie aż 4 tryby mam porobione i wiem ze dobrze wydana kasa.A co do nowości jeżeli nie widac zbytnio różnicy to po co przepłacać.

Ale jak pisze spoon nastepnym razem moze faktycznie nad plazma trzeba się zastanowić ale pod warunkiem innego pomieszczenia ( 2tv) , bo tam gdzie stoi hx caly dzień slonce wali w lato przez ponad 16 h

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gmeru przymknij oko na moją ignorancję i odpowiedz na moje w/w pytania.

Na moje 2 pytanie częściowo odpowiedział PeterMac.

Jeśli idzie o 1 pytanie to wiem ,że nagrywając na HDD przez USB nie można używać HUBa /informacje

znalazłem na stronie Sony/ - ale przy odtwarzaniu z innych portów USB ? można czy nie używać HUBa

USB ?

Na pytanie 3 ciągle nie udało mi się uzyskać żadnych informacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam huba pod ręką... nie mamy też W905 już. Co do DTS to po odpaleniu filmu z DTS dźwięk był ale dalsza część twojego pytania - musielibyśmy go mieć jednak. Mam Rkę jeszcze na chwilę to przydałoby się na niej sprawdzić bo to zapewne to samo jeżeli chodzi o multimedia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gmeru mam takie pytanie co do W905 a mianowicie jest w teście taki obrazek z westernu :D gdzie zieleni mało na sony ale czy to jest spowodowane triluminos czy tak już jest w tym TV na stałe i czy można to wyłączyć i zieleń wtedy wraca ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetny test Panowie, naprawde genialnie zrobiony, oby kolejne były juz tylko takie. Jak zawsze psioczyłem że nie ma zdjęć przed i po kalibracji tak juz od poprzedniego testu (philips,sony) zmieniliście to i naprawde miło jest czuć że nie macie w [beeep]ie tego o co prosi jeden skromny "czytelniczek" a udało Wam sie to zrobić (a napewno kosztowało to sporo pracy) i tym bardziej doceniam to i chylę przed Wami czoła. Tak szczerze to ja przynajmniej nie widze w sieci aby jakikolwiek serwis przeprowadzał testy tak profesjonalnie i w zrozumiały sposób jak Wy (tv rozwalone na czynniki pierwsze, wszystko podane w jasny i zrozumiały sposóB).

Na koniec nie wiem jak reszcie czytelników , ale mnie odruchowo nasuwa sie wesoła myśl o konkurencyjnym portalu z literkami hdtv w nazwie i ich smiesznymi pseudo teścikami i wyciaganiu wniosków o jakości obrazu z trybów fabrycznych telewizora nazywając to kalibracją choc ich kalibracja ma tyle z nia wspólnego co koń z koniakiem:)))) sory...nie mogłem sie powstrzymac:))))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze. Skoro nikogo nie zastanowilo, co by bylo gdyby Samsungowi nie odebrano zbyt wielu punktow, zas Sony nie potraktowano gdzieniegdzie tak laskawie, to dociekliwym na poczatek polecam test LG LM960V, autorstwa Macieja Kopra http://blog.skalibrujtv.pl/2013/02/test-lg-lm960v-nanoled/.

Jak ktos nie ma czasu albo sily na przeczytanie calosci i przyjzenia sie diagramom, to w skrocie podaje punkt zaczepienia:

Średni kontrast ANSI skalibrowanej matrycy (w 16 sekcjach): 1 172 : 1

Jasność: 120.8 cd/m2

Poziom czerni: 0.103 cd/m2

OCENA

Kontrast i czerń 9.5 / 18

Samsung F8000

Model F8000 ce[beeep]e się średnim kontrastem (ANSI) wynoszącym 2774 : 1 (poziom czerni 0.0432 [cd/m2])

ocena:

Kontrast i czerń 7.5 / 18

Rozumiem, oba telewizory w konkretnych ustawieniach i scenach przejawialy mankamenty systemow podswietlania i efekty przewazaly szale raz w jedna strone, raz w druga. Czy ta subiektywna, badz co badz ocena, jest dostateczna podstawa do tak duzej dysproporcji ocen?

Sony za czern i kontrast otrzymalo 10.5 / 18.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znajomy który na tym forum był bywalcem od wielu lat już dawno wskazywał ( co jest tajemnicą poliszynela w necie) że na tym forum zawsze niezależnie od jakości wszystkie pojedynki nieważne czy to słaby produkt Sony z niskiej czy dobry z wysokiej półki a rywal to Philips czy Samsung to japoński konkurent nie musi przystępować do testu ... bo nawet nie wyjęty z pudła wszystko wygrywa.To forum jest podobno obiektywne w przeciwieństwie do tego gdzie hdtv.com.pl prowadzą sprzedawcy tv.Niestety mam co do tego olbrzymie wątpliwości.To co napisał kolega Binary piętro powyżej wskazuje niekonsekwencje i zupełnie oderwane od logiki oceny przyznane od autorytetu tego forum kolegę Macieja.Tv Lg o słabszym kontraście i poziomie czerni uzyskuje ocenę wyższą niż Samsung o lepszych parametrach o 2 pkt.Moim skromnym zdaniem przy kupnie sprzętu należy się kierować zdrowym rozsądkiem i własnym wzrokiem bo ... papier wszystko przyjmuje.Powyższe dwa cytaty dają już podstawę zupełnie nie małą do kwestionowania wszystkich ocen punktowych tv w Waszych testach.A szkoda ... bo testy na pierwszy rzut oka wydawały się profesjonalne.Za zakupem Sonym przemawia na pewno możliwość otrzymania Xperii serii Z.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście to forum i każdy może wyrazić swoją opinię. Szanuję to i na pewno nie będę tutaj liczył punktów itd. Bo nie jesteśmy robotami. Punktacja zawsze będzie subiektywna i zawsze aktualna na danym moment. To oczywista oczywistość więc nie wiem nad czym się tu rozwodzić. Każdy umie czytać i wyciągać wnioski pod swoje wymagania.

My jednak będziemy konsekwentnie robić swoją robotę mimo takich komentarzy bo kochamy to co robimy mimo, że zjada to nasz prywatny czas w ilościach hurtowych a kobiety chcą Nas wywalić z domów. Nasze testy są dla fanów HD oraz ludzi, którzy chcą kupić te TV i to dla nich są one kierowane. Mam nadzieję, że w większym lub mniejszym stopniu pomagamy mimo, że opisy mogą być w mniejszym lub większym stopniu trudniejsze niż to co można poczytać na innych polskich "stronach o tv". Będziemy dążyć do tego by tworzyć najbardziej pro testy. I nic tego nie zmieni : )

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test fajny, wiedza Maćka i Gmeru jest na prawdę duża w tym co robią, ale jeżeli chodzi o płynność ruchu, to niestety chłopaki dają ciała. Jak można napisać że w Samsungu poprawiono Motion Plusa w stosunku do zeszłorocznych modeli skoro kompletnie niczym te algorytmy się nie różnią i są tak samo skopane jak w zeszłorocznych modelach?

Jak by ktoś miał obiekcje, to wrzucam link do filmików testowych, które dają artefakty na Samsungu, a na Sony nie sprawiają żadnego problemu:
https://hotfile.com/dl/224245157/06f0fe6/Motion_tests.zip.html

Artefakty z tych filmików to tylko jedna strona medalu. Druga, znacznie gorsza, to przycinanie się filmów co jakiś czas. Po prostu na Samsungach nie da się uzyskać płynnego odtworzenia całego filmu, nawet z Reclockiem. Co jakiś czas będzie przycięcie obrazu. A dla wnikliwych poniżej szczegółowy opis:

Mam starego Samsunga B650 i udało mi się stworzyć konfigurację PC z Reclockiem do płynnego oglądania filmów bez żadnych przycięć. Motion Plus w tym modelu działa sympatycznie bez efektu teatru i bez artefaktów na załączonych filmikach.
Bratu doradziłem kupno następcy: C650. Jednak jak się potem okazało ciągle miał problem z przycinaniem się filmów, nawet z Reclockiem. Byliśmy przekonani że to wina komputera brata. Wreszcie zdenerwowany zawiozłem swojego PC do brata i co się okazało? Takie same przycięcia! Co minuta, dwie szarpnięcie obrazem. Wreszcie doszliśmy, że to wina MotionPlusa w TV.
Brat kupił sobie potem odtwarzacz Dune i jest trochę lepiej. Przycięcie średnio co 15 minut. Przywiózł ostatnio do mnie ten odtwarzacz i obejrzeliśmy dwa filmy by go sprawdzić na moim Sony HX750. I wiecie ile było przycięć na tych filmach? 0!!!

Na telewizorze brata, modelu C650 artefakty z filmików już występują. I tak samo wygląda to na dzisiejszych F8000. Ile to generacji w przód? 5?

Ja jak kupiłem Samsunga ES6710, to szybko go zwróciłem, głównie z powodu cloudingu który był nie do zaakceptowania, ale też z powodu Motion Plusa który dopełnił czary goryczy. Bo to przycinanie filmów co kilka minut nadal występowało. I na 100% jest to wina TV, bo po przepięciu kabla HDMI na starego B650 problem momentalnie znikał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...