Skocz do zawartości
Gmeru

Technologia 3D na komputerach stacjonarnych - co za moc (GTX680+3DTV Play+JVC X3)

Rekomendowane odpowiedzi

nvidia3dtvplaylogobig.jpg

Technologia 3D na komputerach stacjonarnych - co za moc

Parę dni temu postanowiłem zamienić swoją elektrownię 2xGTX295 na GTXa 680, który w końcu jest naprawdę (stosunkowo) energooszczędny a przy tym posiada sporą moc by cieszyć się płynnym obrazem 3D w najnowszych grach. No właśnie... postanowiłem stworzyć ten artykuł po tym co zobaczyłem gdy znalazłem chwilę czasu by w końcu zasiąść do JVC X3 i sprawdzić jak poradzi sobie z obrazem stereoskopowym z PC. To co zobaczyłem przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Jednak od początku.

Sam GTX to nie wszystko gdyż w tym momencie możemy oglądać z komputera tylko filmy Blu-ray 3D. Aby móc grać w 3D potrzebujemy specjalnego sterownika od Nvidii czyli 3DTV Play. Co ciekawe albo ja jestem jakiś ułomny :hura: albo tego programu w żaden sposób nie da się wyszukać na polskiej stronie. Tak by najzwyczajniej w świecie go kupić. Są tylko informacje, że 3DTV Play jest sprzedawany z nowymi komputerami itp. Jak ktoś to ogarnie - proszę o info w postach. No nic. Od czego jest google. W ten sposób dokopałem się do linka z trialem 14 dniowym oraz do możliwości zakupu (wersja eng). (http://www.nvidia.co...y-overview.html) Cena to 39,99$.

Po zainstalowaniu sterownika w panelu nvidia pojawiają się aktywne opcje:

94626710.jpg

Jak widać możemy ustawić głębię oraz funkcje aktywacji obrazu stereoskopowego podczas gry. Głębię na początek ustawiłem na połowę ponieważ z doświadczenia wiem, że głowa może boleć a obraz zapewne będzie podwójny(crosstalk) (co jednak okazało się mylne...ale o tym później).

Skróty klawiaturowe przedstawiają się następująco. Jak widać podczas gry (na bieżąco bez wchodzenia do menu) można np. regulować głębię 3D.

48580228.jpg

Przed rozpoczęciem zabawy w 3D musimy także zmienić rozdzielczość a przede wszystkim częstotliwość odświeżania obrazu. W moim przypadku było to 24Hz. Projektor poprawnie wszystko rozpoznał i wyświetlił obraz.

przechwytywanieqy.jpg

W opcjach możemy jeszcze wyświetlić zgodność z grami i zobaczyć czy dany tytuł będzie dobrze wyświetlany.

75451212.jpg

Gramy

Tak naprawdę spodziewałem się średniego obrazu. Nauczony doświadczeniem grania w 3D na konsoli, czułem, że zapewne jakość obrazu będzie dość znacznie zubożona względem wersji 2D. Jednak miałem cichą nadzieję, że karta ma przecież taki power, że jest szansa na niespodziankę. Ale to co zobaczyłem, wymierzyło mi soczysty cios między oczy.

Batman: Arkham City - PC

Na początek ustawienia. GTX 680 ma na tyle mocy, że bez problemu dźwiga produkcję w najwyższych możliwych ustawieniach a co najlepsze... te ustawienia są TAKIE SAME jak w do 2D. OMG O_O.

przechwytywanie2wh.jpg

Co mnie najbardziej ciekawiło to jak PC + projektor poradzi sobie z najwyższymi ustawieniami w przypadku efektu 3D. Gdy podjedziemy z suwakiem na max okazuje się, że obraz bardzo ale to bardzo mocno się rozjeżdża. Czyli jest mała szansa by nawet w okularach wszystko ładnie się złożyło a przy tym nie było widocznego crosstalku.

Panie i Panowie: nawet na 100% głębi obraz nie posiada nawet grama crosstalku. I teraz powiedzcie mi czemu filmy na BD, które mają sporo mniejsze przesunięcia dwóch obrazów mają taki efekt widoczny raz mocniej raz mniej. Skoro na poniższych obrazkach w okularach jest MEGA WIELKA głębia oraz wychodzenie z ekranu różnych przedmiotów. Takich efektów do tej pory nie miałem okazji jeszcze podziwiać. A to wszystko w takich detalach, że mamy wrażenie jakbyśmy już teraz przeskoczyli na nową generację konsol. Różnica jest po prostu GIGANTYCZNA i jestem w szoku, że dzisiaj można grać w 3D w takich detalach i z taką jakością na przekątnych po 120".

Proszę zobaczcie jak duże (wręcz ogromne) przesunięcie obrazu występuje na poniższych screenach! Wydawałoby się, że nie ma szans na poprawne złączenie a nawet jak się uda to głowa będzie pękać. Nic bardziej mylnego. Nowy GTX robi to w mistrzowski sposób a wrażenia są takie, że takiego 3D oczekuję od konsol przyszłej generacji.

52924298.jpg

86308199.jpg

82148570o.jpg

87996713.jpg

92189728.jpg

Battlefield 3 - PC

Do testów poszedł jeszcze B3 czyli tytuł, który na PC też mocno rozwija skrzydła i wygląda naprawdę mega dobrze. I co? Ten sam efekt. Wszystko na maxa a grafika w 3D taka sama jak w 2D z głębią na 100%. Nie muszę chyba mówić jak to wygląda i jak się gra.... Inna generacja, inny świat.

Podsumowanie

I znowu pojawia się pytanie, co z tym crosstalkiem? Czemu na wspomnianym JVC czasem można dostrzec ten efekt z filmów na BD? Na PS3 i X360 to już w sumie przykry standard i w nie które pozycje nie da się grać nawet z minimalną głębią. A w takiej samej grze na PC gdzie aż się prosi o "wywalenie" się obrazu mamy po prostu idealne, perfekcyjne 3D z głębią ustawioną na 100%? Tutaj chyba chodzi też w duże mierze o moc...

Aż sprawdziłem z wrażenia parę filmów na BD 3D ale tutaj nie widziałem żadnej różnicy względem odtwarzacza stacjonarnego a komputerem. No wtedy to by były jaja... ale nie było :-).

Technologia 3D, crosstalk itp. ciągle pozostaje nie do końca wyjaśnioną zagadką. Czemu raz jest tak a raz tak? I to na tym samym urządzeniu wyświetlającym obraz.

Gmeru

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ta niewyjasniona zagadka nie jest aby zwiazana z iloscia fps?

Przed rozpoczęciem zabawy w 3D musimy także zmienić rozdzielczość a przede wszystkim częstotliwość odświeżania obrazu. W moim przypadku było to 24Hz. Projektor poprawnie wszystko rozpoznał i wyświetlił obraz.

Slepota dopadla mnie wczesnie.

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No no Gmeru Ty to masz fajnie :) zazdroszczę takiej roboty ciągle to nowy sprzęt testujesz, GTX680 to musi być miazga.

Chyba sie skusze na tego 3DTV Play :) wprawdzie mam GTX570 OC i bedzie TV3D 40-46''' przy kompie ale powinno być tez fajnie z odległości poniżej 2m.

Edytowane przez PeterMac
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz mi, że to tylko tak wygląda. Niestety nie ma nawet chwili by usiąść i dla przyjemności się pobawić. Niestety. A jak już się czas znajdzie to święto. Właśnie leci test ES8000.... (taka mała niespodzianka...).

Co do GTXa to naprawdę pomimo ceny warto bo to co dostajemy to coś rewelacyjnego. Ale przecież do 3D nie jest wymagana taka silna karta. W końcu tutaj takie 3D leci naraz na 3 monitory.... Na takim 570 i tak będzie w 3D dużo lepiej niż na obecnych konsolach.... więc mimo nie za niskiej ceny tego sterownika jego też warto nabyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gmeru

tak z ciekawości czemu wybrałeś gtx680? (bo też chcę wymienić na coś topowego).

może i jest ciut szybszy od radka 7970 ale te 2gb video to wg mnie bubel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu? Bo nie tykam obozu czerwonych. Tak mam i już ; ) Tak samo jak nie tykam AMD. Wiadomo, raz jedni są trochę szybsi raz drudzy. Ale w końcu Nvidia ma produkt, który nie jest żadną elektrownią i to jest tym razem dla mnie ważna sprawa. Ona naprawdę ciągnie dużo mniej prądu. A po drugie i tak wszystko na tym śmiga więc chyba szkoda czasu się bawić w wyliczenia czy będzie 80 czy 100 fps. I tak i tak wszystko idzie jak masło. I to w 3D albo na 3 monitorach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak jest z dzwiekiem?

gtx680 ma wbudowaną kartę dzwiękową jak radeony?

czy jakoś trzeba kombinowac by wyprowadzić dzwięk z płyty/karty dzwiękowej do grafiki by był 7.1 na hdmi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ani AMD ani NVIDIA nie mają karty dźwiękowej - mają tylko opcję przesyłania dźwięku (bitstream) po HDMI. I tak - GTX680 jak zresztą chyba każdy GeForce od ponad roku ma tą funkcję. Na korzyść można jeszcze zaliczyć fakt, że wsparcie Linuxowe dla HD audio u zielonych jest o niebo lepsze od czerwonych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie kumam - jak włożę kartę ATI do kompa bez karty dzwiekowej (ani zewnętrznej/ani na płycie) to mam dzwięk na HDMI.

czy tak samo będzie w przypadku gtx680?

nie trzeba nic podpinać do karty graficznej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ani AMD ani NVIDIA nie mają karty dźwiękowej - mają tylko opcję przesyłania dźwięku (bitstream) po HDMI. I tak - GTX680 jak zresztą chyba każdy GeForce od ponad roku ma tą funkcję. Na korzyść można jeszcze zaliczyć fakt, że wsparcie Linuxowe dla HD audio u zielonych jest o niebo lepsze od czerwonych.

Zarówno AMD jak i i Nvidia posiadają wbudowaną kartę dźwiękową. Bez niej nie byłoby możliwości przesyłania dźwięku po HDMI :)

Do konwersji danych komputerowych, na strumień audio, niezbędny jest kodek dźwiękowy-procesor DSP Audio, którego jedną z funkcji jest właśnie tworzenie takiego strumienia, w oparciu o własny zegar. Więc tak, każda z tych kart posiada kodek dźwiękowy - kartę muzyczną, pomimo że jest ona wykorzystywana w mocno ograniczonym zakresie i w zasadzie do jednej czynności, to jednak nadal jest to karta muzyczna.

nie kumam - jak włożę kartę ATI do kompa bez karty dzwiekowej (ani zewnętrznej/ani na płycie) to mam dzwięk na HDMI.

czy tak samo będzie w przypadku gtx680?

nie trzeba nic podpinać do karty graficznej?

Jak wyżej napisałem. Kolega wcześniej niepotrzebnie starał się zamotać sprawę. Na dziś każda nowoczesna, zewnętrzna, karta graficzna z obsługą HDMI, posiada wbudowany własny kodek dźwiękowy. W Nvidiach było tak, mniej więcej, od GTX460. Nie inaczej będzie w przypadku GTX680.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe sam mam lukę bo nie śledzę tak rynku kart graficznych pod względem audio i..... rozumiem, że jak mówimy o audio to tylko audio HD z filmów? Bo już się złapałem za głowę, że może nie potrzebnie zakupiłem xonara żeby mieć DDLive do grania....

Czyli rozumiem, że jak podłączę kartę do ampli a z ampli do TV czy proja to będzie HD Audio w BD? Coś tam widziałem w menusach ale jeszcze nie miałem czasu się w to wdrażać właśnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak chcesz wykorzystać tego xonara?

chcesz jego output jakoś złączyć z grafiką po HDMI?

bo to chyba by wymagało wpięcia spdif-output w kartę graficzną (o ile to jest możliwe w gtx680) - tylko czy to pozwoli włączyć 7.1 w hdmi to nie wiem. wydaje mi się że kiedyś było to limitowane do 5.1.

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak go wykorzystuję, że z gier masz DDLive ; ) a tak to lipa. No bo z karty graficznej live nie ma chyba, że ja czegoś nie wiem. A pytanie było właśnie o HD Audio przy filmach. Muszę to sprawdzić. Weekend długi idzie to będzie czas : )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy ze ustawisz wyjscie hdmi jako urzadzenie domyslne, uruchamiasz TMT5 i cieszysz sie hd audio z plyt BD, ripow albo kopii 1:1.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli ten kodek wbudowany w gtx680 pozwoli wysłać dzwięk 7.1 HD po hdmi?

i w grach też można wycisnąć 7.1 po hdmi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gry to inna bajka, przecież ciągle o tym piszemy. Gry to Dolby Digital Live. Jeszcze raz napiszę: Dolby Digital Live. Żeby mieć Live musisz mieć kartę dźwiękową, która to wspiera. A GTX to audio HD w materiałach filmowych jak widać. Sprawdzę jeszcze jak to działa na tym 680 i dam znać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wiem że z grami to w sumie nie wiadomo jak jest - może każda kombinuje inaczej.

ale 5.1 dzwięk chyba z gry po hdmi bez problemu wyjdzie w tym gtx680?

w hd7970 w specyfikacji jest coś takiego:

http://www.amd.com/pl/products/desktop/graphics/7000/7970/Pages/radeon-7970.aspx#/3

"zintegrowany kontroler dźwięku HD

  • Dźwięk surround 7.1 wysokiej jakości z ochroną wyjścia za pośrednictwem HDMI bez dodatkowych kabli
  • Obsługa dźwięku w formatach AC-3, AAC, Dolby TrueHD i DTS Master Audio

"

tu wydaje się żaden DDLive nie jest potrzebny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy wyraźnie ci napisali. Karta musi dekodować dolby digital live. Taki jest standard w grach na pc i konsolach. Mylisz pojęcia dźwięku przestrzennego gier i filmów. To dwa różne światy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DD Live nie ma ale jak odpale np Alana Wake'a (mam radeona) to jest multichannel na ampli i dzwiek surround jak sie patrzy (albo raczej slucha hehe).

Edytowane przez makakam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie karty graficzne potrafią przesłać po HDMI dźwięk np. Dolby TrueHD, jakość ? 8 kanałów (7.1) audio przy 96 kHz i 24 bitach.

Nawet w grach dźwięk jest przekazywani w postaci PCM 5.1 (Chyba wszystkie nowe gry już nie maja z tym problemu)

Wiec jakość wyjściowa lepsza jak z kart dźwiękowych bo tam Dolby Digital Live lub DTS Connect jest bo nic innego przez optyka nie przejdzie.

Start wybieramy Panel Sterowania. Klikamy na Sprzęt i dźwięk i na Zarządzaj urządzeniami audio.

Trzeba ustawić jako uradzenie domyślne HDMI ... karty graficznej.

Dobrze po tej czynności uruchomić ponownie kompa i powinno śmigać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy wyraźnie ci napisali. Karta musi dekodować dolby digital live. Taki jest standard w grach na pc i konsolach. Mylisz pojęcia dźwięku przestrzennego gier i filmów. To dwa różne światy.

może i odpisali ale po sieci jest trochę postów że da się zmusić radki do grania (gier) 5.1/7.1 po hdmi bez DDlive np:

http://steph.reconfi...-ati-hdmi-5850/

http://www.avsforum....d.php?t=1306585

http://www.avforums....tereo-only.html

i zastanawiam się czy to jacyś ściemniacze czy rzeczywiście to jednak działa tylko trzeba pokombinować.

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No da sie, dd live nie jest potrzebne, napisalem wyzej ze jest multichannel PCM i to bez zadnych kombinacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do GTXa to naprawdę pomimo ceny warto bo to co dostajemy to coś rewelacyjnego.

Narobiłeś apetytu..:)

Ciekawe jak to wygląda z pozycji kabiny fury (np. Drive?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...