Skocz do zawartości
Gmeru

TEST: Philips 32PW9551/12 CRT!!! Żadne tam płaskie;p

Rekomendowane odpowiedzi

9551/12

I jeszcze jedno pytanie. Czy ktoś zaobserwował taką dziwną rzecz:
Nagrywarka Thomson DTH 8550E [url="http://www.expon.com.pl/nagrywarki_dvd/thomson_dth_8550_e.php"]thomson[/url] podłączona do TV przez YPrPb wyświetla 576i (wszystkie odtwarzane filmy są odtwarzane dobrze) 576p część filmów DVD "zacina się" tzn obraz przeskakuje co kilka sekund. Od czego to zależy? I czemu tylko na niektórych filmach? Gdyby wina leżała po stronie kabli to wszystkie płyty odtwarzane byłyby źle na progresywnym skanowaniu a tak część jest OK, a części się nie da oglądać. Czemu? Edytowane przez rafaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='rafaus' post='18468' date='29.10.2006, 19:10 ']9551/12

I jeszcze jedno pytanie. Czy ktoś zaobserwował taką dziwną rzecz:
Nagrywarka Thomson DTH 8550E [url="http://www.expon.com.pl/nagrywarki_dvd/thomson_dth_8550_e.php"]thomson[/url] podłączona do TV przez YPrPb wyświetla 576i (wszystkie odtwarzane filmy są odtwarzane dobrze) 576p część filmów DVD "zacina się" tzn obraz przeskakuje co kilka sekund. Od czego to zależy? I czemu tylko na niektórych filmach? Gdyby wina leżała po stronie kabli to wszystkie płyty odtwarzane byłyby źle na progresywnym skanowaniu a tak część jest OK, a części się nie da oglądać. Czemu?[/quote]

wydaje mi się, że to wina samego dvd nie radzi sobie z przetwarzaniem progresywnym też podobnie mam na Mancie i nie oglądam na ustawieniu progresive!

[quote name='weider' post='18405' date='29.10.2006, 12:35 ']A ja tam zauwazylem ze znacznie lepszy obraz (znaczy jak zyleta) jest przy wlaczeniu digital scan niz pixel plus. Zarowno z kablowki jak i konsoli/dvd.[/quote]

jaki ty masz soft ba ja mam 1.2 i przy dobrym sygnale najlepiej wygląda pixel plus znacznie lepsza ostrość!! od digital scan!

Co do smużenia na tv crt to rzeczywiście widać je właśnie na tv 100hz mocno kopnięta piłka potrafi zostawić smugę(komete) przy 21' Thomsonie tego nie widziałem na innych tv 100hz widzę wyraźnie szczególnie na tańszych na naszym jest to mało widoczne ale widzie utratę ostrości przy ruchu nawet u spikiera na zbliżeniu to widać jak rusza głową tz. chwilowa utrata ostrości co dziwniejsze na tv crt z płynnym ruchem może mniej ale też to widzę nie widziałem tego po componecie i hdmi ale tam to już jest 50/60hz tak więc dziwi mnie że w LCD niektóre firmy wprowadzają 100hz co ma niby pomagać w likwidacji utraty ostrości w ruchu?? chyba że to wynika ze zbyt słabych procesorów obrazu 100hz zastosowanych w tv crt tz. zbyt wolnych sam nie wiem?? Edytowane przez piotr_the

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam, i ja sie dolacze do watku o 9551, otoz po przeczytaniu nastu stron testow i opinii tez zaczalam sie zastanawiac nad kupnem tego Philipsa, slyzul by do ogladania dvd oraz n'ki, moje pytanie jest takie, czy przy n'ce standardowych programach oraz konwencjonalnej telewizji stacjonarnej jestesmy narazeni na ogladanie rozplaszczonych - rozciagnietych obrazow, czy jest mozliwosc ustawienia proporcji obrazu 4:3 dla tych programow ? W takim wypadku przy obrazie 4:3 dostajemy wielkosc obrazu jak z telewizora okolo 25" - tak przypuszczam. Ale patrzac przyszlosciowo to i tak chyba najlepszy wybor. Czekam teraz tylko na jakies promocje ratalne, wiec mam jeszcze czas na podjecie osatecznej decyzji... moze na swieta jakies promo beda. Edytowane przez wentylek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WENTYL: JEst tu taka fajna opcja jak "Superszeroki" wtedy panoramę rozciąga w górę i np utnie Ci znaczek programu, albo jak lubisz oglądać znaczek programu to obniżysz do dołu i utnie ci durny pasek z przewijającymi się newsami na dole ekranu i obraz masz jak 4:3 tyle że na caly ekran :)

Oczywiście zwykły 4:3 też jest , ale wtedy masz po bokach czarne obszary, więc jak obawiasz się spłaszzonych głów ( ja już się przyzwyczaiłem ;) ) to będziesz ogłądał na Superszerokim z uciętym znaczkiem TVP :)

Edytowane przez adamo_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='ronifcb' post='18483' date='29.10.2006, 18:59 ']Powie mi ktos gdzie najtaniej obecnie moge kupic ten TV.Chodzi mi o zaufane sklepy lub osoby z allegro(choc tam nie ma za duzego wyboru:( )[/quote]

Ja polecam użytkownika Conrat_K na allegro, kupowałem od niego, super koleś :).

[quote name='weider' post='18463' date='29.10.2006, 17:54 ']Migotanie od trybu 100hz?? Nieprawda. Zero migotania.

Migotanie to wlasnie bylo przy wlaczonym PP i przy wylaczonych 100hz.[/quote]

Przy PP też jest 100 Hz, porównaj sobie z Podwójnymi Liniami, gdzie jest 50 Hz...

No i przy cyfrowym źródle (DVD, Cyfra+) PP MASAKRUJE, a ja nawet na kablówce mam włączone PP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='adamo_' post='18521' date='29.10.2006, 22:20 ']WENTYL: JEst tu taka fajna opcja jak "Superszeroki" wtedy panoramę rozciąga w górę i np utnie Ci znaczek programu, albo jak lubisz oglądać znaczek programu to obniżysz do dołu i utnie ci durny pasek z przewijającymi się newsami na dole ekranu i obraz masz jak 4:3 tyle że na caly ekran :)

Oczywiście zwykły 4:3 też jest , ale wtedy masz po bokach czarne obszary, więc jak obawiasz się spłaszzonych głów ( ja już się przyzwyczaiłem :) ) to będziesz ogłądał na Superszerokim z uciętym znaczkiem TVP :)[/quote]
Ja 4:3 oglądam w trybie 14:9 (tzw. format kinowy). Mam po bokach niewielkie czarne paski (ok 2.5 cm) i zjeżdżam z obrazem w dół przez co na dole mam obcięty obraz (ok. 6 cm) ale na dole zazwyczaj mało się dzieje, a dzięki temu trybowi obraz nie jest w żaden sposób zdeformowany i jes jak dla mnie wystarczająco duży. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak wypada porównanie pomiędzy przeciętnym telewizorem SD i wymienionym Philkiem 9551 przy założeniu, że korzystamy z takiego samego źródła HD np. Discovery HD z n-tv. Jeśli tzw. HD-ready CRT wyświetlają obraz HD jedynie poprzez zaadaptowanie go do formatu SD to teoretycznie wynik powyższego testu powinien być: bez różnicy? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='Robin' post='18628' date='30.10.2006, 12:36 ']Ja 4:3 oglądam w trybie 14:9 (tzw. format kinowy). Mam po bokach niewielkie czarne paski (ok 2.5 cm) i zjeżdżam z obrazem w dół przez co na dole mam obcięty obraz (ok. 6 cm) ale na dole zazwyczaj mało się dzieje, a dzięki temu trybowi obraz nie jest w żaden sposób zdeformowany i jes jak dla mnie wystarczająco duży. :)[/quote]



Robin ,a ja ogladam normalnie , juz sie przyzwyczailem do delikatnego spłaszczenia , czasem zonie przeszkada to kółeczkiem raz w lewo nacisnę i wtedy jest Superszeroki urywa górne logo, albo dół ( w zależności jak ustawię sobie pozycję )

Pasów żadnych po bokach nie mam i nie lubie mieć jak coś ogladam

Edytowane przez adamo_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='dEaK' post='18663' date='30.10.2006, 15:30 ']A jak wypada porównanie pomiędzy przeciętnym telewizorem SD i wymienionym Philkiem 9551 przy założeniu, że korzystamy z takiego samego źródła HD np. Discovery HD z n-tv. Jeśli tzw. HD-ready CRT wyświetlają obraz HD jedynie poprzez zaadaptowanie go do formatu SD to teoretycznie wynik powyższego testu powinien być: bez różnicy? :blink:[/quote]

No właśnie nie, radzę poczytać dokładnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='adamo_' post='18665' date='30.10.2006, 16:38 ']Robin ,a ja ogladam normalnie , juz sie przyzwyczailem do delikatnego spłaszczenia , czasem zonie przeszkada to kółeczkiem raz w lewo nacisnę i wtedy jest Superszeroki urywa górne logo, albo dół ( w zależności jak ustawię sobie pozycję )

Pasów żadnych po bokach nie mam i nie lubie mieć jak coś ogladam[/quote]
Właściwie to uwazam że sposób oglądania formatu 4:3 jek kwestią indywidualną, a ten tv daje tutaj takie możliwości że chyba każdy może wybrać właściwy dla siebie tryb i w sumie rzeczy nie ma tu za bardzo nad czym dyskutować. Bardziej interwsuje mie czy są jakieś zmiany w kwestii współpracy telewizorka z n-boxem po zlączu HDMI bo czekam aż tutaj się co ruszy. Gdyby ktoś coś wiedział o załtwieni tej sprawy to proszę o posta.
Pozdrawiam wszystkich :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='dEaK' post='18663' date='30.10.2006, 16:30 ']A jak wypada porównanie pomiędzy przeciętnym telewizorem SD i wymienionym Philkiem 9551 przy założeniu, że korzystamy z takiego samego źródła HD np. Discovery HD z n-tv. Jeśli tzw. HD-ready CRT wyświetlają obraz HD jedynie poprzez zaadaptowanie go do formatu SD to teoretycznie wynik powyższego testu powinien być: bez różnicy? :blink:[/quote]

różnica jest i to znaczna sam się zastanawiam czy nie kupić kabla dvi-hdmi z 10m i wywalić dvd Mante bo zwykłe divxy po hdmi wyglądają super te kolory i ostrość rewelka wiele lepiej niż na dvd no i jak się z kompa puszcza to wszystko chodzi napisy można sobie ustwić jakie się chce kolor wielkość czcionki tylko brak pilota :-) nie wspominając o materiale hdtv można oglądać z 1,5m i obraz ok. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...a ja Panowie uważam ze sytuacja wcale nie jest tak jednoznaczna jak się wydaje.
(trochę już praktycznych spostrzeżeń mam, ale jeszcze musze zweryfikować..., co potrwa - bo to hobby.....).

[b]dEaK[/b] - przy tak zadanym pytaniu moi poprzednicy maja sporo racji, jest tylko "parę ale":
- np. oddzielenie jakości wynikłej z rodzaju połączeń
- porównanie tego samego sygnału na innych TV
- porównanie np HD HDMI Philipsa.....z np. EDTV Loewe/??? (z identycznych "boxów")
- porównanie HD np. "n-tv", z referencyjnym demem "DVE" PAL (jak pożycze znowu i sąsiada odwiedzę...)
- ......

[u](oponenci - nie zapomnijcie ze operujemy na TV CRT, któremu trochę brakuje do "HD READY", a inne... :blink: )[/u]


Generalnie (subiektywnie....i raczej na osobny temat, czy wstep do powieści...) - to mam problem tego typu:
[u]"Jak generalnie dostawcy sygnału TV cyfrowej...konsekwentnie robią z nas idiotów i czy nowa platforma coś zmieni...."????????[/u]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dziękuję za te odpowiedzi.
Choć wciąż mam wątpliwości czy wchodzić w CRT.

Ktoś kiedyś porówywał te telewizory do monitorów komputerowych CRT, wyświetlających wysokie rozdzielczości. Różnica jest jednak istotna jeśli podepniemy kompa pod taki TV CRT HD - o dziwo brak czytelnej , wyrazistej czcionki. Tymczasem nawet 22 calowe monitory komputerowe nie miałyby z tym żadnego problemu choćby przy rozdziałce 1600x1200 i porządnej grafie). Czyżby te 10 cali robiło tu taką zasadniczą różnicę? Czy to po prostu zupełnie inna technologia wyświetlania obrazu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='dEaK' post='18705' date='30.10.2006, 20:31 ']
Dziękuję za te odpowiedzi.
Choć wciąż mam wątpliwości czy wchodzić w CRT.

Ktoś kiedyś porówywał te telewizory do monitorów komputerowych CRT, wyświetlających wysokie rozdzielczości. Różnica jest jednak istotna jeśli podepniemy kompa pod taki TV CRT HD - o dziwo brak czytelnej , wyrazistej czcionki. Tymczasem nawet 22 calowe monitory komputerowe nie miałyby z tym żadnego problemu choćby przy rozdziałce 1600x1200 i porządnej grafie). Czyżby te 10 cali robiło tu taką zasadniczą różnicę? Czy to po prostu zupełnie inna technologia wyświetlania obrazu?
[/quote]

dEaK: do końca tu się z tobą nie zgodzę , ten TV Philips , poczytaj wczesniej , wyjątkowo ładnie działa z komputerem, pulpit czytelny i nawet strony internetowe czytelne :blink: , było gdzieś w teście ale to tak na marginesie:

[color="#FF0000"][size=6]MAM WAŻNA INFORMACJĘ ZDOBYTĄ Z PEWNEGO ŹRÓDŁA !!!!!![/size][/color]

[b]Prawdopodobnie w najblizszym upgradzie firmware (jesli nie bedzie innych problemow ktore opoznia te poprawki) bedzie dodana opcja recznego wyboru trybu pracy HDMI (DVI albo HDMI), trudno powiedziec kiedy to nastapi ale sadzac z ilosci problemow to raczej szybciej niz pozniej.[/b]

Co to znaczy? otóż że wszystkie problemy z różnymi markami TV i HDMI w tym problemy N-ki z Philipsem powinny zniknąć i wyjście HDMI będzie można ustawić jako DVI i sygnał będzie ładnie szedł :)

Edytowane przez adamo_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='dEaK' post='18705' date='30.10.2006, 20:31 ']
Dziękuję za te odpowiedzi.
Choć wciąż mam wątpliwości czy wchodzić w CRT.

Ktoś kiedyś porówywał te telewizory do monitorów komputerowych CRT, wyświetlających wysokie rozdzielczości. Różnica jest jednak istotna jeśli podepniemy kompa pod taki TV CRT HD - o dziwo brak czytelnej , wyrazistej czcionki. Tymczasem nawet 22 calowe monitory komputerowe nie miałyby z tym żadnego problemu choćby przy rozdziałce 1600x1200 i porządnej grafie). Czyżby te 10 cali robiło tu taką zasadniczą różnicę? Czy to po prostu zupełnie inna technologia wyświetlania obrazu?
[/quote]

to prawda monitory maja 80-100hz znacznie mniejszą plamke i pewnie nie da się zrobic takiej maski dla tak dużych tv i ceny takich monitorów byłby niebotyczne napewno po hdmi czcionka jest znacznie bardziej czytelna niż jak podłączysz przez s-video do innego tv tylko trzeba ostość w tv ustawić na 0 co troche dziwi ale tak jest, żeby było super czytelnie niestety rozdzielczość pulpitu trzeba zmniejszyć do svga-vga bo to jednak zwykły tv!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dla tych , którzy się wahają czy CRT czy plazma lub LCD . Dzisiaj miałem okazje testować ten telewizorek czyli Philips 32PW9551 . I na bank jedno moge powiedzieć , że żadna plazma i LCD nie mają czym się porównywać jeśli chodzi o żywość i intensywność barw , zero smużenia itd . Miałem kupować plazme lub LCD ale po tym co zobaczyłem to jeszcze z dwa lata stosunek jakośći obrazu do ceny będzie przemawiał na korzyść CRT . Napewno wadą dla tych co mieszkają w domach o powierzchni z 1000 m2 jest to że nie ma CRT wielkich , jak plazma z 70 cali lub wiekszych . A co się tyczy tej sławetnej i opisywanej na tym forum geometrii obrazu , to napewno plazma czy LCD mają wzorcową ale trzeba sobie zdać sprawe z tego iż idealna geometria w przyrodzie praktycznie nie wystepuje , więc ogladając czy sport , czy film lub film przyrodniczy tej geometrii nie zauważa sie wcale . Więc póki co TYLKO CRT . POZDRAWIAM . ( sam jestem pod wrażeniem tego TV ) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wiem, ze jeszcze raz sie powtarzam, ale moglby mi ktos odpisac czy warto inwestowac w drozszy kabel hdmi jak chce podlaczyc odtwarzacz dvd pod tego Philipsa ? czy te migotanie jest az tak bolesne, ze nie da sie ogladac !? :/ bo wydawac na drogi component i hdmi nie usmiecha mi sie :/

No i czy roznica w jakosci obrazu miedzy hdmi, a component jest _DUŻA_ ?

Dzięki za odp. Edytowane przez aL1En

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='aL1En' post='19069' date='01.11.2006, 14:34 ']
Wiem, ze jeszcze raz sie powtarzam, ale moglby mi ktos odpisac czy warto inwestowac w drozszy kabel hdmi jak chce podlaczyc odtwarzacz dvd pod tego Philipsa ? czy te migotanie jest az tak bolesne, ze nie da sie ogladac !? :/ bo wydawac na drogi component i hdmi nie usmiecha mi sie :/

No i czy roznica w jakosci obrazu miedzy hdmi, a component jest _DUŻA_ ?

Dzięki za odp.
[/quote]

raczej nie opłaca się wydawać jak kupujesz sprzęt za 100000 to i kabel wypada kupić lepszy ale jak kupujesz za 2000 to 30zł powinien styknąć ja mam taki [url="http://www.elektroland.com.pl/index.php/cPath/230_260"]http://www.elektroland.com.pl/index.php/cPath/230_260[/url] i jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='aL1En' post='19091' date='01.11.2006, 16:26 ']
Ale jaki kabel :P hdmi kupiles ? i co obraz nie migocze ? da sie ogladac ? :/ chodzi mi wlasnie o to, czy bolą oczy, czy raczej te hdmi w tym tv to tylko taki marketing ... i lepiej "jechać" na componencie.
[/quote]

Nie migocze da sie oglądać 720p 60hz kupiłem dvi-hdmi 2m teraz chcę kupić hdmi-hdmi 10m + przejściówkę dvi-hdmi bo pewnie niedługo standartem będą karty zgraficzne z hdmi! więc gupio jest kupować dvi-hdmi!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dzisiaj stałem się posiadaczem tego tv. Pierwsze wrażenie, ale on wielki. W sklepie nie wygląda na takiego dużego. Po dłuższej zabawie stwierdzam że taki tv nie nadaje się do oglądania mojej kablówki (UPC). Jakość jest po prostu kiepska. Pod tym względem dużo lepiej wypada mój stary 29' Panasonic. Druga sprawa podłączyłem gamecube i doznałem szoku. Boże jak to brzydko wygląda. Okazuje się że ten tv (może tylko mój egzemplarz) nie chce współpracować z grami ntsc, oraz gdy ustawie pal 60Hz. Kolorów brak, no moż kilka z przewagą żółtego. Czy ten tv nie potrafi obsłużyc tych sygnałów ? Dodam że w spomniany Panasonic radzi sobie bez problemów. Mam też w domu 11 letniego 14' soniacza i on też sobie radzi. Duży minus. Jutro jadę po X360 i mam nadzieje że dojdzie kabelek DVI-HDMI więc będe mógł zobaczyć ten super obraz. Ogólnie narazie jestem lekko zawiedziony. Proszę o udzielenie informacji o Gamecubie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Hmm trudno mi powiedziec co jest tego przyczyna :/ u mnie obraz z telewizji cyfrowej wyglada conajmniej bardzo dobrze, ale to nie UPC wiec moze oni slaba jakosc podaja?
Btw na ixie po komponencie nie mozesz sie zawiesc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
U mnie kablówka wygląda rewelacyjnie, gorzej niż Cyfra, ale lepiej niż dobrze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

juz 3 dzien swieci u mnie ten szary klocek :angry: zasilany jest UPC i ... rewelacja !!! nie wiedzialem, ze bedzie tak ogromna roznica do thomsona z black diva. a co do problemu sho - podstawowa sprawa jest zmiana ustawien fabrycznych - philips dal tu ciala - musisz pogrzebac w menu serwisowym i normalnym - skorzystaj z podawanych na tym forum ustawien - roznica jest kolosalna
ustawienia Lizarazu:
Menu Serwisowe:
RGB align:
AKB: ON
White tone->Normal->
Red – 0
Green – 0
Blue – 0
CL – 15
Brightness: 45
Colour: 40
Contrast: 45
Sharpnes: 4


dalem cl11 i troszke inna ostrosc i kontrast

roznica duza
przed zmianami kolory nienaturalne itp
a dvd cholernie ziarniste - przy PP byl dramat

a teraz to bajka :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ok dzieki za ustawienia teraz jest zdecydowanie lepiej. Moze ktos wie co z tym ntsc i pal 60 ? I jeszcze jedno pytanie: u mnie obraz zdecydowanie lepiej wyglada przy podwajaniu lini niz przy pp czy digital scan. Zawsze tak jest ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...