Skocz do zawartości
Gmeru

TEST: Philips 32PW9551/12 CRT!!! Żadne tam płaskie;p

Rekomendowane odpowiedzi

[img]http://www.chi.pl/img/404/40414565.jpg[/img]

[url="http://www.fotosik.pl"][img]http://images1.fotosik.pl/134/06f54ac944b49d59.jpg[/img][/url]

[color="red"]Zaznaczam że zdjęcia nie oddają tego co było widać w realu. Przyczyna specyfika CRT wiecej info w moim poscie[/color] - przyp. [i]Lizarazu[/i]

[url="http://www.fotosik.pl"][img]http://images2.fotosik.pl/125/6a0364b677d30563.jpg[/img][/url]

[url="http://www.fotosik.pl"][img]http://images2.fotosik.pl/125/50f5bf8908072e25.jpg[/img][/url]

Heloł. Dzisiaj trochę spędziliśmy czasu w Saturnie bawiąc się paroma TV. Szczególnie miałem tym razem ochotę na zobaczenie w akcji TV CRT HD z HDMI i component mając do dyspozycji źródła HD (Snazio, KISS) oraz X360. Bo nikt tak naprawdę nie potrafił odpowiedzieć jak taki obraz wygląda na CRT HD Prepared (dobre co?)

I jesteśmy naprawdę w szoku ale wedle MNIE obraz był najlepszy! Lepszy niż na jakiej kolwiek plaźmie oraz LCD!! Nieźle co? Mówię Wam: to działa jak typowy monitor CRT od kompa! Tylko, że ma 32" a w przypadku Samsunga głębokość to tylko 40 parę centrymetrów!(Philips to jednak typowy klocek) A cena koło 2600zł też nie jest straszna chociaż musi być niższa żeby się tym zainteresować.

Krótko i to co najbardziej istotne:

-prawdziwa czerń jak przystało na CRT > ramka wokół telewizora była praktycznie tak czarna jak czerń :) na ekranie

-oczywiście zero smużenia > mecze w 1080i wyglądały jak należy > oko się nie męczy!

-z HDMI były jakieś problemy gdyż telewizor był 100Hz a przecież na HDMI tego nie ma toteż drgał i był do bani > tylko component zapewnił tak rewelacyjny obraz! I tylko tu dało się regulować ostrość itd. Niewiem po co to wejście HDMI! Chyba tylko dla marketingu. Mogło by być ze 3xcomponent z taką jakością.

-Filmy w HD wyglądały przepięknie. Na tych co widać pixelozę itd na LCD tutaj były bez zastrzeżeń! Nie do wiary ale wyglądały lepiej niż na jakim kolwiek płaskim ekranie. CRT ładnie zacierał jakieś braki w materiale i był bardzo ostry i szczegółowy.

-X360 tez zagrał super ostro. Jak dałem ostrość na maksa to opad kopary że coś takiego jest na CRT! FN3 itd super!

-Rzeczywiście z geometrią było trochę nie halo ale to mały szczegół i było to widać ale na tablicy testowej. Na filmach czy grach wogle nie widać nic złego.

Mówię Wam teraz już nie będą promować takich telewizorów ale czekam aż LCD czy Plazma osiągnie taki obraz jak dzisiaj widziałem! Bardzo ale to bardzo szkoda, że to właściwie przejdzie nie zauważone. Jak stanieją jeszcze to naprawdę Polecam!

Później trochę fotek i inne opinie. Bo nie byłem Sam :)

[center][url=http://hdtvpolska.com/page/articles.html/_/testy/telewizory-lcd/philips/test-philips-32pw955112-crt-z-r97][b]Kliknij tutaj aby przeczytać całość [/b][/url][/center]

Edytowane przez Lizarazu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zauważyłem, że zbieżność można ustawić poprzez menu serwisowe.
Link do takiego opisu.
Po kilku godzinach zabawy można jednak ustawić prawidłowo zbieżność.
[url="http://www.avforums.com/forums/showthread.php?t=353081"]http://www.avforums.com/forums/showthread.php?t=353081[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...śledzę ten temat od dawna (w ciszy :) ) i jednak......coś jest nie tak z jakością samego wykonania.

U jednago znajomego też zaczyna być widac przebarwienie (maskownica?) gdy zbyt długo statyczna plansza jest... (potwierdzone w internecie).

Nie wiem, czy znowu "po macoszemu" np. nasz kraj nie jest traktowany.

(ostatnio czytalem o tescie matrycy samsunga, co do redakcji trafil całkiem inny egzemplarz, niż stojący na półce sklepowej...) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Też widziałem ten telewizorek ( w tym samym sklepie :) ) - obraz bardzo mi się podobał. Gdyby robili taki w wersji 36" .....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wyedytowałem pierwszego posta i dorzuciłem zdjęcia.

[color="red"]Zdjęcia nie oddają tego, co zobaczyliśmy ponieważ:[/color]1) CRT odświerza się liniowo i trzeba mieć fart żeby zrobić zdjęcie w dobrym momencie

2) ochrona Saturna była nie chętnie nastawiona do robienia zdjęć wiec udało nam się wykonać jedynie parę zdjęć

Zgadzam się z gmeru w 90%...

Nie zgdodzę się tylko z gmeru, co do ceny.

Dlaczego miałoby to być tańsze niż 2600 pln ??? i tak ta technologia jest tańsza od markowych LCD 32" i to z nimi ten sprzęt konkuruje.

Jeżeli ktoś:
1) chce kupić TV 32" i
2) ma miejsce w domu na "gruby" TV (40 cm w przypadku Samsunga to już w cale nie tak dużo)

3) chce go wykorzystywać do oglądania HD, zwykłej kablówki gry na konsolach
to absolutnie powinien zakupić taki TV a nie LCD !!!

Jakościowo jest to produkt o klasę wyższy od jakiegokolwiek LCD na rynku. Oczywiście jest to najbardziej kompatybilny z SD, czyli zwykłą TV ekran HD ready.

Komputer można by ewentualnie podłączyć kablem komponentowym ze złącza VIVO aczkolwiek tego typu połączenia nie póbowaliśmy.

------------------------------------------------------------------------------

[color="red"]Reasumując najważniejsze cechy:

1) Jakość obrazu 10/10
2) czerń 10/10
3) szybkość reakcji 10/10
4) geometria obrazu overscan 7/10 (to akurat powinno dać się regulować z poziomu menu serwisowego)
5) cena 9/10[/color]

Poniżej linki do stron producentów

[img]http://www.samsung.com/pl/products/television/slimtv/images/head_sub_slimtv_new.jpg[/img]

[url="http://www.samsung.com/pl/products/television/slimtv/ws_32z409p.asp"]Samsung[/url]

[url="http://www.consumer.philips.com/consumer/catalog/tree/TV_GR_PL_CONSUMER/WIDESCREEN_TV_CA_PL_CONSUMER/product/32PW9551_12_PL_CONSUMER/catalog.jsp?activeTab=specifications&language=pl&country=PL&catalogType=CONSUMER&proxybuster=1GPJYA43ABZBRJ0RMRCSHQFHKFSESI5P"]Philipsa[/url] Edytowane przez Lizarazu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dorzucam jeszcze ciekawy pdf-ik na temet Philipsa w którym możemy przeczytać że "złącze HDMI zmniejsza migotanie" najwyraźniej nie w tym modlu bo przy tym połączeniu obraz bolał tak że aż gały bolały :)

[url="http://www.p4c.philips.com/files/3/32pw9551_12/32pw9551_12_pss_pol.pdf"]Link do pdf-a[/url]

Z chęcią położył bym swoje rączki na tym Samsungu trzeba go będzie dorwać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
NIe rozumiem czemu piszecie ze telewizorek kosztuje 2600?? Na intenecie jest do kupienia za okolo 2300 a 2600 to moze w sklepie kosztuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ceny z allegro to:

Za [color="green"]PHILIPS 32PW9551/12 32" PIXEL PLUS [/color]- [color="red"]2900 pln[/color]

Za [color="green"]SAMSUNG WS-32Z409P SLIM, HD-READY[/color] - [color="red"]2200 pln[/color].

Ciekawe że Philips jest większy i droższy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='apollo302' date='13.08.2006, 18:25 ']NIe rozumiem czemu piszecie ze telewizorek kosztuje 2600??  Na intenecie jest do kupienia za okolo 2300 a 2600 to moze w  sklepie kosztuje.
[right][post="8341"]<{POST_SNAPBACK}>[/post][/right][/quote]

Możesz powiedziec gdzie kosztuje tylko te 2300. Ja osobiscie na necie znalazłem najtaniej za ~2585. A u mnie w miescie po sklepach to od 3050 do 3450.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie ta wielkosc Philipsa dyskfalifikuje go zupelnie..co innego Samsung, jednak designerzy tej firmy doszli do wniosku ze w erze PLAZM i LCD kow nie ma po co produkowac "klockow" bo rynek ich nie zaakceptuje. I słusznie, design telewizora jest wedlug mnie bardzo wazny, nie wiem kto kupuje te wielgachne Philipsy ale ręczę ze nie jest to towar poszukiwany na rynku...Nawet gdyby obraz na nim był hiper-mega-full wypas nie kupilbym w zyciu.....chyba ze okazyjnie za 500 zeta..:) www.max24.pl samsung-----2400-----

Edytowane przez apollo302

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ale ja nadal nie rozumiem, jak taki TV może wyświetlać obraz HD ;], jezeli na zasadzie monitora komuterowego to jaką roździałke maxymalnie wyświetla?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

[quote name='ant3k' date='13.08.2006, 20:23 ']ale ja nadal nie rozumiem, jak taki TV może wyświetlać obraz HD ;], jezeli na zasadzie monitora komuterowego to jaką roździałke maxymalnie wyświetla?
[right][post="8347"][/post][/right][/quote]
:) A jak monitor komputerowy CRT może wyświetlać wysokie rozdzielczości ? :)
Widziałem demko LG na tym telewizorze i potwierdzam, bardzo ładnie gra. Może delikatnie obraz migotał, ale do przeżycia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co to się dzieje?
Gmeru – Ty też?
Powrót do CRT?
Co ja rodzinie powiem, gdzie schować swój LCD?
Ale wstyd!
Grube pieniądze wydałem i teraz trzeba przenieść się do podziemia .
Naprawdę taki obraz jest w HD?
Na fotkach to nie wygląda zbyt obiecująco.
Kurcze, a ten Philips ma tylko 76 cm przekątną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No i z konkurencyjnego forum dowiedzialem sie ze nasz słynny PHILIPS ma rozdzialke natywną 1024*625 czyli obraz 720p musi delikatnie przeskalowac w doł....Samsung to wedlug mnie zdecydowanie lepszy wybor........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
[quote name='apollo302' date='13.08.2006, 23:48 ']No i z konkurencyjnego forum dowiedzialem sie ze nasz słynny PHILIPS ma rozdzialke natywną 1024*625  czyli obraz 720p musi delikatnie przeskalowac w doł....Samsung to wedlug mnie zdecydowanie lepszy wybor........
[right][post="8360"]<{POST_SNAPBACK}>[/post][/right][/quote]

Telewizor z kineskopem nie ma rozdzielczości natywnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
podpowiem tylko nieśmiało, że w tym słynnym sierpniowym wydaniu niemieckiego Video (jeszcze w Empikach przez kilka dni), jest test porównawczy obu tych CRT.
Philips wygrał o 4 punkty (72 do 68), a w testach obrazu (Gmeru i Lizarazu mają rację) wypadły bardzo dobrze.
Philips wygrał i dostał 32/40 pkt.
a Samsung 30/40 pkt.
Te wyniki są lepsze, szczególnie Philipsa, niż większość dotąd przetestowanych LCD i plazm (ale nie wszystkich).

Są w teście 2 zdjęcia pokazujące na zbliżeniu, że Philips ma trochę ostrzejszy obraz i mniej geometrycznych błędów niż Samsung.
Samsung broni się "jedynie" obudową Slim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem na mysli natywna w sensie ilosci lini w pionie i poziomie. Nawet jezeli nie nazywa sie w ten sposob..:) jak zwał tak zwał. A co do tego testu to kolego zauwaz ze plazmy i lcdki zrobily furore wlasnie dzieki swojej " obudowie" JA juz mam w domu jednego "klocka" i za zadne skarby nie kupił bym nastepnego nawet gdyby wygrał wybory "miss swiata" :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kineskopy też mają pewną skończoną ilość pixeli które swiecą...
można się pokusić ze jest to jakaś forma rozdzielczości natywnej, oczywiscie do tego dochodzi szerokość przenoszonego pasma wizyjnego....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='apollo302' date='13.08.2006, 23:20 ']Miałem na mysli natywna w sensie ilosci lini w pionie i poziomie. Nawet jezeli nie nazywa sie w ten sposob..:) jak zwał tak zwał. A co do tego testu to kolego zauwaz ze plazmy i lcdki zrobily furore wlasnie dzieki swojej              " obudowie"  JA juz mam w domu jednego "klocka" i za zadne skarby nie kupił bym nastepnego nawet gdyby wygrał wybory  "miss swiata"  :)
[right][post="8366"][/post][/right][/quote]
jasne, to oczywiste, że klocka mało kto kupi, kogo stać na LCD lub plazmę !
Plazmy i LCD mają ok 10 cm głębokości a ten Samsung Slim AŻ 42 cm, zaś Philips 53 !!! cm.
Ale między tymi dwoma CRT "zaledwie" 11 cm różnicy to dla mnie żaden atut i jeden i drugi to klocek.
Mój klocek waży 90 kg i przy 36 calach ma 60 cm głębokości. To jest kloc ! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Według mnie te 10 cm robi jednak duzą roznice....Bylem ostatnio w rtv mix wlasnie na dziale kineskopow, i wsrod wszystkich klockow tylko samsung wygladał przyzwoicie. Az dziw bierze ze inni producenci dalej "klepią" te swoje pudła ktore ciezko w domu gdziekolwiek sensownie ustawic. Moim zdaniem Samsung wyglada jak troche wiekszy LCD,albo jak nowoczesny tylnoprojektor,natomiast wszystko inne to zwykłe "nietwarzowe" Buble...Widocznie ciezko jest wyprodukowac "krotki" kineskop ale skoro Samsung moze ..... Jeszcze wroce do rozdzielczosci, przeciez kineskopy maja policzalną max liczbe lini w pionie i poziomie wiec jest to ich rozdzielczosc. Nie rozumiem stwierdzenia ze mają skonczona ilosc pixeli w poscie wczesniej. Moze sie myle??? Edytowane przez apollo302

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ta głębokość jest potrzebna żeby dobrze rysować obraz na krawędziach. Samsung ma slim ale gorszą geometrię. Przychodzi klient do sklepu i mysli "jaki ładny cienki TV- prawie jak LCD" i kupuje. A wady geometrii trudno zauważyć od razu na żywym obrazie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...zgadza się, że w CRT Tube nie ma czegoś takiego , jak natywna rozdzielczość (stąd chyba nazwa "Prepared...."w tym modelu, na wszelki wypadek).
Wykonanie kineskopu decyduje ile zobaczymy (maskownica itp.... - zakladamy ,że caly TV zrobiony z "nadmiarem") i w tym TV [u]praktycznie[/u] zmierzona ilość linii (widocznych) oscyluje w okolicy 700 (mozna by jeszcze sprecyzować pomiar, ale...).:)

Co do gabarytow itp - też bym nie demoizował (u mnie np szafki TV obłożone też dość "głębokim" sprzetem) i 32' wygląda całkiem przyzwoicie (jako calość).
Kwestia gustu (i czasami zasobów portfela). :)

Edytowane przez hojlo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wraca temat filipa CRT HD? Chyba dobrze... testowalem go juz przy finale Ligi Mistrzow i wtedy zdecydowalem, ze po raz ostatni ogladam SD na moim LCD Samsunga. Potem byl Wold Cup i... zdania juz nie zmienie przy zadnym innym plaskim ekranie.
HD? Nie tetsowalem na Componencie tylko na HDMI z PC'ta. Kilkadziesiat godzin te same programy bok w bok na CRT i LCD. Roznice mimo wszystko na korzysc LCD. powod? niznaczne migotanie na CRT. Z roznych stron dochodza informacje, ze warto sprobowac component. Ale jak pisza koledzy wyzej - w glebi kolorow i czerni ciezko z filipem powalczyc... ten TV tez jest jak najbardziej do HD!
Wady? Rozne... geometria (do poprawy w menu serwisowym), przebarwienia, efekty przewijania na niektorych opcjach cyfrowych, tylko 32", duzy... czesci z roznych stron swiata, w tym Chiny :)
Zalety - swietny do wszystkiego (poza praca biurowa i netem na PC).

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='apollo302' date='13.08.2006, 21:48 ']No i z konkurencyjnego forum dowiedzialem sie ze nasz słynny PHILIPS ma rozdzialke natywną 1024*625  czyli obraz 720p musi delikatnie przeskalowac w doł....Samsung to wedlug mnie zdecydowanie lepszy wybor........
[right][post="8360"]<{POST_SNAPBACK}>[/post][/right][/quote]

[size=7][color="red"]CRT nie ma żadnej określonej rozdzielczości natywnej !!! [/size][/color]

W CRT obraz jest wyświetlany poprzez odświeżanie liniowe.
Ile linii taki TV jest wstanie rzucić na kineskop to już tylko zależy od elektroniki w nim siedzącej.

Pamiętacie, że praktycznie każdy monitor CRT jest wstanie wyświetlić rozdzielczości 2048x1536, co broń boże nie oznacza, że ma taką natywną rozdzielczość. Klasę monitorów CRT poznaje się po tym jak szybkie odświeżanie jest wstanie zagwarantować przy danej rozdzielczości, czyli jak dobrą ma elektronikę w środku !!!

[color="red"]Co do geometrii obrazu i overscanu to jak napisał janunio są to wszystko parametry do ustawienia w menu serwisowym !!![/color] podał nawet linka, w którym jest dokładnie opisane, co jak i w którym momencie zrobić.

[color="red"]Co do drgania obrazu [/color](piszę o philipsie) to przy połączeniu przez komponent drganie jest praktycznie niewidoczne i jest to coś co wkurza zdecydowanie mniej niż migotanie w Plazmach czy samużenie w LCD.

[color="red"]Jeśli chodzi o designe[/color] to Samsung zdecydowanie wygrywa. [color="green"]Tu nawet nie chodzi o te 13 cm różnicy tylko o "lekkość" wyglądu !!! [/color]Jak by wpadli znajomi (laicy) i zobaczyli takie cacko w domu na pewno najpierw zrobiliby wow a potem zapytali a co to jest ??? Bo ten TV po prostu nie wygląda jak CRT tylko jak ktoś już napisał raczej jak mini tylna projekcja.

[size=7][color="red"]Fotki jak pisałem nie oddają tego, co zobaczyliśmy !!![/size] [/color] Dlaczego ??? Już pisałem nie będę się powtarzał.

Reasumując

[size=7][color="red"]Piszę to ja - obrońca i piewca LCD - obraz HD (podawany po komponencie), jaki zobaczyłem na Philipsie przebija absolutnie każde LCD 32" !!! [/size][/color]Demka, które puszczaliśmy były niesamowicie ostre podobnie sygnał, z Xbox360, filmy po prostu miodzio.
Dlaczego ??? bo sygnał i- interlaced na CRT jest wyświetlany w sposób naturalny nie ma żadnego deinterlecing-u !!! po prostu 50 lub 60 razy na sekundę widzimy pół obrazy a nasze oko dzięki swojej bezwładności samo robi z tego pełny obraz nie ma lepszego sposobu na wyświetlanie sygnału z przeplotem !!!

P.S. w Philipsie po HDMI - nie było lekkiego migotania - było straszne migotanie aż oczy bolały po trzydziestu sekundach oglądania !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Lizarazu' date='14.08.2006, 15:54 '][size=7][color="red"]CRT nie ma żadnej określonej rozdzielczości natywnej !!! [/size][/color]

W CRT obraz jest wyświetlany poprzez odświeżanie liniowe.
Ile linii taki TV jest wstanie rzucić na kineskop to już tylko zależy od elektroniki w nim siedzącej.

Pamiętacie, że praktycznie każdy monitor CRT jest wstanie wyświetlić rozdzielczości 2048x1536, co broń boże nie oznacza, że ma taką natywną rozdzielczość. Klasę monitorów CRT poznaje się po tym jak szybkie odświeżanie jest wstanie zagwarantować przy danej rozdzielczości, czyli jak dobrą ma elektronikę w środku !!![/quote]
Chciałbym zwrócić uwagę, że w CRT jest coś takiego jak luminofor. W czarno-białym, rzeczywiście nie ma rozdzielczości bo luminofor to jednolita warstwa. W kolorowym jest cos takiego jak pixele 3 kolorów zielonego, niebieskiego i czerwonego. Ilość tych triad warunkuje maksymalną rozdzielczość w pionie i w poziomie. W Trynitronie są pionowo ustawione 3 kolory i jest maska szczelinowa ale nadal jest rozdzielczość w poziomie wynikająca z liczby linii pionowych z luminoforem. Bo w pionie ze względu na siągły luminofor z góry na dół nie ma rozdzielczości. Więc nie jest tak, że na CRT rozdzielczość zależy tylko od elektroniki. Edytowane przez tuptus55

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...