Skocz do zawartości
rakso

Sprzęt pod HTPC (mini-itx)

Rekomendowane odpowiedzi

Słusznie. Koniec dywagacji. Wracamy do tematu.

Wciąż szukam informacji na temat programowania wyświetlaczy VFD zgodnych z Windows Media Center.

Mam już kilka ściągniętych paczek. Mam nadzieję że uda mi się coś z tego wyłuskać.

Tak jak deklarowałem zrobił bym takie mały programik Media Center.

Funkcje: wyświetlanie zdjęć, odtwarzanie muzyki, odtwarzanie filmów (z dysku/Blu-Ray/HD-DVD), ewentulanie jeszcze torrenty i radia intenetowe.

Ma to działać z moim radiowym pilotem X10 i wyświetlaczem VFD.

Ma być szybkie i bezproblemowe w obsłudze.

Więcej nie potrzebuje.

Jak można się domyślić chcę zastąpić Popcorna. Zaczynają mnie drażnić jego ograniczenia (zbyt wolny i przeglądarka zdjęć poniżej krytyki).

Co do pilota to wydaje mi się że nigdy opcja sterowania kompem nie będzie łatwa , szybka i bezproblemowa . Najlepiej kupić jak najmniejszą myszę na bluetooth i po sprawie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co do pilota to wydaje mi się że nigdy opcja sterowania kompem nie będzie łatwa , szybka i bezproblemowa . Najlepiej kupić jak najmniejszą myszę na bluetooth i po sprawie .

Ja myślę że da się to zrobić.

Sprawdzałem ten mój pilocik (notabene z allegro: http://www.allegro.pl/item554987596_pilot_...r_xp_vista.html ) ... jest dosyć szybki.

Zero problemów z celowaniem bo radiowy.

Dorobię do tego szybki interface graficzny (na OpenGL'u to będzie można zrobić bajery typu wyjazdy i przezroczystości).

Będzie dobrze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja myślę że da się to zrobić.

Sprawdzałem ten mój pilocik (notabene z allegro: http://www.allegro.pl/item554987596_pilot_...r_xp_vista.html ) ... jest dosyć szybki.

Zero problemów z celowaniem bo radiowy.

Dorobię do tego szybki interface graficzny (na OpenGL'u to będzie można zrobić bajery typu wyjazdy i przezroczystości).

Będzie dobrze :)

Też go miałem i takiej rewelacji u mnie nie zrobił , sterowanie po okienkach może i jest bezproblemowe jak się uruchomi jakiś program , ale latanie kursorem po pulpicie to kciukiem czy palcem porażka (moim zdaniem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Też go miałem i takiej rewelacji u mnie nie zrobił , sterowanie po okienkach może i jest bezproblemowe jak się uruchomi jakiś program , ale latanie kursorem po pulpicie to kciukiem czy palcem porażka (moim zdaniem).

Momencik jaki latanie kursorem???

Ja zrobię interface podobny do Popcornowego.

Wszystko wybierane za pomocą 'barów'. Żadnego latania :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Momencik jaki latanie kursorem???

Ja zrobię interface podobny do Popcornowego.

Wszystko wybierane za pomocą 'barów'. Żadnego latania :)

Żeby wykorzystać całkowite możliwości kompa to musiał by być bardzo rozbudowany taki interfejs :lol: Ale tu masz racje w konkretnym programie na pewno nie powinno być skomplikowane obsługiwanie pilotem. W tym pilocie co mam teraz jest przycisk coś w formie joya na kciuk do obsługi kursora , da się nim latać po pulpicie ale super wygodne to nie jest więc częściej używam myszki logitecha vx nano :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przy okazji wpadłem na ciekawy pomysł kolejnego upgrade'u zestawu:

http://www.allegro.pl/item554342610_adapte...x_karta_cf.html

+

http://www.allegro.pl/item562371089_pretec..._16gb_233x.html

=

Bezgłośny i zupełnie zimny dysk twardy. Na nim system z niezbędnymi programami.

Wszelkie dane np. filmy na zewnętrznym dysku USB. Fakt że dodatkowy kabel ale taki dysk można schować, zyskując na bezgłośności zestawu :)

Poza tym temperatura w obudowie skutecznie zmaleje.

To się nie nada. Taki zestaw będzie miał fatalny czas dostępu do plików. Znacznie poniżej dysków SSD. Maksymalnym transferem nie ma się co sugerować, bo dotyczy on pojedynczych dużych plików. A system operacyjny to niezliczone ilości małych plików, czyli coś totalnie przeciwnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Słusznie. Koniec dywagacji. Wracamy do tematu.

Wciąż szukam informacji na temat programowania wyświetlaczy VFD zgodnych z Windows Media Center.

Mam już kilka ściągniętych paczek. Mam nadzieję że uda mi się coś z tego wyłuskać.

Tak jak deklarowałem zrobił bym takie mały programik Media Center.

Funkcje: wyświetlanie zdjęć, odtwarzanie muzyki, odtwarzanie filmów (z dysku/Blu-Ray/HD-DVD), ewentulanie jeszcze torrenty i radia intenetowe.

Ma to działać z moim radiowym pilotem X10 i wyświetlaczem VFD.

Ma być szybkie i bezproblemowe w obsłudze.

Więcej nie potrzebuje.

Media Portal ma zaimplementowany plugin do obsługi wielu wyświetlaczy VFD. Obsługuje też bez problemu piloty X10. Aczkolwiek te radiowe piloty X10 od Mediona, tak popularne na Allegro, mają wysoce niesatysfakcjonujący zasięg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie tylko czy system, czy system plus -naście lub - dziesiąt zainstalowanych i używanych programów? Bo u Fantoma to takie PC ma robić za kukurydze, to i dużo programów chyba nie potrza? Na nim (PC, nie Fantomie... ;) ) nie będzie pracy nad dokumentami czy plikami, które się zapisuje wiele razy... Jeśli błądzę to proszę o sprostowanie, domyslam się że z Windą nie ma tak łatwo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To się nie nada. Taki zestaw będzie miał fatalny czas dostępu do plików. Znacznie poniżej dysków SSD. Maksymalnym transferem nie ma się co sugerować, bo dotyczy on pojedynczych dużych plików. A system operacyjny to niezliczone ilości małych plików, czyli coś totalnie przeciwnego.

Przecież czasy dostępu kart SD/CF/itp. są znikomo małe. O rzędy wielkości lepszy od dysków twardych.

Fakt że odczyt bardzo małych plików (kilku kB) może być wolny ale system składa raczej się z różnej wielkości plików.

Zresztą policzmy: gdybyśmy chcieli odczytać 1000 plików, każdy po 32kb.

Przyjmijmy że są rozrzucone po dysku.

Dysk twardy:

- prędkość odczytu 64MB/sek .. czyli odczyt 32kb zajmuje mu 0.5 ms

- czas dostępu (czyli przejścia od pliku do pliku) ... powiedzmy średnio 5 ms

Odczyt 1000 plików = (0.5+5)*1000 = 5500 ms = 5.5 sek

Karta:

- prędkość odczytu (załóżmy że tylko) 10MB/sek .... czyli odczyt 32kb zajmie 3 ms

- czas dostępu (czyli przejścia od pliku do pliku) .... 0.1 ms ? (może nawet mniej)

Odczyt 1000 plików = (3+0.1)*1000 = 3100 ms = 3.1 sek ;)

To oczywiście moje dywagacje bardzo teoretyczne. Jednak uważam że taka karta nie będzie odbiegać od prędkości dysku.

Zresztą mam w domu Asusa EEE (procesor Atom 1.6) z dyskiem SSD. Według producenta jego szybkość nie przekracza 35 MB/sek

Windows XP startuje (od momentu włączenia komputera do pokazania się okna logowania) .... w 28 sek. Czy to dużo?

Media Portal ma zaimplementowany plugin do obsługi wielu wyświetlaczy VFD. Obsługuje też bez problemu piloty X10. Aczkolwiek te radiowe piloty X10 od Mediona, tak popularne na Allegro, mają wysoce niesatysfakcjonujący zasięg.

Nie jest rak źle. Jak dla mnie wystarczy. Spokojnie w całym mieszkaniu pilot mi działa. A przecież nie potrzebuję go nigdzie indziej poza dużym pokojem :)

Edytowane przez Fantom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przecież czasy dostępu kart SD/CF/itp. są znikomo małe. O rzędy wielkości lepszy od dysków twardych.

Fakt że odczyt bardzo małych plików (kilku kB) może być wolny ale system składa raczej się z różnej wielkości plików.

Karty mają dobre deklarowane czasy dostępu, interfejsy i czytniki tych kart już niekoniecznie.

Zresztą policzmy: gdybyśmy chcieli odczytać 1000 plików, każdy po 32kb.

Przyjmijmy że są rozrzucone po dysku.

Dysk twardy:

- prędkość odczytu 64MB/sek .. czyli odczyt 32kb zajmuje mu 0.5 ms

- czas dostępu (czyli przejścia od pliku do pliku) ... powiedzmy średnio 5 ms

Odczyt 1000 plików = (0.5+5)*1000 = 5500 ms = 5.5 sek

Karta:

- prędkość odczytu (załóżmy że tylko) 10MB/sek .... czyli odczyt 32kb zajmie 3 ms

- czas dostępu (czyli przejścia od pliku do pliku) .... 0.1 ms ? (może nawet mniej)

Odczyt 1000 plików = (3+0.1)*1000 = 3100 ms = 3.1 sek ;)

Ty piszesz o teorii, ja o praktyce :). Co z tego że dane combo karta+czytnik ma czas dostępu teoretycznie niski, jak co kilka plików się zatyka i ptrafi mieć przestój i sekundę.

Próbowałeś odpalać system z karty CF? Ja próbowałem, możesz mi wierzyć, albo i nie, bieda z nędzą.... Odpal Total Commandera z takiej karty, zobaczysz jak się uruchamia. A taki TC wcale nie ma tak dużo plików.

To oczywiście moje dywagacje bardzo teoretyczne. Jednak uważam że taka karta nie będzie odbiegać od prędkości dysku.

Zresztą mam w domu Asusa EEE (procesor Atom 1.6) z dyskiem SSD. Według producenta jego szybkość nie przekracza 35 MB/sek

Windows XP startuje (od momentu włączenia komputera do pokazania się okna logowania) .... w 28 sek. Czy to dużo?

35MB to jest w sam raz. Karty pamięci potrafią wycisnąć do 30MB. Ale jak już pisałem, transfer teoretyczny to nie wszystko. Asus EE działa na pamięci SSD dedykowanej do takich zastosowań. Taka pamięć jest lata świetlne przed kartą pamięci z czytnikiem, czy też przed zwykłą pamięcią USB. Typowe nośniki USB ledwo starczają do odpalania linuksowej Enigmy w cyfrowych tunerach sat, a i to z biedą. A co dopiero uruchamianie bardziej zaawansowanych systemów.

Nie jest tak źle. Jak dla mnie wystarczy. Spokojnie w całym mieszkaniu pilot mi działa. A przecież nie potrzebuję go nigdzie indziej poza dużym pokojem :)

Ja miałem 2 sztuki i ledwo starczały na 2-3 metry.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Karty mają dobre deklarowane czasy dostępu, interfejsy i czytniki tych kart już niekoniecznie.

Hmm .... ten czytnik to zwykła pasywna przejściówka. Jej "szybkość" zatem nie może w żaden sposób odbiegać od szybkości karty ;)

Ty piszesz o teorii, ja o praktyce :). Co z tego że dane combo karta+czytnik ma czas dostępu teoretycznie niski, jak co kilka plików się zatyka i ptrafi mieć przestój i sekundę.

Tu możesz mieć rację. Różne karty mają różna ilośc otwieranych "na raz" plików. Czas dostępu do zapisu danych jest niestety też straszliwie duży.

Próbowałeś odpalać system z karty CF? Ja próbowałem, możesz mi wierzyć, albo i nie, bieda z nędzą.... Odpal Total Commandera z takiej karty, zobaczysz jak się uruchamia. A taki TC wcale nie ma tak dużo plików.

Nie próbowałem dlatego poruszyłem ten temat.

Ale znalazłem ciekawy wątek: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1033621.html

Polecam poczytać.

Ja miałem 2 sztuki i ledwo starczały na 2-3 metry.

Mój pilot działa bez problemu nawet z 10 m. Może mam jakiś super egzemplarz :)

Właśnie coś znalazłem:

http://mtronic.wordpress.com/2008/10/16/ee...owa-workstacja/

Polecam przeczytać.

Może to być świetny sposób na zwiększenie szybkości działania i przedłużenie żywotności dysków złożonych z kart pamięci :)

Edytowane przez Fantom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do dysku to ja tez myślałem nad ssd ale kupiłem wd z serii a/v i zamontowałem do kieszeni scythe , cisza dokumentna nic kompletnie nie słychać a dysk normalnej pojemności na który można coś wgrać .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co do dysku to ja tez myślałem nad ssd ale kupiłem wd z serii a/v i zamontowałem do kieszeni scythe , cisza dokumentna nic kompletnie nie słychać a dysk normalnej pojemności na który można coś wgrać .

Chyba jednak pokuszę się o sprawdzenie działania dysku opartego o kartę CF. Tak dla potomności :lol:

Użyje oczywiście programiki do którego link podałem wyżej.

Po wyeliminowaniu (z działania Windowsa) operacji zapisu taki Pretec x233 (odczyt 35MB/sek i czas dostępu 0.2 ms) może być naprawdę niezłym rozwiązaniem.

Zaryzykuję to 60 zł aby się przekonać :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Chyba jednak pokuszę się o sprawdzenie działania dysku opartego o kartę CF. Tak dla potomności :)

Użyje oczywiście programiki do którego link podałem wyżej.

Po wyeliminowaniu (z działania Windowsa) operacji zapisu taki Pretec x233 (odczyt 35MB/sek i czas dostępu 0.2 ms) może być naprawdę niezłym rozwiązaniem.

Zaryzykuję to 60 zł aby się przekonać ;)

Pod koniec roku byłem na szkoleniu it było też szkolenie samsunga i mówili dlaczego nie są popularne ssd , i padła odpowiedź że są bardzo awaryjne i dlatego nie zwiększają produkcji która to by obniżyła cenę .

Edytowane przez lipa_ml

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pod koniec roku byłem na szkoleniu it było też szkolenie samsunga i mówili dlaczego nie są popularne ssd , i padła odpowiedź że są bardzo awaryjne i dlatego nie zwiększają produkcji która to by obniżyła cenę . Więc dlatego mnie ssd zniechęciło bo czasami jednak kompa na noc zostawiam do seedowania.

Przy takim zastosowaniu to rozwiązanie (karta CF) oczywiście nie ma sensu.

Ja mówię o komputerze który służył by wyłącznie jako Media Center (przy założeniu że filmy/zdjęcia będą na osobnym dysku).

Po prostu w ten sposób zapewniam sobie niższą temperaturę wewnątrz obudowy i zredukowany hałas.

W tym wypadku miał bym już pasywnie chłodzony zasilacz, kartę graficzną i "dysk SSD". Gdyby udało się zredukować hałas chłodzenia procesora ... wyszedł by zestaw idealny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przy takim zastosowaniu to rozwiązanie (karta CF) oczywiście nie ma sensu.

Ja mówię o komputerze który służył by wyłącznie jako Media Center (przy założeniu że filmy/zdjęcia będą na osobnym dysku).

Po prostu w ten sposób zapewniam sobie niższą temperaturę wewnątrz obudowy i zredukowany hałas.

W tym wypadku miał bym już pasywnie chłodzony zasilacz, kartę graficzną i "dysk SSD". Gdyby udało się zredukować hałas chłodzenia procesora ... wyszedł by zestaw idealny :)

Uwierz mi że nie musi być pasywny zasilacz i dysk ssd żeby było cicho , ja mam zasilacz corsair 450w a przy tych parametrach co mam w opisie ma duży zapas więc w ogóle nie jest obciążony przez co mało się grzeje i wolno kreci wentyl . Dysk poszedł do sqd scythe i nie słychać go w ogóle . Przy pasywnym zasilaczu ciężko w małej skrzynce utrzymać odpowiednią temperaturę. Przy mojej obudowie jaskrawo świeci dioda power na niebiesko więc ją odłączyłem ale po jakimś czasie ponownie podłączyłem bo nie wiedziałem czy komp chodzi czy nie , jest tak cichy a zdarzało mi się że mój maluch mi włączył kompa i chodził sobie nie potrzebnie , z 1 metra a mam go pod tv wiec i tak siedzę minimum 2,5 m nic nie słychać więc po co kombinować z pasywnymi zasilaczami.

Co do chłodzenia proca mam cooler spire nie pamiętam jak się ten model nazywał z wentylem 12 cm xthermal ustawionym na 600 obr/min montowanym od spodu coolera co spowodowało że jest bardzo niski .(fotka jeszcze z grafą 8800gts jak grałem)

dsc01963.jpg

w720.png

Edytowane przez lipa_ml

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jesli juz chcesz sie w to bawic to polecam OCZ Throtle

16GB

http://www.ceneo.pl/2110999

32GB

http://www.ceneo.pl/2111001

Wow!!! Super :) Faktycznie niezłe.

Jedno małe ale ... cena.

Ale znalazłem mniejszego: http://www.agito.pl/pamieci-flash-usb/ocz-...179.341350.html

Może się skuszę ...

Uwierz mi że nie musi być pasywny zasilacz i dysk ssd żeby było cicho ...

Wierzę ;) Na pewno będę próbował różnych metod. Okaże się w praniu która będzie najlepsza.

Edytowane przez Fantom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

imo troche malo ;]

bo jak przyjdzie ochota na win7... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
imo troche malo ;]

bo jak przyjdzie ochota na win7... :)

W tym wypadku nie przyjdzie :)

Już nawet Vista jest niepotrzebna.

Zdecydowanie przykrojony na miarę XP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jak wybieramy już sprzęt pod HTPC to jaki napęd/nagrywarkę Blu-ray polecacie? I jaki pilot do obsługi tego? (myśle nad jakimś uniwersalnym tak, żeby każde urządzenie sterować już jednym - TV, dekoder itp). Co myślicie o Logitech Harmony? Model 1100 wygląda fajnie :D Ale powiedzmy jakiś model 555 ewentualnie coś wyżej powiedzmy do jakiś 400-500zł (zapewne jeszcze jakiś odbiornik irdy/radiowy do tego). Jaki soft pod coś takiego?

Edytowane przez rakso

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No to jak wybieramy już sprzęt pod HTPC to jaki napęd/nagrywarkę Blu-ray polecacie? I jaki pilot do obsługi tego? (myśle nad jakimś uniwersalnym tak, żeby każde urządzenie sterować już jednym - TV, dekoder itp). Co myślicie o Logitech Harmony? Model 1100 wygląda fajnie :D Ale powiedzmy jakiś model 555 ewentualnie coś wyżej powiedzmy do jakiś 400-500zł (zapewne jeszcze jakiś odbiornik irdy/radiowy do tego). Jaki soft pod coś takiego?

Pilot ... temat rzeka ....

Ja chcę zrobić to tak. Kupiłem prościutkiego pilota radiowego (wyżej podawałem już linka) w standardzie X10.

Mój Media PC spokojnie sobie z nim poradzi. Dodatkowo domontuję do niego nadajniczek IR .... który będzie sterował resztą sprzętu.

Problem z oprogramowanie ... ale ja sobie poradzę :(

Chce się pozbyć pilota IR na rzecz radiowego. Denerwuje mnie ciągłe nakierowywanie pilota na odpowiednie urządzenia.

A napęd BR/HDDVD to zakupię chyba LG GGC-H20L. Czyta płyty BR i HD-DVD. Ktoś go używa? Jakieś opinie?

Edytowane przez Fantom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Chyba jednak pokuszę się o sprawdzenie działania dysku opartego o kartę CF. Tak dla potomności :)

Użyje oczywiście programiki do którego link podałem wyżej.

Po wyeliminowaniu (z działania Windowsa) operacji zapisu taki Pretec x233 (odczyt 35MB/sek i czas dostępu 0.2 ms) może być naprawdę niezłym rozwiązaniem.

Zaryzykuję to 60 zł aby się przekonać :)

Tak się składa że miałem tego Preteca, już się go pozbyłem co prawda, ale testy wszelkiej maści zdążyłem przeprowadzić. Miałem jednocześnie Sandiska o analogicznych parametrach i Transcenda, a na deser A-datę. Wszystkie w 16GB. Od razu odpowiadam ciekawskim skąd u mnie takie ssanie na pojemność w CFach, Ano Fuji S5pro i jego RAWy jest bardzo głodny pojemności :).

Ale wracając do tematu, Pretec miał teoretycznie najlepsze parametry na papierze, a okazał się być wolniejszym. Pod względem wydajności kolejność wyglądała następująco: Sandisk, Transcend, Pretec, A-Data. Deklarowane na papierze wartości w kolejności od najszybszych: Pretec, Sandisk, Transcend, A-Data.

2 ostatnie karty mam zresztą do dziś, ale to głównie ze względu na cenę. Różnica w cenie była duża, nieuzasadniająca zakupu teoretycznie szybszych modeli. Pretec w sumie nie był nawet taki drogi, ale okazał się być za wolny w stosunku do swojej ceny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SlawekR nie napisałeś:

- jakiej szybkości karty testowałeś (x120, x133, x233, x300)

- czym testowałeś

- co znaczy "wydajność" ... odczyt, zapis, dużych czy małych plików,

Tak naprawdę zależy mi na dużej szybkości odczytu. I tylko odczytu. Zapis mnie na dobrą sprawę nie interesuje (patrz: mój post o EWF).

Zresztą wyliczając wielkość pamięci dochodzę do wniosku że 4GB wystarczy aż nadto (okrojony Windows + oprogramowanie Media Center) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na okrojonego win xp z mc to 2gb starczy i duzo zostanie jeszcze :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...