Skocz do zawartości
rakso

Sprzęt pod HTPC (mini-itx)

Rekomendowane odpowiedzi

Ja ten problem rozwiązałem bardziej radykalnie, komputer mam w sąsiednim pokoju, do tego długi kabel HDMI do plazmy i pilot radiowy. Zestaw daje radę, a ciszę mam absolutną w pokoju gdzie oglądam telewizję :) .

Ja mam też tak podłączone tylko co z tego. Moja córka (14 lat) non-stop "okupuje" duży wypasiony komputer. Całe szczęście, że do tv mam Dreama a do netu laptopa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i ja podłącze się do tematu.

W szafie u mnie leży całkiem ładna obudowa w rodzaju Media Center ( AVC-S1: http://www.dzikie.net/index.php?news=5555 ).

Kupiłem ja daaaaawno temu. Najpierw nie miałem czasu aby coś sensownego na tym postawić potem zakupiłem Popcorna .... i tak leży.

Leży również zakupiony jakiś czas temu pilot radiowy.

Zachwalacie procesorek E5200. Czy da się (i jak) schłodzić go pasywnie? Najlepiej bez wiatraczków. No i żeby cena nie zabiła :)

Jak z jego zużyciem prądu? Obniżyć napięcie?

Jaką płytę najlepiej zastosować? Musi się zmieścić w tej obudowie (mini ATX).

Karta grafiki ... wystarczy wbudowana? Ten procesor powinien wystarczyć chyba do pociągnięcia nawet filmów 1080p ?

Powinno być oczywiście wyjście HDMI (a minimum DVI) i wyjście SP-DIF (7.1).

Obudowa ma zasilacz 90W .... więc miło gdyby cały zestaw nie wyszedł poza tą granicę .....

Jak myślicie da się coś z tego zrobić?

Jestem informatykiem i to chyba całkiem niezłym więc mogę obiecać, że postaram się napisać jakiś fajny program Media Center :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To i ja podłącze się do tematu.

W szafie u mnie leży całkiem ładna obudowa w rodzaju Media Center ( AVC-S1: http://www.dzikie.net/index.php?news=5555 ).

Kupiłem ja daaaaawno temu. Najpierw nie miałem czasu aby coś sensownego na tym postawić potem zakupiłem Popcorna .... i tak leży.

Leży również zakupiony jakiś czas temu pilot radiowy.

Zachwalacie procesorek E5200. Czy da się (i jak) schłodzić go pasywnie? Najlepiej bez wiatraczków. No i żeby cena nie zabiła :)

Jak z jego zużyciem prądu? Obniżyć napięcie?

Jaką płytę najlepiej zastosować? Musi się zmieścić w tej obudowie (mini ATX).

Karta grafiki ... wystarczy wbudowana? Ten procesor powinien wystarczyć chyba do pociągnięcia nawet filmów 1080p ?

Powinno być oczywiście wyjście HDMI (a minimum DVI) i wyjście SP-DIF (7.1).

Obudowa ma zasilacz 90W .... więc miło gdyby cały zestaw nie wyszedł poza tą granicę .....

Jak myślicie da się coś z tego zrobić?

Jestem informatykiem i to chyba całkiem niezłym więc mogę obiecać, że postaram się napisać jakiś fajny program Media Center :)

Płyta Asus, która polecił @SławekR kilka postów wyżej jest wystarczająca do 1080p. Nawet ten Intel DG45FC z E5200 też to uciągnie. Co do chłodzenia pasywnego - na rynku jest wiele "kaloryferów" w cenie 130-200 zł, problemem jest tylko ich wysokość.

Zasilacz będziesz musiał wymienić, nawet po obniżeniu napięcia te 90 W będzie za mało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Płyta Asus, która polecił @SławekR kilka postów wyżej jest wystarczająca do 1080p. Nawet ten Intel DG45FC z E5200 też to uciągnie. Co do chłodzenia pasywnego - na rynku jest wiele "kaloryferów" w cenie 130-200 zł, problemem jest tylko ich wysokość.

Zasilacz będziesz musiał wymienić, nawet po obniżeniu napięcia te 90 W będzie za mało.

Mówisz o ASUS P5N7A-VM ? Troszkę droga ... 550 zł .... chociaż faktycznie dołożyć procesor, pamięć i gotowe.

Możesz dać przykład jakiegoś "kaloryferka" ...? Obudowa ma wysokość jakieś 9.5 cm więc nie poszaleję.

W sumie wyjdzie mi pewnie ponad 1100 zł. Nie jest tak źle. Można by się pokusić ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To i ja podłącze się do tematu.

W szafie u mnie leży całkiem ładna obudowa w rodzaju Media Center ( AVC-S1: http://www.dzikie.net/index.php?news=5555 ).

Kupiłem ja daaaaawno temu. Najpierw nie miałem czasu aby coś sensownego na tym postawić potem zakupiłem Popcorna .... i tak leży.

Leży również zakupiony jakiś czas temu pilot radiowy.

Zachwalacie procesorek E5200. Czy da się (i jak) schłodzić go pasywnie? Najlepiej bez wiatraczków. No i żeby cena nie zabiła :)

Da się pasywnie, ale jak puścisz boxowe chłodzenie na 900 obr/min to i tak go nie będziesz słyszał. I takie rozwiązanie też Ci proponuję. Wychodzę z założenia że lepiej niesłyszalny wentylator wolnoobrotowy niż mocno cudaczne i kombinowane (drogie) chłodzenie pasywne.

Jak z jego zużyciem prądu? Obniżyć napięcie?

To jest najbardziej ekonomiczny procesor z całej rodziny dwurdzeniowych Inteli 45nm. Dodatkowe oszczędności uzyskasz obniżając napięcie na nim, ale to już loteria na ile Ci on pozwoli.

Jaką płytę najlepiej zastosować? Musi się zmieścić w tej obudowie (mini ATX).

Karta grafiki ... wystarczy wbudowana? Ten procesor powinien wystarczyć chyba do pociągnięcia nawet filmów 1080p ?

Powinno być oczywiście wyjście HDMI (a minimum DVI) i wyjście SP-DIF (7.1).

płyta micro ATX z regulacją napięcia procesora i z regulacją obrotów wentylatora. A jaka to już wybór indywidualny, albo integra albo z klocków, o czym napisałem już wyżej.

Obudowa ma zasilacz 90W .... więc miło gdyby cały zestaw nie wyszedł poza tą granicę .....

Jak myślicie da się coś z tego zrobić?

Zapomnij.

Jestem informatykiem i to chyba całkiem niezłym więc mogę obiecać, że postaram się napisać jakiś fajny program Media Center :)

Dziękujemy za deklarację, ale nie ma co mnożyć bytów. Media Portal spisuje się całkiem nieźle http://www.team-mediaportal.com/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mówisz o ASUS P5N7A-VM ? Troszkę droga ... 550 zł .... chociaż faktycznie dołożyć procesor, pamięć i gotowe.

Możesz dać przykład jakiegoś "kaloryferka" ...? Obudowa ma wysokość jakieś 9.5 cm więc nie poszaleję.

W sumie wyjdzie mi pewnie ponad 1100 zł. Nie jest tak źle. Można by się pokusić ....

Kupisz dowolnego, choćby najtańszego micro ATXa, może być nawet Asrock, około 200zł brutto. Do tego Radeon HD3450 i też będzie. Ja tam wolę jednak rozwiązania dzielone. Integra jest kusząca, ale jednak oddzielne klocki są zdecydowanie bardziej uniwersalne, no i zawsze to taniej. Jeśli nie potrzebujesz dźwięku puszczać po DVI/HDMI to i Geforce 8400GS wystarczy. Spokojnie wspiera DXVA, sprawdzone na karcie sat HD. Taką kartę na rynku wtórnym z pasywnym chłodzeniem idzie kupić za 80zł.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kupisz dowolnego, choćby najtańszego micro ATXa, może być nawet Asrock, do tego Radeon HD3450 i też będzie. Ja tam wolę jednak rozwiązania dzielone. Integra jest kusząca, ale jednak oddzielne klocki są zdecydowanie bardziej uniwersalne, no i zawsze to taniej.

No właśnie problem jest taki że obudowa ma 9,5 cm. Standardowa karta graficzna nie wejdzie.

Chociaż fakt, że zdarzają się czasem takie nisko-profilowe.

A co do mnożenia bytów (media portal) ..... ja po prostu lubię sobie czasem pogrzebać :)

Edytowane przez Fantom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
O.K. zbyt szybko odpowiedziałem.

Co do płyty, to owszem, kupiłem ale jeszcze nie zapłaciłem. :) Mam ją na tzw. rezerwacji i mogę oddać bez konsekwencji do końca miesiąca. Wszystko zależy od tego jaka kupię obudowę bo z tą którą sobie upatrzyłem są kłopoty. W sumie ja też się miotam "od bandy do bandy". Wszystko przez szalejące kursy walut. Chciałem złożyć sobie mini HTPC ale widzę, że z dnia na dzień robi się coraz drożej i kwota dochodzi do wartości "normalnego" wypasionego kompa. Także też powoli skłaniam się do klocka na normalnych podzespołach. Jako alternatywę upatrzyłem sobie taką obudowę .

Mam obudowę z tym samym pilotem co podałeś linka da się nim sterować , nawet kursorem myszy ale szału nie robi , wyświetlacze tak naprawdę są zbędne ot taki bajer za 600 zł ja mam coś takiego http://ad-max.nazwa.pl/product_info.php/in...953f064c6aa8bc6

co prawda ja ją kupowałem jak była poniżej 300 zł a teraz :) jak widać , ale wykonana jest dobrze i wszystko pomieści , na żywo wygląda dużo lepiej .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mówisz o ASUS P5N7A-VM ? Troszkę droga ... 550 zł .... chociaż faktycznie dołożyć procesor, pamięć i gotowe.

Możesz dać przykład jakiegoś "kaloryferka" ...? Obudowa ma wysokość jakieś 9.5 cm więc nie poszaleję.

W sumie wyjdzie mi pewnie ponad 1100 zł. Nie jest tak źle. Można by się pokusić ....

Jakbyś kupował zwykłą płytę i kartę grafiki to wyszłoby Ci jeszcze więcej, no i większy pobór mocy. Tu masz LINK do "kaloryferów" (może coś się zmieści). Albo rozwiazanie zastosowane przez @pmcompa przy budowie własnego popcorna - LINK .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No właśnie problem jest taki że obudowa ma 9,5 cm. Standardowa karta graficzna nie wejdzie.

Chociaż fakt, że zdarzają się czasem takie nisko-profilowe.

90% kart produkowanych z myślą o HTPC jest w niskim profilu. Takiego Geforce 8400gs, czy też Radeona HD 3450, to chyba nawet nigdy nie widziałem w dużym rozmiarze. To znaczy czasem nie ma śledzia na niski profil w komplecie, ale to już inna sprawa. Same karty zazwyczaj są nisko profilowe.

A co do mnożenia bytów (media portal) ..... ja po prostu lubię sobie czasem pogrzebać :)

W MP jest w czym grzebać, zapewniam. Goście od MP przywitają Cię z "otwartymy ręcamy". Tyle przydatnych pluginów można napisać, albo choćby program do edycji skinów....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jakbyś kupował zwykłą płytę i kartę grafiki to wyszłoby Ci jeszcze więcej, no i większy pobór mocy.

A to już wcale nie jest takie oczywiste. Nowe Radeonki z serii HD są szokująco energooszczędne i adaptują pobór prądu do obciążenia. Wystarczy spojrzeć choćby na takiego HD4670, to już jest naprawdę kawał karty, a nawet nie ma złącza do dodatkowego zasilania.

Przy dobrej integrze też nie będzie cudów, swoje pociągnie. Pewnie że przy byle zintegrowanym Intelu z G31 będzie niższy pobór o jakieś 10-15W, ale taka karta niespecjalnie nadaje się do czegokolwiek poza przeglądaniem internetu.

Zresztą do takich rozważań polecam lekturę http://www.silentpcreview.com/ Zasadniczo niczym innym się tam nie zajmują jak HTPC, poborem energii i głośnością komputerów.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No właśnie problem jest taki że obudowa ma 9,5 cm. Standardowa karta graficzna nie wejdzie.

Chociaż fakt, że zdarzają się czasem takie nisko-profilowe.

A co do mnożenia bytów (media portal) ..... ja po prostu lubię sobie czasem pogrzebać :)

Do zamontowania grafy w Twojej obudowie stosuje się coś takiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Do zamontowania grafy w Twojej obudowie stosuje się coś takiego.

Czarno widzę poprzeczne wyprowadzenie śledzia z grafiki przy tak niskim Riserze. To jest chyba jakiś dziki wynalazek pod obudowy serwerowe 1U.

Najlepsze do takich zastosowań są Risery na elastycznej taśmie, bo najłatwiej je zaadoptować do każdej obudowy. Ale nie dość że ciężko je kupić, to kosztują sobie 60$.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czarno widzę poprzeczne wyprowadzenie śledzia z grafiki przy tak niskim Riserze. To jest chyba jakiś dziki wynalazek pod obudowy serwerowe 1U.

Najlepsze są Risery na elastycznej taśmie, ale nie dość że ciężko je kupić to kosztują sobie 60$.

Podałem mu przykład, są risery sztywne nawet do 11 cm. Elastyczne, niestety, kosztują LINK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczyna to nabierać rumieńców :) Dzięki Panowie.

W takim razie:

- procesor E5200 + chłodzenie na HeatPipe (może być wiatraczek ale b.nisko obrotowy)

- płyta ..... jakaś tania i fajna ...... propozycje? (podkreślam: mATX, tania + koniecznie dźwięk 7.1 SP-DIF)

Pytanie głupiego: każda płyta z podstawką 775 pójdzie z tym procesorem? Musze na coś uważać?

- grafika HD3450 - niski profil - np.: http://www.allegro.pl/item559791275_asus_a..._tv_dvi_hd.html

- pamięć i reszta to wiadomo

- muszę znaleźć jakiś większy zasilacz (chyba mam coś na oku ... 200W powinno wystarczyć?)

- obudowę już ma - a myślałem że trzeba będzie ją sprzedać :)

Edytowane przez Fantom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, dobra. Ten elastyczny to jest pod PCI-E x 1, a ja pisałem o takim do PCI-E x 16 :). Ten to dopiero kosztuje.

A wersje sztywne to zazwyczaj są dedykowane pod konkretne obudowy albo płyty. Tak jak Riser PCI ze Scaleo. W ciemno to raczej trudno utrafić żeby pasował. Więc to trochę taka sztuka dla sztuki.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak pójdę w stronę zintegrowanej grafy z HDMI 1.3, które przepuści mi także i audio. Powód - nie zawsze oglądam z podłączonym amplitunerem. Chyba że jest w rozsądnych pieniądzach karta graficzna z HDMI, do której można też podłączyć dźwięk wewnątrz obudowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja jednak pójdę w stronę zintegrowanej grafy z HDMI 1.3, które przepuści mi także i audio. Powód - nie zawsze oglądam z podłączonym amplitunerem.

To oczywiście jest jakiś argument. O ile znajdziesz takie coś w ludzkich pieniądzach, to czemu nie.

Chyba że jest w rozsądnych pieniądzach karta graficzna z HDMI, do której można też podłączyć dźwięk wewnątrz obudowy.

Każda N-vidia z wyjściem HDMI, tak właśnie ma podłączany dźwięk. W przeciwieństwie do Radeonów, które mają do tego dedydkowany kodek Realteka na pokładzie.

W sumie ten Asus z integrą 9300 na pokładzie, może być niezłym rozwiązaniem. Ciekawe jak u niego sprawa z dźwiękiem. Może kupisz i przetestujesz :). Ja na razie nie mam zdrowia ubierać się w kolejny klocek do testów. Niestety nie jest to najtańsze rozwiązanie, a nie wiem czy u mnie się sprawdzi, żeby kupować w ciemno.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dobra, dobra. Ten elastyczny to jest pod PCI-E x 1, a ja pisałem o takim do PCI-E x 16 :) . Ten to dopiero kosztuje.

A wersje sztywne to zazwyczaj są dedykowane pod konkretne obudowy albo płyty. Tak jak Riser PCI ze Scaleo. W ciemno to raczej trudno utrafić żeby pasował. Więc to trochę taka sztuka dla sztuki.

TUTAJ masz elastyczny na PCI-E x16.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, może się mylę ale ze zdjęcia, to mi wygląda na zwykłe PCI, a nie PCI-E x 16. Zresztą opis też na to wskazuje.

EDIT

Riser PCI-E x 16 elastyczny wygląda tak:

http://www.orbitmicro.com/global/dualpciex...gers-p-768.html

No i kosztuje mniej więcej tyle co wcześniej napisałem.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W sumie ten Asus z integrą 9300 na pokładzie, może być niezłym rozwiązaniem. Ciekawe jak u niego sprawa z dźwiękiem. Może kupisz i przetestujesz :) . Ja na razie nie mam zdrowia ubierać się w kolejny klocek do testów. Niestety nie jest to najtańsze rozwiązanie, a nie wiem czy u mnie się sprawdzi, żeby kupować w ciemno.

Potestować przez kilka dni to mogę za darmo. :) Ta płyta nawet jest w tej chwili w zaprzyjaźnionym sklepie.

Jak pisałem wyżej - czekam na obudowę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Hmm, może się mylę ale ze zdjęcia, to mi wygląda na zwykłe PCI, a nie PCI-E x 16. Zresztą opis też na to wskazuje.

EDIT

Riser PCI-E x 16 elastyczny wygląda tak:

http://www.orbitmicro.com/global/dualpciex...gers-p-768.html

No i kosztuje mniej więcej tyle co wcześniej napisałem.

Sorry. Nie spojrzałem na styki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Potestować przez kilka dni to mogę za darmo. :) Ta płyta nawet jest w tej chwili w zaprzyjaźnionym sklepie.

Jak pisałem wyżej - czekam na obudowę.

Potestuj, przyszłużysz się kolegom :).

Albo coś takiego jak GA-E7AUM-DS2H : http://www.ceneo.pl/1902349

Ma nawet kodek Realteka ze wsparciem Dolby Home Theater.

Tylko te ceny :).

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Potestuj, przyszłużysz się kolegom :) .

Albo coś takiego jak GA-E7AUM-DS2H : http://www.ceneo.pl/1902349

Ma nawet kodek Realteka ze wsparciem Dolby Home Theater.

Tylko te ceny :) .

GIGABYTE przez ostatnie dwa lata bardzo się zepsuł. O ile jeszcze dwa lata temu miałem ich płytę i grafę, tak teraz "jadę" na ASUS-ie.

Powód - na każde cztery sprzedane jedna wraca do serwisu. Info pochodzi z największego sklepu komputerowego w Lublinie, który naprawdę przerzuca tego sprzętu na tony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas na pytanie laikia (czytam tą dyskusję z zainteresowaniem, ale w celu rozbudowy stacji dokującej do mojego laptopa):

czy jest jakas przejrzysta strona z danym na temat pobieranych mocy przez karty graficzne ?

dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...