Skocz do zawartości
rakso

Sprzęt pod HTPC (mini-itx)

Rekomendowane odpowiedzi

"Filmy odtwarza nieźle choć widziałem problemy z przeplotem na koncercie z Sting'a z DVD ..... a to poważna błąd."

Na jakiej wersji masz ten problem ?

Na ostatniej windowsowej. Ten koncert to zripowana dwuwarstwowa płyt DVD. Muszę sprawdzić inne płyty. Może akurat coś było źle przegrane.

Muszę sprawdzić wersję XBMC Live. Nawet nie wiedziałem że taka jest :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Muszę sprawdzić wersję XBMC Live. Nawet nie wiedziałem że taka jest :P

Na windowsowskiej miałem różne cyrki....Tutaj jest wątek i link do najnowszej wersji LIVE. Można ją bootować z cd, instalować na penie lub dysku. Wszystkie dane są kasowane.

a oglądałeś Feel 105 - jak dla mnie dużo zgrabniejsza a cena podobna

osobiście żadnej z nich nie widziałem, tylko foto.

Pozdrawiam

Edytowane przez janek_pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja używam takiego zestawu do oglądania telewizji sat HD, a to już jednak wymagania co do systemu spore. No i grafika zintegrowana, nawet jeśli ma wsparcie sprzętowe dla HD, to jednak jakość obrazu zazwyczaj oczko gorszą jak podobna grafika ale samodzielna. Stwierdziłem to ze smutkiem po wielu testach jakie przeprowadziłem, bo też liczyłem że obleci na integrze, ale nic z tego.

Na dziś jadę na takim wynalazku:

http://metku.net/index.html?path=reviews/s...d4670/index_eng Jakość obrazu świetna, zapotrzebowanie na energię rozsądne i cisza. Do tego płyta Gigabyte z regulacją napięcia procesora i oszczędzaniem energii, no i E5200. Na razie nic rozsądniejszego nie znalazłem. Idle 65W, oglądanie kanału SD - 74W, kanału HD - 83W. I to są wartości z kartą telewizyjną Sat HD, która też swoje zapotrzebowanie na energię ma.

Dysk Samsunga 320GB z serii HJ, dobierany pod kątem ciszy i wydajności. Też uważam optymalny wybór. Żadnych Seagate, za głośno chroboczą głowicami podczas pracy. Jeśli zależy Ci na ciszy i ograniczeniu poboru energii to ewentualnie dysk 2,5 cala polecam. Odwirujesz kolejne 3 - 5W. No i koniecznie zasilacz z dużą sprawnością. Na zasilaczu można stracić kolejne 10W idące w niebyt.

A i jeszcze jedna uwaga, nie szarp się na pamięci CL4. To są zazwyczaj wysokoprądowe pamięci i lubią się grzać. W HTPC nic nie zyskasz, a nie dość że zapłacisz więcej za wynalazki pod OC, to więcej prądu będą "żreć".

Konfigurując zestaw pod HTPC trzeba nieco zmienić tok myślenia.

Procesor ma mieć jak najmniejszą podstawową szynę systemową, czyli E5200 i 200 MHz, a nie na przykład E8200. Pamięci raczej wolne i możliwie najmniej kostek żeby miały fizycznie (zapotrzebowanie na energię). 1GB będzie potrzebował dokładnie połowę energii, tego co potrzebuje 2 x 1GB :).

Płyta z możliwością głębokiego undervoltingu, najlepiej od 0,5 - 0,6V napięcia na procesor. Jak bym się uparł to do telewizji HD starcza mi e5200 puszczony na 1,4GHz. Myślę, że przy takim zegarze dałby radę pracować na 0,8V. Najmniej jak mi się podnosił to było 0,65V !!! Potencjał undervoltingu jak widać drzemie w nim spory. Przy takich wartościach puszczałem go nawet bez radiatora, ciepło odprowadzałem trzymając palec na procesorze, nawet się specjalnie nie zagrzał :).

Z tego co piszesz wnioskuję, że masz największą wiedzę i doświadczenie w tym temacie, ja sam zagłębiając się w to wszystko mam coraz większą ochotę zbudować sobie takie małe Home Theater PC, ale mam jeszcze jedno pytanie - jakiego używasz OSa, albo jakiego potrzebuję do odważania materiałów HD - blu-ray, mkv... przy 1080p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam XPka, jestem tradycjonalistą :). Ale różne linuksowe obrazy pod HTPC też są dostępne. A co potrzebujesz? Ano dowolny system w którym będzie działać sprzętowe wsparcie dekodowania H264 z poziomu karty graficznej. Druga rzecz, dobrze jak by system oferował zarządzanie poborem energii, w HTPC to dość istotna kwestia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Używam XPka, jestem tradycjonalistą ;). Ale różne linuksowe obrazy pod HTPC też są dostępne. A co potrzebujesz? Ano dowolny system w którym będzie działać sprzętowe wsparcie dekodowania H264 z poziomu karty graficznej. Druga rzecz, dobrze jak by system oferował zarządzanie poborem energii, w HTPC to dość istotna kwestia.

Dzięki, też chciałem to oprzeć na XP, mój HTPC planuję zbudować w następnej konfiguracji:

1. Płyta: ASUS P5N7A-VM nForce 730i Socket 775,

2. Procesor: Intel Pentium Dual Core E5200,

3. Pamięć:Kingston KVR800D2N5/2G,

4. HDD: Samsung 1TB HD103UJ 3,5" 1TB SATA II 7200rpm,

5. DVD/BD: na początek DVD zależnie od obudowy zwykły albo slim,

6. OS: Microsoft Windows XP Home Edition OEM,

7. Obudowa: z tym największy problem estetyczny klocek kosztuje straszne pieniądze ;)

Zapewne poznajesz tą konfigurację ;) proszę o uwagi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wez 2x1gb ram a nie jedna kosc 2gb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dzięki, też chciałem to oprzeć na XP, mój HTPC planuję zbudować w następnej konfiguracji:

1. Płyta: ASUS P5N7A-VM nForce 730i Socket 775,

2. Procesor: Intel Pentium Dual Core E5200,

3. Pamięć:Kingston KVR800D2N5/2G,

4. HDD: Samsung 1TB HD103UJ 3,5" 1TB SATA II 7200rpm,

5. DVD/BD: na początek DVD zależnie od obudowy zwykły albo slim,

6. OS: Microsoft Windows XP Home Edition OEM,

7. Obudowa: z tym największy problem estetyczny klocek kosztuje straszne pieniądze ;)

Zapewne poznajesz tą konfigurację ;) proszę o uwagi.

Podobna konfiguracja zawita wkrótce u mnie pod LCD.

Różnica to właśnie pamięci 2x1GB i inne 2 dyski, które już mam.

Co do systemu to stawiam na xbmc-live, a obudowa to modecom feel 205.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze newsy z portali technologicznych donoszą o maszynce na Atomie, która pobiera tylko 13W i płynnie odtwarza 1080p - HABEY BIS-6550HD.

Ale co mnie dziwi, to specyfikacje, w których widnieje: "Chipset: Intel 945GSE+ICH7M".

945 i Full HD? ;)

Myślę sobie, może jakiś dodatkowy scalak od dekodowania video?

http://www.hdtvinfo.eu/news/hd-video-forma...080p-files.html

http://www.frazpc.pl/news/23955-HABEY_BIS6...owy_wymiar_HTPC

http://news.softpedia.com/news/HABEY-Intro...ck-106515.shtml

http://www.habeyusa.com/datasheet/BIS-6550HD.pdf

Czyżby konkurencja dla jeszcze nieobecnego na rynku ION'a?

Edytowane przez windmill

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dzisiejsze newsy z portali technologicznych donoszą o maszynce na Atomie, która pobiera tylko 13W i płynnie odtwarza 1080p - HABEY BIS-6550HD.

To, że może pociągnąć 1080p nie oznacza wcale, że wszystko będzie cacy. Przykładem niech będzie ostatni niebieski odtwarzacz od LG.

Czekamy na więcej ;)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dzisiejsze newsy z portali technologicznych donoszą o maszynce na Atomie, która pobiera tylko 13W i płynnie odtwarza 1080p - HABEY BIS-6550HD.

Ale co mnie dziwi, to specyfikacje, w których widnieje: "Chipset: Intel 945GSE+ICH7M".

945 i Full HD? :P

Hardware decoder video format support:

H.264/AVC SP, MP and HP at Level 4.1 up to 40 Mbps

SMPTE VC-1 SP, MP and AP at Level 3 up to 40 Mbps

MPEG-2 MP at ML and MPEG-2 MP at HL, up to 125Mbps

Czyżby dodatkowy procesorek się tym zajmuje?

Niestety Level 4.1 .... czyli powtórka z rozrywki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Podobna konfiguracja zawita wkrótce u mnie pod LCD.

Różnica to właśnie pamięci 2x1GB i inne 2 dyski, które już mam.

Co do systemu to stawiam na xbmc-live, a obudowa to modecom feel 205.

Pozdrawiam

Dobra propozycja :) Na zdjęciach obudowa wygląda bardzo fajnie, mam nadzieję, że można to postawić na plecach :( osobiście postawię na model 105, wybrałem kostkę 2GB, ponieważ 1 kość = mniejsze zapotrzebowanie energii = mniejsza ilość ciepła, ale przy zasilaczu 350W energii wystarczy a ciepła nie będzie aż tak dużo, więc może faktycznie dwie kostki w Dual Channel...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dobra propozycja :) Na zdjęciach obudowa wygląda bardzo fajnie, mam nadzieję, że można to postawić na plecach :( osobiście postawię na model 105, wybrałem kostkę 2GB, ponieważ 1 kość = mniejsze zapotrzebowanie energii = mniejsza ilość ciepła, ale przy zasilaczu 350W energii wystarczy a ciepła nie będzie aż tak dużo, więc może faktycznie dwie kostki w Dual Channel...

O jejku bez przesady. Akurat pamięci mają najmniejszy wpływ na zużycie prądu w komputerze. Jest to z reguły nie więcej niż 10-15% tego co bierze reszta komponentów.

Testowałem podobną konfigurację. Bez problemu radził sobie z nią 200W zasilacz. Jak obliczałem powinno wystarczyć nawet 130-150W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
O jejku bez przesady. Akurat pamięci mają najmniejszy wpływ na zużycie prądu w komputerze. Jest to z reguły nie więcej niż 10-15% tego co bierze reszta komponentów.

Testowałem podobną konfigurację. Bez problemu radził sobie z nią 200W zasilacz. Jak obliczałem powinno wystarczyć nawet 130-150W.

Słusznie, ale pierwotnie rozważałem obudowę z zasilaczem 120W a tam każdy oszczędzony "W" miał znaczenie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Słusznie, ale pierwotnie rozważałem obudowę z zasilaczem 120W a tam każdy oszczędzony "W" miał znaczenie...

No to faktycznie wywal zbędny RAM, wywal dysk twardy na zewnątrz (zastosuj np. bootowanie z karty CF) ... może wtedy uda ci się zejść poniżej 120W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już swój HTPC zbudowałem na bazie obudowy Thermaltake Mozart SX Slim VC7001SNS VFD MediaLab (wys. 9 cm, szer. 47 cm, głęb. 44 cm) - SPECYFIKACJA

8e459d8540d63bc5med.jpg

Niestety, "klocek" jest dosyć szeroki (47 cm) i nie bardzo pasuje do pozostałego sprzętu (różnica 3,5 cm), lecz była to jedyna obudowa która mi się podobała. Jak znajdę coś mniejszego i tak samo funkcjonalnego to wymienię a tę sprzedam. :)

4ce3f9e25deb3faamed.jpg

Napęd (nagrywarka blu-ray/HDDVD LG GGW-H20L) oraz czytnik kart są schwane pod estetyczną klapką. Dołączony do obudowy pilot wraz z softem iMon działa bardzo dobrze.

0dc6641c0f01df2bmed.jpg

A oto reszta "bebechów":

- płyta główna Intel DG45ID ze zintegrowaną grafiką GMA X4500 HD - LINK

- procesor Intel Dual Core E5200

- 2 GB RAM DDR2-800

- zasilacz z pasywnym chłodzeniem 300 W ("wyrwałem" za 200 zł z zaprzyjaźnionego sklepu - leżał na półce już 3 lata za horrendalne

pieniądze - przekonałem ich że takiej mocy nikt nie kupi do nowego kompa) :rolleyes:

- HDD Seagate 500 GB (na razie taki tylko miałem - kiedyś wymienię).

Wbudowane w obudowę wentylatory wyłączyłem. Sprzęt się nie grzeje. I jest cichy - chodzi tylko wiartak na procku, który ustawiłem w BIOS-ie do 1000 RPM.

4bc4b6f413a2567dmed.jpg

Sprawdziłem też pobór prądu. I tu niespodzianka - max. 60 W przy odpalonym filmie mkv 1080p z DTS, podobnie przy filmie blu-ray z płyty. W trybie stand-by pobór mocy wynosi 4 W (wyświetlacz). Nie wiem jak to wytłumaczyć - watomierz przy innych pomiarach (np. lampka nocna) wskazuje dobrze.

Teraz coś o sofcie.

Na początku zainstalowałem Vistę Home Promium x64. Wszystko działało bardzo dobrze (już o tym pisałem w tym temacie).

Postanowiłem jednak trochę poeksperymentować : XBMC Live nie przypadł mi do gustu, poza tym chcę na tym oglądać filmy BD.

Wgrałem więc .... Windows 7 Beta 32-bit - i tu miła niespodzianka. Wszystko chodzi i to bardzo dobrze - chipset i sterowniki z Visty x32, PowerDVD, oprogramowanie media center iMedian (w komplecie z obudową), kodeki k-lite mega codec pack. Zużycie procesora spadło o ok. 10% w stosunku do Visty. System uruchamia się i wyłącza bardzo szybko (mniej więcej dwa razy szybciej niż Vista)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co masz na mysli przez stand-by?

komp chodzi normalnie ale nic sie na nim nie dzieje?

czy moze jakies uspienie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
co masz na mysli przez stand-by?

komp chodzi normalnie ale nic sie na nim nie dzieje?

czy moze jakies uspienie?

Gdy wyłączę kompa działa wyświetlacz (komunikat powitalny lub data i godzina do wyboru). Nie jest to żadne uśpienie. Całkowicie mogę go wyłączyć "pstryczkiem" przy zasilaczu. Spowodowane jest to tym, że można go włączyć i wyłączyć z pilota.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak, komp jako tako nie dziala, dziala wyswietlacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Postanowiłem jednak trochę poeksperymentować : XBMC Live nie przypadł mi do gustu, poza tym chcę na tym oglądać filmy BD.

Po za tym,że na XBMC nie możesz oglądać filmów to reszta działa poprawnie? Odtwarzanie filmów HD w mkv jest płynne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy iMedian pozwala na nawigację po plikach przy pomocy wyświetlacza VFD? Np do odtwarzania muzy bez odpalania monitora (TV/projektora)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jarojaw - mkv działa bardzo dobrze tylko nie wczytuje zewnętrznych plików z napisami (albo nie umiem tego ustawić).

@windmill - z tego co wiem iMedian ma taką funkcję, jednak jeszcze tego nie przerabiałem (notoryczny brak czasu). ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do XBMC i napisów spróbuj użyć formatu srt ;) Miałem z tym problem raz wczytywało raz niem a przy srt zawsze mi wczytuje ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie zakładać nowego wątku, tutaj małe info. Zamówiłem tego Gigabyte GA-E7AUM-DS2H o którym już wcześniej wspominałem w którymś z postów.

http://www.gigabyte.com.tw/Products/Mother...?ProductID=2946

Zintegrowany GF9400 na pokładzie, Realtek 889A z pełnym Dolby Home Theater i podobnież wyjątkowo niskie zapotrzebowanie na energię, jak wynika z dyskusji na forum silentpcreview. Nowsza wersja "Energy Savera" Gigabyte powinna pozwolić na odcięcie nieużywanych faz zasilania, także przy undervoltingu, czego obecnie nie mogę zrobić, teraz to albo undervolting, albo DES.

Jutro przyjedzie i zobaczymy co da się z tego wycisnąć, a obiecuję sobie po tej płycie wiele, przynajmniej po tym co znalazłem na jej temat w necie. Jak będę miał już jakieś konkretne spostrzeżenia, to nie omieszkam się nimi podzielić :). Mam nadzieję że mój E5200 i na tej płycie stabilnie będzie pracował na 0,95V, podobnie jak na moim obecnym GA-EP31-DS3L. Jeśli jakimś cudem uda mi się zejść z poborem energii do 40W, to będę bardzo zadowolony. Obecnie w konfiguracji z HD4670, mam 59-63W. Kolejno planuję jeszcze zmianę dysku na notebookowy z niskim poborem energii i zasilacza na taki z certyfikatem 80+ i o stosunkowo małej mocy, żeby wycisnąć możliwie największą jego sprawność.

EDIT

No i mam płytę, jestem już po wstępnych testach.

Pomierzone wartości poboru energii wyglądają następująco:

Idle 49W, oglądanie filmu Full HD ze wsparciem DXVA - 54W. W dynamicznych scenach 57W. Bez DXVA 68W. Pełne obciążenie systemu (procesor i karta graficzna - 77W)

Procesor pracuje na 0,95V podobnie jak na moim P31, Energy Saver w wersji advanced daje możliwość odwirowania kolejnych 2W, działa w połączeniu z undervoltingiem, jedno nie wyklucza drugiego.

DXVA na GF9400 działa bez zarzutu, Dolby Home Theater, w tym Dolby Headphone, również działają bez niespodzianek. Chipset grzeje się umiarkowanie, w wersji pod AMD grzał się mocniej.

Jako podstawa pod czyste HTPC płyta wydaje się być idealną. Multum złącz, pełne wsparcie dla Full HD, Dolby Home Theater itd.

Jako komputer do wszystkiego, to już nie będzie tak miło. Grafika, pomimo że bardzo szybka jak na integrę, to nadal jest lata świetlne za samodzielnymi rozwiązaniami. Jeśli chodzi o pobór energii to w stosunku do mojego tandemu GA-EP31-DS3L + HD4670 różnica jest 8-10W na korzyść integry. Przyznam że dość długo się zastanawiałem czy zmieniać obecny sprzęt na GA-E7AUM-DS2H, ale chyba jednak zostanę przy tym co mam obecnie. Gdyby różnica była na poziomie 20W to pewnie bym zmienił, przyznam że po cichu liczyłem na tyle, ale jednak nic z tego, szkoda. W każdym razie na pewno mogę polecić płytę komuś kto jest dopiero na etapie budowy HTPC od podstaw, albo zależy mu na sprzęcie zajmującym mało miejsca, wtedy GA-E7AUM-DS2H mogę polecić z czystym sumieniem jako rozwiązanie All in One.

Zapewne GA-E7AUM-DS2H wyląduje niebawem w dziale ogłoszeniowym :).

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, to mój pierwszy post na tym forum.

Od kilku dni zastanawiam się nad wyborem sprzętu do HTPC. Także dzięki temu forum mój wybór ewoluuje, Popcorn 110, urządzenia Egreat, mini komputer oparty na mini-itx np ZOTAC, aż do komputera opartego na mATX.

Procesor jak na razie opisywany wcześniej E5200, pod względem cena/możliwości/zapotrzebowanie na energię nic lepszego nie znalazłem. pamięci standard 800 1x2Gb, obudowa to rzecz gustu - może feel jak budżetu starczy Zalman HD135.

Najdłużej zastanawiam się nad płytą główną. Najbardziej przypadła mi do gustu GA-E7AUM-DS2H Ge Force 4. Nie wiem dlaczego została ona skrytykowana przez SlawekR (którego uważam za experta) http://hdtvpolska.com/lofiversion/index.php/t14003.html. Już miałem Go zapytać o przyczyny a tu niespodzianka sam zakupił taką płytę. Widocznie tamta ocena była zbyt pochopna. Cieszy mnie to, że zostanie ona przez niego przetestowana.

Płyta ta spokojnie powinna sobie radzić z odtwarzanie obrazów HD.

Test

Jak widać z powyższego testu jej zapotrzebowanie na energię jest też na przyzwoitym poziomie.

Do tej płyty można dołożyć drugą kartę graficzną GF9300, GF9600 i połączyć w SLI co umożliwiałoby sporadyczne pogranie. Nie wiem tylko czy istnieją takie karty z niskim profilem, oraz czy istnieje możliwość wyłączania dodatkowej karty w biosie tak, żeby w ogóle nie pobierała prądu.

Z niecierpiwością czekam na testy, jeżeli SlawekR zejdzie poniżej 40W przy odtwarzaniu materiału HD to płytę już mam wybraną.

Co do twardziela to na razie musi mi wystarczyć pełniący rolę magazynu SAMSUNG 500 GB . Docelowo do mojego MC chcę zainstalować oczekiwany dysk Seagata Pipeline HD.2, który podobno ma generować hałas poniżej 21 db, czyli praktycznie ma być niesłyszalny.

Widzę że w trakcie moich wypocin SlawekR wypuśćił pierwsze testy

Edytowane przez Darkom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam, to mój pierwszy post na tym forum.

.....Najbardziej przypadła mi do gustu GA-E7AUM-DS2H Ge Force 4. Nie wiem dlaczego została ona skrytykowana przez SlawekR (którego uważam za experta) http://hdtvpolska.com/lofiversion/index.php/t14003.html. Już miałem Go zapytać o przyczyny a tu niespodzianka sam zakupił taką płytę. Widocznie tamta ocena była zbyt pochopna. Cieszy mnie to, że zostanie ona przez niego przetestowana.

Płyta ta spokojnie powinna sobie radzić z odtwarzanie obrazów HD.

Test

Jak widać z powyższego testu jej zapotrzebowanie na energię jest też na przyzwoitym poziomie.

Do tej płyty można dołożyć drugą kartę graficzną GF9300, GF9600 i połączyć w SLI co umożliwiałoby sporadyczne pogranie. Nie wiem tylko czy istnieją takie karty z niskim profilem, oraz czy istnieje możliwość wyłączania dodatkowej karty w biosie tak, żeby w ogóle nie pobierała prądu....

Jeśli chodzi o cytowany przez Ciebie wątek, to zauważ że jest on z przed 3 miesięcy. Wtedy ta płyta jako nowość kosztowała absolutnie kosmiczne pieniądze, mniej więcej 2,5 raza więcej niż odpowiednik pod AMD, którego wtedy polecałem jako alternatywę. Stąd też bardziej polecałem wersję z HD3200 jako bardziej rozsądną cenowo. Dziś sytuacja wygląda zdecydowanie inaczej. Dziś to jest różnica około 100zł, co przy większej ogólnej wydajności systemu w wersji Intelowej jest już kwotą do przyjęcia. System na Intelu będzie też lepiej zachowywał się pod obciążeniem, jeśli chodzi o pobór energii. Na tym polu niestety AMD kuleje, idle jeszcze jest ok, ale pod obciążeniem już zaczyna się bardziej nieprzyjemniej. Pobór energii potrafi podskoczyć o 150%. Tego przyznaję, nie brałem pod uwagę pisząc swoją opinię w tamtym wątku. Dziś jestem bogatszy o większe doświadczenie :).

Jeśli chodzi o 40W to jak już napisałem wyżej, udało mi się zejść do 49W. Niestety nici z 40W :). Ale może jednak za dużo wymagałem. W końcu to jednak razem z E5200 i GF9400 dość konkretny system. Pewnie jeszcze można by coś odwirować wywalając wentylator na procesorze i zamieniając go na pasywne chłodzenie. To jest dodatkowy 1W, może znalazłby się też sprawniejszy zasilacz, można też jeszcze powalczyć z dyskiem. Ale sądzę że poniżej 45W będzie dość trudno zejść. No może jak by przyciąć procesor na mnożniku i pójść w głębszy undervolting. Z tym że z mojego punktu widzenia to już jest zbyt mocna kombinacja. Gdyby mój komputer miał służyć tylko jako HTPC to może bym się w to bawił. Ale komputera używam jeszcze do edycji zdjęć, więc dodatkowe przycinanie procesora mi się nie uśmiecha.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...