Skocz do zawartości
rakso

Sprzęt pod HTPC (mini-itx)

Rekomendowane odpowiedzi

@Fantom poczekaj trochę. Mam już wszystko tylko brakuje mi obudowy. Jakbym miał jakiekolwiek pudło to już zapakowałbym do testów. Niestety muszę czekać do wtorku. W poniedziałek będę miał jeszcze płytę Asusa. Na wszelki wypadek wezmę też grafikę Radeon 4670 (mogę ją mieć w dobrej cenie bo jeszcze mają ze starej dostawy przed skokiem walut).

Jasne, jasne ... aż tak mi się nie pali. Z przyjemnością poczekam :rolleyes: Jestem bardzo ciekaw twoich testów tych płyt.

Co do Radeona HD4670 to raczej odpada. Nie widziałem jeszcze nisko-profilowego a tylko taki wejdzie do mojej obudowy.

Jeśli już to kupię HD3450 z pasywnym chłodzeniem. Cisza ma priorytet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeśli już to kupię HD3450 z pasywnym chłodzeniem. Cisza ma priorytet.

Tego też mogę mieć w dobrej cenie ze starych dostaw tylko z wiatrakiem. Niestety, tak mnie zarzucili tym "złomem", że nie pamiętam dokładnie za ile.

Z tego co widzę, należy się trochę pospieszyć. Duży sklep (a w takim się zaopatruję) dużo sprzedaje a tym samym dostawy ma praktycznie codziennie. Tylko co dostawa to cena już wyższa. Np. ta płyta Gigabyte, o której pisałem wyżej jest za 230 zł a identyczną z nowej sami kupują za 270 zł a sprzedają za 300 zł. To samo było z obudową Thermaltake Mozart - tydzień temu w niedzielę na stronie madtech.pl była za 499 zł. W poniedziałek już sie zrobiło 599 zł bo złotówka padła - i za tyle, niestety kupiłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tego też mogę mieć w dobrej cenie ze starych dostaw tylko z wiatrakiem. Niestety, tak mnie zarzucili tym "złomem", że nie pamiętam dokładnie za ile.

Z tego co widzę, należy się trochę pospieszyć. Duży sklep (a w takim się zaopatruję) dużo sprzedaje a tym samym dostawy ma praktycznie codziennie. Tylko co dostawa to cena już wyższa. Np. ta płyta Gigabyte, o której pisałem wyżej jest za 230 zł a identyczną z nowej sami kupują za 270 zł a sprzedają za 300 zł. To samo było z obudową Thermaltake Mozart - tydzień temu w niedzielę na stronie madtech.pl była za 499 zł. W poniedziałek już sie zrobiło 599 zł bo złotówka padła - i za tyle, niestety kupiłem.

Niestety wiem :) Tym bardziej z niecierpliwością czekam na twój test.

Absolutny priorytet to: bezproblemowe odtwarzanie 1080p i kompletna (lub prawie) cisza.

Miło aby dźwięk szedł po jednym kablu HDMI z obrazem. Ale nie jest to niezbędne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Fantom

gf 7100 nie mial opcji dolaczania dzwieku do video wiec czarno to widze

zejde pozniej do sasiada bo on chyba ma ta plyte i zobacze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@Fantom

gf 7100 nie mial opcji dolaczania dzwieku do video wiec czarno to widze

zejde pozniej do sasiada bo on chyba ma ta plyte i zobacze

Jeżeli mógłbyś to sprawdzić zaoszczędziłbym sporo czasu na testach. Mógłbym spróbować czegoś innego. Co byś zaproponował ? Sklep dzisiaj jest czynny i o ile mają na półce to mogę to wziąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@Fantom

gf 7100 nie mial opcji dolaczania dzwieku do video wiec czarno to widze

zejde pozniej do sasiada bo on chyba ma ta plyte i zobacze

demek Jeśli możesz to sprawdź proszę.

Jeśli masz rację to alternatywy są dwie:

- wybrać coś z Intelem X4500 np: http://www.techmarket.pl/produkt-Plyty_glo...0178_4,157.html

- kupić tanią płytę i dokupić Radeona HD3450

Może coś takiego: http://www.techmarket.pl/produkt-Plyty_glo...0091_4,157.html

+ karta http://www.allegro.pl/item559791275_asus_a..._tv_dvi_hd.html

Cena może ciut wyższa ale gwarancja dobrej jakości obrazu i striming audio po HDMI.

Ale pytanie czy aby na pewno każda karta HD3450 zapewni transfer audio przez HDMI?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ale pytanie czy aby na pewno każda karta HD3450 zapewni transfer audio przez HDMI?

Nie każda. Musi być HDMI v. 1.3 B.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@marcus64

nie mam ampa z dzwiekiem hd w tym momencie, jedyne co moge sprawdzic to w opcjach karty dzwiekowej czy w cyfrowych wyjsciach pokazuje hdmi

@Fantom

jesli brac cos z x4500 to po co nastepna grafe?

co do HD3450

Integrated Digital Outputs – Enjoy your digital content the way you want to, with built-in HDMI that includes 5.1 surround audio for big screen entertainment and the latest in display connectivity

ale jesli dobrze pamietam tyczy sie to tylko dolby a dts mozna puscie w serii HD4xxx, tylko zdaje sie nie wysyla hd audio

aaaaa

HD4350 jest w wersjii low profile :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@marcus64

nie mam ampa z dzwiekiem hd w tym momencie, jedyne co moge sprawdzic to w opcjach karty dzwiekowej czy w cyfrowych wyjsciach pokazuje hdmi

Dobre i to. Ja w międzyczasie pojadę do sklepu i wezmę do testów dwa Radeony serii 3... i 4... .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coraz większy mętlik w głowie.

Do głowy przychodzą mi dwa rozwiązania ....

A) płyta z grafiką X4500 (i HDMI)

:) tańsza płyta bez grafiki + Radeon HD4350

Cenowo propozycja druga jest kosztowniejsza ale jak myślę zapewni mi lepszą jakość obrazu i gdybym chciał w coś zagrać to będzie taka możliwość.

Pytanie które z tych rozwiązań zapewni mi dźwięki przez HDMI ?

Powiedzmy że wystarczy mi DTS bo pewnie nic lepszego w budżetowej cenie pewnie nie dostanę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@marcus64

nie ma w wyjsciach cyfrowych wyszegolnionego hdmi/dvi

@Fantom

moim zdaniem opcje sa takie:

- nie grasz - x4500

- chcesz pograc - trzeba kupic z karta, niestety w low profile nic godnego uwagi do grania nie ma...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się zdecydowałem jednak na microATX :rolleyes:

1. Płyta: Asus P5N7A-VM

2. CPU: Intel e5200

3. RAM: 2x512MB 667MHz

4. HDD: Samsung 320GB HM320JI 2,5"

5. DVD: LG H22LS

6. Obudowa: Antec NSK1380-EC

W późniejszym czasie wymiana DVD na Blu-Ray i zapewne jakiś pilocik dokupić trzeba będzie (polecacie jakiś?).

Myślałem co by nie kupić jakiejś płyty i do tego osobnej grafiki. Ale na początek myśle, że mi to starczy później ewentualnie dokupić do tego zestawu jakiegoś Radeona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

plyta fajna jesli ktos nie mysli o czyms wiecej niz dts core :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po tym co napisaliście warto, chyba uściślić kilka spraw w kwestii dźwięku, bo chyba lekki mętlik się robi.

Na stan mojej wiedzy, w przypadku nvidii, dostępność dźwięku nie jest zależna od chipsetu karty, a od konkretnej implementacji. Można mieć na przykład 2 karty GF 9600 i jedna będzie dawać dźwięk po DVI/HDMI, druga nie. Podobnie jest z innymi chipsetami nvidii. Firma ta stosuje bardzo prostą sztuczkę aby przesłać audio poprzez HDMI. Karta graficzna ma wejście cyfrowe dźwięku, typowe pass through, do którego podłączamy dźwięk z karty muzycznej. Następnie ten dźwięk jest przenoszony wprost do wyjścia DVI, gdzie przez przejściówkę HDMI dostarczany jest dalej. Sam chipset karty graficznej nie ma tu nic do gadania. Może to być 8400GS, może też być dowolny inny. Ważne żeby karta miała w specyfikacji deklarację HDMI i wejście cyfrowe na pokładzie.

Stąd też nie można powiedzieć z całą pewnością, że GF7100 obsługuje takie coś czy też nie, bo jedna implementacja, na jednej płycie może to mieć, druga już niekoniecznie.

W Ati sprawa jest całkiem inna. Tak każdy chipset graficzny określonego typu ze stosunkowo nowej linii, ma na pokładzie osobny kodek dźwiękowy, czyli po prostu dodatkową kartę muzyczną. Taki system jest całkowicie niezależny od płyty głównej i karty muzycznej w systemie. Przy czym z prostych kwestii marketingowych, wprowadzone stopniowanie zdolności tego kodeka do odtwarzania audio. W takim HD3450 jest kodek 5.1 i taki dźwięk jest w stanie wygenerować i przesłać, a w HD4670 jest już kodek 7.1. Jeśli chodzi o dokładne możliwości to odsyłam na stronę ATI, bo jest tak to wszystko bardzo dokładnie opisane.

Gorzej jest w przypadku Nvidii, bo tam to nigdy nie wiadomo niestety, czasem jest czasem nie ma.

Reasumując, mając kartę Nvidii potrzebujemy kartę muzyczną w systemie z wyjściem cyfrowym. I tak łącząc taką kartę choć

y z Xonarem DXem, od razu zyskujemy na złączu HDMI, cały system Dolby Home Theater z jego zaletami typu Dolby Headphone czy też Dolby Digital Live.

Mając kartę ATI, jesteśmy skazani, po HDMI, na to co nam oferuje kodek towarzyszący karcie, najczęściej jest to jakiś Realtek i to taki z podstawową funkcjonalnością.

W przypadku Nvidii potrzebujemy kartę muzyczną, ale za to możemy w dowolnym momencie zmienić ją na inną, lepszą, z bardziej zaawansowanymi funkcjami.

Jeden i drugi patent ma swoje wady i zalety. Przy ATI nie potrzebujemy w ogóle karty muzycznej dodatkowej, ale mamy architekturę zamkniętą, która nam spasuje, albo i nie. Przy Nividi potrzebny jest sprzęt towarzyszący, ale mamy dowolność w jego doborze.

Oczywiście nieco inaczej w Nvidii sprawa może wyglądać w przypadku integry na tym chipsecie. Wtedy połączenie audio z kartą muzyczną, może być wykonane na stałe na poziomie płyty głównej, wtedy nie ma szans na żadne modyfikacje. Albo jeszcze gorzej, w ogóle może takiego połączenia nie być.

Płyta Asusa, cytowana wyżej, P5N7A-VM ma najprawdopodobniej połączenie z kartą muzyczną na pokładzie, czyli z Realtekiem 883 i tyle może co i ten Realtek, czyli tak sobie, a dokładniej tyle co i kodek w Radeonie HD4670, albo i nawet trochę mniej.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@SlawekR

wspomniany asus z nv ma realteka ale 1200 podobnie jak plyty, o ktrych pisalem wczesniej

dzwiekowka wysyla co jej ustawimy do grafiki, problem w tym, ze max co moze przeslac gf9xxx to wlasnie dts core, nie wiem jak z dzwiekiem nieskompresowanym, czy mozna np zdekodowac dts hd hr badz ma i wyslac lpcm

x4500 posiada mozliwosc dolozenia do sygnalu video strumienia dzwiekow hd

najlepiej sprawdzic :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@SlawekR

wspomniany asus z nv ma realteka ale 1200 podobnie jak plyty, o ktrych pisalem wczesniej

dzwiekowka wysyla co jej ustawimy do grafiki, problem w tym, ze max co moze przeslac gf9xxx to wlasnie dts core, nie wiem jak z dzwiekiem nieskompresowanym, czy mozna np zdekodowac dts hd hr badz ma i wyslac lpcm

x4500 posiada mozliwosc dolozenia do sygnalu video strumienia dzwiekow hd

najlepiej sprawdzic :unsure:

Ano zapewne najlepiej sprawdzić. Co do Realteka w tej płycie Asusa, to opierałem się na opisie jakimś z Ceneo, widać błędnym odnośnie tego 883. Ale w sumie 1200 wiele nie zmienia w tej kwestii :(. W sumie chodziło tylko o przykład.

A ten max w 9xxx musi z czegoś wynikać, skoro to jest sygnał przepuszczany z wejścia cyfrowego bez obróbki, to ograniczony może być tylko i wyłącznie tym sygnałem wejściowym.

Teoretycznie to powinien wszystko przyjąć co mu się na wejście podepnie i z dowolnego źródła, w takiej karcie graficznej. Oczywiście piszę o samodzielnych kartach Nvidii wyposażonych fizycznie w wejście cyfrowe, gdzie podpinamy dodatkowy kabelek odpowiedzialny za transmisję dźwięku. Skoro nie ma tam żadnej konwersji na poziomie karty graficznej, a jedynie prosta przejściówka z wejścia na wyjście, to powinien też przejść dowolny sygnał HD audio.

EDIT

Trochę poczytałem, bo przyznam że nigdy nie fascynowałem się gęstymi formatami audio, raczej stawiam na rozwiązania tradycyjne, za to w dobrej jakości przetwornikami, no i na takie dodatki jak Dolby Headphone. Ale wracając do tematu, mam przeczucie że skoro możliwy jest tylko DTS Core na kartach Nvidii, jak pisze Demek, to faktycznie ogranicznikiem musi być interfejs wejściowy, czyli tradycyjny spdif. Być może w takim DTS-HD MA sygnał idzie równolegle kilkoma liniami sygnałowymi, wtedy faktycznie wąskim gardłem będzie interfejs na karcie, gdzie transmisja audio idzie jedną linią.

Niestety nie znalazłem nigdzie informacji na temat rzeczywistego sposobu przesyłania sygnału przy gęstych formatach, więc to takie trochę gdybanie.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Po tym co napisaliście warto, chyba uściślić kilka spraw w kwestii dźwięku, bo chyba lekki mętlik się robi.

[...]

W takim HD3450 jest kodek 5.1 i taki dźwięk jest w stanie wygenerować i przesłać, a w HD4670 jest już kodek 7.1. Jeśli chodzi o dokładne możliwości to odsyłam na stronę ATI, bo jest tak to wszystko bardzo dokładnie opisane.

Jeśli możesz to wskaż dokładnie gdzie to jest opisane.

Znalazłem tylko lakoniczne opisy.

Dla HD4350 "Integrated HD audio controller with up to 2 channel 48 KHz stereo or multi-channel (7.1) AC3 enabling a plug-and-play cable-less audio solution"

Dla serii HD46xx: "Integrated HD audio controller with support for stereo and multi-channel (up to 7.1) audio formats, including PCM, AC-3, AAC, and DTS, enabling a plug-and-play cable-less audio solution over DisplayPort (or HDMI depending on section)"

Czy to oznacza że HD4350 na którą stawiam nie wypluje mi DTS'a ? Jeśli tak to bida :unsure:

Uzupełnienie:

Właśnie znalazłem informację że ktoś twierdzi że nawet model HD3850 wypuszczał mu pod XP'kiem strumień PCM/DD i DTS:

http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=1078415

Czyli tym bardziej HD4350 prawda?

Edytowane przez Fantom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@SlawekR

ale jak jest podpinane? optyk? coaxial? a moze gniazdo na samej plycie?

cokolwiek by to nie bylo to tylko s/pdif a wiec max dts core wiec hd audio odpada, mozna by puscic lpcm ale, ktora karta dekoduje hd audio do lpcm i wysyla to przez s/pdif :unsure:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@SlawekR

ale jak jest podpinane? optyk? coaxial? a moze gniazdo na samej plycie?

cokolwiek by to nie bylo to tylko s/pdif a wiec max dts core wiec hd audio odpada, mozna by puscic lpcm ale, ktora karta dekoduje hd audio do lpcm i wysyla to przez s/pdif :unsure:

Słusznie. Z tego co wszyscy mówią na chwile obecną praktycznie żadna karta nie oferuje transporty formatów HD audio ... zgadza się?

Tak czy inaczej sprawa jest chwilowo przesądzona.

Mój ojciec darował mi zbędą płytę: Gigabyte GA-G31M-S2L.

W ramach "testu" dokupię procesor (E5200), kartę graficzną: Radeon HD4350 ..... i potestuję sam :(

Z ewentualnym dokupieniem innej płyty głównej wstrzymam się do testów marcus64.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@SlawekR

ale jak jest podpinane? optyk? coaxial? a moze gniazdo na samej plycie?

Podpinane gniazdem na karcie graficznej. Trudno mówić nawet o spdifie to są po prostu gołe piny idące wprost do sekcji audio na wyjściu DVI, a następnie poprzez przejściówkę do HDMI. Ale ok, zgadzam się że zasadniczo nie ma czego tam podpiąć żeby wysłać coś gęstego. Może faktycznie LPCM w 8 kanałach, ale też trzeba skądś to wziąć. Sprawdzę co mogą Xonary w tym względzie, bo potrafią na wyjściu cyfrowym wydać wiele dziwnych rzeczy, raczej przekraczających typowe standardy AC3 i DTS. Przynajmniej baza od bezprzewodowych Philipsów 1500U dostawała szajby jak przekraczałem standardy, które była w stanie udźwignąć :unsure:.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to Panowie wiem już co na pewno się nie nadaje - płyta Gigabyte GA-73PVM-S2H.

Nie chciało mi się czekać na obudowę więc pożyczyłem byle jaką, złożyłem zestaw:

- płyta główna jak wyżej,

- procesor Intel Dual Core E5200,

- 2 GB RAM DDR2 - 800 A-Data,

- dysk Seagate Barracuda 500 GB.

Podłączyłem to wszystko i zainstalowałem Vista Home Premium 64. Wszystko było cacy. Zainstalowałem sterowniki do płyty głównej - i dooopa blada - w kółko restarty, niebieski ekran itp. Nie pomogła zmiana ustawień w BIOS (AHCI itd.) ani nawet jego upgrade.

W tej sytuacji nawet nie próbowałem podłączać karty graficznej (wziąłem Radeona HD4670 Super), bo skoro są problemy już na starcie to lepiej poszukać czegoś innego.

Co prawda koledzy z "mojego" sklepu komputerowego ostrzegali mnie, że magą być problemy ale musiałem sprawdzić osobiście. Niestety, mieli rację - płyta na chipsecie nVidii nie zawsze chce "gadać" z prockiem Intela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No to Panowie wiem już co na pewno się nie nadaje - płyta Gigabyte GA-73PVM-S2H.

Podłączyłem to wszystko i zainstalowałem Vista Home Premium 64.

Czyli mój zestawik: Gigabyte GA-G31M-S2L i Radeon HD4350 może okazać się niezłym pomysłem :) Oby tylko stream dźwięku dobrze chodzi.

Ale moim zdaniem mógł zawinić system .... Vista.

To raczej kiepski pomysł aby go używać. Sterowniki do różnych kart/płyt są wciąż niedopracowane.

Tym bardziej wersje 64-bitową.

Myślę że zbyt szybko skreśliłeś tę płytę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czyli mój zestawik: Gigabyte GA-G31M-S2L i Radeon HD4350 może okazać się niezłym pomysłem :) Oby tylko stream dźwięku dobrze chodzi.

Ale moim zdaniem mógł zawinić system .... Vista.

To raczej kiepski pomysł aby go używać. Sterowniki do różnych kart/płyt są wciąż niedopracowane.

Tym bardziej wersje 64-bitową.

Myślę że zbyt szybko skreśliłeś tę płytę.

Mam dwie legalne Visty i na tym chcę bazować. Powód - Windows XP nie ma wsparcia dla blu-ray a ja mam nagrywarkę BD, którą chcę zapakować do HTPC. Nie chcę się pakować w dodatkowe koszty - XP kosztuje teraz ponad 400 zł.

Ten Gigabyte na chipsecie Intela G31 może być niezłym pomysłem. Na pewno nie będzie takich problemów jakie opisałem wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam dwie legalne Visty i na tym chcę bazować. Powód - Windows XP nie ma wsparcia dla blu-ray a ja mam nagrywarkę BD, którą chcę zapakować do HTPC. Nie chcę się pakować w dodatkowe koszty - XP kosztuje teraz ponad 400 zł.

Ten Gigabyte na chipsecie Intela G31 może być niezłym pomysłem. Na pewno nie będzie takich problemów jakie opisałem wyżej.

XP nie ma wsparcia BR ? Nie rozumiem.

Pierwsza z brzegu aukcja allegro: http://www.allegro.pl/item553665889_lg_ggc...box_okazja.html

...... w pakiecie PowerDVD ...... może się mylę ale służy zapewne właśnie do odtwarzania płyt BR/HDDVD ... zupełnie legalnie.

Będzie to element składanego przez mnie zestawu.

A co do tej płyty Gigabyte'a, to ją dostałem, więc głupio by było tego nie wykorzystać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
XP nie ma wsparcia BR ? Nie rozumiem.

Pierwsza z brzegu aukcja allegro: http://www.allegro.pl/item553665889_lg_ggc...box_okazja.html

...... w pakiecie PowerDVD ...... może się mylę ale służy zapewne właśnie do odtwarzania płyt BR/HDDVD ... zupełnie legalnie.

Będzie to element składanego przez mnie zestawu.

A co do tej płyty Gigabyte'a, to ją dostałem, więc głupio by było tego nie wykorzystać :)

Nie mam już XP od dwóch lat i nie mogę sprawdzić, jednak powiedziano mi (z dwóch różnych źródeł), że BR nie chodzi pod tym. Pierwotnie też chciałem zainstalować XP MCE.

Poczekamy - może guru SławekR wypowie się w tym temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...