Skocz do zawartości
rakso

Sprzęt pod HTPC (mini-itx)

Rekomendowane odpowiedzi

na xp BD dziala normalnie

vista ma natywna obsluge i nic wiecej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dla pewności zapytam. To jak kupie tego Asusa to jak bym dokupił później Xonara to nie będę miał z niego użytku, tak? Ale jak bym dokupił jeszcze grafikę i używał tylko tej to już dało by się to wykorzystać? (rozumiem, że do takiegopołączenia potrzebowałbym grafikę nvidii)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie mam już XP od dwóch lat i nie mogę sprawdzić, jednak powiedziano mi (z dwóch różnych źródeł), że BR nie chodzi pod tym.

Dziwaczna bzdura. Nie wspominając o odtwarzaniu i nagrywaniu BR za pomocą zewnętrznych aplikacji, co chyba jest oczywiste dla każdego, Microsoft natywnie wspiera nagrywanie blu-ray w XP i Viscie. Wystarczy zainstalować uaktualnienie Feature Pack for Storage 1.0.

Łatka zawiera zaktualizowany interfejs Image Mastering API dla płyt Blu-ray, co pozwala wypalać nośniki Blu-ray bezpośrednio z poziomu Eksploratora Windows, bez konieczności instalowania dodatkowych aplikacji.

Pakiet można pobrać tu -> http://www.microsoft.com/downloads/details...0a-c556746fcf05

Jesli ktoś ma problem z mechanizmem "kontroli legalności" systemu na stronach Microsoftu, bezpośrednie linki do pakietu może znaleźć tu -> http://www.softpedia.com/progDownload/Wind...oad-119529.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja jeszcze uzupełnię pytanie. Chce się upewnić.

Czy ktoś wie czy ten PowerDVD który załączają do czytników LG GGC-H20L bez problemu poradzi sobie z płytami BR i HD-DVD na XP'ku?

Dodam że chodzi mi wyłącznie o odtwarzanie oryginalnych płyt video. Nagrywanie raczej mnie nie interesuje :lol:

Edytowane przez Fantom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj na warsztat wziąłem taką konfigurację:

- płyta główna DG45ID ze zintegrowaną grafiką X4500 HD na pokładzie - LINK

- procesor E5200

- 2 GB RAM DDR2 800.

- nagrywarka Blu-ray LG.

Postawiłem "na szybko" Vistę 64-bitową, wgrałem sterowniki do płyty głównej, kodeki K-Lite Codec Pack (bez konfigurowania), PowerDVD 8 Ultra.

Podłączyłem to wszystko do tv full HD po HDMI.

CO MA DZIAŁAĆ - DZIAŁA. Mam audio na tv.

Odpaliłem filmy w mkv w Media Player Clasic:

- Admirał (720p, DTS) - bez problemu

- 5 Element (1080p, DTS) - bez problemu.

Odpaliłem film z płyty BD na PowerDVD - otrzymałem komunikat żeby połączyć ekran po analogu - pomogło zainstalowanie i uruchomienie AnyDVD. Film blu-ray również idzie bez problemu.

Płyta kosztuje ok. 500 zł. Jutro potestuję audio po optyku na ampli Onkyo.

Pierwsze wrażenia bardzo pozytywne. Ta konfiguracja spełnia moje oczekiwania.

PS. W zanadrzu mam jeszcze do testów dwie grafiki Radeona: ASUS EAH4350 Silent oraz PALIT HD4670 Super (obydwie z HDMI). Jak znajdę czas to się nimi zajmę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a dziala dxva?

Tak jak pisałem wyżej - wszystko wgrałem "na pałę" bez konfiguracji. Dopiero jutro będę miał docelową obudowę, przełożę wszystkie "bebechy" i zajmę się tym porządnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dzisiaj na warsztat wziąłem taką konfigurację:

- płyta główna DG45ID ze zintegrowaną grafiką X4500 HD na pokładzie - LINK

- procesor E5200

- 2 GB RAM DDR2 800.

- nagrywarka Blu-ray LG.

Z twojego "testu" wypływa jednoznaczny wniosek. Taki sprzęcik wystarczy do oglądania wszystkich materiałów HD. I o to mi chodziło.

Jaką masz nagrywarkę Blu-ray LG ?

Ja chcę kupić tylko odtwarzacz: LG GGC-H20LRBB

Przy okazji wpadłem na ciekawy pomysł kolejnego upgrade'u zestawu:

http://www.allegro.pl/item554342610_adapte...x_karta_cf.html

+

http://www.allegro.pl/item562371089_pretec..._16gb_233x.html

=

Bezgłośny i zupełnie zimny dysk twardy. Na nim system z niezbędnymi programami.

Wszelkie dane np. filmy na zewnętrznym dysku USB. Fakt że dodatkowy kabel ale taki dysk można schować, zyskując na bezgłośności zestawu :lol:

Poza tym temperatura w obudowie skutecznie zmaleje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przy okazji wpadłem na ciekawy pomysł kolejnego upgrade'u zestawu:

http://www.allegro.pl/item554342610_adapte...x_karta_cf.html

+

http://www.allegro.pl/item562371089_pretec..._16gb_233x.html

=

Bezgłośny i zupełnie zimny dysk twardy. Na nim system z niezbędnymi programami.

Taki zestaw 32GB będzie Cie kosztował ok 350zł, do tego jest nieestetyczny, ma słabe parametry odczyt/zapis (35/25 MB/s) i jest na starym IDE. W cenie 300-350zł kupisz dysk SSD 32GB (np taki) który jest bezgłośny, zimny, estetyczny, z interfejsem SATA, prędkością odczytu 150MB/s a zapisu 90MB/s. Po co więc kombinować z kartami flash?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale czy warto wydawać dwa razy więcej kasy tylko na dysk systemowy? 16 GB przecież spokojnie wystarczy na system i programy do HTPC, to nie workstation... :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
...Poza tym temperatura w obudowie skutecznie zmaleje.

Obawiam sie ze wydajnosc takiej "pamieci masowej" moze byc mizerna. Pamieci flash sa szybkie w przypadku zapisu ciaglego duzych plikow, ale przy setkach czy tysiacach malutkich plikow (bo z takich glownie sklada sie system operacyjny) sytem operacyjny moze dzialac conajmniej slabo. Chyba zeby nagrac obraz linuxa i dekompresowac do ram dysku wszystko :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Obawiam sie ze wydajnosc takiej "pamieci masowej" moze byc mizerna.

Dyski SSD są instalowane jako podstawowe dyski w wielu netbookach/notebookach, więc ich wydajność jest wystarczająca. Ale taki składak z kart pamięci o którym pisał Fantom kompletnie nie nadaje się na dysk systemowy bo swap file czy tablica alokacji zarżnie komórki pamięci w karcie w parę dni i po zabawie. Dyski SSD mają kontrolery które przemieszczają często zapisywane obszary tak, by komórki pamięci obciążane były równomiernie, dlatego dysk podziała latami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z twojego "testu" wypływa jednoznaczny wniosek. Taki sprzęcik wystarczy do oglądania wszystkich materiałów HD. I o to mi chodziło.

Jaką masz nagrywarkę Blu-ray LG ?

Ja chcę kupić tylko odtwarzacz: LG GGC-H20LRBB

poczekaj na reszte, gdy sprawdzi dxva, wtedy bedzie jednoznaczny wniosek :)

Przy okazji wpadłem na ciekawy pomysł kolejnego upgrade'u zestawu:

http://www.allegro.pl/item554342610_adapte...x_karta_cf.html

+

http://www.allegro.pl/item562371089_pretec..._16gb_233x.html

=

Bezgłośny i zupełnie zimny dysk twardy. Na nim system z niezbędnymi programami.

nie jest to dobre rozwiazanie, karty zarzniesz po 50h dzialania systemu, ale bedzie bezglosnie, to fakt :lol:

Wszelkie dane np. filmy na zewnętrznym dysku USB. Fakt że dodatkowy kabel ale taki dysk można schować, zyskując na bezgłośności zestawu :)

chcesz podpinac dysk za kazdym razem?

jesli zestaw bedzie podpiety w siec lokalna to lepiej kupic obudowe do dysku z interfejsem lan i postawic gdzie indziej :D

albo NAS ale to juz drozej

Poza tym temperatura w obudowie skutecznie zmaleje.

dyski samsunga sa najcichsze i najzimniejsze, moze nie byc najszybszy nie zauwazysz wzrostu temp w obudowie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze poczekam na test dxva. Zresztą zamówiłem już procesor+pamięć+HD4350. Mają przyjść w czwartek.

Z płytą wstrzymam się na razie bo dostałem od ojca (jak juz pisałem) model: Gigabyte GA-G31M-S2L. Potestuję i zobaczę. Może wystarczy.

Co do kart CF i zarżnięcia ich po 50h ..... nie do końca jest to prawdą.

Wystarczy trochę zoptymalizować działanie windowsa (np. wyłaczyć pamięć virtualną). Da się ograniczyć zapędy Windowsa do zapisu na dysk.

Czy chcę podpinać dysk za każdym razem?

Nie. Chcę go podpiąć na stałe. Po prostu ukryję go w szafce.

"dyski samsunga sa najcichsze i najzimniejsze, moze nie byc najszybszy nie zauwazysz wzrostu temp w obudowie"

Tak wiem to. To jest zresztą opcja którą biorę pod uwagę.

Aha pogrzebałem trochę w szafkach i udało mi się znaleźć:

- Sound Blaster'a Audigi SE ..... myślę że dzwięk z niego będzie lepszej jakości niż z jakiejkolwiek wbudowanej dzwiękówki

- pilota radiowego (standard X10). Po kolejnych 20 minutach miałem już na dysku SDK i prosty przykład (w VC++) jak odczytać wysyłanego przez niego kody

Działa i to nieźle. Nawet przez kilka ścian. Zresztą MediaPortal zdaje się go wspiera.

- muszę jeszcze znaleźć jakieś przykłady programowania wyświetlacza VFD który mam w obudowie.

To może nie być takie proste bo to nie jest standardowy wyświetlacz (np. 16x8). Zresztą zawiera dodatkowe przyciski i pokrętło głośności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jeszcze pare pytan

- czy mc bedzie podpiete w siec

- czy komp, z ktorego kozystasz na codzien chodzi caly czas czy wlaczasz/wylaczasz go

- co bedzie podpiete ze strony audio - glosniki po analogu czy moze amp poprzez hdmi/s/pdif?

Czy chcę podpinać dysk za każdym razem?

Nie. Chcę go podpiąć na stałe. Po prostu ukryję go w szafce.

gra kompletnie nie warta swieczki, lepiej dysk wsadzic do srodka i 100zl za obudowe do dysku w kieszeni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
to jeszcze pare pytan

- czy mc bedzie podpiete w siec

- czy komp, z ktorego kozystasz na codzien chodzi caly czas czy wlaczasz/wylaczasz go

- co bedzie podpiete ze strony audio - glosniki po analogu czy moze amp poprzez hdmi/s/pdif?

Odpowiedzi:

- tak MC będzie podpięte do sieci (ale tylko Wi-Fi 'G' - więc nie jest zbyt wydajna).

- ten komputer MC będzie oczywiście wyłączany ... chyba że przyjdzie mu pościągać coś nocą :) Dlaczego pytasz?

- audio .... chwilowo mam analogowy zestaw. O taki: http://www.allegro.pl/item560597625_glosni..._wisnia_fv.html

Oczywiście w przyszłości zmienię go na porządny amplituner z zestawem głośników. Wtedy oczywiście spdif albo HDMI (o ile karta HD4350 pozwoli).

Co do dysków pod USB ... to prostu mam dwa takie : 1TB i 750GB.

Nie będę ich wybebeszał aby wsadzić do obudowy MC. Nie widzę powodu.

Poza tym aby przekopiować dużą ilość danych najlepiej jest przełączać taki dysk od komputera do komputera (bo sieć tylko Wi-Fi).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

generalnie pytalem o komp drugi nie o MC :)

ja bym zrobil siec na kablu, widzialem gdzies obudowe na dwa dyski, bez raidu (a szkoda) z gigabitowym lanem, ftp, http, samba

dyski z dala od mc a i w drugim kompie mozna podmontowac jako dysk sieciowy :lol:

a pozniej nie widze sensu na zmiane kompa, lepiej kupic xonara do hd audio niz znowu kompa zmieniac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
generalnie pytalem o komp drugi nie o MC :lol:

Aaaa to nie zrozumiałem :)

Drugi komp to ... laptop (trzeci zresztą też) więc podpinanie do nich dysków w celu udostępniania to pomysł raczej nietrafiony :)

To prawda że to by było najlepsze ... ale chwilowo raczej nie chce wydawać więcej kasy na rozbudowane rozwiązania.

Co do Xonara to jak najbardziej. No ale to przyszłość. Teraz muszę się zadowolić tym co mam.

Jak zbuduję kiedyś domek to pomyślę o tym wszystkim (już w trakcie budowy oczywiście).

Tak po cichu to ... marzy mi się taki 'cyfrowy' domek. Wszystko sterowane przez centralny komputer, rozpoznawanie komend głosowych, inteligentne i oszczędne (diodowe) oświetlenie, zamek do drzwi rozpoznający odciski palców itp. itd. Jak czas pozwoli to sobie coś takiego zaprojektuję i napiszę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chcesz cos...czym sie zajmowalem przez dlugi okres czasu :)

nawet prace dyplomowa z jednego takiego robilem :lol:

Edytowane przez demek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
chcesz cos...czym sie zajmowalem przez dlugi okres czasu :)

nawet prace dyplomowa z jednego takiego robilem :lol:

No widzisz ... a ja, między innymi, zajmowałem się biometrycznymi systemami kontroli dostępu :)

Kwestia czasu i samozaparcie.

Sam dobrze wiesz, że nie potrzeba na to nawet ogromnych pieniędzy .... tylko raczej wiedzy i czasu :)

Ale wyszedł oftopic ... upss :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jednostki centralnej nie idzie zrobic samemu a ona tania nie jest

aczkolwiek reszte juz mozna samemu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jednostki centralnej nie idzie zrobic samemu a ona tania nie jest

aczkolwiek reszte juz mozna samemu :)

Co rozumiesz przez jednostkę centralną?

Jak dla mnie to zwykły mały energooszczędny PC'ik z dodatkowym box'em pod USB z kompletem przełączników i sensorów.

Box'ik do zrobienia we własnym zakresie (jestem też elektronikiem).

Tak naprawdę koszty sprzętu który jest potrzebny do zrobienia inteligentnego budynku nie są wielkie (porównując je z pieniędzmi wydanymi na samą jego budowę).

Niestety jest sporo pracy aby to wszystko poskładać, oprogramować i uruchomić.

Powoli, powoli zaczynam to wszystko projektować .....

Zresztą w ramach oszczędności montażowych myślę raczej o systemie rozproszonym, połączonym jedną wspólną magistralą (wystarczy dwa przewody).

Edytowane przez Fantom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na rozwazania o takie instalacji nalezaloby zalozyc nowy temat a nie offtopowac tutaj :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
na rozwazania o takie instalacji nalezaloby zalozyc nowy temat a nie offtopowac tutaj :lol:

generalnie to od kilkunastu postów to offtopowanie bo temat wyraźnie jest ok mini-itx a piszemy o płytach micro atx :)

Edytowane przez lipa_ml

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
na rozwazania o takie instalacji nalezaloby zalozyc nowy temat a nie offtopowac tutaj :)

Słusznie. Koniec dywagacji. Wracamy do tematu.

Wciąż szukam informacji na temat programowania wyświetlaczy VFD zgodnych z Windows Media Center.

Mam już kilka ściągniętych paczek. Mam nadzieję że uda mi się coś z tego wyłuskać.

Tak jak deklarowałem zrobił bym takie mały programik Media Center.

Funkcje: wyświetlanie zdjęć, odtwarzanie muzyki, odtwarzanie filmów (z dysku/Blu-Ray/HD-DVD), ewentulanie jeszcze torrenty i radia intenetowe.

Ma to działać z moim radiowym pilotem X10 i wyświetlaczem VFD.

Ma być szybkie i bezproblemowe w obsłudze.

Więcej nie potrzebuje.

Jak można się domyślić chcę zastąpić Popcorna. Zaczynają mnie drażnić jego ograniczenia (zbyt wolny i przeglądarka zdjęć poniżej krytyki).

PS. Słusznie .... miało być ITX. Może by tak podzielić temat na dwa?

Edytowane przez Fantom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...