Skocz do zawartości
rakso

Sprzęt pod HTPC (mini-itx)

Rekomendowane odpowiedzi

Ciąg dalszy rozmyślań o Media Center :)

Szukałem sensownych płyt pod procesor E5200.

Znalazłem wiele ale dwie rzuciły mi się w oczy:

1) GIGABYTE GA-73PVM-S2H (cena około 300 zł) - karta graficzna to GeForce 7100 - dźwiękowa ALC889A

2) Asus P5QL-EM (cena około 400 zł) - karta graf. Intel X4500 - dźwiękowa Realtek ALC1200

Obydwie posiadają komplet złącz w tym HDMI, DVI i SPDIF.

Na sieci można znaleźć różne opinie na ich temat.

Jeśli chodzi o dźwięk to Realtek podobno jest lepszy (mniej kłopotów z transportem stream'ów HD).

Jednak nie lubię grafiki Intela wolał bym GeForce'a. Choć w zasadzie nie ma to większego znaczenia bo dekompresją video i tak zajmie się procesor.

Niestety sporo osób skarży się na jakość płyt Gigabyte'a. Często padają.

No i różnica w cenie jednak jest.

Jak typujecie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ciąg dalszy rozmyślań o Media Center ;)

Szukałem sensownych płyt pod procesor E5200.

Znalazłem wiele ale dwie rzuciły mi się w oczy:

1) GIGABYTE GA-73PVM-S2H (cena około 300 zł) - karta graficzna to GeForce 7100 - dźwiękowa ALC889A

2) Asus P5QL-EM (cena około 400 zł) - karta graf. Intel X4500 - dźwiękowa Realtek ALC1200

Obydwie posiadają komplet złącz w tym HDMI, DVI i SPDIF.

Na sieci można znaleźć różne opinie na ich temat.

Jeśli chodzi o dźwięk to Realtek podobno jest lepszy (mniej kłopotów z transportem stream'ów HD).

Jednak nie lubię grafiki Intela wolał bym GeForce'a. Choć w zasadzie nie ma to większego znaczenia bo dekompresją video i tak zajmie się procesor.

Niestety sporo osób skarży się na jakość płyt Gigabyte'a. Często padają.

No i różnica w cenie jednak jest.

Jak typujecie?

Jeśli chodzi o jakość płyt gigabyte to nie prawda ze padają , składam na nich kilkanaście kompów miesięcznie i nie pamiętam kiedy ostatni raz była jakaś wysyłana do serwisu , za to asusa tak np. w tym tygodniu mam już 2 szt asusa do serwisu . Od momentu kiedy pojawiły się nowe kondensatory na płytach gigabyte są bardzo mało awaryjne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeśli chodzi o jakość płyt gigabyte to nie prawda ze padają , składam na nich kilkanaście kompów miesięcznie i nie pamiętam kiedy ostatni raz była jakaś wysyłana do serwisu , za to asusa tak np. w tym tygodniu mam już 2 szt asusa do serwisu . Od momentu kiedy pojawiły się nowe kondensatory na płytach gigabyte są bardzo mało awaryjne.

No to zagwozdka .... myślałem że zdecyduje się na Asusa.

Z jednej strony Gigabyte jest jednak sporo tańszy, jednak znalazłem sporo negatywnych opinii co do jego awaryjności.

Parametry te dwie płyty mają bardzo podobne. Różnią się:

- kartą graficzną (GeForce kontra Intel)

- kartą muzyczną

- ilością złącz PCI (Asus ma tylko 1)

Chyba jednak Gigabyte .... mam nadzieję że trafi mi się dobry egzemplarz.

Jestem z Wrocławia ... poszukałem i okazuje się że techmarket.pl ma to co mnie interesuje: płyta(GA-N73PVM-S2H) , pamieć 2*2GB CL4 i procesor E5200 w naprawdę przyzwoitej cenie ;) Zamiast latać i kombinować to po prostu zamówię, pojadę i kupię :)

Dzięki wszystkim za rady :)

Edytowane przez Fantom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeśli chodzi o jakość płyt gigabyte to nie prawda ze padają , składam na nich kilkanaście kompów miesięcznie i nie pamiętam kiedy ostatni raz była jakaś wysyłana do serwisu , za to asusa tak np. w tym tygodniu mam już 2 szt asusa do serwisu . Od momentu kiedy pojawiły się nowe kondensatory na płytach gigabyte są bardzo mało awaryjne.

Może teraz coś się poprawiło bo jeszcze kilka miesięcy temu było tragicznie. Sklep, gdzie się zaopatruję jest największym w Lublinie - chłopaki wiedzą co mówią i naprawdę znajomym GIGABYTE odradzają. A na serwisie mają zwykły młotek z napisem "GIGABYTE REPAIR KIT". ;)

Edytowane przez marcus64

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam P5Q-EM

nie dziala na niej dopalanie filmow czy to BD czy to innych, za to pieknie dziala bitstream po hdmi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja raczej w moim zestawie będę bazował na mocy procesora. Do odtwarzania 1080p oczywiście.

Jeśli to nie wystarczy to dokupię Radeon'a HD3450 i będzie grało ;)

Właśnie udało mi się zakupić zasilacz 200W do mojej obudowy Media Center. Z tego co pisało jest chłodzony pasywnie.

Pozostaje mi tylko dokupić wymieniony przeze mnie wyżej zestaw (płyta GA-73PVM-S2H, procesor E5200 i pamięć 2*2GB 800 CL4).

Kwestią otwartą pozostaje pasywne chłodzenie procesora. Mam ograniczone możliwości ponieważ obudowa ma tylko 9.5 cm wysokości. Ktoś coś takiego robił?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym jednak namawial na asusa

dobry kodek audio (alc1200)

do tego bitstream po hdmi

bardzo dobre mozliwosci podkrecania ;)

pewnie power dvd w nastepnej odslonie dopali poprawnie gpu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Fantom wziąłem na razie do testów tego Gigabyte którego sobie wybrałeś (mojego Asusa chwilowo nie było). Czekam tylko na obudowę - będzie we wtorek. Myślę, że do czwartku uporam sie z testami. Jeżeli mi nie podpasuje to spróbuję na inne płycie.

PS. Jak dla mnie ta płyta jest za 230 zł i za tyle mogę Ci kupić (oczywiście nowa z fakturą).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Może teraz coś się poprawiło bo jeszcze kilka miesięcy temu było tragicznie. Sklep, gdzie się zaopatruję jest największym w Lublinie - chłopaki wiedzą co mówią i naprawdę znajomym GIGABYTE odradzają. A na serwisie mają zwykły młotek z napisem "GIGABYTE REPAIR KIT". :rolleyes:

Jednak coś się ruszyło w kwestii płyt Gigabyte w pozytywnym znaczeniu. Ewidentnie kultura ich produkcji bardzo wzrosła, widać to biorąc nowe płyty do ręki. Nawet w stosunkowo budżetowych konstrukcjach próżno szukać w newralgicznych miejscach innych kondensatorów jak polimerowe. Moja opinia, przynajmniej jak na razie, jest wielce pozytywna. A też trochę tego zdarzyło mi się przez ręce przepuścić. Zresztą w tym momencie też jadę na Gigabyte GA-EP31-DS3L i złego słowa nie powiem. Utrzymanie stabilnego napięcia w przypadku ekstremalnego undervoltingu to raczej dość trudna sprawa, a zarazem kluczowa. Jak dotąd płyta nigdy mnie nie zawiodła.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ja bym jednak namawial na asusa

dobry kodek audio (alc1200)

do tego bitstream po hdmi

bardzo dobre mozliwosci podkrecania :rolleyes:

pewnie power dvd w nastepnej odslonie dopali poprawnie gpu

Cóż alc1200, to tak naprawdę odmiana Realteka 889A stosowanego w Gigabyte, marketingowo przemianowanego na potrzeby firmy Asus, aby stworzyć wrażenie unikatowości ;).

Z pozytywnych cech faktycznie można powiedzieć, że jest to kodek unikalny, bo występuje w Asusach. Z wad można powiedzieć..... że jest to kodek unikalny ;), znaczy aktualizacje sterowników wychodzą z lekkim poślizgiem. Dźwiękowo to w sumie jeden czort. Funkcjonalnie to w 889A zazwyczaj mamy którąś odmianę Dolby Home Theater, albo mamy Dolby digitlal Live + Dolby Headphone, albo DTS Connect.

Nie wiem czy przy alc1200 też dostępne są takie funkcjonalności. Ja wiem że to już są detale, ale dla mnie osobiście taki detal jak Dolby Headphone już na poziomie kodeka dźwiękowego to bardzo istotny szczegół.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja raczej w moim zestawie będę bazował na mocy procesora. Do odtwarzania 1080p oczywiście.

Jeśli to nie wystarczy to dokupię Radeon'a HD3450 i będzie grało :rolleyes:

Właśnie udało mi się zakupić zasilacz 200W do mojej obudowy Media Center. Z tego co pisało jest chłodzony pasywnie.

Pozostaje mi tylko dokupić wymieniony przeze mnie wyżej zestaw (płyta GA-73PVM-S2H, procesor E5200 i pamięć 2*2GB 800 CL4).

Kwestią otwartą pozostaje pasywne chłodzenie procesora. Mam ograniczone możliwości ponieważ obudowa ma tylko 9.5 cm wysokości. Ktoś coś takiego robił?

Pamiętaj tylko że ta płyta, z naszego punktu widzenia (HTPC), to w zasadzie nie posiada karty graficznej, bo to co tam jest to jest śmiech na sali. I nie chodzi mi o wydajność i ewentualne sprzętowe wsparcie dla H264, czy też jego brak, ale o zwykłą jakość obrazu. Co niestety daje się zauważyć podczas oglądania filmów. HD3450, czy też jej nowsze wersje, to są lata świetlne przed grafiką zintegrowaną w tym GA-73PVM-S2H. W Nvidii odradzam schodzenie poniżej poziomu Geforce 8400GS, to jest absolutne minimum. W ATI takim minimum jest HD3450.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No to zagwozdka .... myślałem że zdecyduje się na Asusa.

Z jednej strony Gigabyte jest jednak sporo tańszy, jednak znalazłem sporo negatywnych opinii co do jego awaryjności.

Parametry te dwie płyty mają bardzo podobne. Różnią się:

- kartą graficzną (GeForce kontra Intel)

- kartą muzyczną

- ilością złącz PCI (Asus ma tylko 1)

Chyba jednak Gigabyte .... mam nadzieję że trafi mi się dobry egzemplarz.

..................

Na takie dylematy to tylko porządna i głęboka naukowa analiza i naukowe rozwiązanie problemu. Polecam stronę: http://www.randomnumbers.info/

Jeśli wypadnie parzyste to Asus, jeśli nieparzyste to Gigabyte :rolleyes: To będzie bardzo "głęboka" analiza, a jaka naukowa metoda .....

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mobo z wbudowaną grafą x4500 nadaje się do HTCP? Czy uciągnie filmy 1080p?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy mobo z wbudowaną grafą x4500 nadaje się do HTCP? Czy uciągnie filmy 1080p?

Uciągnie bez problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli procesor bedzie mial odpowiednia ilosc megahercow

bo mnie sie nie udalo uzyc dxva w ani jednym filmie, o czym pisalem wczesniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@Fantom wziąłem na razie do testów tego Gigabyte którego sobie wybrałeś (mojego Asusa chwilowo nie było). Czekam tylko na obudowę - będzie we wtorek. Myślę, że do czwartku uporam sie z testami. Jeżeli mi nie podpasuje to spróbuję na inne płycie.

PS. Jak dla mnie ta płyta jest za 230 zł i za tyle mogę Ci kupić (oczywiście nowa z fakturą).

Marcus64 będę bardzo wdzięczny za testy ;) Poczekam z zakupem na twoje wyniki.

A przyznaje cena 230 zł jest niezła ... więc .... może się uśmiechnę ;)

No i dzięki wszystkim za "naukowe" podejście do tematu :rolleyes:

Tak jak napisałem stawiam na procesor przy odtwarzaniu. Jeśli mocy zabraknie to podkręcę go odrobinkę.

Co do grafiki. Na razie zobaczę co potrafi ten wbudowany GeForce 7100. Jeśli będzie kiepsko nic nie stoi na przeszkodzie aby dokupić jakiegoś Radeona HD.

Najważniejsze aby wszystko ładnie chodziło.

Dzięki SławekR za wyjaśnienie sprawy dźwiękówki. Miałem wątpliwości ale jak widzę to jest to samo niezależnie co bym kupił.

Liczę tylko że zdekoduje mi DTS'a bo chwilowo nie mam amplitunera (oczywiście wszystko w swoim czasie).

I tak wciąż sprawą otwartą jest bezgłośne chłodzenie procka. Z obliczeń wynika że radiator(+wentylator) nie może mieć więcej niż 6.5-7cm. A to już wyzwanie.

Edytowane przez Fantom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dts mozna i sie dekoduje programowo w PC :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
I tak wciąż sprawą otwartą jest bezgłośne chłodzenie procka. Z obliczeń wynika że radiator(+wentylator) nie może mieć więcej niż 6.5-7cm. A to już wyzwanie.

Znalazłem coś takiego LINK . Z opisu wynika, że ma tylko 6,5 cm wysokości.

thermalright_xp120_00.jpg

thermalright_xp120_01.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy mobo z wbudowaną grafą x4500 nadaje się do HTCP? Czy uciągnie filmy 1080p?

Filmy uciągnie, z live TV w H164 może mieć problem. Piszę tak na wszelki wypadek, jak byś chciał HTPC wykorzystać do oglądania kanałów HD sat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Znalazłem coś takiego LINK . Z opisu wynika, że ma tylko 6,5 cm wysokości.

To jest takie niby pasywne chłodzenie, bo i tak zalecają wymuszony obieg powietrza.

Ja powtórzę jeszcze raz: boxowy wentylator z oryginalnym radiatorem, ten od kompletu z e5200 + niskie napięcie procesora -> prędkość obrotowa poniżej 1000 obr.min, chłodzenie jest niesłyszalne. Silnik pracującego dysku twardego potrafi być głośniejszy.

Choćby nie wiem jak wymyślne, drogie i o dużej powierzchni chłodzenie pasywne nie zastosować, to musi być zapewniona cyrkulacja powietrza i możliwość wymiany i oddawania ciepła na zewnątrz obudowy.

W przeciwnym wypadku sprzęt powoli, ale systematycznie się zagotuje. A już szczególnie w małej obudowie. Lepiej dać możliwie najcichsze, ale jednak chłodzenie aktywne. Niesłyszalne wentylatory kosztują po około 20zł.

Wywalanie kasy na takie cudaczne chłodzenie pasywne nie jest racjonalnym rozwiązaniem. Lepiej te zaoszczędzone 100-150zł dołożyć do lepszej płyty, zapewniającej stabilny undervolting procesora i możliwość sprofilowania prędkości obrotowej wentylatorów w funkcji temperatury -> patrz choćby Gigabyte czy Asus, wyższe modele.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to juz lepiej miec boxa...zarowno asus jak i gb maja regulacje wiatrakow

fanxpert.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O właśnie, w międzyczasie jak edytowałem poprzedniego posta, Demek wyraził tę samą myśl :(.

Dokładnie, lepiej mieć boxa, za to dokonać przemyślanego zakupy płyty, dającej nam odpowiednie możliwości ustawień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym jednak zainwestowal w asusa

bitstream hd audio na dzien dobry, nie trzeba w przyszlosci myslec o kupieniu np xonara 1.3 av :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ja bym jednak zainwestowal w asusa

bitstream hd audio na dzien dobry, nie trzeba w przyszlosci myslec o kupieniu np xonara 1.3 av :rolleyes:

Jesteś pewien że ten Gigabyte tego nie daje? Bo ja myślę że to możliwe. Gdzieś zdaje mi się przewinęła się ta informacja.

Co do chłodzenia. Może macie rację. Pierwsze co zrobię to zainstaluje Box'owe chłodzenie i obniżę napięcie na procesorze.

Jeśli to wystarczy poprzestanę na tym. Jeśli nie to przemyślę sprawę tego Thermalright'a XP120.

Alternatywą jest jeszcze wymiana wiatraczka na taki z firmy Noctua. Podobno są bardzo ciche i wydajne.

Zobaczymy :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Fantom poczekaj trochę. Mam już wszystko tylko brakuje mi obudowy. Jakbym miał jakiekolwiek pudło to już zapakowałbym do testów. Niestety muszę czekać do wtorku. W poniedziałek będę miał jeszcze płytę Asusa. Na wszelki wypadek wezmę też grafikę Radeon 4670 (mogę ją mieć w dobrej cenie bo jeszcze mają ze starej dostawy przed skokiem walut).

Edytowane przez marcus64

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...