Epson EH-TW9300W – Test projektora LCD 4K Ultra HD
Wyposażenie i Złącza
Do projektora w wersji “W” (EH-TW9300W) dołączony został transmiter, który pozwala przesyłać bezstratnie obraz (także 4K) na odległość kilku metrów! Tak wygląda urządzenie, który umieszczamy obok naszych źródeł Audio-Video. Pozwala ono na podpięcie aż czterech źródeł obrazu, gdybyśmy na przykład nie mieli amplitunera. Transmiter dostępny jest jako osobne wejście (źródło) w projektorze. Świetne rozwiązanie!
Co więcej, extender posiada także wyjście HDMI, które możemy użyć, by rozdzielić dodatkowo obraz na telewizor. Zwalnia to z potrzeby posiadania amplitunera z dwoma wyjściami, jeśli posiadamy zarówno TV jak i projektor w salonie. Dodano także optyczne wyjście audio by podłączyć np. soundbar, jeśli nie posiadamy amplitunera z HDMI. Jak widzimy producent przewidział wiele scenariuszy projektując transmiter.
Zasięg urządzenia działającego w paśmie 60 GHz, to około 10 metrów. Oczywiście im więcej przeszkód będzie ustawionych na jego drodze, tym trudniej będzie uzyskać stabilną transmisję. Warto zwrócić na to uwagę podczas montażu całego systemu.
Extender jest w stanie przesłać nawet sygnał Ultra HD z HDR. Sprawdziłem – działa. Brawo!
Wróćmy do samego projektora. Na tylnym panelu znajdziemy następujące złącza: USB 2.0 typu A, USB 2.0 Type B (serwisowe), RS-232C, WLAN (opcja), Wyjście wyzwalacza (trigger), Wejście VGA, Wejście HDMI z wtyczką A (2x), w tym jedno z HDCP 2.2, optyczne wejście HDMI, oraz Interfejs Ethernet (1000 Base-T/ 100-Base TX/ 10-Base-T). Wejście optyczne jest ciekawostką, z której implementacją spotykamy się po raz pierwszy w urządzeniu końcowym. Temat jest jednak ciekawy, ponieważ światłowodowy kabel HDMI pozwala na transmisję na odległość aż 300 metrów.
W tym miejscu niestety czeka na nas kubeł zimnej wody – HDMI 1, pomimo, że pracuje w standardzie 2.0a i obsługuje HDCP 2.2, to jest ograniczone do 340MHz. Oznacza to, że pozwala przyjąć rozdzielczości 4Kp60/ 4Kp50 wyłącznie w formacie 8-bit 4:2:0. Nie zapewnia jednak 18Gbps przepustowości, która pozwoliłaby na przykład na wysyłanie 10 bitowego sygnału w takim klatkażu. O konsekwencjach tego ograniczenia napiszę później w sekcji Ultra HD. Od razu jednak napiszę: udało nam się rozwiązać i ten problem dzięki posiadaniu w redakcji wszystkich odtwarzaczy Ultra HD Blu-ray dostępnych na rynku.
Do projektora nie zostały dołączone okulary 3D, jednak można je dokupić w cenie około 270zł (model ELPGS03). Są to okulary aktywne z wbudowanym akumulatorem. Możemy je ładować bezpośrednio z extendera obrazu.