Home News Musisz kupić dekoder DVB-T2 / HEVC do telewizji naziemnej? Jest dopłata – prawie 100% wartości! Do telewizora też?
Musisz kupić dekoder DVB-T2 / HEVC do telewizji naziemnej? Jest dopłata – prawie 100% wartości! Do telewizora też?

Musisz kupić dekoder DVB-T2 / HEVC do telewizji naziemnej? Jest dopłata – prawie 100% wartości! Do telewizora też?

4.02K
2

Rząd niedługo uruchomi program mający pomóc obywatelom nie w pełni gotowym na nadejście standardu DVB-T2 / HEVC w naziemnej telewizji cyfrowej. Planowana jest dopłata w wysokości 100 złotych, którą będą mogli odebrać wszyscy chcący zakupić kompatybilny dekoder. Czy na telewizor też będzie można uzyskać ulgę? Lobbuje o to Związek Cyfrowa Polska. Kiedy będzie można odebrać pieniądze?

Dekoder DVB-T2 / HEVC – dopłata rządowa: czy obejmie także telewizor?

Partia rządząca obiecała wsparcie dla wszystkich gospodarstw, które będą musiały zaopatrzyć się w dekoder do telewizora obsługujący format DVB-T2 / HEVC. W czerwcu 2022 roku zastąpi on standard DVB-T, który obowiązuje w naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce od lat. Za zmianami pójdą konsekwencje, ponieważ nie każdy odbiornik jest gotowy na nową erę odbioru. To oznacza konieczność zakupu nowego telewizora lub właśnie dekodera.

Na czym ma polegać pomoc rządu w tym zakresie? Otóż każdy, kto będzie chciał zaopatrzyć się w dekoder DVB-T2 / HEVC, będzie upoważniony do odbioru dofinansowania na ten cel w wysokości 100 złotych. To kwota, która w większości przypadków powinna pokryć niemal 100% wartości takiego urządzenia. Rząd chce w ten sposób zminimalizować liczbę gospodarstw domowych, które w czerwcu 2022 roku zostaną de facto wykluczone cyfrowo, tracąc dostęp do kanałów naziemnych. Niedawne badanie wykazały, ze w takiej sytuacji mogą się nadal znajdować ponad 2 miliony gospodarstw.

Musisz kupić dekoder DVB-T2/HEVC do odbioru TV naziemnej w 2022 roku? Rząd dorzuci 100 złotych! Jak odebrać?

Przedstawiciele rządu przyznają, że zmiana standardu nadawania kanałów drogą naziemną przyniesienie do budżetu duże zasoby finansowe, z których część ma być przeznaczona właśnie na opisywany program wsparcia. Minister ds cyfryzacji Janusz Cieszyński podał, że wpływy z tytułu nadchodzących w naziemnej telewizji cyfrowej zmian wyniosą nawet do 1,6 miliarda złotych. Zapowiedział też, że każdy, kto złoży wniosek o dofinansowanie, otrzyma pomoc w postaci 100 złotych na zakup dekodera. Na jedno gospodarstwo będzie przysługiwać jedno świadczenie, a wykorzystać je będzie można wyłącznie na zakup odbiornika ze wsparciem dla DVB-T2 / HEVC.

Kiedy ruszy program nazywany już w sieci “Dekoder+”? Wedle założeń, pierwsze osoby będą mogły odebrać środki w okolicach startu wdrażania nowego formatu do telewizji naziemnej, czyli pod koniec marca. Wsparcie finansowe będzie można odebrać do końca 2022 roku.

Jak odbierać kanały w DVB-T2 na swoim telewizorze? Aktualne parametry nadawania w jakości HD w telewizji naziemnej!

Czy na telewizor zdolny do odbioru telewizji naziemnej DVB-T2 / HEVC też będzie dostępna taka dopłata? W oficjalnych rządowych planach niestety nie ma takiej opcji. Sprawę podniósł jednak Związek Cyfrowy Polska, który zajął krytyczne stanowisko w stosunku do finansowania zakupu jedynie dekoderów. Przedstawiciele tej organizacji, w skład której wchodzą m.in. tacy producenci jak LG, Panasonic, Samsung i Sony, wystosowali stanowisko, w którym wyrażają zaniepokojenie taką praktyką:

“Stoimy na stanowisku, że można uniknąć negatywnego wpływu na sytuację widzów naziemnej telewizji cyfrowej, ich dostęp do pełni możliwości nowej technologii, a także na krajową gospodarkę, poszerzając zakres urządzeń, których zakup objęty będzie mechanizmem wsparcia finansowego o telewizory (odbiorniki cyfrowe wyposażone w wyświetlacz). Należy także zwrócić uwagę, że proponowane świadczenie może być przedmiotem wyłudzeń, dlatego należy rozważyć mechanizm pozwalający na dokonanie weryfikacji przedsiębiorców ubiegających się o udział w opisywanym programie.”

Póki co rząd nie ustosunkował się do oświadczenia Związku. Z pełną treścią dokumentu można się zapoznać tutaj.

Cyfrowa telewizja naziemna będzie powoli umierać? Za kilka lat może być znacznie mniej kanałów! Winni operatorzy komórkowi

magicLinks_2_1

Źródła: https://bezprawnik.pl/dekoder-dvb-t2-hevc/, https://cyfrowapolska.org/pl/stanowisko-dofinansowanie-wylacznie-zakupu-dekoderow-ryzykowne-dla-widzow-i-krajowej-gospodarki/


Przeczytaj więcej na temat telewizji:

(4015)

0 0 głos
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Regina
10 dni temu

Do kogo trzeba będzie złożyć taki wniosek na przyznanie bonu na zakup dekodera i jakie kryterium trzeba będzie spełnić .Korzystam tylko z telewizji naziemnej mój dochód to 719 zł jest to zasiłek stały że względu na chorobę .

Iks
Iks
9 dni temu

Ty sposobem stworzy się lista tych, którzy będą płacić haracz za posiadanie urządzenia do obioru TV/radia. Piękna zagrywka.

2
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x