Home News Czy na pewno oglądasz filmy i seriale na Netflix, Disney+ i HBO Max w 4K? Jak ustawić taką jakość?
Czy na pewno oglądasz filmy i seriale na Netflix, Disney+ i HBO Max w 4K? Jak ustawić taką jakość?

Czy na pewno oglądasz filmy i seriale na Netflix, Disney+ i HBO Max w 4K? Jak ustawić taką jakość?

3.63K
1

W serwisach streamingowych obserwujemy ogromny przyrost treści, w tym również tych w jakości 4K ze wsparciem dla formatów HDR. Na platformach VoD takich jak HBO Max, Disney+ czy Netflix nie brakuje filmów i seriali dostępnych w najwyższej jakości obrazu. Zdarza się jednak, że nie każdy ogląda produkcje w topowej jakości! Jak sprawdzić, czy jest ona włączona? Jak ustawić 4K w poszczególnych serwisach VoD?

Chcesz oglądać filmy i seriale na Netflix, Disney+ i HBO Max w 4K HDR? Jak włączyć topową jakość na telewizorze?

Znane są nam liczne przypadki, gdzie osoby posiadające najwyższy abonament do Netfliksa oraz telewizor z rozdzielczością 4K, oglądały treści zaledwie w jakości Full HD. Wielu z nich robiło to nieświadomie. Przez dostępność treści na smartfonach, tabletach oraz laptopach przyzwyczajeni jesteśmy do niższych jakości, przez co na wielkich ekranach nasze oczy są do niej przyzwyczajone. Jak upewnić się, że na naszych telewizorach będzie wyświetlana najwyższa jakość?

Teraz, po niedawnej polskiej premierze Disney+, w naszym kraju pojawił się kolejny serwis VoD oferujący jakość 4K oraz obsługę formatów HDR: HDR10 i Dolby Vision (a także w wybranych tytułach IMAX Enhanced). Tu sytuacja ma się podobnie – mimo iż Disney+ oferuje tylko jeden próg z pełnym dostępem do treści w najwyższej rozdzielczości, to warto się upewnić, że z niej korzystamy.

Oglądacie telewizję podczas pandemii? Dla większości to ucieczka przed rzeczywistością
Jak ustawić Netflix na telewizorze, by działał w 4K?

Jak sprawdzić, w jakiej rozdzielczości streamuje nam treści Netflix na telewizorze? Poniżej kilka cennych porad, które pomogą Wam wycisnąć maksimum z serwisu. Konieczne wymagania są następujące: aplikacja Netflix, konto Premium Ultra HD i telewizor z matrycą przynajmniej 60Hz, wsparciem dla HDCP 2.2 i możliwością wyświetlania treści w 4K Ultra HD.

  • W pierwszej kolejności upewniamy się, że posiadamy najwyższy poziom subskrypcji serwisu. W tym celu logujemy się do Netflixa w przeglądarce internetowej, najeżdżamy myszką na ikonę swojego profilu w prawym górnym roku ekranu i przechodzimy do “Konto”. Aktywny plan sprawdzimy w wierszu “Szczegóły planu”. Konto premium daje nam dostęp nie tylko do wysokiej rozdzielczości, ale też do HDR (w formatach Dolby Vision i HDR10) oraz technologii Dolby Atmos;

  • Kolejnym krokiem jest ustawienie jakości i poboru danych. W tym celu w obrębie ustawień konta przechodzimy do wiersza “Profile i kontrola rodzicielska” i rozwijamy listę pod swoim profilem. Przechodzimy do “Ustawienia odtwarzania” (ostatnia pozycja) i zaznaczamy – jeśli wybrana została inna opcja – “Wysokie”. Netflix informuje nas poniżej, że pobór danych sięgnie 7 GB na godzinę przy jakości Ultra HD. Tylko ta opcja (lub “Automatyczne”, zalecamy jednak “Wysokie”) zapewni nam najwyższą rozdzielczość w serwisie;

Czy Netflix na pewno działa w 4K na twoim telewizorze? Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste - radzimy jak ustawić!

  • Bardzo ważną kwestią jest przepustowość Waszego łącza. Możliwe, że rozdzielczość w oglądanych materiałach jest ograniczona, ponieważ macie za słabe lub za mało stabilne łącze. By wygodnie streamować treści 4K Ultra HD w Netflixie, konieczna jest przepustowość na poziomie przynajmniej 25 Mb na sekundę. Zalecamy połączenie telewizora z siecią po kablu;
  • Wciąż nie jesteście przekonani, że Netflix działa w 4K? Jest jeszcze jeden sposób, by się upewnić. Należy wyszukać i włączyć w serwisie tytuł wspierający 4K Ultra HD – istnieje osobna lista takich pozycji, która wyświetli się Wam, jeśli telewizor, którego używacie jest kompatybilny – i przycisnąć na pilocie przycisk “Info” lub “Display”. W lewym górnym rogu ekranu wyświetli się informacja o aktualnej przepustowości i rozdzielczości. Jeśli nie jest to 4K, warto chwilę poczekać – czasem łącze potrzebuje czasu, by się “rozpędzić”.

Czy Netflix na pewno działa w 4K na twoim telewizorze? Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste - radzimy jak ustawić!

W przypadku Disney+ sprawa jest znacznie prostsza. W Polsce możemy skorzystać tylko z jednego typu subskrypcji, która zapewnia pełen dostęp do wszystkich treści w najwyższej możliwej jakości. Filmów i seriali w 4K jest obecnie (stan na drugą połowę czerwca 2022) przeszło 350, a więc najwięcej spośród wszystkich serwisów VoD działających w Polsce. Jak sprawdzić, czy Disney+ wyświetla nam je prawidłowo? Tu sprawa jest wręcz banalna – na komputerze lub laptopie wystarczy przejść do ustawień aplikacji (pod ikoną profilu w prawym górnym rogu), a następnie zaznaczyć “Automatyczne”. Dzięki temu w żadnym wypadku – oczywiście przy zachowaniu stałego, szybkiego łącza) podczas oglądania nie ominie nas jakość 4K!

Co natomiast w przypadku HBO Max? Tutaj sytuacja jest klarowna – brakuje jakichkolwiek ustawień jakości strumieniowanych treści, więc jeśli dany film lub serial jest dostępny w 4K z HDR, to w takiej jakości będziemy je oglądać. Oczywiście warunkiem jest posiadanie telewizora ze wsparciem dla Dolby Vision lub HDR10. W HBO Max materiałów w najwyższej jakości jest znacznie mniej niż w przypadku Netfliksa i Disney+. W 4K zazwyczaj pojawiają się tam największe filmowe premiery, seriale natomiast dostępne są maksymalnie w HD.

HBO Max już działa w Polsce! Jak pobrać, założyć konto lub przejść z HBO GO? Jakie hity na premierę? Jest 4K z HDR!

magicLinks_2_1

Źródło: własne


VoD i serwisy streamingowe – przeczytaj więcej:

(3633)

2.3 3 głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Mariusz
Mariusz
2 lat temu

“zalecamy połączenie telewizora z siecią po kablu” – Prośba: czy w przypadku podłączenia do mieszkania tzw. internetu stacjonarnego np Vectry, ale kabel tylko z głównego źródła DO ROUTERA, a potem już z routera do telewizora BEZPRZEWODOWO, bez LAN-ów itp – to czy nadal można takie ustawienie sklasyfikować jako “po kablu” czy raczej już mogą się pojawiać problemy z odtwarzaniem najwyższej jakości 4K UHD np na Netfliksie itp ??

1
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x