BenQ TK800 Ultra HD 4K HDR | MINI TEST | Tak można oglądać sport za nieduże pieniądze na WIELKIM ekranie!
Ostatnie tygodnie miałem okazję spędzić z najnowszym projektorem Ultra HD 4K HDR od firmy BenQ. Jest to jeden z najtańszych projektorów tego typu na rynku – jego cena to w przypadku UHD “tylko” 5599zł. Stąd moje ogromne zainteresowanie tym produktem. Jako fan sportu chciałem go najbardziej sprawdzić z różnymi transmisjami w 4K oraz w 4K z HDR gdyż ostatnie tygodnie to wysyp tego typu realizacji w polskiej telewizji.
Projektor podobnie jak wszystkie inne tego typu urządzenia od BenQ pracuje w technologii DLP. Przypomnijmy co to oznacza?
Technologia DLP – podstawowe informacje
Technologia ta znana jest już od lat i powszechnie stosowana w urządzeniach profesjonalnych. W zasadzie każdy z projektorów, stosowanych w komercyjnych kinach cyfrowych, korzysta właśnie z niej. Do zalet przetworników DLP należą:
- Wysoki współczynnik wypełnienia (małe odległości między sąsiadującymi pikselami) dzięki czemu obraz ma bardzo dobrą ostrość. Zasadniczo jest ona lepsza niż w projektorach LCD, jednak nie aż tak dobra jak w najnowszych LCoS
- Bardzo niski czas reakcji, co przekłada się na dobre 3D i niższe smużenie (aczkolwiek to zjawisko zależy głównie od obecności systemu poprawy ruchu)
- Najczęściej rewelacyjne oddanie barw. Przetworniki DLP są proste w sterowaniu i dzięki temu odcienie kolorów są takie jak być powinny.
- Dobra równomierność obrazu
- Niezły kontrast, aczkolwiek na tym polu ustępują technologii LCoS, a także wysokie modele LCD mogą z nimi konkurować
Zasadniczą wadą projektorów DLP – jednochipowych (czyli znacznej większości rynku) jest fakt, że obraz rysowany jest krótkimi impulsami świetlnymi. Z tego względu niektóre osoby doświadczają zjawiska zwanego tęczą gdy przesuwają szybko wzrokiem po powierzchni ekranu, jednak przy obecnej generacji projektorów rzadko kto ma z tym problem. Szybkie, 6 – segmentowe koła barwne, eliminują problem tęcz niemal całkowicie. Budowa projektora DLP, utrudnia też zaprojektowanie obiektywu z dużym zakresem regulacji, co często utrudnia wykonanie optymalnej instalacji.
(12117)