Home News Apple TV+ oferuje znacznie wyższy bitrate 4K niż Netflix
Apple TV+ oferuje znacznie wyższy bitrate 4K niż Netflix

Apple TV+ oferuje znacznie wyższy bitrate 4K niż Netflix

3.14K
0

Niedawno zadebiutowała usługa Apple TV+, której zdążyliśmy się już przyjrzeć i opisać wszystkie najważniejsze funkcje oraz zawartość. W tym momencie nie oferuje ona zbyt wielu produkcji, ale co już w tej chwili ją wyróżnia to jakość wideo. Jak się okazuje, usługa Apple oferuje znacznie wyższy bitrate w 4K, niż Netflix.

Wszystko o Apple TV+! Cena, oferta, lista urządzeń

Apple TV+ ma najwyższy bitrate

Już w lutym 2019 firma Conviva sporządziła raport z którego wynika, że statystycznie najwyższą jakość uzyskują właśnie użytkownicy Apple TV. Średnio bitrate na aplikacji Apple wynosił 6,8 Mbps, podczas gdy przeciętny bitrate odtwarzanych treści u użytkowników Xbox One wynosił 5,4 Mbps.

Apple TV+ jakość

 

Być może nie będzie więc zdziwieniem, że teraz po pomiarach Rasmusa Larsena z Flatpanels okazało się, że nowa usługa Apple TV+ oferuje znacznie wyższą bitrate 4K niż na przykład Netflix (przy tym samym kodeku HEVC).

Podczas gdy Netflix potrafił osiągnąć w szczytowych momentach bitrate rzędu 16 Mbps przy odtwarzaniu zawartości 4K, u Apple wartości te wynosiły aż 41 Mbps.

Apple TV+ jakość

Larsen wykonał testy na serialach “See” i “Dickinson”, dokumencie “Królowa słoni” oraz kreskówce “Snoopy w kosmosie“:

  • “See” – średni bitrate 29 Mbps, szczytowa wartość: 41 Mbps
  • “Dickinson” – średni bitrate 18 Mbps, szczytowa wartość 24 Mbps
  • “Królowa słoni” – średni bitrate 26 Mbps, szczytowa wartość 30 Mbps
  • “Snoopy w kosmosie – średni bitrate 13 Mbps, szczytowa wartość: 24 Mbps

Bitrate Apple TV+ a Blu-ray i 4K UHD Blu-ray

Warto odnieść te wyniki także do bitrate’u, jaki oferują nośniki 4K UHD Blu-ray i Blu-ray.

W przypadku standardowego Blu-ray teoretyczne maksimum to 40 Mbps (kodek AVC), choć w rzeczywistości najczęściej mamy do czynienia ze średnią wartością 20 Mbps. Jeśli zaś chodzi o 4K UHD Blu-ray, tutaj mówimy o przedziale przekraczającym nawet 100 Mbps (HEVC), chociaż zdarza się, że często oscyluje on średnio między 35 a 75 Mbps i rzadko uzyskuje wartości powyżej 90 Mbps.

Apple TV+ jakość

Pomiary nie są oczywiście doskonałe

Metodologia Larsena nie jest doskonała, gdyż jego oprogramowanie jedynie mierzyło wartości średnie i szczytowe, ale nie wskazywało, jak często dane wyniki są osiągane. Recenzent Flatpanels zaznaczył również, że odtwarzał zawartość bez Dolby Atmos, a więc przy dodaniu miksu dźwięku w tym formacie bitrate powinien być jeszcze wyższy.

Zawartość 4K i Dolby Vision / Dolby Atmos na Apple TV+

Apple TV+ na starcie oferuje wszystkie swoje produkcje w 4K i Dolby Vision. Poza tytułami dla dzieci i młodzieży znajdziemy w nich również dźwięk Dolby Atmos. Z informacji dostępnych o nadchodzących produkcjach wynika jednak, że nie każda z pozycji będzie oferowała rozdzielczość 4K.

Źródło: Flatpanels, opracowanie własne

 

Możecie również u nas przeczytać:

(3137)

0 0 głos
Article Rating
Jakub Fascynuje mnie świat filmu, technologii i popkultury ogólnie, a poza dobrym kinem samym w sobie, doceniam także świetną jakość obrazu - tak w grach, jak i filmach.

13
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x