Home News Masz to urządzenie? Też musisz za nie zapłacić abonament RTV! Poczta Polska przypomina i straszy
Masz to urządzenie? Też musisz za nie zapłacić abonament RTV! Poczta Polska przypomina i straszy

Masz to urządzenie? Też musisz za nie zapłacić abonament RTV! Poczta Polska przypomina i straszy

951
1

Abonament RTV w Polsce trzeba opłacać nie tylko za posiadany telewizor, ale też radio – nie tylko w domu, ale również w samochodzie! Użytkownicy tych urządzeń są zobowiązani do ich rejestracji i wnoszenia opłaty. Ile wynosi? Kto musi płacić, a kto jest zwolniony z tego obowiązku?

Abonament RTV także za radio w samochodzie. Poczta Polska przypomina – kto musi płacić?

Abonament RTV jest w Polsce tematem drażniącym i wzbudzającym niemałe kontrowersje. Obowiązek płacenia za urządzenie z tytułu możliwości korzystania z publicznej telewizji i radia jest dla wielu osób, które nie obcują na co dzień z państwowymi mediami, po prostu niezrozumiały i nieuzasadniony. Nie ma jednak przebacz – każdy, kto nabywa telewizor lub radio, jest wedle prawa zobowiązany do jego rejestracji i uiszczania składek. W 2022 roku opłata za telewizor wynosi 24,50 zł miesięcznie, a w przyszłym roku wzrośnie do 27,30 zł miesięcznie. Podobnie będzie w przypadku radioodbiorników, za której obecnie każdego miesiąca trzeba odprowadzać 7,50 zł, a od stycznia 2023 roku będzie to już 8,70 zł. Wysokość stawek ustala Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Te środki są następnie przeznaczane na działalność Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i regionalnych radiostacji publicznych. Za osoby, które nie płacą (ich liczba jest szacowana) państwowe media otrzymują rekompensatę, która chociażby w 2021 roku wyniosła przeszło 1,7 miliarda złotych.

Poczta Polska przypomniała na łamach portalu Wirtualnemedia.pl, że obowiązek opłacania abonamentu RTV dotyczy również posiadaczy radia zainstalowanego w samochodzie. Jeżeli dana osoba nie odprowadza już składek za radioodbiornik znajdujący się w mieszkaniu lub domu, musi pamiętać o tej opłacie. Dodatkowe koszty spadają ponadto na tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą z zarejestrowanym na nią samochodem. Wlicza się w to pojazdy wynajmowane i leasingowane.

Nowe zasady egzekwowania abonamentu RTV, które weszły w życie w lipcu 2021 roku, zbierają teraz swoje żniwo. Od tego momentu pracownicy Poczty Polskiej przystąpili do częstszych kontroli w domach, stwierdzając obecność lub brak telewizora. Dane podane do publicznej wiadomości w maju bieżącego roku wskazywały, że w pierwszym kwartale krajowe urzędy skarbowe otrzymało niemal 8 tysięcy tytułów wykonawczych wystawionych przez Pocztę Polską. Dla porównania, trzy lata wcześniej takich dokumentów było “zaledwie” nieco ponad 2 700. Komornicy przystąpili do działania i ściągają zaległe opłaty z osób, które konsekwentnie nie opłacają abonamentu.

Ile wynosi kara za omijanie tego obowiązku? Kto jest z niego zwolniony? Więcej szczegółów w osobnym wpisie:

Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/abonament-radiowo-telewizyjny-tvp-polskie-radio-poczta-polska-kierowcy-wysokosc-oplat-kary


Przeczytaj więcej: 

(951)

0 0 głos
Article Rating

2
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Ryszard
Ryszard
1 godzina temu

abonament drogi i drożeje to i tak nie ma nic do oglądania poza propagandą pisowską.
Dlaczego ja mam płacić i płacę, inni pod różnymi pretekstami nie płacą bo np zmieniają miejsce zamieszkania lub nigdy nie zarejestrowali urządzeń..Gdybym przewidział podwyżki też bym tak zrobił i zrobię jeśli będą podwyżki. Albo wszyscy albo inna forma płacenia..Nie będę płacił na wynagrodzenia prezesów i byle jakich artystow

1
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x