Home Testy Kino domowe Niedrogi sposób na poprawę dźwięku w TV o kilka klas! Testujemy soundbar CINEBAR 11 cenionej marki Teufel
Niedrogi sposób na poprawę dźwięku w TV o kilka klas! Testujemy soundbar CINEBAR 11 cenionej marki Teufel

Niedrogi sposób na poprawę dźwięku w TV o kilka klas! Testujemy soundbar CINEBAR 11 cenionej marki Teufel

6.12K
7

Szukasz lepszego dźwięku podczas oglądania telewizji, ale nie masz ochoty wydawać ogromnych pieniędzy na soundbar z Dolby Atmos? Znaleźliśmy na rynku bardzo ciekawą opcję, którą bierzemy dzisiaj na redakcyjny warsztat. Teufel znana niemiecka marka, wprowadza właśnie soundbar a dokładnie jego nową edycję. Model ten jest najlepiej sprzedającym się soundbarem od znanych berlińskich specjalistów dźwięku. Po jego modernizacji nasze oczekiwania na pewno wzrosły patrząc na obiecaną przez producenta specyfikację. Czy najnowszy CINEBAR 11 MK2 sprosta naszym wymaganiom w teście? Jak nowy soundbar wypada na tle swojego poprzednika? Zapraszamy do naszych wrażeń!

Teufel CINEBAR 11 test funkcje

Jak zbudowany jest soundbar Teufel CINEBAR 11?

To, co tu teraz widzimy, to najnowsza wersja soundbara Teufel. Pod względem wzornictwa soundbar CINEBAR 11 MK2 jest w stanie w pełni nas przekonać. Wygląda na to, że na pierwszy rzut oka podstawowy projekt nie zmienił się ogromnie, ale wyróżniają się dwie rzeczy.

Teufel CINEBAR 11 test ogolnie

CINEBAR 11 jest teraz wyposażony w smukły, cienki subwoofer, który można ustawić osobno w pokoju lub wsunąć pod kanapę co jest znakomitym pomysłem. Opcjonalnie tą wersję soundbara można również rozszerzyć o dwa głośniki bezprzewodowe, które umieścimy obok sofy. W ten sposób uzyskujemy prawdziwy dźwięk przestrzenny 5.1 a to sprawia, że urządzenie jest interesującą opcją dla osób poszukujących dyskretnego rozwiązania do ulepszenia audio do telewizora albo po prostu nie ma ochoty na wyjątkowo duże urządzenie w salonie.

Teufel CINEBAR 11 test subwoofer
Dyskretny, smukły subwoofer

CINEBAR 11 MK2 jest teraz dostępny w kolorze czarnym lub białym a cena pozostała taka sama: 1749 zł w sklepie internetowym Teufel gdzie możemy uzyskać jeszcze ekstra rabat o którym na końcu naszego testu. Na pewno jest to dobra wiadomość. Jeśli wersja 2.1 soundbara nie wydaje się wystarczająca, specjaliści od głośników proponują opcję z parą bezprzewodowych głośników tylnych EFFEKT a zestaw nazywa się CINEBAR 11 “4.1-Set” i jest dostępny w cenie 3149 zł. Cena jest proporcjonalna do jego skromnych rozmiarów, co oczywiście jest również bardzo atrakcyjne.

Teufel CINEBAR 11 test wygląd 4
Teufel CINEBAR 11 Surround “4.1-Set”

Teufel to bardzo smukły i mały soundbar, o wiele bardziej kompaktowy niż większość dostępnych na rynku alternatyw. Soundbar ma następujące wymiary: szerokość 94,8 cm, wysokość 6 cm i głębokość 8,3 cm co powoduje, że powinien pasować praktycznie do każdego miejsca. Jego szerokość odpowiada mniej więcej szerokości 46-calowego ekranu telewizora. Oczywiście możemy również łączyć soundbar z mniejszym lub większym rozmiarem odbiornika. Niski profil CINEBAR 11 MK2 zapewnia, że nasza uwaga pozostaje skupiona na ekranie podczas oglądania telewizji. Soundbar Teufel można idealnie ustawić bezpośrednio przed telewizorem na metalowej podstawie. Smukła konstrukcja jest dyskretna i bardzo dobrze pasuje do każdego salonu. Wysokiej jakości obudowa wykonana jest z tworzywa sztucznego i solidnej metalowej kratki , która jest starannie dopasowana i dobrze chroni obudowę z przodu.

Teufel CINEBAR 11 test wygląd belka

W centralnej frontowej części mamy wbudowany nowoczesny wyświetlacz VFD zastępujący stary Dot Matrix, który ukryty jest pod przednią pokrywą i dostarcza informacji o stanie pracy soundbara. Jest on bardzo czytelny i jeśli chcemy możemy go przyciemnić lub wyłączyć. Jest to wysoce zalecane, jeśli oglądamy filmy w zaciemnionym pokoju. Pod wyświetlaczem znajduje się logo Teufel, a nad nim dioda LED sygnalizująca tryb gotowości. W przeciwieństwie do poprzedniego modelu CINEBAR 11 MK2 nie ma już żadnych fizycznych przycisków na górze obudowy. CINEBAR 11 nie stara się przyciągnąć naszej uwagi krzykliwym designem. Wręcz przeciwnie, smukłość jest wzmocniona przez kanciasty, trapezowy kształt. To sprawia, że Teufel jest węższy z tyłu niż z przodu. Jeśli przyjrzymy się uważnie listwie dźwiękowej, nie zobaczymy niczego rozczarowującego pod względem wykończenia i wygląda na to, że wszystko zostało bardzo dobrze zbudowane. Pod względem wzornictwa Teufel zawsze skłania się bardziej ku niemieckiej funkcjonalności niż do krzykliwych kształtów lub sezonowej mody.

Teufel CINEBAR 11 test wygląd 1

Urządzenie możemy komfortowo obsługiwać bezpośrednio dzięki dotykowym elementom sterującym na jego górze. Tutaj znajduje się sterowanie do włączania i wyłączania listwy dźwiękowej, przycisk wyboru wejścia oraz dostępne są regulatory głośności i przycisk odtwarzania / pauzy. Dotykowe elementy sterujące bardzo szybko reagują na polecenia które mają wykonać. Tył soundbara CINEBAR 11 MK2 nie wygląda zbyt spektakularnie ale jest bogato wyposażony w złącza patrząc na jego tylną ściankę. W nowej wersji na wejściu mamy HDMI 2.0a z obsługą HDCP 2.2, Dolby Vision, HDR i Pass Trough . Formaty surround są przesyłane do listwy dźwiękowej, a formaty obrazu do telewizora za pośrednictwem interfejsu ARC z zapewnieniem rozdzielczość obrazu do 4K przy 60 Hz.

Teufel CINEBAR 11 test porty hdmiTeufel CINEBAR 11 test wygląd tył

Możemy podłączyć m.in. odtwarzacz Blu-ray bezpośrednio do telewizora i wysłać dźwięk do listwy dźwiękowej za pośrednictwem kanału zwrotnego audio. Interfejsy HDMI nie tylko umożliwiają połączenie z telewizorem jednym kablem przez ARC, ale także umożliwiają zapętlenie formatów HDR. Oprócz dwóch złączy HDMI soundbar oferuje również opcję odbioru dźwięku cyfrowego poprzez interfejs optyczny który jest szczególnie odpowiedni dla konsol. Z pozostałych gniazd mamy jeszcze analogowe gniazdo jack 3,5 mm oraz złącze do zewnętrznego zasilania.

Teufel CINEBAR 11 test podłączenie

CINEBAR 11 MK2 jest lekki bo waży 1,8 kg i ma już przygotowane otwory z tyłu do montażu na ścianie a odpowiednie podkładki dystansowe są zintegrowane bezpośrednio z obudową. Gumowane nóżki na spodzie zapewniają, że soundbar będzie we właściwej pozycji, szczególnie w przypadku mebli gładkich lub lakierowanych. W komplecie mamy pilota, który wykonany jest ze sztucznego tworzywa w kolorze czarnym. Przyciski mają dobry skok nacisku pozwalając na pewne i szybkie wybieranie funkcji. Za jego pomocą możemy dostosować wszystkie ustawienia, aby ustawić listwę dźwiękową do swoich preferencji odsłuchowych .

Teufel CINEBAR 11 test pilot

Poruszanie się po menu listwy jest zrozumiałe i przejrzyste. Rzadko jednak będziemy musieli zagłębiać się w menu bo wszystkie niezbędne i najczęściej używane funkcje mamy na przyciskach bezpośredniego dostępu. Zacznijmy przegląd od elementów sterujących w lewym górnym rogu. Klawisz gwiazdki służy do regulacji jasności wyświetlacza. Przycisk do włączania i wyłączania listwy dźwiękowej znajduje się pośrodku. Po prawej stronie znajduje się przycisk wyciszania listwy. Poniżej znajdują się klawisze wyboru wejścia: TV, HDMI, Bluetooth, AUX i Optyczne. Aktualne parametry jakie ustawione ma soundbar są wyświetlane za pomocą przycisku informacyjnego. CINEBAR 11 MK2 ma dostępny mały korektor w postaci trybów dźwięku. Użytkownik ma do dyspozycji NORMAL, VOICE i NIGHT. Te trzy praktyczne tryby dźwięku można dowolnie łączyć z trybem DYNAMORE, co teoretycznie tworzy sześć użytecznych wzorców dźwiękowych, które można następnie dostosować jeszcze za pomocą regulacji barwy.

Teufel CINEBAR 11 test menu

Kolejne dwa niżej zlokalizowane przyciski odpowiedzialne są za wejście i wyjście do menu urządzenia. Przyciski sterujące odtwarzaniem i poruszaniem się po menu głównym znajdują się piętro niżej. Mogą skutecznie służyć do regulacji głośności, rozpoczynania lub wstrzymywania odtwarzania muzyki przesyłanej do soundbara przez Bluetooth ze smartfona , tabletu lub komputera. Na przykład możemy przesyłać strumieniowo listę odtwarzania Tidal i sterować muzyką za pomocą smartfona i pilota. Nie zapomniano o bezpośrednim dostępie do wysokich i niskich częstotliwości a za pomocą ostatniego przycisku, który znajduje się pośrodku na końcu pilota, można włączyć lub wyłączyć technologię Dynamore. Konstrukcja pilota pokazuje, że Teufel włożył dużo uwagi w CINEBAR 11. Nie ma tam zbyt wielu opcji, których nigdy nie używamy w życiu codziennym, ale widać wyraźne skupienie się na najbardziej przydatnych funkcjach, które są łatwe w użyciu a ich efekty można usłyszeć natychmiast co jest pozytywnym aspektem przemawiającym za CINEBAR 11 w łatwości obsługi urządzenia.

Patrząc na soundbar od strony konstrukcyjnej ma on dwa głośniki wysokotonowe 20 mm i sześć głośników średniotonowych o średnicy 44 mm przenoszących pasmo 33-20000 Hz. Sprawdzona i często chwalona technologia Dynamore firmy Teufel została dodana w wersji mk2 i tym razem powinna zapewnić urządzeniu szczególnie otaczający, ekspansywny dźwięk, który został skutecznie ulepszony w stosunku do poprzedniego modelu. Zintegrowane wzmacniacze klasy D dostarczają teraz także więcej mocy soundbarowi i powinny zapewnić potężny 150 watowy dźwięk. Podobnie jak jego poprzednik, Teufel CINEBAR 11 Mk2 20 nie robi wszystkiego po trochu, ale skupia się na tym, co najważniejsze.

Teufel CINEBAR 11 test budowa belki

Teufel nadal powstrzymuje się od wspierania formatów dźwięku 3D, takich jak Dolby Atmos lub DTS:X, ale zamiast tego przywiązuje dużą uwagę do wspaniałego wirtualnego dźwięku przestrzennego. Dekodery Dolby Digital, DTS Surround oraz Dolby Pro Logic 2 umożliwiają dekodowanie dźwięku kinowego. Dzięki Bluetooth 5.0 i kodekowi aptX możemy bezprzewodowo przesyłać muzykę w jakości podobnej do płyty CD. Korzystamy również z tego połączenia, jeśli chcemy korzystać z usług przesyłania strumieniowego, takiego jak Sotify, Tidal lub Qobuz ponieważ CINEBAR 11 nie ma dostępu do Internetu, dlatego też nie znajdziemy asystentów głosowych i połączenie bezprzewodowe za pośrednictwem GoogleChromecast lub Apple AirPlay2. Mały soundbar wymaga oddzielnego subwoofera, aby uzyskać naprawdę potężny dźwięk filmowy. Im bardziej kompaktowy soundbar, tym więcej musi on kompensować. Nowy subwoofer T6 jest znacznie cieńszy od poprzednika. Dzięki zintegrowanemu modułowi Sub Connect można go ustawić w prawie w dowolnym miejscu w pomieszczeniu bez konieczności stosowania kabla połączeniowego. Subwoofer odbiera bezprzewodowo sygnał basowy z głośnika CINEBAR 11 Mk2 i jest idealny w instalacji bo można ustawić go w pozycji stojącej lub leżącej. Głośnik jest bardziej kompaktowy niż większość subwooferów a obudowa wykonana jest z solidnej płyty MDF laminowanej na kolor czarny lub biały. Wymiary subwoofera to 42cm, głębokość 42 cm, szerokość 12 cm a waga 7,6 kg.

Teufel CINEBAR 11 test sybwoofer 2

Dołączone do kompletu i do samodzielnego przyczepienia w zależności od wersji jaką przewidzimy dla subwoofera – stojącą lub leżącą, gumowe nóżki zapewniają niezbędną stabilność.

Teufel CINEBAR 11 test przyczepienia

Nowo opracowany subwoofer T6 o konstrukcji BASS REFLEX, ma 165 mm głośnik niskotonowy o paśmie przenoszenia 31-200 Hz, który został przymocowany z boku. Ponieważ T6 jest aktywnym subwooferem, ma wewnątrz wzmacniacz klasy D, który dostarcza 60 watów do głośnika niskotonowego. Z tyłu subwoofera T6 znajdują się różne elementy sterujące. Znajdziemy tam przycisk do bezprzewodowego parowania po lewej stronie subwoofera. Jeśli umieścimy listwę dźwiękową i subwoofer w aktywnym stanie roboczym, zwykle łączą się one automatycznie. Głośnik niskotonowy można również sparować ręcznie za pomocą przycisku. Istniejące połączenie jest wskazywane przez diodę LED obok przycisku. Po prawej stronie znajduje się przełącznik do wyboru właściwej opcji umieszczenia głośnika basowego. Możemy wybrać, czy subwoofer ma być wolnostojący, czy ustawiony w rogu a także czy T6 ma wykonywać swoją pracę poziomo lub pionowo.

Teufel CINEBAR 11 test subwoofer tył

Programy te wywołują różne ustawienia korektora, aby zapewnić najlepszy możliwy dźwięk i wyeliminować negatywne zakłócenia. Pokrętło do ustawiania głośności T6 znajduje się z tyłu na samym dole, podobnie jak gniazdo wejściowe przewodu zasilającego. W dolnej części głośnika niskotonowego widać tubę bass-reflex. Poprzedni subwoofer T6, który był dostarczany z pierwszym CINEBAR 11, miał zupełnie inny kształt i był mniej elastyczny co do swobodnego umieszczenia go w różnych miejscach pomieszczenia. Podsumowując, soundbar i subwoofer wyglądają na bardzo wysokiej jakości i i wyróżniają się elegancją w naszym pomieszczeniu. W solidnym pudełku z którego rozpakowaliśmy Teufel CINEBAR 11 a znaleźliśmy tam soundbar, bezprzewodowy subwoofer i pilota mamy również kable zasilające do komponentów.

Teufel CINEBAR 11 test wygląd 3

Szkoda jednak, że zabrakło kabli HDMI co może być przykrą niespodzianką jeżeli chcemy go podłączyć od razu w domu a wszystkie kable HDMI mamy wykorzystane. Jako purystyczny soundbar CINEBAR 11 nie ma inteligentnych funkcji a konfiguracja CINEBAR 11 jest stosunkowo prosta. Zasadniczo wszystko, co musimy zrobić, to podłączyć źródła oraz odbiorniki i jesteśmy gotowi do pracy. Oczywiście możemy w razie potrzeby zajrzeć do rozbudowanego menu ustawień jakie jest w nowej edycji a które można zmieniać za pomocą pilota.

Jak brzmi soundbar Teufel CINEBAR 11?

Pod względem dźwięku kompaktowy soundbar może zdziałać zaskakujące rzeczy. Warto eksperymentować z ustawieniem subwoofera. W klasycznej pozycji bas jest mięsisty i silny, w poziomie jest bardziej łagodny. Podczas oglądania filmów Teufel natychmiast robi wrażenie, pozwalając niskiemu basowi, który zapewnia niezbędne napięcie, natychmiast przetoczyć się przez pomieszczenie. CINEBAR 11 prezentuje filmowe dźwięki świeżo i przestrzennie. CINEBAR 11 zaskakuje efektami dźwiękowymi, które wykraczają daleko poza ekran a to dzięki funkcji o nazwie DYNAMORE która wysyła dźwięk szerzej do pomieszczenia. Nawet w przypadku scen filmowych, które koncentrują się głównie na dialogach, natychmiast słychać poprawę przestrzenności w porównaniu z głośnikami telewizora. DYNAMORE działa w sposób naturalny i unika niedociągnięć w precyzji, z którymi często trzeba się spotkać w przypadku technologii rozszerzających obraz dźwiękowy poprzez DSP. Działa on naprawdę dobrze i uzależniająco bez zniekształcania obrazu dźwiękowego.

Teufel CINEBAR 11 test odsłuch

Odpowiedzialny za to jest inteligentny algorytm, który wykorzystuje format dźwięku do rozpoznawania, czy elektronika powinna generować wirtualny dźwięk przestrzenny, czy tylko rozszerzony efekt stereo do filmu lub muzyki. Soundbar chwilami jednak wprowadza trochę chaosu poprzez nierównomierną rozdzielczość i naturalność w poszczególnych zakresach tonów. Nie wszystkie dźwięki wypadają dobrze; brakuje pewnej spójności, które napotykamy w droższych modelach urządzeń. Bas robi dobrą robotę, ale od czasu do czasu jest trochę zbyt subtelny, musimy trochę poeksperymentować z jego ustawieniami. CINEBAR 11 brzmi dobrze, nawet bez DYNAMORE. Pejzaż dźwiękowy jest wtedy zwężony a akcja filmowa i głosy oraz instrumenty w muzyce zbliżają się do siebie na wyimaginowanej scenie. Z drugiej strony bez DYNAMORE całość gra trochę dokładniej. Pole dźwiękowe nie jest zbyt szerokie, co oznacza, że dźwięk może czasami brzmieć pusto. Paradoksalnie Teufel rozwija skrzydła podczas słuchania muzyki w stereo, która jest przyjemnością i można słuchać jej w całej jej różnorodności. Wydajność w zakresie basów jest imponująca. Subwoofer bardzo dobrze spełnia swoje zadanie i wypycha bas nie tylko głęboko i głośno, ale także precyzyjnie w salonie. Oprócz indywidualnego dostosowania subwoofera istnieje możliwość zmiany ustawień tonów niskich i wysokich niezależnie od wybranej gotowej nastawy korektora. Soundbar i subwoofer są dobrze skoordynowane i razem pokrywają cały zakres częstotliwości. Zarówno wokale, jak i instrumenty przekonały rozdzielczością i przestrzennością.

Podsumowanie i ocena

Dzięki najnowszej wersji CINEBAR 11 wraz z subwooferem T6, Teufelowi udało stworzyć się wirtualne rozwiązanie surround, które koncentruje się na tym, co najważniejsze i brzmi dobrze, biorąc pod uwagę cenę. Dobrze przetworzony dźwięk w CINEBAR 11 MK2 jest dopasowany do dźwięku muzycznego jak i filmowego. Podczas testu mimo pewnych niedociągnięć zwrócił uwagę rozdzielczością i wysoką wiernością detali. Aktywny subwoofer T6 również stawia swoje akcenty dzięki swojej głośności i precyzji. Różne opcje instalacji subwoofera i podstawowe tryby dźwięku sprawiają, że soundbar łatwo zaadaptuje się do miejsca instalacji. Nawet jeśli brakuje mu inteligentnych funkcji, takich jak przesyłanie strumieniowe lub asystenci głosowi, przekonuje swoją doskonałą użytecznością i przydatnymi, dobrze przemyślanymi opcjami. Po wypróbowaniu trybu DYNAMORE nie będziemy chcieli go wyłączyć, niezależnie od tego, czy oglądamy najnowszy serial czy odtwarzamy swoje ulubione albumy. W nowej wersji CINEBAR 11 Teufel zrobił prawie wszystko dobrze. Soundbar ma elegancki wygląd, bezprzewodowy subwoofer, wirtualny dźwięk przestrzenny i wiele opcji połączeń HDMI, Bluetooth, wejście optyczne i analogowe. Listwa umożliwia dekodowanie Dolby i DTS oraz super działający algorytm wirtualnego dźwięku przestrzennego DYNAMORE zapewniając atrakcyjny dźwięk kina domowego dzięki wbudowanym 8 głośnikom i subwooferowi. Dzięki dobremu stosunkowi ceny do wydajności Teufel CINEBAR 11 wywarł dobre wrażenie w naszym teście niemal pod każdym względem. Jeśli nie chcemy konfigurować dużego systemu dźwiękowego 5.1 i poradzimy sobie z małymi kompromisami w zakresie dźwięku przestrzennego, ten soundbar jest ciekawą opcją. Zaletą CINEBAR 11 jest również to, że można rozszerzyć doznania dźwiękowe za pomocą oddzielnych głośników bezprzewodowych z tyłu. Pomimo niewielkich rozmiarów i długości, CINEBAR 11 MK2 marki Teufel może przekonać pod każdym względem.

Teufel CINEBAR 11 test wygląd 1

Plusy

  • Szlachetny i stylowy design
  • Kompaktowy i smukły rozmiar
  • Zrównoważony, dynamiczny dźwięk w filmie i muzyce
  • HDMI-ARC i dodatkowe wejście HDMI
  • Bezprzewodowy subwoofer
  • Możliwość rozbudowy o bezprzewodowe głośniki tylnie
  • Obsługa Bluetooth
  • Rozsądna cena za soundbar i subwoofer

Minusy

  • Brak połączenia sieciowego i przesyłania strumieniowego
  • Mimo wszystko mógłby posiadać port HDMI 2.1

Model Sklep firmowy Teufel
Soundbar Teufel CINEBAR 11 (nowa wersja 2021) 1749 zł (z kodem MG5-M43-D33 taniej o 200 zł)

Więcej na temat produktów firmy Teufel:

(6122)

0 0 głos
Article Rating
Audiomaniak Na portalu odpowiedzialny za testy sprzętu audio. Fan analogu i dobrego brzmienia.

1
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Johny
Johny
3 lat temu

Według mnie to zdecydowanie nie jest tanie rozwiązanie. Prawie 2k to budżet w jakim wiele osób kupuje telewizor 😀 Jak ktoś szuka taniej sposobu na poprawę dźwięku, to polecam soudnbar Philipsa TAB5305/12 – gra fajnie, znacząco poprawia jakość dźwięku 😉

Wojtas
3 lat temu

Na Dolby Atmos wcale nie trzeba dużo wydawać. W podobnej cenie można mieć Philipsa TAB8405, który również gra bardzo dobrze.

Jarek
Jarek
3 lat temu

1700 zł to niedrogi sposób? Za tyle to już mam kino domowe

Adrian
Adrian
3 lat temu
Reply to  Jarek

Jakie? Marki Sony czy Samsung? Te 1700 zł wolałbym wydać na jakieś używane aktywne kolumienki.

Jarek
Jarek
3 lat temu
Reply to  Adrian

Czemu aktywne?

Adrian
Adrian
3 lat temu
Reply to  Jarek

Bo odpada zakup wzmacniacza.

Jakub
Jakub
3 lat temu

Czy jakikolwiek soundbar od Teufel posiada hdmi 2.1? Np Cinebar Pro Surround “4.1-Set”?
Jaka jest ogólna opinia na temat wyrobów tej firmy?

7
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x