Na zakończonych niedawno targach CES w Las Vegas w których uczestniczyłem osobiście, jedną z głównych atrakcji “telewizorowych” była premiera kolejnej, trzeciej już generacji telewizorów QLED 8K firmy Samsung. Tym razem na 2020 rok serii będzie więcej a flagowcem zostanie bezramkowy model Q950TS.
Najważniejsze informacje dla czytelnika:
- Rynek 8K rośnie. Szacuje się, że w ciągu najbliższych lat zwiększy się 13-krotnie – do ok. 2,8 mln sztuk w 2022 roku.
- W tym roku na rynek wejdzie telewizor QLED 8K trzeciej generacji – Q950TS. Wśród nowości m.in. bezramkowy Infinity Screen i funkcja optymalizująca dźwięk – Object Tracking Sound+.
- Linia telewizorów Samsung 8K na 2020 rok będzie składać się z serii: Q950TS, Q900TS i Q800TS
- W 2020 pojawi się szereg technologii, dzięki którym widzowie będą mogli jeszcze lepiej wykorzystać potencjał rozdzielczości 8K: kodeki AI ScaleNet i AV1.
- Wystartował program certyfikacji 8K Association. Poznaliśmy także oficjalny logotyp.
W 2018 roku odbyła się premiera pierwszego telewizora QLED 8K
Kiedy w listopadzie 2018 roku Samsung wprowadził do sprzedaży w Polsce pierwszy telewizor QLED 8K – model Q900R – na rynku zawrzało. Był to produkt, który nie tylko zaoferował rozdzielczość 8K, ale także przyniósł rozwiązanie kwestii jakości obrazu na dużych ekranach. Z połączenia mocnego procesora Quantum 8K, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego powstała technologia Inteligentnego Skalowania do 8K. Dzięki niej widzowie mogli liczyć na nieosiągalną dotąd jakość obrazu i szczegółowość bez względu na wejściową rozdzielczość materiału wideo.
Zobacz również wspomnienia wideo z premiery 2018:
Rok 2018 był dla 8K ważny także w ujęciu rynkowym. Nowy rozdział w zakresie dostępu do treści otworzył NHK, czyli japoński nadawca publiczny. W grudniu telewizja uruchomiła pierwszy kanał 8K – BS8K. Wszystko wskazuje na to, że będzie tu także można śledzić zmagania sportowców podczas zbliżającej się Olimpiady.
Więcej na temat nadawania i źródeł 8K:
W roku 2019 pojawił się QLED 8K drugiej generacji oraz standaryzacja 8K
Rok 2019 to kolejny etap rozwoju nowego standardu. Mocny akcent pojawił się w styczniu, kiedy powstało 8K Association (8KA), czyli międzybranżowa organizacja, której celem było i jest wypracowanie standardów dot. 8K, uruchomienie programu certyfikacji i rozwój całego ekosystemu. Firma Samsung jest jednym z jej członków-założycieli obok TCL, Hisense i Panasonic.
Misją stowarzyszenia ma być:
- promowanie telewizorów 8K i zawartości w tej rozdzielczości (7680 x 4320 pikseli)
- edukowanie konsumentów i profesjonalistów nt. ekosystemu 8K
- pomoc w zapewnieniu treści w 8K dla członków programu
- zachęcanie dostawców usług telewizyjnych do tworzenia zawartości 8K
- tworzenie wymagań technicznych potrzebnych do przesyłania treści 8K
- tworzenie typów kategorii TV 8K z minimalnymi specyfikacjami związanymi z jakością obrazu
Jesienią 2019 roku stowarzyszenie opublikowało specyfikację telewizorów 8K. Obejmuje ona m.in. zalecane poziomy wydajności dla wysokiej rozpiętości tonalnej (HDR) i parametrów koloru oraz wymagania dotyczące interfejsu:
- rozdzielczość 7680 x 4320 pikseli
- 600 nitów jasności
- wsparcie HDMI 2.1 oraz kodeka HEVC (H.265)
W 2019 roku Samsung wprowadził drugą generację telewizora QLED 8K – model Q950R. Seria weszła do sprzedaży w Polsce na początku maja. W momencie debiutu w ofercie znalazły się cztery wielkości ekranu 65, 75, 82 i 98 cali. W drugiej połowie roku zadebiutował 55-calowy QLED 8K. Jego wprowadzenie było odpowiedzią na potrzeby widzów, którzy chcieli korzystać z zalet technologii 8K, ale nie mogli wybrać ekranu o większej przekątnej. W październiku 2019 roku produkt wszedł do sprzedaży w Polsce.
Przeczytaj również:
Nadszedł 2020 rok a wraz z nim, trzecia generacja QLED 8K i dalsze innowacje
Pierwsze tygodnie 2020 roku to dla technologii 8K mocne wejście w nową dekadę. Podczas targów CES Samsung zaprezentował trzecią generację telewizora QLED 8K – model Q950TS. Wśród nowości m.in. bezramkowy Infinity Screen, czyli ekran zajmujący 99 proc. powierzchni z przodu telewizora, co daje spektakularny efekt.
W 2020 roku użytkownicy za sprawą kodeku AV1 będą mogli na telewizorach QLED 8K oglądać i przesyłać strumieniowo wideo rejestrowane w tej rozdzielczości na z YouTube a w przyszłości być może z Netflix i innych serwisów wideo.
Nowością jest także kodek AI ScaleNet, który umożliwi płynny streaming poprzez optymalizację dostępnej przepustowości sieci. Kompresuje materiały wideo w chwili, w której opuszczają one serwis dostawcy i przywraca im pierwotną formę, gdy docierają do telewizora. To kolejny krok, po wprowadzeniu Inteligentnego Skalowania do 8K, który ma na celu poprawę jakości obrazu i tym samym wrażeń widzów.
Tegoroczny QLED 8K ma wiele do zaoferowanie także pod względem dźwięku. Telewizor posiada głośniki umieszczone z każdej strony ekranu, a także zlokalizowane z tyłu subwoofery. Efekty wzmacnia funkcja Object Tracking Sound+, która wykorzystuje oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji w celu dostosowania ruchu brzmienia do ruchu obiektów na ekranie. W efekcie widzowie mogą liczyć na czysty wielokanałowy dźwięk przestrzenny w systemie 5.1.
Na początku roku poznaliśmy dalsze szczegóły dot. programu certyfikacji 8K Association, w tym oficjalny logotyp. Celem programu jest wyróżnienie telewizorów, spełniających określone kryteria, dzięki którym są w stanie zapewnić widzom najlepsze możliwe wrażenia wizualne. Wśród wymaganych parametrów są m.in. rozdzielczość wyświetlacza sięgająca 7680 x 4320, jasność szczytowa przekraczająca 600 nitów, transmisja obrazu przez HDMI 2.1 oraz wydajny kodek wideo (HVEC). Tegoroczne modele telewizorów Samsung QLED 8K będą jednymi z pierwszych produktów oznaczonych logotypem.
Źródło: Samsung Polska
Więcej na temat telewizorów Samsung QLED:
- Samsung QLED – 10 cech wyróżniających te telewizory
- CES 2020: wiemy już jak wygląda bezramkowy Samsung QLED 8K!
- Świetna sprzedaż Samsung QLED w 2019. W 2020 ma być 2x lepiej
Wiadomo kiedy wejdą do sprzedaży i w jakiej cenie???
Coś w okolicach maja/czerwca a co do ceny to pewnie przekoroczy ona 20 000 zł