Home News Gdzie znajdziemy treści w rozdzielczości 8K?
Gdzie znajdziemy treści w rozdzielczości 8K?

Gdzie znajdziemy treści w rozdzielczości 8K?

5.13K
4

Technologia 8K nadal raczkuje, ale jest o niej bardzo głośno. Ma też szansę przebić się szybciej na rynek niż swego czasu 4K. Przyjrzyjmy się więc temu, co w tej chwili jest i w niedługim czasie będzie dostępne w tej rozdzielczości.

Słowem wstępu

W tym momencie modeli telewizorów obsługujących rozdzielczość 8K jest kilka, są to:

 • Samsung Q900R (wydany w Europie w 2. połowie 2018, w Polsce kosztował premierowo od 19 999 do 59 999 PLN)
 • Samsung Q950R 2019 (wydany w kwietniu 2019 z cenami startowymi podobnymi jak u QR00R, czyli również od 19 999 PLN)
 • Sharp LV-70X500E (kategoryzowany jako monitor, wydany w Europie w kwietniu 2018, z ceną 11 999 EUR – ok. 52 000 PLN)
Samsung Q950R
Samsung QLED Q950R 8K

Niedługo będzie również premiera Sony ZG9, kosztującego około 70 000 PLN w wersji 85- i 266 000 PLN w wariancie 98-calowym. Podobnie z LG. Tam wejdzie do sprzedaży telewizor OLED Z9 o wielkości 88 cali oraz 8K LCD NanoCell SM99 w 75 calach. Ceny LG nie są jeszcze znane ale niskie na pewno nie będą.

Mimo wszystko, nadal wybór nie jest duży a próg wejścia jest całkiem spory. Chciałbym teraz zwrócić uwagę – zakładając, że dysponujemy takim odbiornikiem, na co możemy liczyć w kwestii treści w natywnym 8K. Zrobię to z podziałem na kategorie. Pozwoliłem pominąć sobie eksperymenty 8K z przeszłości i skupić się na realnych możliwościach dla przeciętnego konsumenta.

Tabela 8K rozdzielczość

(5130)

Jakub Krawczyński Gram od 1991, kocham moje hobby więc mam wszystkie konsole. Niemniej fascynuje mnie świat filmu, technologii i popkultury ogólnie, a poza dobrym kinem samym w sobie, doceniam także świetną jakość obrazu - tak w grach, jak i filmach.

Comment(4)

 1. Człowiek się napracował, aby zebrać to w całość i przekazać ciekawe informacje, a jakieś pajace dały trzy łapki w dół!

  Pewnie ci co utopili sporą kasę w 4K, a teraz sobie w brodę plują...

 2. 8 minut temu, Deimos napisał:

  Człowiek się napracował, aby przekazać ciekawe informacje, a jakieś pajace dały trzy łapki w dół!

  Pewnie ci co utopili sporą kasę w 4K, a teraz sobie w brodę plują...

  Oczywiście przykro, gdy ktoś bez sensu deprecjonuje czyjś wysiłek, ale chyba strzeliłeś kulą w płot ;)Nie sądzę, żeby ktoś się frustrował "umoczeniem" w 4K.

  Szanuję twój pęd do 8K, ale chyba jesteś bardziej audio niż wideofilem, nie chcąc cieszyć się rozwijającym się dopiero UHD. Daleko bieżącej technologi do nasycenia rynku, nie mówiąc już o schyłku. Zresztą autor artykułu celnie podsumowuje:

  "ostatecznie to stan projektorów w kinach zdefiniuje w jakiej rozdzielczości obejrzy dany film publika, a tutaj jeszcze nawet 4K nie jest powszechną normą"
  Źródło: https://hdtvpolska.com/gdzie-znajdziemy-tresci-w-rozdzielczosci-8k/2/

 3. 1 godzinę temu, Deimos napisał:

  Pewnie ci co utopili sporą kasę w 4K, a teraz sobie w brodę plują...

  8k to za jakieś 7-10 lat będzie miało sens - jak zrobią kodek który będzie miał efektywność 4-6 razy lepszą od HEVC - chyba taki nawet nie jest w developmencie

  więc łapki  raczej są dla producentów, którzy skaczą na 8k a technologia 4k jest dalej w powijakach

  filmów w 8k praktycznie nie ma, granie w 8k to ściema - rtx2080ti w SLI to za mało jak widać z testu przytoczonego w artykule chyba że lubimy 20-30fps - jak wlączymy raytracing w grze to pewnie 4xRTX2080TI będzie ledwo na styk no ale RTXy nie mają 4xSLI więc tu też "kupa", sport w 8k? jak z takim samym bitratem będzie jak 4k to już lepiej by byłp to dobre 4k niż słabe 8k

 4. Damian gurazda Damian gurazda napisał(a):

  8k marketing  chyba , ze ktoś będzie oglądał telewizor z lupą to wtedy ma jak najbardziej sens . Najpierw niech serwisy  sportowe i nasza telewizja wprowadzi chociaż 2 K  to potem pogadamy