Home News Gdzie znajdziemy treści w rozdzielczości 8K?
Gdzie znajdziemy treści w rozdzielczości 8K?

Gdzie znajdziemy treści w rozdzielczości 8K?

5.21K
5

Technologia 8K nadal raczkuje, ale jest o niej bardzo głośno. Ma też szansę przebić się szybciej na rynek niż swego czasu 4K. Przyjrzyjmy się więc temu, co w tej chwili jest i w niedługim czasie będzie dostępne w tej rozdzielczości.

Słowem wstępu

W tym momencie modeli telewizorów obsługujących rozdzielczość 8K jest kilka, są to:

 • Samsung Q900R (wydany w Europie w 2. połowie 2018, w Polsce kosztował premierowo od 19 999 do 59 999 PLN)
 • Samsung Q950R 2019 (wydany w kwietniu 2019 z cenami startowymi podobnymi jak u QR00R, czyli również od 19 999 PLN)
 • Sharp LV-70X500E (kategoryzowany jako monitor, wydany w Europie w kwietniu 2018, z ceną 11 999 EUR – ok. 52 000 PLN)
Samsung Q950R
Samsung QLED Q950R 8K

Niedługo będzie również premiera Sony ZG9, kosztującego około 70 000 PLN w wersji 85- i 266 000 PLN w wariancie 98-calowym. Podobnie z LG. Tam wejdzie do sprzedaży telewizor OLED Z9 o wielkości 88 cali oraz 8K LCD NanoCell SM99 w 75 calach. Ceny LG nie są jeszcze znane ale niskie na pewno nie będą.

Mimo wszystko, nadal wybór nie jest duży a próg wejścia jest całkiem spory. Chciałbym teraz zwrócić uwagę – zakładając, że dysponujemy takim odbiornikiem, na co możemy liczyć w kwestii treści w natywnym 8K. Zrobię to z podziałem na kategorie. Pozwoliłem pominąć sobie eksperymenty 8K z przeszłości i skupić się na realnych możliwościach dla przeciętnego konsumenta.

Tabela 8K rozdzielczość

(5212)

Jakub Krawczyński Gram od 1991, kocham moje hobby więc mam wszystkie konsole. Niemniej fascynuje mnie świat filmu, technologii i popkultury ogólnie, a poza dobrym kinem samym w sobie, doceniam także świetną jakość obrazu - tak w grach, jak i filmach.

Comment(5)

 1. Człowiek się napracował, aby zebrać to w całość i przekazać ciekawe informacje, a jakieś pajace dały trzy łapki w dół!

  Pewnie ci co utopili sporą kasę w 4K, a teraz sobie w brodę plują...

 2. 8 minut temu, Deimos napisał:

  Człowiek się napracował, aby przekazać ciekawe informacje, a jakieś pajace dały trzy łapki w dół!

  Pewnie ci co utopili sporą kasę w 4K, a teraz sobie w brodę plują...

  Oczywiście przykro, gdy ktoś bez sensu deprecjonuje czyjś wysiłek, ale chyba strzeliłeś kulą w płot ;)Nie sądzę, żeby ktoś się frustrował "umoczeniem" w 4K.

  Szanuję twój pęd do 8K, ale chyba jesteś bardziej audio niż wideofilem, nie chcąc cieszyć się rozwijającym się dopiero UHD. Daleko bieżącej technologi do nasycenia rynku, nie mówiąc już o schyłku. Zresztą autor artykułu celnie podsumowuje:

  "ostatecznie to stan projektorów w kinach zdefiniuje w jakiej rozdzielczości obejrzy dany film publika, a tutaj jeszcze nawet 4K nie jest powszechną normą"
  Źródło: https://hdtvpolska.com/gdzie-znajdziemy-tresci-w-rozdzielczosci-8k/2/

 3. 1 godzinę temu, Deimos napisał:

  Pewnie ci co utopili sporą kasę w 4K, a teraz sobie w brodę plują...

  8k to za jakieś 7-10 lat będzie miało sens - jak zrobią kodek który będzie miał efektywność 4-6 razy lepszą od HEVC - chyba taki nawet nie jest w developmencie

  więc łapki  raczej są dla producentów, którzy skaczą na 8k a technologia 4k jest dalej w powijakach

  filmów w 8k praktycznie nie ma, granie w 8k to ściema - rtx2080ti w SLI to za mało jak widać z testu przytoczonego w artykule chyba że lubimy 20-30fps - jak wlączymy raytracing w grze to pewnie 4xRTX2080TI będzie ledwo na styk no ale RTXy nie mają 4xSLI więc tu też "kupa", sport w 8k? jak z takim samym bitratem będzie jak 4k to już lepiej by byłp to dobre 4k niż słabe 8k

 4. Damian gurazda Damian gurazda napisał(a):

  8k marketing  chyba , ze ktoś będzie oglądał telewizor z lupą to wtedy ma jak najbardziej sens . Najpierw niech serwisy  sportowe i nasza telewizja wprowadzi chociaż 2 K  to potem pogadamy 

 5. Szanowny autorze, sugeruję zweryfikować fakty zanim się je opisze.

  1. Na YT właściwie nie ma natywnych 8k (przynajmniej jeszcze takich nie spotkałem), ponieważ większość dostępnych materiałów to filmy upskalowane z 4k, będące w niższej rozdzielczości na YT już od kilku lat (wcześniej ze znaczkiem 4k).

  2. 12, 16k? Nie ma specyfikacji dla takich rozdzielczości, ponieważ ich uzyskanie nie będzie NIGDY możliwe dla sprzętu półprofesjonalnego ze względu na wartości fizyczne a szczególnie dyfrakcję zespołu obiektyw-matryca. Nawet dziś do uzyskania fotografii większych od 100Mpx stosuje się funkcję rollershuttingu i to przy matrycach MF. Na obliczenie tego parametru są proste wzory i stałe fizyczne. Jeśli ktoś wypuści (a wypuści już niebawem) smartfon z 8k to będzie to totalna ściema. Realna rozdzielczość nie przekroczy 6k nawet dla matrycy Sony 48Mpx.

  Jedyną szansą dla ruchu wyższego niż 8k jest rzeczywistość wirtualna. Oczywiście znajdą się gracze i pasjonaci transformerów dla których takie treści się stworzy, jednak zapomnijcie o dronach 8k czy puszkach APS-C. Widzę szansę dla 8k w puszkach FF, jednak to nie będą ceny nawet zamożnych mieszkańców zachodu.

  A gdzie jeszcze do 12k...