Jak kochają osoby niepełnosprawne intelektualnie? Obejrzyj dokument „Sztuka Nie-Kochania” – gdzie w TV i online?
Film dokumentalny „Sztuka Nie-Kochania”, badający wpływ niepełnosprawności intelektualnej na tożsamość płciową, dostępny będzie już w najbliższą niedzielę w Player oraz TTV.
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Historyczny wynik Eurosportu 1! Ile wynosił rekord oglądalności kanału sportowego?
„Sztuka Nie-Kochania” – dokument przyglądający się sferze intymnej osób niepełnosprawnych umysłowo. Emisja w TTV i Player
Istnieją różne modele seksualności człowieka. „Sztuka Nie-Kochania” przygląda się sferze rzadko prezentowanej szerszej publiczności – osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Film dokumentalny i zarazem odcinek specjalny w reżyserii Kobasa Laksy związany jest tematycznie z nową serią na antenie stacji, „Projekt Cupid”. Emisja dokumentu 13 lutego o godz. 23:05 w TTV oraz online w Player.
Tytuł filmu nawiązuje do znanej książki polskiej seksuolożki Michaliny Wisłockiej. Jej pionierskie badania i treść książki przyczyniły się do zmian w polskiej mentalności i podejściu do spraw seksu. W przypadku seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną, często dąży się do wyhamowywania i ograniczenia ich samodzielności w myśleniu i realizacji seksualnej – tematach, które wydają się kontrowersyjne także w codziennych rozmowach. Dziś osobami, które zajmują seksualnością osób z niepełnosprawnością intelektualną są: dr Iza Fornalik – edukatorka seksualna, pionierka w zakresie badań i edukacji oraz prof. Remigiusz Kijak – autor pierwszych w Polsce publikacji na temat seksualności osób niepełnosprawnych intelektualnie.
Film powstał jako inicjatywa pokazania tej sfery życia osób z niepełnosprawnością intelektualną, o której głośno się nie mówi. Jako rodzic dziecka z NI, mam ogromną nadzieję na zmiany i zwrócenie uwagi na ich potrzeby, także te najbardziej skrywane i intymne. W „Sztuce Nie-Kochania” zobaczymy, jak trudnym tematem jest seksualność osób z NI, samodzielność decydowania o sobie z ich punktu widzenia, ale też ich rodzin i opiekunów, specjalistów oraz terapeutów. – komentuje Kobas Laksa, producent i reżyser dokumentu.
Seksualność jest kluczowym aspektem istnienia człowieka. Dotyczy każdego i nie zależy od ilorazu inteligencji. Omijanie tego tematu zarówno w przypadku osób w normie intelektualnej jak i tych z niepełnosprawnością intelektualną, po prostu szkodzi. Kiedy mówimy o edukacji seksualnej osób z niepełnosprawnością intelektualną, musimy mieć na myśli również ich rodziców, od których sporo zależy. Niestety, są oni bardzo często osamotnieni i nie otrzymują właściwego wsparcia. – komentuje Izabela Fornalik, edukatorka seksualna, pionierka w zakresie badań.
W programie poznamy kilku bohaterów z różnym stopniem niepełnosprawności intelektualnej oraz ich rodziców. Jak duży wpływ na tożsamość płciową, orientację, preferencje, role płciowe i funkcjonowanie seksualne mają: rodzina, terapeuci i nauczyciele, instytucje państwowe oraz obyczajowość? Odpowiedź na to pytanie już 13 lutego na antenie TTV, zaraz po emisji „Projektu Cupid”. Program będzie można również oglądać online za pośrednictwem serwisu Player.
Źródło: informacje prasowe
Znajdujesz się w sekcji Informacje prasowe. Zamieszczone tutaj materiały zostały w dużej części opracowane przez firmy niezwiązane z redakcją HDTVPolska. Redakcja HDTVPolska nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji.
Przeczytaj również:
- 3 nowe kanały, w tym sportowy w 4K, od dziś w telewizji kablowej UPC! W jakich pakietach włączono nowości?
- Viaplay przejęło od CANAL+ kluczowe rozgrywki sportowe! Kolejne prestiżowe wydarzenia wyłącznie online
- TOP 1 w Polsce na Netflix i rekordy oglądalności, czyli jak “Oszust z Tindera” wyłudził 10 mln dolarów
- Oferta platformy Player na luty jest pełna hitów! Co oglądać w tym miesiącu? Są wielkie powroty i premiery