Testujemy niedrogi model soundbar Sharp HT-SBW460. Doskonałe rozwiązanie na słaby dźwięk w telewizorze!
Sharp – marka z japońskim rodowodem, mająca solidne zaplecze techniczne, zaoferowała model przystępnego cenowo soundbara HT-SBW460 z Dolby Atmos . Sharp znany jest ze swoich innowacji czego przykładem może być fakt, że znacznie wcześniej niż reszta rynku, oferował naprawdę duże telewizory i to w stosunkowo przystępnych jak na tamte czasy cenach. HT-SBW460 to kompaktowy 3.1-kanałowy soundbar z bezprzewodowym subwooferem, w technologii wirtualnego dźwięku przestrzennego. Jest to młodszy brat testowanego przez nas wcześniej HT-SBW800. Soundbary małe jak testowany Sharp, cieszą się rosnącą popularnością. Nic dziwnego, ponieważ obiecują poprawić słaby dźwięk nowoczesnych telewizorów i mają niewielkie zapotrzebowanie na miejsce. Oprócz obowiązkowej poprawy reprodukcji dźwięku z telewizora, przejmują one funkcję całego systemu hi-fi. Konsole do gier, Blu-Ray, DVD, CD lub odtwarzacze sieciowe można łatwo podłączyć do soundbara. Powiązany subwoofer odbiera sygnały audio bezprzewodowo, co gwarantuje elastyczną integrację z przestrzenią życiową. Soundbar SBW460 oferuje także bezprzewodowy odbiór dźwięku przez Bluetooth. Listwa z Dolby Atmos, która nie kosztuje fortuny i brzmi dobrze? Sprawdźmy jak w rzeczywistości gra ten soundbar i czy warto go kupić. Odpowiedzi za moment znajdziemy w poniższym teście i dowiemy się co ma do zaoferowania ta mała zgrabna listwa dźwiękowa.
- PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Sprawdzamy i odsłuchujemy flagowy model soundbar Sharp HT-SBW800 | TEST | Popraw znacząco dźwięk z telewizora!
Dostępność | |
Soundbar SHARP HT-SBW460 Dolby Atmos | 1199 zł (cena promocyjna) |
Soundbar Sharp HT-SBW460 – konstrukcja
Dla osób, które nie mają miejsca na wielokanałowy system dźwięku przestrzennego uzyskiwany z tradycyjnych kolumn głośnikowych, są produkowane soundbary takie jak Sharp HT-SBW460. Wyceniany jest on na 1199 zł, przy czym jest to system 3.1 o całkowitej mocy 440 W i wsparciu dla dźwięku Dolby Atmos. Biorąc pod uwagę specyfikację, brzmi to dobrze i tak wygląda po wyjęciu z pudełka.
Wygląd wpisuje się w stylistykę urządzeń Sharpa z ostatnich lat. Jest on wykonany z szaro-srebrnego plastiku odpornego na ślady po palcach. Spasowanie elementów nie budzi zastrzeżeń, a całość wydaje się bardzo solidna. Przy wadze 2,5 kg jest on stosunkowo lekki a dzięki gumowym nóżkom nie ślizga się po meblach i stabilnie trzyma się na szafce. Starannie zaprojektowany soundbar razem z subwooferem oszczędza nam miejsce w pomieszczeniu i jest łatwy w konfiguracji. Swoimi gabarytami nie ogranicza funkcji ani jakości dźwięku.
Soundbar HT-SBW460 jest typowych kompaktowych rozmiarów w swojej klasie, ma 950 mm szerokości, 105 mm głębokości i 70 mm wysokości i będzie pasował do większości małych i średniej wielkości telewizorów. Soundbar po dokładnych oględzinach sprawia wrażenie dobrze wykonanego i wygląda elegancko dzięki minimalistycznemu designowi. Dzięki zaokrąglonym krawędziom i wzornictwu doskonale prezentuje się w każdym salonie. Nie ma tu nadmiaru zdobień. Metalowa kratka z matowym czarnym wykończeniem owija się wokół przedniej części listwy kryjąc wszystkie przetworniki i czytelny wyświetlacz LED, który znajduje się z prawej strony między logo producenta a oznaczeniem Dolby Atmos. Jasny wyświetlacz LED informuje o źródle i trybie, świeci się na biało a jego światło nas nie rozprasza. Po przejściu w tryb czuwania zmienia się w pojedynczą białą diodę.
Prawa i lewa strona głównej jednostki pokryte są jednolitym szarym plastikiem, odrobinę jaśniejszym od reszty obudowy. Jeśli nie mamy pod ręką pilota, na boku listwy znajduje się seria przycisków bezpośredniego wyboru do sterowania głośnością, przełączaniem wejść, odtwarzaniem, pauzą i zasilaniem.
Wszystkie te funkcje dużo łatwiej obsługiwać z poziomu pilota. Jest on kompaktowy i lekki. Głośność, wybór wejścia, tryby i ustawienia dźwięku są dokonywane za pomocą małych, poręcznych przycisków. Jeśli smartfon jest podłączony do soundbara przez Bluetooth, możliwe jest przechodzenie między utworami.
Dołączony do listwy bezprzewodowy subwoofer to prostopadłościenna czarna kostka o 240 mm szerokości, 240 mm głębokości i 415 mm wysokości oraz 5,6 kg wagi. Podobnie jak listwa wykonany jest on z tworzywa i pozbawiony zdobień, jeśli nie liczyć logo producenta na froncie. Znajdziemy tutaj otwór bass reflex, przycisk do parowania z główną jednostką oraz miejsce na przewód zasilania. Od spodu mamy odsłoniętą membranę głośnika niskotonowego oraz cztery nóżki, na których możemy go postawić. Głośnik basowy można umieścić praktycznie w dowolnym miejscu pomieszczenia ponieważ transmisja dźwięku jest bezprzewodowa a zatem nie ma potrzeby układania kabli.
Patrząc od strony przetworników listwa składa się z czterech 2″ głośników wbudowanych pod metalową maskownicą, prawego i lewego oraz dwóch środkowych dających łączną moc 100W (RMS) oraz 6,5″ głośnika w subwooferze o mocy 120W (RMS). W tylnej części soundbara znajdują się wszelkie złącza potrzebne do jego działania. Znajdziemy tu trzy porty HDMI, port USB 2.0, AUX, wejście optyczne, koaksjalne, gniazdo zasilania oraz USB do odtwarzania muzyki tylko formacie mp3 z przenośnych kart pamięci do pojemności 32 gigabajtów. Taki zestaw złączy umożliwia bezproblemową komunikację z urządzeniami dostępnymi na rynku. Dwa gniazda wejściowe HDMI pass-through z obsługą rozdzielczości 4K umożliwiają podłączenie urządzeń zewnętrznych oraz sterowanie nimi za pomocą jednego pilota. Soundbar umożliwia przesyłanie sygnału z wyjścia HDMI ARC z sygnałami 4K i 3D do obsługujących go telewizorów.
Głośność można regulować za pomocą pilota telewizora. Jeśli aktywujemy funkcję HDMI-CEC w telewizorze, możemy nawet włączać i wyłączać soundbar i telewizor za jednym naciśnięciem przycisku. Ponieważ soundbar Sharp obsługuje cyfrowe formaty dźwięku przestrzennego Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD I Dolby Atmos, wyjście dźwięku telewizora powinno być ustawione na strumień bitów. Producent zadbał o bogaty osprzęt. W zestawie znajduje się kabel jack 3,5mm, kable zasilające, przełączki do zasilania, kabel HDMI, pilot, dwie baterie AAA i instrukcje obsługi. Sharp daje nam dwie możliwości. Ustawienia belki na blacie stołu lub możliwość montażu na ścianie. Soundbar jest oczywiście dostarczany ze wspornikami do montażu na ścianie. Mało który soundbar jest tak bogato wyposażony w dodatkowe akcesoria.
Na koniec opisu wyglądu i budowy warto porównać oba soundbary producenta zestawione koło siebie. Testowany model porównujemy do flagowego SBW800:
Odtwarza ròwnież format FLAC a pisze w recenzji że tylko mp3 (USB)
Test ciekawy ale jak już wspominać ze w podobnych cenach są inne warto by podać kilka przykładów od razu żeby ktoś mógłby, przejrzeć inne oferty i wiedzieć z czym ma porównać zwłaszcza jak podobno niektóre dostały nagrody czyli muszą być teoretycznie lepsze . Uważam że w teście każe go sprzętu powinny być podane inne propozycje.
przypomnieć trzeba iż ustawienia po wyłączeniu soundbara wracają do fabrycznych, nie idzie tego zmienić, taki psikus SHARPA, są też problemy z samym subwooferem który lubi się nie łączyć z listwą , po prostu od czasu do czasu nie gra, no i ma ok 200 wat RMS a nie 440 jak na opakowaniu.