Test telewizora laserowego Cine 1 legendarnej firmy Leica
- Wygląd i budowa Leica Cine 1
- Testy syntetyczne
- Laser, zalecane ustawienia
- Testy szczegółowe
- Jednolitość obrazu
- Kontrast i czerń
- Obsługa Ultra HD 4K
- Jakość efektu HDR
- Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)
- Odwzorowanie ruchu
- Granie na konsoli i PC
- System i Smart TV
- Wbudowane głośniki i brzmienie
- Wyniki testu Leica Cine 1
- Werdykt
Jakość efektu HDR
W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!
Dla tych, którzy nie są zaznajomieni ze światem projektorów, wyniki mogą okazać się śmiesznie niskie. Jest to jednak dość złudne, ponieważ są to bardzo dobre wartości pozwalające na niezwykle przyjemny seans w ciemnym pomieszczeniu. Niestety początkowo część efektu “WOW” była ograniczona przez dość niski kontrast, przez co mamy wrażenie, że potencjał projektora nie został wykorzystany do końca. Zobaczmy jednak, jak zmiana ustawień wpłynęła na obraz, który widzimy.
Tak jak możecie zauważyć, przy wyłączonej opcji dynamicznego kontrastu wszelkie detale będące powyżej możliwości projektora są zlane w plamę. Włączenie, oraz ustawienie na poziom ‘Niski’ tej opcji powoduje dość ciekawy efekt. Mianowicie, najjaśniejsze detale są odzyskiwane, aczkolwiek dość mocno podbija to także cienie, niektóre szczegóły w ciemnych miejscach zlewają się ze sobą. Co ciekawe, działanie tej funkcji jest dość wybiórcze, i potrafi poprawić ogólny kontrast sceny oraz odzyskać detale, a niekiedy wyciąga jedynie kontrast.
Mała dygresja, ogólnie rzecz biorąc, dziś twórcy dzisiejszych obrazów filmowych zachłysnęli się niesamowitymi możliwościami technicznymi kamer filmowych, w szczególności niesamowitą rozpiętością tonalną oraz czułością sensora kamery i mają pewną manierę filmowania w dość ciemnych warunkach, w świetle zastanym. Stawia to wyzwania przed wszystkimi producentami urządzeń do odtwarzania obrazu, niezależnie od technologii, czy to projektor UST, laserowy czy ekran LED/OLED.
(7375)