Home Testy Telewizory LCD Sony Test Sony Bravia 9 – król telewizorów Mini LED 2024 roku z niesamowitą jasnością HDR!
Test Sony Bravia 9 – król telewizorów Mini LED 2024 roku z niesamowitą jasnością HDR!

Test Sony Bravia 9 – król telewizorów Mini LED 2024 roku z niesamowitą jasnością HDR!

41
0

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Tryb fabryczny “IMAX Enhanced”

  wynik   wynik
Średnia deltaE barw standardowych 8,5 maksymalna 20,7
Średnia deltaE barw ze wzornika 4,0 maksymalna 6,3
Średnia deltaE palety szarości 4,3 maksymalna 9,6

Redakcyjna kalibracja Sony Bravia 9 HDR

  wynik   wynik
Średnia deltaE barw standardowych 1,0 maksymalna 2,2
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,9 maksymalna 2,7
Średnia deltaE palety szarości 1,5 maksymalna 3,6

To, że Bravia 9 spisała się na medal w starciu z referencją, jest jasne. Jednakże redakcyjny obowiązek każe jeszcze sprawdzić, jak dokładnie telewizor wyświetlał barwy przed i po redakcyjnej kalibracji. Naturalnie do przeprowadzenia procedury testowej użyliśmy najlepszego trybu fabrycznego, którym w dalszym ciągu jest „IMAX Enhanced”. Musimy przyznać, że jeśli chodzi o najbardziej podstawowe parametry obrazu, takie jak balans bieli czy krzywa EOTF (zastępująca gammę), jest naprawdę w porządku, choć z małymi zastrzeżeniami. Są nimi nadmiarowość zielonej barwy oraz lekkie podbicie jasności w wysokich rejestrach. Powodowało to nieprzyjemną tintę na całej długości obrazu oraz utratę detali w najjaśniejszych partiach. Generalnie dużo poważniejszym problemem było zachowanie samych kolorów. Jak możecie sami zauważyć, nawet z pozoru drobna kwestia, jak balans bieli, może mieć ogromne znaczenie dla całościowego obrazu. Wracając do krzywej EOTF, która w telewizorach Sony jest fabrycznie na dobrym poziomie, czasami wymaga drobnych korekt, jak w testowanej Bravii. Była ona dość mocno podbita w górę przy wysokich rejestrach, co powodowało zlanie się detali w bielach. Wysokie wartości deltaE były również spowodowane problemami z samymi kolorami, których punkty pomiarowe były dalekie od referencyjnych. Te problemy skutkowały mocnym rozstrojeniem obrazu w najwyższej jakości, przez co nie zachwycał on tak, jak powinien. Jednakże i tym razem użyliśmy narzędzi, a rezultaty okazały się naprawdę solidne. Zdecydowaną większość błędów byliśmy w stanie wyeliminować praktycznie do zera, a niektóre bardzo mocno poprawić, dzięki czemu filmy i seriale w formacie HDR zyskały sporo przestrzeni, by zachwycać widza.

Skalowanie SD, obróbka cyfrowa – procesor obrazu XR

Sony Bravia 9 wyposażony jest w superinteligentny procesor obrazu “Cognitive Processor XR”, który ma za zadanie naśladować sposób, w jaki działa ludzki mózg. Skaluje i obrabia on cyfrowo obraz, który trafia potem na ekran. Sprawdzimy zaraz jak radzi sobie on w rzeczywistości, ale najpierw opis możliwości procesora od samego producenta:Układ Cognitive Processor XR daje nam kilka ciekawych funkcji. Głównie chodzi tutaj o parametry “Rozdzielczość”, oraz “Łagodna gradacja” które pozwalają zamaskować niedoskonałości obrazu przy słabym sygnale oraz uwypuklić niektóre walory obrazu. Poniżej możemy zobaczyć jak suwak “Łagodna gradacja” radzi sobie z posteryzacją obrazu w słabszym jakościowo pliku wideo:

Łagodna Gradacja WyłączonaŁagodna Gradacja Średnia

Parametr “Rozdzielczość” ma za zadanie wyostrzenie obrazu bez widocznych artefaktów, które niestety pojawiają się przy klasycznym suwaku “Ostrość”. Trzeba przyznać że radzi sobie z tym na prawdę dobrze:

Resolution: 0Resolution: 75

(41)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x