Home Testy Telewizory LCD Sony Test Sony Bravia 9 – król telewizorów Mini LED 2024 roku z niesamowitą jasnością HDR!
Test Sony Bravia 9 – król telewizorów Mini LED 2024 roku z niesamowitą jasnością HDR!

Test Sony Bravia 9 – król telewizorów Mini LED 2024 roku z niesamowitą jasnością HDR!

35
0

Testy szczegółowe

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

Tryb fabryczny “IMAX Enhanced” SDR

  wynik   wynik
Średnia deltaE barw standardowych 1,4 maksymalna 3,3
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,7 maksymalna 9,3
Średnia deltaE palety szarości 4,7 maksymalna 11,4

Redakcyjna kalibracja Sony Bravia 9

  wynik   wynik
Średnia deltaE barw standardowych 1,0 maksymalna 2,2
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,9 maksymalna 2,7
Średnia deltaE palety szarości 1,5 maksymalna 3,6

Już od wielu lat najlepszym trybem fabrycznym w telewizorach Sony jest “Imax Enhanced”. To właśnie jego używaliśmy podczas całego procesu testowania telewizora, zarówno w trybie fabrycznym, jak i po redakcyjnej kalibracji. Co sami poprawiliśmy w obrazie? Pierwszą rzeczą, jaką się zajmiemy, jest gamma, która bezsprzecznie jest w praktyce najważniejszą częścią obrazu, gdyż to właśnie ona odpowiada za kontrast, a tym samym za głębię obrazu. Musimy przyznać, że domyślne jej ustawienia stoją na całkiem dobrym poziomie, dostarczając jedynie lekko przekontrastowanego obrazu względem referencji. Niby nic, ale takie wybrzuszenia, jak na początku wykresu, mogą mieć wpływ na detale znajdujące się w czerniach. Kolejną kwestią do zmiany był balans bieli. Nie będziemy ukrywać, że takiej charakterystyki się raczej spodziewaliśmy, gdyż producent, chcąc dać nam “kinowy look”, praktycznie zawsze ogranicza kolor niebieski na rzecz reszty. Błędy w obrazie są dobrze widoczne na palecie kolorów “ColorChecker”, będącej branżowym standardem w ocenie jakości obrazu. Można zauważyć tam dość mocne przesunięcie kolorów w cieplejsze tony. Również balans bieli jest bezpośrednią przyczyną błędów deltaE w szarościach, które ucierpiały najmocniej, gdyż to właśnie na nich widać najmocniej wpływ złego dostrojenia obrazu. Na szczęście Sony, jak zawsze, udostępnia szeroki wachlarz narzędzi do zaawansowanych ustawień obrazu. Wśród nich znajdziemy m.in. 2- i 20-punktową regulację skali szarości oraz rozbudowany CMS. W praktyce wszystkie niedoskonałości obrazu, które były widoczne gołym okiem, są już tylko wspomnieniem.

Autokalibracja z oprogramowaniem Calman

Telewizor posiada funkcje zautomatyzowanej kalibracji obrazu dla osób posiadających potrzebne urządzenia pomiarowe oraz oprogramowanie. Niestety urządzenia te są bardzo kosztowne (nasze spektrofotometry i kolorymetry to koszt około 60.000 zł) i funkcja ta skierowana jest do profesjonalistów którzy potrzebują większej kontroli nad telewizorem. Funkcja ta nie eliminuje jednak potrzeby ingerencji człowieka w sam proces

Autokalibracja oznacza komunikację pomiędzy programem (Calmanem), a telewizorem, co eliminuje potrzebę wprowadzania ustawień pilotem. Znacznie usprawnia to sam proces, ale nie zmienia jego fundamentalnych założeń. By komunikacja była możliwa, musimy zainstalować aplikację z marketu “Calman for BRAVIA” i połączyć się z telewizorem przez sieć.

(35)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x