TEST: Sharp LC-60UQ10E Quattron 2014 (prawie) jak 4K? Seria UQ10
Kontrast i czerń
Satynowo-matowa powłoka matrycy zapewnia całkiem dobrą czerń za dnia, w warunkach dużego nasłonecznienia otoczenia. Dodatkowo nie powstają na niej nazbyt przeszkadzające odblaski światła. Gorzej niestety gdy światło w pomieszczeniu przygasa, a telewizor obnaża swoje realne możliwości. Szybko okazuje się wtedy, że UQ10 zdecydowanie nie należy do czołówki jeśli chodzi o kontrast. Czerń nie jest zbyt głęboka i ma głęboko granatowy zafarb. Skłamałbym jeśli bym powiedział, że nie nadaje się do oglądania po ciemku. Spokojnie – nadaje się, ale są telewizory w podobnej klasie cenowej, które dostarczają dużo bardziej głęboki i plastyczny obraz.
Czerń w Sharpie UQ10 na prawdę robi przeciętne wrażenie. Na powyższym zdjęciu dodatkowo widać problemy z równomiernością podświetlenia.
Zmierzony kontrast po kalibracji wynosi 1950:1. Jest to niezbyt dobry wynik, co potwierdziła moja wstępna ocena wzrokowa. W prawdzie telewizory z matrycą IPS osiągają połowę tego, ale mają za to szerokie kąty widzenia i często funkcje lokalnego wygaszania, która jest w stanie miejscowo wygasić diody podświetlające ekran i znacząco pogłębić czerń. Takiej funkcji w Sharpie brak… Oznacza to, że widz będzie przez cały seans widział jednolitą przeciętną czerń.
(1059)