Powrót

Test telewizora TCL C845 – najlepszy Mini LED TV do kina domowego według EISA

Trzeba przyznać, że coraz częściej można słyszeć zapytania o modele premium marki TCL. Firmy będącej jednym z największych producentów odbiorników na świecie. Dumnie wspomnimy, że osobą odpowiedzialną za rozwój produktów na rynek europejski jest nasz rodak – Marek Maciejewski. Przejdźmy jednak do tego, co nas dziś najbardziej interesuje, do bohatera dzisiejszego testu – TCL C845. I szczerze mówiąc, dawno nie mieliśmy takiej fali zapytań dotyczących jednego modelu. Patrząc na specyfikację tytułowego telewizora, wcale się nie dziwimy. Przyjmując rozmiar 65″ jako ten najpopularniejszy, za kwotę ok. 5500 otrzymujemy niesamowicie interesujący sprzęt. Co w nim takiego niezwykłego? Otóż, patrząc na to, co obiecuje producent, faktycznie można odnieść wrażenie, że jest to odbiornik posiadający wszystko to, co nam trzeba. Jeśli chodzi o szczegóły, to możemy wyczytać o 2000 nitach jasności czy niesamowicie głębokiej głębi. Prawda, że patrząc na cenę do obietnic, wygląda to niezwykle intrygująco. Jeszcze ciekawiej się robi w momencie, gdy zdamy sobie sprawę o wyposażeniu TCL C845 w powłokę QLED oraz mnogość funkcji dotyczących poprawy jakości obrazu. Producent w praktycznie każdym swoim telewizorze mocno stawia na zadowolenie graczy. Nie inaczej jest tym razem. Dzięki implementacji portów HDMI 2.1 z pełną ich przepustowością, możemy liczyć na takie udogodnienia jak: VRR, ALLM, Freesync Premium Pro, G-Sync oraz oczywiście 4K120Hz. I to nie koniec niespodzianek! No może niespodzianka to nie jest, ale nie mogliśmy przejść obok tej współpracy obojętnie. TCL po raz kolejny zdecydował się na system głośników autorstwa ONKYO, co tylko potwierdza ogrom uwagi poświęconej temu modelowi. Pozwólcie, że zakończymy wstęp i przejdziemy do tego, po co tu przyszliśmy – do testów. Sprawdźmy, jak TCL C845 radzi sobie pod naszym czujnym okiem! Telewizor TCL C845 w głosowaniu kilkudziesięciu wydawców i twórców multimediów z 29 krajów z całego świata (w tym HDTVPolska), został uznany za najlepszy Mini LED TV do kina domowego w swojej klasie przez stowarzyszenie EISA.

 

Dostępność modelu
TCL C845 55″ Mini LED 3 999 zł
TCL C845 65″ Mini LED 5 499 zł
TCL C845 75″ Mini LED 7 499 zł
TCL C845 85″ Mini LED 9 699 zł

Czytelniku. Jako jedyni w kraju osobiście sprawdzamy opisywane monitory, telewizory i projektory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

  • Spektroradiometr Jeti Spectraval 1511HiRes
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Cechy telewizorów TCL Mini-LED C845 okiem producenta

Co to jest technologia Mini LED?

Podświetlenie Mini LED to rozwinięcie technologii konwencjonalnego LED-owego podświetlenia z lokalnym wygaszaniem. Przypomnijmy jak zbudowany jest ekran LCD:Technologia Mini LED dotyczy najniższej warstwy na powyższym diagramie – elementu, który powoduje, że matryca otrzymuje światło. Nie jest to więc nowy typ matrycy jako takiej. Telewizory bazować mogą na klasycznych panelach typu IPS lub VA. Używać mogą też znanych już warstw poszerzających kąty widzenia, czy kwantowych kropek.

Dlaczego odpowiednie podświetlenie jest ważne? Otóż dzięki zaawansowanej technologii może się ono wygaszać na danych obszarach niezależnie. Dzięki temu, możliwe jest osiągnięcie dużo głębszych czerni porównywalnych w niektórych scenach z telewizorami typu OLED. Pamiętajmy, że sama matryca LCD jest dosyć ułomna w blokowaniu światła. Panele typu VA mogą zaoferować kontrast rzędu 2500 – 6000:1, zaś IPS około 1000 – 1500:1. Z tego względu porównując klasyczny ekran LCD z telewizorem OLED, różnica w czerni jest miażdżąca na korzyść tego drugiego. Zmniejszanie ilości światła już w warstwie podświetlenia pozwala znacząco poprawić tę sytuację. Ponadto dzięki temu rozwiązaniu, możemy liczyć także na bardzo wysoką jasność nieosiągalną na ten moment i raczej mało bezpieczną dla wszystkich telewizorów OLED ze względu na słabszą trwałość tego typu matrycy.

Budowa i wygląd TCL C845

Bohatera dzisiejszego testu można zakupić w czterech rozmiarach: 55, 65, 75 oraz 85 cali. Jednostka znajdująca się w redakcji posiadała najpopularniejszy w naszym kraju rozmiar, czyli 65″. Widać, że telewizor został wykonany z największą starannością. Elementy samej obudowy, łączenia oraz ramki wywierają naprawdę dobre wrażenie, i nie można powiedzieć, że wyglądają “tanio”. Na tyle obudowy znajdziemy dodatkowo 20W subwoofer, co z pewnością przełoży się na jakość dźwięku.

Za sterowanie TCL C845 odpowiada znajome już rozwiązanie. Pilot jest długi, aczkolwiek smukły. Znajdziemy na nim wszystkie klawisze oraz skróty do wybranych serwisów VOD.

Dostępne porty i złącza

Testy syntetyczne

Czytelniku. Jako jedyni w kraju osobiście sprawdzamy opisywane monitory, telewizory i projektory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

  • Spektroradiometr Jeti Spectraval 1511HiRes
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

 

Badana cecha: wynik:
Rozdzielczość i przekątna ekranu 3840×2160, 65″
Typ matrycy LCD (z podświetleniem Mini-Led), QLED (?)typ. VA
Odświeżanie matrycy (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) 144Hz
Kontrast ANSI, bez wygaszania (więcej – lepiej) 6848:1
Kontrast w filmach (więcej – lepiej)
  • średni: 132 791:1
  • max: 1
  • min: 24 286:1
Maksymalna jasność po kalibracji SDR: 856 cd/m2, HDR: 2239 cd/m2 (skrawek ekranu – L20)
Odbicia od ekranu średnie, ekran satynowy
Błędy barw po kalibracji (mniej – lepiej)
  • średnia dE: 0,5
  • maks. dE: 0,9
Średnia jakość efektu HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2) 1 227cd/m2
Input Lag (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
  • 7 ms – tryb gra – 1080p120Hz + HDR (konsole nowej generacji Xbox Series S/X, Playstation 5)
  • 15 ms – tryb gra – 4K60Hz + HDR (konsole nowej generacji Xbox Series S/X, Playstation 5)
  • 7 ms – tryb gra – 4K120Hz + HDR (konsole nowej generacji Xbox Series S/X, Playstation 5)
Pełna rozdzielczość koloru PC – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) Tak, 2160p120Hz w trybie “Gra” i “PC”
Dodatkowe funkcje dla graczy
  • VRR-HDMI-zmienna częstotliwość odświeżania
  • ALLM-automatyczny tryb gra
  • G-Sync
  • Free-Sync Premium
  • Game Bar
  • 4K120/144Hz
  • 1080p120Hz

Matryca, zalecane ustawienia

Matryca

Widmo podświetlenia TCL C845

TCL C845 został wyposażony w matrycę VA o natywnym odświeżaniu na poziomie 144 Hz. Zastosowanie tego rodzaju panelu pozwoliło na niezwykle wysoki kontrast natywny. Jest to wynik wielokrotnie wyższy niż standardowe matryce IPS czy ADS. Przypominamy, że dwoma fundamentami w ocenie obrazu są właśnie wyżej wspomniany kontrast oraz czerń, jedno bez drugiego nie istnieje. Możemy porównać to do samolotu bez skrzydeł. Niby można próbować lecieć, aczkolwiek wątpimy, że ktoś by się na to zdecydował. Tak samo jest z telewizorami, jednostki nieposiadające wysokiego kontrastu i głębokiej czerni nie będą oferowały najwyższej jakości obrazu. Jak sama nazwa telewizora wskazuje, TCL C845 został wyposażony w system podświetlenia diodami Mini-LED, dając 576 niezależnych stref podświetlenia. Producent chwali się niesamowicie precyzyjnym algorytmem zarządzania nimi, w efekcie czego mamy otrzymać “…zapierający dech w piersiach kontrast, zdolny do jednoczesnego wyświetlania głębszych czerni i jaśniejszych bieli.”. Oni obiecują, my sprawdzimy.

Struktura pikseli TCL C845

Analiza widma podświetlenia wykazała, że TCL C845 posiada pełnoprawną powłokę QDEF, zawierającą kropki kwantowe (popularnie zwane QLED). Jak widzicie na zdjęciu pod mikroskopem, telewizor nie został wyposażony w powłoki poszerzające kąty widzenia czy antyrefleksy. Na fotografii struktury pikseli możemy zobaczyć również bardzo interesującą rzecz. Możecie również dostrzec podział pikseli na cztery większe prostokąty oraz cztery mniejsze kwadraty, które są tak zwanymi domenami. Mają one za zadanie korzystnie wpłynąć na degradację kolorów pod kątem, co będziecie mogli zweryfikować sami. Analizę widma jak i zdjęcia spod mikroskopu znajdziecie po prawej stronie.

Zalecane ustawienia

TCL daje nam do dyspozycji wiele trybów obrazu. Rzeczą, jaką użytkownik może zrobić we własnym zakresie w celu uzyskania najlepszej jakości obrazu jest wybranie trybu “Film”. Po wejściu w ustawienia zaawansowane otrzymamy dostęp do wachlarzu funkcji i opcji. Regulację płynności ruchu znajdziemy w zakładce “Ruch”. Najważniejszymi suwakami są “redukcja rozmazania”, która poprawia ostrość ruchu w dynamicznych treściach oraz “redukcja migotania”, która poprawia płynność treści nagranych w 24 klatkach np. filmów i seriali.

Testy szczegółowe TCL C845

Tryb fabryczny “Film”

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 2,4 maksymalna 4,9
Średnia deltaE barw ze wzornika 2,3 maksymalna 5,2
Średnia deltaE palety szarości 4,3 maksymalna 5,3

 

Kalibracja TCL C845

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 0,9 maksymalna 2,4
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,5 maksymalna 0,9
Średnia deltaE palety szarości 0,5 maksymalna 0,9

Najlepszym trybem fabrycznym w kwestii odwzorowania barw na telewizorach TCL jest “Film”, co z nadejściem tegorocznych modeli nie uległo zmianie. Co ciekawe, z naszych obserwacji wynika, że balans bieli w tym ustawieniu jest zazwyczaj za ciepły bądź wpadający w zielenie. Jest to całkiem sprytna sztuczka, gdyż te kolory dają “kinowy look”. Nie zmienia to faktu, że w dalszym ciągu jest to nie do końca zgodne z wizją reżyserską. Skoro poruszyliśmy ten temat, kontynuujmy go i przyjrzyjmy się balansowi bieli. I jak sami widzicie, został on zdominowany przez barwę czerwoną. Z tego powodu dało się odczuć takie zmiany jak zażółconą biel czy problem z właściwym kolorytem odcieni skóry. Błędy bardzo dobrze widać na palecie “ColorChecker”, gdzie wszystkie kolory widocznie zmierzały ku cieplejszym odcieniom.

Zajmijmy się teraz czymś, co jest podstawą dobrego obrazu – gammą. Prostymi słowami, jest to zobrazowanie jasności telewizora w materiałach SDR przy procentowej luminacji obrazu, od najciemniejszego do najjaśniejszego. Jak widzimy, jego zgodność z referencją oznaczoną pomarańczową linią nie jest idealna. Standardem dla REC.709 jest gamma na poziomie 2.4, podczas gdy TCL C845 obniżał ją średnio do wartości 2.2. Warto zaznaczyć, że w przypadku wykresu gamma, obniżenie oznacza zwiększoną jasność obrazu. I tak, począwszy od lewej strony wykresu mogliśmy napotkać takie mankamenty jak: nadmiernie widoczne detale w czerniach (lewa strona wykresu), ogólnie nadmiernie rozjaśniony obraz (środek wykresu), przepalenie się detali w najjaśniejszych scenach (prawa strona wykresu). Błędy te spowodowały całkowitą niezgodność ze standardem REC.709, co możecie zobaczyć na zdjęciach znajdujących się poniżej akapitu.

Na szczęście TCL C845 posiada rozbudowany system zarządzania barwami, a także 2 i 20-punktową regulację skali szarości, dzięki którym byliśmy w stanie znacząco poprawić jakość wyświetlanego obrazu. Spójrzmy więc szybko jeszcze raz na balans bieli, reprezentujący teraz wartość prawie referencyjną. Taki wynik zapewni konsumpcję treści bez jakiegokolwiek zafarbu czy tona. Przechodząc do gammy, możemy zauważyć, że udało się ją wymodelować w bardzo satysfakcjonujący sposób. Co prawda nie jest ona wartością referencyjną, ale z pewnością nie będzie sprawiać żadnego problemu. Wysoką sprawność wyświetlacza w treściach SDR potwierdzają bardzo niskie błędy deltaE, i gdyby nie jeden z maksymalnych wyników, moglibyśmy mówić o prawie referencyjnym ekranie.

Diagram chromatyczności przed kalibracjąDiagram chromatyczności po kalibracji

Kontrast i czerń

TCL C845 został wyposażony w wysokokontrastową matrycę VA, której kontrast natywny wynosi 6848:1, co jest wynikiem bardzo dobrym, i nawet bez włączania systemu wygaszania zapewnia dobrą czerń. Matryca została dodatkowo wsparta systemem podświetlenia diodami Mini-LED, co jeszcze korzystniej powinno wpłynąć na wyniki. Dzięki zastosowaniu tej technologii telewizor został podzielony na 576 niezależnych stref. Zobaczmy w takim razie, jak radzą sobie one w naszym teście!

SCENA
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis sceny Wynik pomiaru
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI ∞:1
CZERŃ OTOCZONA Z KAŻDEJ STRONY DETALAMI, WYMAGAJĄCA SCENA, PORADZĄ Z NIĄ SOBIE JEDYNIE NAJLEPSZE SYSTEMY WYGASZANIA 53 088:1
PAS W FILMIE SĄSIADUJĄCY Z OBRAZEM O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE WYRAŹNIE ODCINA SIĘ OD RAMKI TELEWIZORA  24 286:1
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI  321 000:1

Można powiedzieć, że pomiar kontrastu TCL C845 wyszedł ponadprzeciętnie. Wysoka wartość natywna panelu w połączeniu z podświetleniem Mini-LED pozwoliła na uzyskanie satysfakcjonującej czerni. Niemniej jednak, każdy nawet najlepszy system wygaszania ma swoje bolączki, które musimy poddać analizie. Mówimy tutaj o małych jasnych obiektach (np. drobne gwiazdy) przy włączeniu wygaszania stają się niewidoczne, a małe jasne obiekty są przyciemnione. Widać to szczególnie przy krawędziach ekranu. Ustawienie wygaszania na poziom wysoki, które oferuje dobrą czerń, skutkuje podbiciem jasności bieli ponad miarę, przez co może ona razić w treściach SDR. Jednym z mankamentów jest również obniżenie temperatury (zniebieszczenie) najjaśniejszych detali i ich przepalenie. Poniżej zamieszczamy procedurę testową z filmu “Zjawa”.

To, co rzuca się na pierwszy rzut oka wokół napisów, jest nazywane bloomingiem, bądź efektem aureoli. Mimo że na zdjęciu efekt ten jest bardzo mocno widoczny, to w rzeczywistości jest on około 10% mniejszy. Ostatecznie TCL C845 posiada dość udany system wygaszania.

Obsługa Ultra HD / 4K

Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0 i 2.1

TCL C845 wspiera rozdzielczość Ultra HD oraz formaty HDR, takie jak HDR10, HLG, oraz paletę barw Rec 2020. Telewizor został wyposażony również w formaty HDR wsparte o dynamiczne metadane, czyli Dolby Vision oraz HDR10+. Sygnały w takiej formie można uzyskać zarówno z aplikacji streamingowych (np. Netflix, HBO MAX, Apple TV, Disney+, Amazon Prime), jak i przez złącze HDMI. W redakcji testowaliśmy go z OPPO UDP-203, i sygnał Dolby Vision aktywował się bez najmniejszego problemu

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Cecha: Wynik:
CERTYFIKAT UHD PREMIUM Tak
POKRYCIE SZEROKIEJ PALETY BARW (DCI / Rec 2020) 97% / 77,5%
OBSŁUGA ROZDZIELCZOŚCI 2160p60 RGB PRZEZ HDMI Tak
FORMATY PREMIUM HDR (Dolby Vision / HDR10+) Dolby Vision/HDR10+
MOŻLIWOŚĆ WYKONANIA OSOBNEJ KALIBRACJI DO UHD Pełna – na osobnym trybie obrazu

Jakość efektu HDR

W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Scena Opis sceny Jasność HDR
NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2 1282 cd/m2
SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ 700 cd/m2
NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ 850 cd/m2
ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH 1064 cd/m2
PLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE 2239 cd/m2

Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

Przyszedł czas na konfrontację obietnic producenta z rzeczywistością. Tak jak zapewne pamiętacie, producent obiecuje 2000 nitów jasności. Czy obietnicę spełnił? Tak. Czy jest pewien haczyk? Jak najbardziej. Deklarowaną jasność uzyskujemy bowiem na planszy L20, która ma dość mało wspólnego ze scenariuszem życia codziennego. Jak widzimy, podświetlenie działa dość sprawnie, gdy scena nie jest otoczona całkowitymi ciemnościami, i w której nie występują małe jasne elementy. Możemy wtedy liczyć na jasność powyżej 1000 nitów, co jest wynikiem bardzo dobrym. Podczas gdy na ekranie pojawiają się plany o małej ilości światła, wynik jest odczuwalnie redukowany do okolic 800 nitów. Zaznaczymy od razu, że nie można mówić o nich jako złych, ponieważ TCL C845 dostarcza odczuwalnego efektu HDR, który z pewnością spełni oczekiwania zdecydowanej większości użytkowników. Testowany telewizor posiada funkcję “Dynamiczne Mapowanie Tonów”, która odpowiada za odzyskiwanie detali w najjaśniejszych scenach. Poniżej przedstawiamy, jak C845 poradził sobie w porównaniu z referencją:

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Tryb fabryczny “Film”

wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 1,6 maksymalna 2,3
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,5 maksymalna 6,2
Średnia deltaE palety szarości 2,7 maksymalna 6,2
wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 1,3 maksymalna 2,1
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,9 maksymalna 3,2
Średnia deltaE palety szarości 1,7 maksymalna 3,7

Przytaczając opisy producenta, można odnieść wrażenie, że TCL C845 został wręcz stworzony do konsumpcji materiałów HDR. Czy tak w rzeczywistości jest? Za chwilę przekonacie się sami, jednakże trzeba wpierw wtrącić to, co zawsze jest poruszane podczas testów filmów w szerokim zakresie dynamicznym. W treściach HDR wykres gamma jest zastępowany przez jego odpowiednik – krzywą EOTF, która pokazuje, na ile poprawnie telewizor oddaje poszczególne poziomy jasności. Skoro o niej mowa, zacznijmy od niej i od krótkiego objaśnienia. Oś X reprezentuje jasność wyrażoną w % HDR’owego maksimum, zaś oś Y poziom jasności. Zacznijmy więc od pompatycznie przedstawionej krzywej. I tutaj, musimy pochwalić telewizor za bardzo dobry wynik na ustawieniu fabrycznym. Jedynym mankamentem do momentu zakończenia testów była za niska jasność w najciemniejszych scenach. Jednak moment, w którym ów problem występował jest dość specyficzny i nie uważamy, by był widoczny w dużej ilości produkcji. Przejdziemy w takim razie do balansu bieli, gdyż ten był pewnym zaskoczeniem. W przeciwieństwie do materiałów SDR, problemem był niebieski odcień. Przez niego dało się mocno odczuć zimną biel czy zanik charakterystyki kolorów. Dzięki narzędziom do kalibracji zaimplementowanym przez producenta, byliśmy w stanie mocno poprawić stan balansu bieli. Co prawda od 75% wartości wykresu kolor niebieski wybijał się ponad resztę, jednakże jest to moment, gdy biel zlewa się w plamę. Jak widzicie, wyniki po kalibracji nie są idealne, aczkolwiek jest to wina niewystarczającego nasycenia barwy zielonej oraz żółtej. Mimo wszystko TCL C845 sprawdzi się dość dobrze w materiałach HDR.

Odwzorowanie ruchu

TCL C845 został wyposażony w natywną matrycę o częstotliwości odświeżania na poziomie 144Hz. Wsparta została przez naszym zdaniem bardzo dobry upłynniacz ruchu. Jak widzicie, opcji i stopni regulacji jest naprawdę sporo, więc jesteśmy pewni, że każdy znajdzie swój własny złoty środek. System posiada dwa najważniejsze tryby: “Redukcja rozmazania”, który wpływa na zwiększenie ostrości ruchu w treściach dynamicznych (50i/p i 60i/p), oraz suwak “Redukcja migotania” odpowiadający za interpolację klatek w filmach i serialach (treści 24p i 25p). Istnieje również możliwość załączenia systemu BFI (black frame insertion), którego jednak nie polecamy ze względu na mocno migoczący obraz i mniejszą jasność ekranu.

Ustawienia Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Wyłączony Smużenie: 

 

Maksymalna jasność: 

856 cd/m2

Powielenie krawędzi: 

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p): 

dowolna regulacja funkcją “red. migotania”

Red. rozmazania: 10 Smużenie: 

średnie

Maksymalna jasność: 

856 cd/m2

Powielenie krawędzi: 

brak

Poprawa płynności filmów (24p): 

dowolna regulacja funkcją “red. migotania”

Red. rozmazania: 10

Doskonała płynność obrazów w ruchu LED: Włączony

Smużenie:

minimalne

Maksymalna jasność: 

305 cd/m²

 

Powielenie krawędzi:

minimalne

Poprawa płynności filmów (24p):

Obraz bardzo mocno migocze 

Granie na konsoli i PC

Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w grach przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.1

Wyraźne kolorowe czcionki z PC w trybie “PC”

TCL C845 oferuje dwa tryby przystosowane do grania i współpracy z komputerem: tryb „Gra” oraz „PC”. Oba tryby (prócz PC + 60Hz) mają bardzo niskie opóźnienie oraz oferują reprodukcję chromy 4:4:4.

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia telewizora Wynik
[GRY] 1080p60Hz + HDR Lag przy konsolach obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w Full HD z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 16 ms
[GRY] 1080p120Hz + HDR Lag przy konsolach obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w Full HD z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 7 ms
[PC] 4K120Hz @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “PC” 20 ms
[PC] 4K60Hz @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “PC” 128 ms
[GRY] 4K60Hz + HDR Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 15 ms
[GRY] 4K120Hz + HDR Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 7 ms
[GRY] 4K60Hz + Dolby Vision Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K i Dolby Vision “Gra” 15 ms
[GRY] 4K120Hz + Dolby Vision Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K i Dolby Vision “Gra” 7 ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek “Film” 127 ms

Input lag w TCL C845 jest na bardzo niskim poziomie, zarówno przy sygnale 4K, jak i Full HD. Obie te rozdzielczości mogą się pochwalić marginalnym opóźnieniem na poziomie 7 ms. Obie te wartości mieszczą się w najbardziej restrykcyjnej grupie – placebo, i na pewno zadowolą wszystkich graczy.

Rodzaj funkcji Opis Dostępność
VRR-HDMI Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna w wybranych grach na konsolach. TAK
VRR AMD FreeSync 2 Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC AMD) TAK
VRR NVIDIA G-Sync Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC NVIDIA) TAK
ALLM Auto Low Latency Mode – funkcja, która pozwala telewizorowi automatycznie przełączyć się w tryb „Gra” z niskim opóźnieniem. Xbox One S|X, Xbox Series X|S obsługuję ALLM. Konsole PlayStation nie. TAK
Dolby Vision – Gra Wsparcie dla Dolby Vision w grach TAK
4K 120Hz Obsługa formatu 4K w 120Hz (wymaga HDMI 2.1 z pełną przepustowością) TAK
1080p 120Hz Obsługa formatu Full HD 1080p w 120Hz TAK
1440p 120Hz Obsługa formatu 1440p w 120Hz TAK
1440p 60Hz Obsługa formatu 1440p w 60Hz TAK
QFT (szybka transmisja ramek) Funkcja pozwalająca zmniejszyć input lag o dodatkowe 0 – 16ms. Polega na enkapsulacji ramek obrazu w sygnale o wyższym odświeżaniu, co zmniejsza czas przesyłu. Obecnie (bez QFT) najniższy możliwy lag na środku matrycy wynosi 8ms. b.d.

Tabela widoczna powyżej potwierdza pełne wsparcie dla funkcji będących tożsamymi dla standardu HDMI 2.1. Sygnał 4K wraz z odświeżaniem 120Hz uzyskamy bez najmniejszego problemu. Funkcje takie jak: VRR, ALLM, FreeSync, G-Sync działały bez najmniejszego problemu. Szeptem warto jednak wspomnieć o lekkim migotaniu ciemnych odcieni w VRR, co jest akurat typowym zjawiskiem. Użytkownicy korzystający z mocnych kart graficznych z pewnością ucieszą się również z możliwości rozgrywki z częstotliwością 144Hz. Ta sama grupa z pewnością odczuje pełną reprodukcję chromy 4:4:4. Tutaj mała uwaga, gdyż w momencie podania sygnału 60Hz drastycznie wzrasta input lag. Bardzo ucieszył nas fakt niskich opóźnień przy HDR Dolby Vision, zarówno w sygnale 60Hz, jak i 120Hz. TCL C845 posiada dodatkowo funkcję o nazwie “Game Accelerator”, która pozwala na rozgrywkę z odświeżaniem na poziomie 240Hz w Full HD. Zaznaczamy, że skorzystają z tej opcji jedynie gracze o naprawdę mocnych konfiguracjach.

Przeprojektowany “GameBar”
GameAccelerator działa znakomicie

 Nasz redakcyjny sprzęt wyposażony jest w kartę GeForce RTX 4080 oraz RTX 3050 powered by NVIDIA. Komponenty od firm Nvidia, ASUS, Gigabyte, Intel, HyperX. Gry dostarcza nam m.in PLAION Polska, Eletronics Arts Polska, Cenega oraz PlayStation Polska i Microsoft Polska

System i Smart TV

Telewizor TCL C845 działa w oparciu o najnowszą platformę Google TV. Jest to zmodyfikowana wersja systemu Android, która ma za zadanie, jeszcze bardziej uprościć korzystanie z telewizora oraz zapewnić wszystko to czego potrzebujemy od Smart TV. Znajdziemy w nim przede wszystkim większość aplikacji do streamingu wideo (w tym kluczowe jak Player, Netflix, Disney+, HBO Max, Prime Video) oraz masę funkcjonalności smart takich jak wsparcie dla asystenta głosowego Google w języku polskim, dostęp do przeglądarki internetowej bądź wideo rozmów dzięki aplikacji Google DUO. Panel domowy skonstruowany jest tak abyśmy mogli bardzo łatwo znaleźć interesujące nas treści i funkcje.

Wbudowane głośniki ONKYO i brzmienie

TCL C845 wyposażono w 70W system głośników renomowanej marki ONKYO w konfiguracji 2.1. Na zestaw składają się dwie jednostki średniotonowe i jeden subwoofer. Takie połączenie pozwoliło na otrzymanie naprawdę dobrej jakości dźwięku. Całość z pewnością zadowoli wszystkie osoby, które nie posiadają dodatkowego systemu audio. Telewizor wyposażono dodatkowo w system dźwięku Dolby Atmos, którego otrzymamy po podłączeniu odpowiedniego zestawu kina domowego.

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 / HEVC

Telewizor TCL C845 wyposażony jest we wszystkie niezbędne tunery telewizyjne, w tym najnowszy DVB-T2 HEVC, który jest nowym standardem w nadawaniu naziemnej telewizji cyfrowej. Interfejs EPG jest schludny i bez problemowo znajdziemy w nim interesujące nas informacje.

Wyniki testu TCL C845 QLED Mini-LED

Zalety

Wady

Werdykt

Uff, to był wyczerpujący test, aczkolwiek jaki owocny. Podsumujmy więc wszystko, co się dowiedzieliśmy o TCL C845 podczas naszych testów. Telewizor pokazał się zarówno z dobrej, jak i tej nieco gorszej strony. Na pochwałę zasługuje jego sprawność w materiałach SDR. Telewizor potrafi “błysnąć” z mocną ponad 800 nitów, co będzie idealne w nasłonecznionych salonach. Warto również wspomnieć o funkcji łagodnej gradacji, która działa znakomicie, odtwarzając gradienty bez zmiękczania ziarna filmowego. Producent wyraźnie poprawił to rozwiązanie w porównaniu do poprzednich modeli. Jednakże w materiałach HDR zaskoczył nas pewien niedoskonały algorytm podświetlenia, który był odczuwalny szczególnie w porównaniu z referencją. Widoczny był mankament prześwietlania scen oraz gubienia detali. Samo podświetlenie działa sprawnie, dając średnią luminację na poziomie 1227 nitów.

Bohater dzisiejszego testu stanowi bardzo dobre rozwiązanie dla fanów sportu, ale nie tylko. Dzięki matrycy o natywnej częstotliwości odświeżania na poziomie 144Hz i wielostopniowemu upłynniaczowi ruch jest płynny i ostry. Implementacja HDMI 2.1 z pełnym arsenałem funkcji, takich jak VRR, ALLM, G-Sync, FreeSync czy rozgrywka w 4K120Hz, działa bez problemu i cieszy oko. Panel gracza pozwoli na szybką i bezproblemową zmianę ustawień nawet w trakcie rozgrywki. To, co z pewnością ucieszy graczy, to obsługa HDR Dolby Vision w grach z bardzo niskim input lagiem.

Niekwestionowaną zaletą jest również sam system operacyjny Google TV. Dzięki jego optymalizacji i budowie, przeglądanie nowych treści nie stanowi żadnego problemu i jest niezwykle płynne.

TCL C845 jest bez wątpienia bardzo ciekawym telewizorem zasługującym na uwagę. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że jest to telewizor dla Ciebie.

Dostępność modelu
TCL C845 55″ Mini LED 3 999 zł
TCL C845 65″ Mini LED 5 499 zł
TCL C845 75″ Mini LED 7 499 zł
TCL C845 85″ Mini LED 9 699 zł

Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.

Możecie również u nas przeczytać:

(23488)