Home Testy Telewizory LCD Sony Test flagowego telewizora 8K Sony Z9K Mini LED z 2700 nitów HDR!
Test flagowego telewizora 8K Sony Z9K Mini LED z 2700 nitów HDR!

Test flagowego telewizora 8K Sony Z9K Mini LED z 2700 nitów HDR!

13.61K
4

Testy szczegółowe

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.
Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0 i 2.1

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Kolory

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 2,5 maksymalna 4,7
Średnia deltaE barw ze wzornika 2,3 maksymalna 5,1
Średnia deltaE palety szarości 2,0 maksymalna 4,7

Profesjonalna kalibracja Sony Z9K

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 1,1 maksymalna 2,0
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,4 maksymalna 2,9
Średnia deltaE palety szarości 0,4 maksymalna 0,7

Trzeba przyznać, że najlepszy fabryczny tryb “Własne” wygląda naprawdę dobrze. Możemy zaobserwować lekką dominantę kolorów czerwonego i zielonego oraz za wysoką gammę w okolicach bieli. Gamut kolorów był lekko przesycony, co powodowało np. zaczerwienienie skóry w oglądanych przez nas filmach. Sony Z9K, jak i inne telewizory od firmy Sony wyposażone zostały w bardzo rozbudowane możliwości kalibracji obrazu. W systemie znajdziemy takie narzędzia jak wielopunktowy balans bieli oraz system zarządzania barwą. Telewizor udało się skalibrować oraz uzyskać obraz bardzo zbliżony do tego, co widział twórca w studiu.

Zamów profesjonalną kalibrację TV (w całej Polsce)

Autokalibracja z oprogramowaniem Calman

Telewizor Sony Z9K posiada funkcję zautomatyzowanej kalibracji obrazu dla osób posiadających potrzebne urządzenia pomiarowe oraz oprogramowanie. Niestety urządzenia te są bardzo kosztowne. Nasze spektrofotometry i kolorymetry (Jeti Spectraval 1511 i Klein K-10A) to koszt około 85 000 zł i funkcja ta skierowana jest do profesjonalistów, którzy potrzebują większej kontroli nad telewizorem. Funkcja ta nie eliminuje jednak potrzeby ingerencji człowieka w sam proces.  

Autokalibracja oznacza komunikację pomiędzy programem (Calman), a telewizorem, co eliminuje potrzebę wprowadzania ustawień pilotem. Bardzo usprawnia to pracę kalibratora, lecz nie zmienia to fundamentalnych założeń kalibracji. By umożliwić komunikację, musimy zainstalować aplikację “Calman for BRAVIA” dostępną w markecie Google i połączyć się z telewizorem przez sieć.

Kontrast i czerń

Dzięki matrycy z podświetleniem direct-MiniLED o dużej ilości stref wygaszania podświetlenia oraz bardzo wysokiej mocy świetlnej, telewizor Sony Z9K osiąga bardzo wysoki kontrast obrazu, a czerń można śmiało porównać do tej z matryc OLED. Oczywiście w bardziej wymagających scenach będzie widać lekką poświatę, ale jest to póki co najlepiej wyglądający pod tym względem telewizor LCD.

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

SCENA
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis sceny Wynik pomiaru
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI ∞:1
CZERŃ OTOCZONA Z KAŻDEJ STRONY DETALAMI, WYMAGAJĄCA SCENA, PORADZĄ Z NIĄ SOBIE JEDYNIE NAJLEPSZE SYSTEMY WYGASZANIA 6 000:1
PAS W FILMIE SĄSIADUJĄCY Z OBRAZEM O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE WYRAŹNIE ODCINA SIĘ OD RAMKI TELEWIZORA 5 795:1
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI ∞:1

Telewizor Sony Z9K posiada 840 stref wygaszania podświetlenia (42 strefy w poziomie i 20 stref w pionie) co jest wartością dużą, ale z pewnością nie największą jaką możemy znaleźć na rynku. Odbija się to w sposób widoczny na wynikach kontrastu. Tam, gdzie powierzchnia czarnego koloru jest duża podświetlenie wyłącza się całkowicie i możemy mówić o idealnej czerni (jak na telewizorze OLED). Gdy jednak mamy w otoczeniu jasne obiekty, to kontrast spada do poziomu ok. 6000:1 co jest raczej mocno średnim wynikiem, szczególnie jak na high-endowy telewizor.

Jakość efektu HDR

W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Scena Opis sceny Jasność HDR
hdr1 NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2 1270 cd/m2
hdr2 SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ 1380 cd/m2
hdr3 NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ 1200 cd/m2
hdr4 ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH 1325 cd/m2
hdr5.jpg PLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE 2700 cd/m2

Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, telewizor posiada bardzo wysoką moc świetlną, a co za tym idzie, świetnie radzi sobie w treściach HDR. Maksymalna zanotowana przez nas jasność na planszy L20 to aż 2700 nitów! Średnia jasność w HDR wynosi aż 1290 nitów, co daje nam niesamowite wrażenia płynące z oglądania tego typu treści. Pod tym kątem telewizor Sony Z9K jest naprawdę świetny!

Dolby Vision

Sony Z9K zapewnia wsparcie dla formatu Dolby Vision zarówno w filmach, jak i grach, aczkolwiek w tym drugim radzi sobie lekko gorzej, o czym wspomnimy w rozdziale dotyczącym elektronicznej rozrywce. Japoński producent od dłuższego czasu wspiera tę technologię w swoich telewizorach i dodaję również specjalny tryb “kalibracja Netflix”, który skutecznie przyciąga uwagę klientów.

Fachowy test Sony ZH8 8K HDMI 2.1 Netflix IMAX

Jest to nic więcej jak sprytna sztuczka, która daje potencjalnemu klientowi kolejny argument za wybraniem produktu. W rzeczywistości jest to po prostu zmiana trybu obrazu z tego na którym obecnie oglądamy telewizor, na tryb obrazu “Dolby Vision Ciemny”, który jak wynika z testów jest tym samym co tryb “Własne” w treściach SDR, czyli najpoprawniejszym fabrycznie trybem. Tryb ten i tak wymaga profesjonalnej kalibracji obrazu w celu uzyskania obrazu zbliżonego do tego, co widział autor. Nie mniej, jest to bardzo dobre zagranie marketingowe ze strony Sony, żaden inny producent na to nie wpadł.

Skalowanie SD, obróbka cyfrowa – procesor obrazu XR

Jak reszta reprezentantów segmentu premium japońskiego producenta, Sony Z9K wyposażony jest w procesor obrazu “Cognitive Processor XR“. Jego zadaniem jest naśladowanie sposób w jaki działa ludzki mózg w celu polepszenia cyfrowo obrazu oraz dźwięku. Tak mówi o nim sam producent:

“„Mózgiem” nowej serii telewizorów Sony BRAVIA XR jest procesor Cognitive Processor XR. Naśladuje on działanie ludzkiego wzroku i słuchu przy zastosowaniu zupełnie nowych technik przetwarzania, wykraczających poza tradycyjną sztuczną inteligencję. Człowiek oglądający przedmioty nieświadomie skupia uwagę na pewnych punktach. Procesor Cognitive Processor XR dzieli ekran na wiele stref i wykorzystuje inteligencję poznawczą do ustalenia, gdzie w obrazie znajdują się takie „punkty koncentracji uwagi”. W przeciwieństwie do standardowej sztucznej inteligencji, która rozdzielnie wykrywa i analizuje kolor, kontrast, detale i inne elementy obrazu, nowy procesor Cognitive Processor XR może kompleksowo analizować szereg elementów, podobnie jak ludzki mózg. W rezultacie każdy element jest korygowany w powiązaniu z pozostałymi, a cała scena wygląda spójnie i naturalnie – czego nie zapewni standardowa sztuczna inteligencja. Analizując sygnał, układ Cognitive Processor XR może też ustalić położenie źródła dźwięku, a następnie idealnie dostosować dźwięk do obrazu na ekranie. Procesor przekształca też każdy sygnał audio w dźwięk przestrzenny 3D, tworząc wciągające, bardziej realistyczne pole dźwiękowe. Niespotykane dotąd możliwości przyswajania, analizy i rozumienia dużych ilości danych pozwalają zoptymalizować każdy piksel, klatkę i scenę, by ostatecznie wygenerować najbardziej realistyczny obraz i dźwięk w historii Sony.”

Zapowiedź otwieramy test Sony BRAVIA XR OLED A90J procesor xr
Superinteligentny procesor obrazu Cognitive Processor XR

Cognitive Processor XR posiada kilka ciekawych funkcji takich jak możliwość zamaskowania niedoskonałości obrazu przy słabym sygnale oraz uwypuklenie niektórych walorów obrazu. Wszystko to kontrolujemy za pomocą parametrów “Rozdzielczość” oraz “Łagodna gradacja”, która radzi sobie z posteryzacją obrazu w słabszych jakościowo plikach wideo:

Łagodna Gradacja WyłączonaŁagodna Gradacja Średnia

Parametr “Rozdzielczość” ma za zadanie wyostrzenie obrazu bez widocznych artefaktów, które niestety pojawiają się przy klasycznym suwaku “Ostrość”. Trzeba przyznać, że radzi sobie z tym naprawdę dobrze:

Resolution: 0Resolution: 75

(13606)

4 6 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

3
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
gracjan
gracjan
1 rok temu

NA DZIS TO CO KUPIC SAMSUNG 85 900B 8 K TV 2022 ROK CZY SONY OLED 83 90J CZY TEN SONY MINI LED ZK9 CO LEPIEJ

Michał
Michał
1 rok temu

Te ceny to jest jakaś abstrakcja. Ja rozumiem że jest super jasny. Fajnie ale kupowanie TV w technologii LCD za takie pieniądze to już chyba wyłącznie kwestia pochwalenia się czy też “poziomu” życia i niechęć do kupowania czegoś tańszego. Tak 8K. Co takie w tym 8K obejrzymy. Ja rozumiem że procesor fajnie wyostrza obraz o słabszej jakości ale to chyba nie jest TV który kupujemy żeby oglądać słabej jakości kanały TV. No albo czegoś nie rozumiem. Wiem że każda nowa technologia kosztuje nawet jeśli nie jest tego do końca warta. Dlatego połączenie super jasności i 8K daje taką cenę ale… Czytaj więcej »

Tomek
Tomek
2 lat temu

Witam czy lepiej wziąść z9j 85 cali czy przepłacić do z9k za 45 tys

Doumerc
Doumerc
2 lat temu

wartości kontrastu 5795 i 6000 uzyskuje się przy lokalnym ściemnianiu na minimum? jak to wygląda z maksymalnym kontrastem? Dziękuję

4
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x