Home Testy Telewizory LCD Sony Test niezwykłego telewizora Sony X95L Mini LED – wizja reżysera na twoim ekranie!
Test niezwykłego telewizora Sony X95L Mini LED – wizja reżysera na twoim ekranie!

Test niezwykłego telewizora Sony X95L Mini LED – wizja reżysera na twoim ekranie!

42.17K
4

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Tryb fabryczny “IMAX Enhanced”

Sony X95L sprzed kalibracji HDR gamma Sony X95L sprzed kalibracji HDR paleta colo chefcker
wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 3,3 maksymalna 4,9
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,7 maksymalna 6,0
Średnia deltaE palety szarości 3,4 maksymalna 8,5

Profesjonalna kalibracja Sony X95L HDR

Sony X95L HDR po kalibracji Sony X95L po kalibracji HDR
wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 1,8 maksymalna 3,8
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,9 maksymalna 1,4
Średnia deltaE palety szarości 1,2 maksymalna 5,0

Tradycyjnie już przypominamy o tym, że w treściach HDR wykres gamma jest zastępowany przez jego odpowiednik – krzywą EOTF, która pokazuje, na ile poprawnie telewizor oddaje poszczególne poziomy jasności. Skoro o niej mowa, zacznijmy od niej i od krótkiego objaśnienia. Oś X reprezentuje jasność wyrażoną w % HDR’owego maksimum, zaś oś Y poziom jasności. Przed kalibracją telewizor radził sobie na tym polu całkiem dobrze, jednakże z drobnymi, choć dokuczliwymi błędami. Spoglądając na wykres, możemy zauważyć, że obraz został zbyt mocno rozjaśniony w przedziale 35-65, czyli w najczęstszym zakresie scenariusza filmowego. Mankament jasności dało się zauważyć również w tych najjaśniejszych scenach, gdzie X95L już wyraźnie obcinał jasność. Balans bieli w materiałach HDR przypominał bardzo ten z treści SDR. Zwięźle przypominając, i tutaj dało się odczuć zieloną tintę, która skutecznie zaburzała reżyserski wygląd filmu. Na szczęście i tym razem efekty kalibracji okazały się więcej niż zadowalające. Krzywa EOTF została prawie idealnie dopasowana do referencji. Co prawda z minimalnym spadkiem, ale nie stanowiącym tak dużego mankamentu jak poprzednio. Balans bieli okazał się w tym przypadku nieco bardziej złożonym problemem zatem wielopunktowa kalibracja balansu bieli nie dała idealnych rezultatów. Ustawiliśmy jednak bardzo dobre rezultaty w zakresie 5 do 65, będącym najważniejszym przedziałem jasności, i tym sposobem jedynie w najjaśniejszych scenach będzie się dało odczuć niewielki niedosyt barwy niebieskiej. Warto jednak przypomnieć, że w innej sztuce ten problem może nie występować. Podsumowując: Sony X95L w dalszym ciągu sprawdzi się bardzo dobrze w treściach o szerokiej palecie barw.

Skalowanie SD, obróbka cyfrowa – procesor obrazu XR

Sony X95L wyposażony jest w superinteligentny procesor obrazu “Cognitive Processor XR”, który ma za zadanie naśladować sposób, w jaki działa ludzki mózg. Skaluje i obrabia on cyfrowo obraz, który trafia potem na ekran. Sprawdzimy zaraz jak radzi sobie on w rzeczywistości, ale najpierw opis możliwości procesora od samego producenta:Układ Cognitive Processor XR daje nam kilka ciekawych funkcji. Głównie chodzi tutaj o parametry “Rozdzielczość”, oraz “Łagodna gradacja” które pozwalają zamaskować niedoskonałości obrazu przy słabym sygnale oraz uwypuklić niektóre walory obrazu. Poniżej możemy zobaczyć jak suwak “Łagodna gradacja” radzi sobie z posteryzacją obrazu w słabszym jakościowo pliku wideo:

Łagodna Gradacja WyłączonaŁagodna Gradacja Średnia

Parametr “Rozdzielczość” ma za zadanie wyostrzenie obrazu bez widocznych artefaktów, które niestety pojawiają się przy klasycznym suwaku “Ostrość”. Trzeba przyznać że radzi sobie z tym na prawdę dobrze:

Resolution: 0Resolution: 75

(42169)

4.2 20 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

26
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Piotrek
Piotrek
1 rok temu

Witam To jak to jest z obsługą HDR na portach HDMI w tym telewizorze? Aktualnie mam XF9005, w którym przez ARC mam podłączone audio z Atmos, a do tego mam OPPO UDP-203 i PS5. No i muszę wybierać czy chcę mieć HDR na PS5 czy z odtwarzacza. Szczerze nie wiem, jakiej wersji porty HDMI mam XF9005 W X95L znowu mamy „ulepszony” obraz jedynie na portach HDMI 2 i 3. Pytanie jak bardzo „nieulepszony” jest na HDMI 1 i 4? Jeśli do 3 (ARC) podepnę audio, do 2 PS5 do czy w X95L na HDMI 1 lub 4 pójdzie mi Dolby… Czytaj więcej »

Mariusz
Mariusz
1 rok temu

w akapicie dotyczącym UHD jest pokrycie DCI 96%, zaś w podsumowaniu na zielono 99%… To ile?

Piotr
Piotr
1 rok temu

Cześć,
z jakiego powodu brak jest wykresu pajęczynowego?
Prosimy o dodanie.

Robert
Robert
1 rok temu

Witam, co z funkcją zmniejsza ekranu która była reklamowana przez Sony podczas prezentacji gamy tv na ten rok, jest, działa poprawnie we wszystkich trybach? Można używać np. by zmniejszyć ekran gdy dzieciaki oglądają bajki 😉 ?

4
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x