Test niezwykłego telewizora Sony X95L Mini LED – wizja reżysera na twoim ekranie!
- Co to jest technologia Mini LED?
- Budowa i wygląd Sony X95L
- Testy syntetyczne
- Matryca, zalecane ustawienia
- Testy szczegółowe
- Kontrast i czerń
- Obsługa Ultra HD / 4K
- Jakość efektu HDR
- Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)
- Odwzorowanie ruchu
- Granie na konsoli i PC
- System i Smart TV
- Wbudowane głośniki i brzmienie
- Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 HEVC
- Wyniki testu Sony X95L
- Werdykt
Kontrast i czerń
Sony X95L został wyposażony w wysokokontrastową matrycę VA. Użycie tego panelu samo w sobie gwarantuje co najmniej dobrą czerń. Co ciekawe, kontrast natywny jest mniejszy niż w modelu X90L. Powodem tego stanu rzeczy jest zastosowanie powłoki antyrefleksyjnej oraz poszerzającej kąty widzenia. Na szczęście w zamian za tą drobną skazę dostajemy zaawansowany system podświetlenia diodami Mini LED. Dzięki implementacji tej technologii panel został podzielony na 480 lokalnych stref wygaszania. Dokładnie jest to 24 strefy w poziomie oraz 20 stref w pionie. Tegoroczne modele telewizorów Sony zostały wyposażone w nowy algorytm wygaszania, który ma być jeszcze bardziej precyzyjny. Cóż, jesteśmy ciekawi, jak to przełoży się na wyniki.
Dla osób, które nie są na bieżąco z testami wyświetlaczy Sony, wyniki mogą wyglądać zaskakująco. Pomiary są niższe niż u większości mini-LED’owej konkurencji i przekłada się to na to, co widzimy na ekranie. Częstokroć czerń nie jest jest aż tak głęboka, zwłaszcza, gdy na czarnym tle znajduje się większa ilość jasnych obiektów. Dobrym przykładem są na przykład napisy w filmie, wokół których widać aureole. Trudno jednak zaprzeczyć, że Sony w dalszym ciągu jest liderem, jeśli chodzi o algorytmy wygaszania. W najmniejszym stopniu zaburza on wierność reprodukcji obrazu – mowa tutaj o przyczerniowych detalach, które są dobrze widoczne i o jasności, która jest zachowana bez podbicia lub sztucznego przygaszenia celem minimalizacji efektu halo. Tego z pewnością nie można powiedzieć o konkurencyjnych telewizorach Mini LED pomimo tego, że czerń w samą w sobie oferują lepszą.
Każde, nawet najlepsze wygaszanie strefowe, zawsze posiada swoje ograniczenia. Dlatego decydując się na Sony X95L, musimy zdecydować się pomiędzy dwoma ustawieniami tej funkcji. Niestety na chwilę obecną jest to dość mocno utrudniony wybór. Pierwsze ustawienie, czyli “Niskie”, powoduje lekkie (aczkolwiek niedokuczliwe) zlewanie się jasnych detali przy odczuwalnie słabszej czerni. Przechodząc oczko wyżej, tj. do ustawienia “Średnie“, dającego dobrą czerń, zlewa detale już wyraźnie. W sekwencji testowej użyliśmy ustawienia “Średnie”, które też dedykujemy większości użytkowników.
(42162)
Witam To jak to jest z obsługą HDR na portach HDMI w tym telewizorze? Aktualnie mam XF9005, w którym przez ARC mam podłączone audio z Atmos, a do tego mam OPPO UDP-203 i PS5. No i muszę wybierać czy chcę mieć HDR na PS5 czy z odtwarzacza. Szczerze nie wiem, jakiej wersji porty HDMI mam XF9005 W X95L znowu mamy „ulepszony” obraz jedynie na portach HDMI 2 i 3. Pytanie jak bardzo „nieulepszony” jest na HDMI 1 i 4? Jeśli do 3 (ARC) podepnę audio, do 2 PS5 do czy w X95L na HDMI 1 lub 4 pójdzie mi Dolby… Czytaj więcej »
w akapicie dotyczącym UHD jest pokrycie DCI 96%, zaś w podsumowaniu na zielono 99%… To ile?
Cześć,
z jakiego powodu brak jest wykresu pajęczynowego?
Prosimy o dodanie.
Witam, co z funkcją zmniejsza ekranu która była reklamowana przez Sony podczas prezentacji gamy tv na ten rok, jest, działa poprawnie we wszystkich trybach? Można używać np. by zmniejszyć ekran gdy dzieciaki oglądają bajki 😉 ?