Home Testy Telewizory LCD Sony Test flagowego telewizora 4K Sony X95K. Pierwszy w historii Mini LED w ofercie japońskiej marki!
Test flagowego telewizora 4K Sony X95K. Pierwszy w historii Mini LED w ofercie japońskiej marki!

Test flagowego telewizora 4K Sony X95K. Pierwszy w historii Mini LED w ofercie japońskiej marki!

43.98K
27

Testy szczegółowe

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.
Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0 i 2.1

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Kolory

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 2,6 maksymalna 6,4
Średnia deltaE barw ze wzornika 3,8 maksymalna 7,7
Średnia deltaE palety szarości 5,0 maksymalna 7,7

Profesjonalna kalibracja Sony X95K

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 1,0 maksymalna 2,2
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,8 maksymalna 2,3
Średnia deltaE palety szarości 0,3 maksymalna 0,8

Najlepszy tryb fabryczny “Imax Enhanced” wygląda naprawdę dobrze, aczkolwiek posiada kilka błędów w oddaniu barw (jak praktycznie każdy telewizor, który opuści fabrykę bez względu na producenta). Pierwszym co rzuca się w oczy jest za dużo koloru czerwonego w skali szarości co objawia się za ciepłym odcieniem bieli. Widać też za wysoką gammę która sprawiała, że obraz był nieco za bardzo kontrastowy. Na szczęście telewizory Sony są wyposażone w bardzo bogate możliwości kalibracji obrazu. Do dyspozycji mamy 2 i 10 punktowy balans skali szarości (dostępna jest również 20 punktowa regulacja po odblokowaniu za pomocą aplikacji Calman) oraz system zarządzania barwą. Ekran udało się bardzo precyzyjnie skalibrować i uzyskać obraz niemalże referencyjny co widać na powyższych wykresach.

Zamów profesjonalną kalibrację TV (w całej Polsce)

Autokalibracja z oprogramowaniem Calman

Telewizor posiada funkcję zautomatyzowanej kalibracji obrazu dla osób posiadających potrzebne urządzenia pomiarowe oraz oprogramowanie. Niestety urządzenia te są bardzo kosztowne. Nasze spektrofotometry i kolorymetry (Jeti Spectraval 1511 i Klein K-10A) to koszt około 85 000 zł i funkcja ta skierowana jest do profesjonalistów, którzy potrzebują większej kontroli nad telewizorem. Funkcja ta nie eliminuje jednak potrzeby ingerencji człowieka w sam proces.  

Autokalibracja oznacza komunikację pomiędzy programem (Calman), a telewizorem, co eliminuje potrzebę wprowadzania ustawień pilotem. Bardzo usprawnia to pracę kalibratora, lecz nie zmienia to fundamentalnych założeń kalibracji. By umożliwić komunikację, musimy zainstalować aplikację “Calman for BRAVIA” dostępną w markecie Google i połączyć się z telewizorem przez sieć.

Kontrast i czerń

Sony X95K Mini LED posiada matrycę VA dodatkowo wspomaganą systemem podświetlenia direct-MiniLED o wielu strefach podświetlenia. Jest to 35 stref w poziomie i 12 stref w pionie, co daje nam całkowitą ilość 420 stref. Układ taki powinien zapewniać nam bardzo dobry współczynnik kontrastu oraz głęboką czerń. Tak wypadają pomiary:

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

SCENA
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis sceny Wynik pomiaru
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI 541 000:1
CZERŃ OTOCZONA Z KAŻDEJ STRONY DETALAMI, WYMAGAJĄCA SCENA, PORADZĄ Z NIĄ SOBIE JEDYNIE NAJLEPSZE SYSTEMY WYGASZANIA 18 030:1
PAS W FILMIE SĄSIADUJĄCY Z OBRAZEM O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE WYRAŹNIE ODCINA SIĘ OD RAMKI TELEWIZORA 9 370:1
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI 175 000:1

Dzięki 420 strefom wygaszania podświetlenia, telewizor uzyskuje dobrą czerń oraz bardzo dobry kontrast. Jest jednak jeden niuans. Sony X95K Mini LED dość oszczędnie korzysta z wygaszania, przez co czerń nie jest aż tak głęboka np. na pasach w filmach, a współczynnik kontrastu mógłby być wyższy. Plusem takiego działania jest to, że telewizor nie ucina detali w czerniach dzięki czemu ciemne sceny posiadają więcej szczegółów. Coś za coś i dla wielu użytkowników szczegóły na filmie mogą być ważniejsze niż tylko nieco gorsza czerń.

Jakość efektu HDR

W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Scena Opis sceny Jasność HDR
hdr1 NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2 880 cd/m2
hdr2 SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ 720 cd/m2
hdr3 NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ 570 cd/m2
hdr4 ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH 810 cd/m2
hdr5.jpg PLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE 1300 cd/m2

Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

Nie jest zaskoczeniem, że telewizor dobrze sobie radzi z treściami wykorzystującym technologię HDR. W tej półce cenowej ciężko znaleźć coś słabego w tym wymiarze. Sony X95K Mini LED posiada średnią jasność na poziomie 750 nitów co nie jest powalającym wynikiem na papierze biorąc pod uwagę, że jest to telewizor Mini LED. Wynika to z zaimplementowanego algorytmu, który pozwala uzyskać wysoką jasność w scenach gdzie jasne efekty świetlne pokrywają większy obszar (nierzadko sceny takie mogą mieć nawet 1200 nitów). Jeśli zaś efekt świetlny jest mały (na przykład jest to pojedyncza żarówka) to docelowa jasność często nie jest osiągana. Stąd też niektóre niższe wyniki w naszej procedurze testowej – zwróćmy uwagę, że punkty kontrolne do pomiaru są tam niewielkie..

Mieliśmy możliwość porównać Sony X95K Mini LED z profesjonalnym monitorem studyjnym EZIO CG3146 (koszt takiego monitora to 140 000zł!) i trzeba przyznać, że telewizor wypadł naprawdę dobrze. Zgodność intencji twórcy stoi na bardzo wysokim poziomie pod względem luminancji jak i oddania barw. Jedyna wada to wcześniej wspomniany problem z lekko niższą jasnością scen o bardzo małym obszarze jasnych detali.

Sony X95K Mini LED vs EZIO CG3146


Dolby Vision

Dolby Vision

Sony X95K Mini LED wspiera format Dolby Vision zarówno w filmach jak i grach. Japoński producent już od dłuższego czasu wspiera tą technologię w swoich telewizorach. Uświadczymy również specjalnego trybu “kalibracja Netflix”, który skutecznie przyciąga uwagę klientów.

Fachowy test Sony ZH8 8K HDMI 2.1 Netflix IMAX

Jest to sprytna sztuczka producenta, która na papierze jest trybem skalibrowanych tak, żeby oddać intencje autora. W praktyce działa to jednak inaczej. Telewizor zmienia trym obrazu, którego aktualnie używamy na tryb “Dolby Vision Ciemny”, który i tak potrzebuje profesjonalnej kalibracji obrazu do pełnego oddania intencji twórcy. Bardzo dobre zagranie marketingowe ze strony Sony, żaden inny producent jeszcze na to nie wpadł.

Skalowanie SD, obróbka cyfrowa – procesor obrazu XR

Sony X95K Mini LED wyposażony jest w superinteligentny procesor obrazu “Cognitive Processor XR”, który ma za zadanie naśladować sposób, w jaki działa ludzki mózg. Skaluje i obrabia on cyfrowo obraz, który trafia potem na ekran. Sprawdzimy zaraz jak radzi sobie on w rzeczywistości, ale najpierw opis możliwości procesora od samego producenta:

“„Mózgiem” nowej serii telewizorów Sony BRAVIA XR jest procesor Cognitive Processor XR. Naśladuje on działanie ludzkiego wzroku i słuchu przy zastosowaniu zupełnie nowych technik przetwarzania, wykraczających poza tradycyjną sztuczną inteligencję. Człowiek oglądający przedmioty nieświadomie skupia uwagę na pewnych punktach. Procesor Cognitive Processor XR dzieli ekran na wiele stref i wykorzystuje inteligencję poznawczą do ustalenia, gdzie w obrazie znajdują się takie „punkty koncentracji uwagi”. W przeciwieństwie do standardowej sztucznej inteligencji, która rozdzielnie wykrywa i analizuje kolor, kontrast, detale i inne elementy obrazu, nowy procesor Cognitive Processor XR może kompleksowo analizować szereg elementów, podobnie jak ludzki mózg. W rezultacie każdy element jest korygowany w powiązaniu z pozostałymi, a cała scena wygląda spójnie i naturalnie – czego nie zapewni standardowa sztuczna inteligencja. Analizując sygnał, układ Cognitive Processor XR może też ustalić położenie źródła dźwięku, a następnie idealnie dostosować dźwięk do obrazu na ekranie. Procesor przekształca też każdy sygnał audio w dźwięk przestrzenny 3D, tworząc wciągające, bardziej realistyczne pole dźwiękowe. Niespotykane dotąd możliwości przyswajania, analizy i rozumienia dużych ilości danych pozwalają zoptymalizować każdy piksel, klatkę i scenę, by ostatecznie wygenerować najbardziej realistyczny obraz i dźwięk w historii Sony.”

Zapowiedź otwieramy test Sony BRAVIA XR OLED A90J procesor xr
Superinteligentny procesor obrazu Cognitive Processor XR

Układ Cognitive Processor XR daje nam kilka ciekawych funkcji. Głównie chodzi tutaj o parametry “Rozdzielczość”, oraz “Łagodna gradacja” które pozwalają zamaskować niedoskonałości obrazu przy słabym sygnale oraz uwypuklić niektóre walory obrazu. Poniżej możemy zobaczyć jak suwak “Łagodna gradacja” radzi sobie z posteryzacją obrazu w słabszym jakościowo pliku wideo:

Łagodna Gradacja WyłączonaŁagodna Gradacja Średnia

Parametr “Rozdzielczość” ma za zadanie wyostrzenie obrazu bez widocznych artefaktów, które niestety pojawiają się przy klasycznym suwaku “Ostrość”. Trzeba przyznać że radzi sobie z tym na prawdę dobrze:

Resolution: 0Resolution: 75

(43978)

3.7 27 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

11
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

27 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Marian
Marian
1 rok temu

Co wybrać mini led 85 czy oleda83 cale?Nie bać się wypalania w oledach?

Tomaszradej@gmail.com
Tomaszradej@gmail.com
1 rok temu

A w porównaniu do Samsung QE85QN95B który lepszy ? Bardzo by mi zależało to wiedzieć co nie wiem na który się zdecydować

Piotr
Piotr
1 rok temu

Witam
Mam pytanko jakto możliwe że nowy miniled x95k średnio w hdr 750cd/ m
a stary xf9005 średnio hdr 835cd/ m

Patryk
Patryk
1 rok temu

mam 55 calowy XH9505, chciałbym wymienić na coś wiekszego 65-75 cali, czy obraz w 95K będzie dużo lepszy do TV, NETFLIXA i Sportu?

Tomek
Tomek
1 rok temu

Czy na tym TV można zainstalować HBO, DISNEY+, PrimeVideo, Player, Netflixa?

Janusz
Janusz
2 lat temu

Tcl c935 kosztuje połowę tego a oferuje lepsze parametry.

SebastianM
SebastianM
2 lat temu

Hisense 75U9GQ przy niemalże 2 krotnie niższej cenie, daje dużo lepsze parametry. Nie wiem dlaczego na lamach tego serwisu jeszcze nie ma rzeczowego testu. Całkiem niedawno był w mega promocji w Niemczech w granicach 1700 €. Niestety nim wróciłem z delegacji, w weekend wszystko było wyprzedane 🙂 . Sony mocno przeszacowany.

radek
radek
2 lat temu

Planuje se kupić 75x95k, ale cena jest nadal nie do zaakceptowania.

Marian
Marian
8 miesięcy temu
Reply to  radek

7900 w Neonet, mam nadzieję, że czekałeś 😉

Kuba
Kuba
2 lat temu

Czyli lekko poprawiony X95j z chorą ceną. Kontrastu 1500:1 się nie bać, wystarczy dać dimming na minimum i już jest czerń fajna i mimo wszystko ta matrycą nie ma wiele wspólnego z matrycą IPS z dobrym dimmingiem.

Grzeszczyk
Grzeszczyk
2 lat temu

Dzięki za test. Test 85z9k będzie ?

Krzysztof
Krzysztof
2 lat temu

Jak wygląda sprawa vertical bandingu – jest on widzialny/zauważalny czy ten telewizor jest wolny od tego zjawiska ?

Wulf
Wulf
2 lat temu

Kiedy test a95k?

Gery
Gery
2 lat temu

Jak ten tv wypada w bezpośrednim starciu z Samsung Neo QLED QN91BAT? Który jest lepszy przede wszystkim pod kątem lokalnego wygaszania? Mam na myśli gdzie jest bardziej widoczne rozswietlanie czerni gdy wokół jasne obiekty? Np napisy? Na którym tv lepiej to działa?

Maciej
Maciej
2 lat temu
Reply to  Gery

W Samsungu blooming jest mniej widoczny, ale potrafi czasem wygasić małe detale w ciemnych scenach.

robert
robert
2 lat temu

WOW całe 1:1600 kontrastu. W sumie daliby jakiś najlepszy panel IPS i przynajmniej kąty byłyby znacznie lepsze.

Maciej
Maciej
2 lat temu
Reply to  robert

Też byłem zaskoczyny tak niskim natywnym kontrastem. Spodziewałam się co najmniej 5000:1 a miałem nadzieję na dużo więcej. Już trochę lepszej klasy matryce VA spokojnie osiągają 7000:1 a tu mamy 1585:1 i to we flagowcu. 420 stref to też duuuużo za mało, żeby skutecznie wyeliminować efekty uboczne strefowego wygaszania. Osobiście Najwięcej oglądam w nocy i w tej cenie (nawet dużo niższej) można znaleźć lepsze TV LCD a o OLEDach już nie wspomnę, choć też ma swoje wady.

Last edited 2 lat temu by Maciej
robert
robert
2 lat temu
Reply to  Maciej

najnowszy miniled TLC ma ponad 1:7000 (według tego co można na necie w testach) i podobną ilość stref, więc ta matryca w soniaku to chyba z “leżaków magazynowych” których żal było wyrzucić

Kuba
Kuba
2 lat temu
Reply to  robert

Kontrast tego tv jest „pogorszony” na papierze z racji powłoki x-wide. Widać że czerń ma świetna względem qn90b czy qn85. Przestańcie się tak przejmować testem ale przejdzie do salonu sprzedaży i zobaczcie jak to wyglada. Wiadomo ze w sklepie nie będzie nigdy ciemno jak przy oglądaniu filmów wieczorkiem ale te tv maja czerń na bd poziomie.

robert
robert
2 lat temu
Reply to  Kuba

ok pogorszony ale aż o tyle? zobaczę na sklepie i jak się da to bez lokalnego wygaszania, stawiam że będzie kupa, choć może się rozczaruję na plus,,, czekam jednak na miniled od TCL żeby porównać bo na razie ich TV to widmo.

Mariusz
Mariusz
2 lat temu
Reply to  Kuba

oj, coś zaklinasz rzeczywistość.. i fakt, w sklepie jest jasno i nie widać tego bloomu! i podaj źródło, które podaje, że czerń jest świetna względem QN90b

Paweł
Paweł
2 lat temu

Za taka cene wybral bym oleda a95k. Co prawda mniejszy ale jasniejszy i lepszy w hdr.

Robert
Robert
2 lat temu

A jak wypada w stosunku do TCL 75c935?. Oglądałem ( (Gmeru) twój wywiad, w czasie pokazu tcl, gdzie przedstawiciel TCL mówił o kontraście 1 do 7000, i nawet 2000 nitów.
Ps. Kiedy test tcl c935? Właśnie zastanawiam się nad tym miniledem.
Pozdrawiam serdecznie.

newkind
newkind
2 lat temu

Dla mojego X94J Sony wydało aktualizację, która pozwala na zmianę/używanie lokalnego wygaszania w trybie VRR. Podejrzewam, że tak samo jest w tym wypadku – dobrze by było zaktualizować test pod tym kątem.

27
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x