Home Testy Telewizory OLED Samsung Test Samsung OLED S90C – telewizor dla pasjonatów filmów i gier
Test Samsung OLED S90C – telewizor dla pasjonatów filmów i gier

Test Samsung OLED S90C – telewizor dla pasjonatów filmów i gier

73.18K
11

Odwzorowanie ruchu

Samsung OLED S90C odświeża obraz 120 razy na sekundę (do 144Hz, gdy podamy taki sygnał natywnie) oraz posiada funkcję upłynniacza ruchu “Upłynniacz Ruchu Pro”, który skutecznie upłynnia ruch przy materiałach o mniejszej ilości klatek. Funkcja ta znajduje się w menu “Ustawienia wyrazistości obrazu” gdzie do dyspozycji mamy dwa suwaki. Jeden z nich odpowiada za płynność obrazu przy filmach 24p i 25p (Redukcja drgań), drugi zaś za ostrość ruchu przy treściach wideo 50i/p i 60i/p (Redukcja rozmycia). Mamy również do dyspozycji opcję ”Clear motion”, która jest niczym innym jak systemem BFI (black frame insertion), a więc uzyskujemy naturalniejszy ruch bez widocznego ”szarpania” ale kosztem migotania obrazu i mniejszej luminancji.

Motion Plus Samsunga to jeden z najlepszych systemów poprawy płynności i ostrości obrazu, jaki znajdziemy na rynku. Technologia ta pozwala bardzo precyzyjnie regulować stopień poprawy płynności i ostrości obrazu ruchomego.


Ustawienia Auto Motion Plus Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Wyłączony
Smużenie:

bardzo duże

Maksymalna jasność:

505 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

Brak (lekkie szarpanie – jak w kinie)

Użytkownika

Redukcja rozmycia: 10

Smużenie:

umiarkowane

Maksymalna jasność:

505 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak

Poprawa płynności filmów (24p):

Dowolnie regulowane funkcją “red. drgań”

Użytkownika

Redukcja rozmycia: 10

Clear Motion:

Smużenie:

brak

Maksymalna jasność:

257 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak

Poprawa płynności filmów (24p):

Brak, obraz bardzo mocno migocze

Jak widzimy, odwzorowanie ruchu jest na wysokim poziomie, typowym dla matryc 120Hz o czasie reakcji bliskim zeru. Samsung OLED S90C zdecydowanie nadaje się dobrze do oglądania dynamicznych transmisji sportowych. Funkcją, której jednak nie zalecamy włączać jest Clear Motion, ponieważ powoduje silne migotanie obrazu oraz znaczący spadek jasności.

Kąty widzenia

Ogromną zaletą matryc QD-OLED jest jednorodne rozpraszanie światła, które nie przechodzi przez dodatkowe warstwy polaryzacyjne. W związku z tym ekran zachowuje niemal idealne kąty widzenia. Podobne informacje mogliśmy przeczytać kiedyś o matrycach WRGB OLED, jednak nie była to nigdy informacja sensu stricto. Matryce WRGB OLED w prawdzie nie tracą kontrastu pod kątem, tak jak matryce LCD, a także nie zmieniają charakterystyki jasności (gamma) w związku z czym obraz nie robi się sztucznie wypłowiały. Każdy jednak z łatwością zauważy zmianę barw, a konkretnie balansu bieli po zejściu z osi ekranu. Jak na poniższym zdjęciu:

Porównanie matrycy QD-OLED i WRGB OLED (Evo WBE), źródło: Vincent Teoh @ HDTVTest

Niejednorodna barwa na matrycy WRGB (po prawej stronie) wynika tutaj nie z defektu matrycy a z faktu, że z prawą stroną ekranu kąt aparatu jest większy. Jak widzimy matryca QD-OLED prawie całkowicie pozbawiona jest tego problemu. Ponadto cechuje się dużo mniejszym spadkiem jasności.

(73175)

4.4 9 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

44
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Arti
Arti
9 miesięcy temu

Na tyn tv kanały telewizyjne są ok to fakt,matryca jest juz dość jasna na eco a na standardzie to juz w ogóle dobrze ale niestety materiał nagrany w zwykłym HD gdzie lcd nie ma problemu tak w tym oledzie sceny ciemne to jest jedną czarna plama((szok!)mimo,że w ustawieniach wydobywanie szczegółów z 0 na 5 max np serial The Crown kolejny problem to szybkie sceny np film Skyfall gdy Bond jedzie szybko na motorze po dachach to są artefakty pierwszy raz coś takiego widzę na starym lcd sony nigdy,zapewne uplynniacz to robi ale jak go wyłączę(nie zdążyłem przetestowac)to obraz pewnie będzie… Czytaj więcej »

Last edited 9 miesięcy temu by Arti
Tomek
Tomek
9 miesięcy temu

Który telewizor jest lepszy Samsung S95b czy S90c ?

Roman
Roman
1 rok temu

W tych telewizorach występują dwie generacje matryc , jak rozpoznać która matryca jest w zakupionym sprzęcie 1gen i 2 gen . Znalazłem informację że chyba dla USA 1 gen ma kod QN55S90CAFXZA a 2 gen QN55S90CDFXZA Jak to rozpoznać w UE ?

Andrzej
Andrzej
11 miesięcy temu
Reply to  Roman

Cze,
Jak tam dowiedziałeś się jak rozpoznać po numerze seryjnym która generacja matrycy?

Maciek
Maciek
1 rok temu

Obowiązkowo zróbcie test Barw !!!! Na zielonym kolorze widać. Że 1 górny pasek na całej długości jest innego odcienia !!!!

Q90R
Q90R
1 rok temu

Wiadomo może czy w modelu s95c czerń podczas oglądania w dzień też jest znacznie bardziej szara?
QN95C chyba też posiada tą powłokę z gorszą czernią w dzień.

Arti
Arti
9 miesięcy temu
Reply to  Q90R

Gdy jest jasno nadal jest czern smolista az do obrzydzenia.

TOMASZ
TOMASZ
6 miesięcy temu
Reply to  Arti

czyli testerzy kłamią a ty sie znasz i mówisz prawdę ?

Rafał
Rafał
1 rok temu

Z tego co wiem, to nagrywanie na dysk już od zeszłego roku jest w Polsce niedostępne.

Rych
Rych
1 rok temu
Reply to  Rafał

Fajna, szczegółowa recenzja. Kupiłem wczoraj. Co prawda nie zainspirowany tym testem. Tylko testem starszego modelu “B”. Ale sprzedawca w MM przekonał mnie do tego modelu 2023 rok jednak. Kupiłem konkretnie ten : https://mediamarkt.pl/search?query%5Bmenu_item%5D=&query%5Bquerystring%5D=Telewizor%20SAMSUNG%20QE65S90CA. No i TV wypakowany z kartonu. Podłączony do dekodera 4K Canal+. WOW. Żadne WOW. Obraz przekontrastowany, przekolorowany i w ogóle mistrz wszystkiego PRZE. No to menu obrazu. Miał być : Dynamiczny Standard Naturalny Film FILMMAKER i kilka innych. Do z tych opcji nie mogę się dostać. Co prawda są w menu, ale są nieaktywne. O co chodzi ? To dla dekodera Canal plus są niedostępne ? Czy… Czytaj więcej »

Paweł
Paweł
11 miesięcy temu
Reply to  Rafał

Jak to nie ma? Nie zrobią?

11
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x