Test telewizora Philips OLED 807 / 857 – najlepszy zakup według EISA 2022/2023
Obsługa Ultra HD / 4K
Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0 i 2.1
Pełną kompatybilność z sygnałem Ultra HD przez HDMI możemy uzyskać zmieniając konfigurację na “Optymalny” (menu Zaawansowane). Gdy chcemy korzystać z technologi ALLM oraz VRR/FreeSync, należy ustawić opcję “Optymalny (automatyczny tryb gry)”. Dla starszych źródeł nieobsługujących sygnału 4K konfiguracja “Optymalny”, może spowodować problemy z dźwiękiem. Najlepiej ustawić wtedy opcję “Standard”.
Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.
Cecha: | Wynik: |
CERTYFIKAT UHD PREMIUM | Tak |
POKRYCIE SZEROKIEJ PALETY BARW (DCI / Rec 2020) | 99% / 76% |
OBSŁUGA ROZDZIELCZOŚCI 2160p60 RGB PRZEZ HDMI | Tak |
FORMATY PREMIUM HDR (Dolby Vision / HDR10+) | HDR10+ i Dolby Vision |
MOŻLIWOŚĆ WYKONANIA OSOBNEJ KALIBRACJI DO UHD | Pełna – na osobnym trybie obrazu |
Jakość efektu HDR
W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!
Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.
- 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
- 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
- 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
- 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
- 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
- > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.
Wydajność telewizora Philips OLED 807 w treściach HDR jest bardzo dobra. Philips OLED 807 osiąga średnio 620 nitów jasności. Biorąc pod uwagę idealną czerń oraz kontrast, matryca daje nam bardzo zadowalające efekty wizualne przy oglądaniu treści HDR w filmach, serialach czy grach. Widać i więcej detali w bielach i większą ekspresję świateł. Matryca OLED robi tutaj genialną robotę.
Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)
Skalibrowany tryb Ekspert 2
Krzywa jasności EOTF w telewizorze Philips OLED 807 kształtuje się całkiem dobrze. Z pomniejszych mankamentów widać lekko za niską jasność detali w czerniach oraz lekko za mocno podbite detale w bielach. Daje to efekt lekko większego kontrastu kosztem wierności dynamiki i szczegółowości obrazu. Oddanie barw stoi na bardzo dobrym poziome. Pokrycie szerokiej palety DCI P3 to aż 99%, co daje nam obraz bardzo zbliżony do tego co autor widział na monitorze studyjnym.
Kształt charakterystyki jasności regulujemy m.in. opcją “HDR Perfect”. Najbliższym optymalnego ustawienia jest parametr “Minimum”, ponieważ pozwala on oddać minimalnie więcej detali w światłach. Reszta ustawień mocno rozjaśnia obraz przepalając detale i spłaszczając obraz.
Dolby Vision i HDR10+
Philips OLED 807 obsługuje rozszerzone formaty HDR takie jak Dolby Vision i HDR10+. Pomagają one telewizorowi w bardziej wymagających scenach, które posiadają bardzo dużo detali w bielach. Ekrany OLED posiadają wystarczającą jasność i kontrast aby odtwarzać sceny filmowe z dobrą jakością, bez nadmiernej kompresji szczegółów, więc korzyści płynące z tych formatów nie są aż tak spektakularne jak w przypadku tańszych telewizorów z gorszymi wynikami.
Czy w tym telewizorze nie ma problemów z obcinaniem rozdzielczości pionowej przy 4K120Hz w trybie gry jak w innych Philipsach?
Co do samych matryc czytałem różne komentarze że są one mocno zniekształcone, widać jakieś pasy i to nie tylko w jednym egzemplarzu ale dotyczy to jakiejś całej serii. Czy faktycznie jest coś w tym czy to tylko jakieś serdeczne komentarze konkurencji ?
Czy jest jakaś różnica pomiędzy 48 a 55 cala, pomijając sam rozmiar? Podobno w poprzednim modelu(806) jakość obrazu u mniejszego brata względem wiekszego byla gorsza. Czy ten problem pojawia sie i tu? Są inne różnice o ktorych warto wiedzieć przed zakupem?
Podbijam temat
Jak waszym zdaniem 650led807 wypada w porownianu z sony 65oleda80 ?
Czy ten tylny głośnik nie przeszkadza w zamocowaniu uchwytu ściennego ? Dźwięk nie jest “stłumiony” przez uchwyt ?
Bardzo interesująca jest rozbieżność w informacji o ilości zainstalowanej pamięci stałej oraz RAM. Na swojej stronie Philips podaje, że ten TV ma 16 GB pamięci Flash a ze zrzutów z aplikacji AIDA wychodzi, że ma ok 5GB (całkowita pojemność pamięci wewnętrznej: 5075 MB). Nawet zakładając, że pamięć jest współdzielona z systemem, to nie ma szans, że system zajmuje 11 GB. Android TV 11, we wszystkich znanych mi urządzeniach zabiera ok 3GB pamięci, co by wskazywało, że ten TV ma pamięć Flash 8GB a nie 16GB, jak błędnie na stronie podaje producent. Pomijam już fakt, że w tabelach ze specyfikacją telewizorów… Czytaj więcej »
Ta zagadka dotyczy również innych producentów. Mój Sony KD-43XH8096 ma Android TV 9 i według specyfikacji – 16 GB wewnętrznej pamięci ale w info o systemie jest ‘Całkowita pojemność: 6,7 GB’. To i tak jest więcej niż w Sony z ATV 11 – 3,2 GB. Można oczywiście rozszerzyć to dyskiem USB, ale na złączu ‘rzekomo’ 3.0 daje to kiepskie rezultaty.
Czy te telewizory są dostępne z pilotem QWERTY? Mój Philips 8109 posiada taki polot z wbudowaną “myszką” i po odwróceniu do góry nogami ma pełną klawiaturę QWERTY. Bardo pomocne przy wyszukiwaniu jakiś treści. Kupiłem ten telewizor wiele lat temu po tym jak był zachwalany na tej stronie. Opinie klientów to jednak 1,5/5 gwiazdki ale to głównie Androida dotyczyło, jednak wrażenia z jakości czerni do dziś zaskakują no i czterostronny Ambilight, w wersji której do dzisiaj w żadnym innym tv Philips nie widziałem, czyli diody nie są w koło a tylko jest jedna pozioma linia. Ten Philip o którym piszecie byłby… Czytaj więcej »
Co do pilotów, to są dwa modele OLED837, OLED887 z innym pilotem, niz tu przedstawiony który ma klawiaturę drugiej strony. Chyba jednak nie do kupienia w Polsce. Swoją drogą pilot od OLED807 (ten z recenzji) to nieporozumienie. Nie dość, że to samoczynne podświetlenie (reagujące na ruch) co chwilę się zacina tzn. nie chce się wzbudzić pomimo nawet machania pilotem(czasem pomaga stuknięcie nim np. o nogę), a jak się zapala to na bardzo krótko. Za krótko. W dodatku całkowicie płaska konstrukcja przycisków bez żadnych przerw między nimi, uniemożliwia rozpoznanie ich pod palcem. Nie da sie go używać w ciemności a do… Czytaj więcej »
Czym się różni model 807 od 857? Zeszłoroczny odpowiednik czyli 806 od 856 różnił się zupełnie innym stojakiem (2 nóżki w 806 vs jedna obrotowa stopa w 856). Obecnie widzę, że 807 i 857 mają ten sam stand. To czym się różnią?
Kolorami ramek i podstaw reszta to samo
podstawy obrotowe w jednym i drugim modelu?
No coś ty ślepy? Ceną!!!
Czy dogadali się z Apple i dodali łączność z iPhone po Airplay2 ? Porażka w modelu 806, że nie można oglądać zdjeć z iphone. Samsung, Sony i LG mają to zaimplementowane.
Nadal brak wparcia.
Myślałem, że ten Oled 807 będzie jaśniejszy w SDR i HDR i tu są wyniki prawie identyczne z moim starym 804. Trzeba będzie raczej kupić LG C2
W LG jest ta sama sytuacja. Ta nowa rzekomo o 30% jaśniejsza matryca EVO (EX), w C2 (65″) nie dość, że nie jest jaśniejsza, to wręcz okazała się nieco ciemniejsza od zeszłorocznego C1. Tak przynajmniej twierdzą testerzy po zmierzeniu jasności. Można mieć jedynie nadzieję, że nowa matryca jest chociaż bardziej odporna na wypalenia, jak to podawało LG w materiałach reklamowych.