Test Sony BRAVIA XR OLED A80K – Google TV dla fanów kina w domu!
Matryca, zalecane ustawienia
Matryca
Sony OLED A80K wykorzystuje nowej generacji panel OLED EVO, który daje nam większą jasność telewizora panelów OLED (zarówno w HDR jak i SDR). Struktura to WRGB, która nie wpływa negatywnie na rozdzielczość ekranu, ponieważ każdy piksel ma swoje cztery subpiksele (biały nie jest liczony osobn0).
Zalecane ustawienia
Telewizor został wyposażony w dobrze znany z poprzedniej odsłony, tryb “IMAX Enhanced”. Co wynika z naszych testów, tryb ten nadal jest klonem trybu “Własne”, który jest najlepszym trybem pod względem wierności i jakości kolorów (do uzyskania pełni potencjału telewizora, zalecana jest profesjonalna kalibracja obrazu). Jasność telewizora możemy w łatwy sposób dostosować pod własne preferencje za pomocą suwaka “Jasność”, wydaje się być to logiczne ale jak doświadczenie pokazuje nie w każdym telewizorze parametr ten odpowiada za jasność telewizora (często parametr ”jasność” odpowiada za poziom czerni).
Obsługa Ultra HD z HDR wymaga zmiany konfiguracji portów HDMI. Zrobimy to w zakładce (uwaga!) Ustawienia -> Oglądanie telewizji -> Format Sygnału HDMI. Należy wybrać „Ulepszony format” jeśli zależy nam na graniu w 120Hz. Jeśli zaś preferujemy granie w Dolby Vision, to musimy wybrać “Ulepszony format Dolby Vision”. Wciąż istnieje również ograniczenie znane z zeszłorocznej odsłony telewizora – nie da się uzyskać jednoczesnej kompatybilności z Dolby Vision, oraz z 4K120Hz. Należy przełączyć ustawienie w razie chęci użycia innej technologii.
Obowiązkowe powinno być też wyłączenie overscanu, czyli technologii obcinającej brzegi obrazu. Wystarczy w tym celu zmienić:
- pole wyświetlania – “+1” / “wszystkie piksele” (nazewnictwo zależne od źródła)
(38425)
Jestem posiadaczem A80K i gdy tv jest wylaczony w dzien i w nocy wydaje ten Sam dzwiek jak przy wlaczaniu. Takie charakterystyczne cykanie.Czasem 5 razy w ciagu 30sek.a czasem raz na godz.O co chodzi?
Szanowna redakcjo! Czy planujecie w niedługim czasie kolejne testy tegorocznych mini led? Np. TCL, LG lub Sony? Pozdrawiam serdecznie
w innym wątku, Redaktor @Piotr "Gmeru" Gmerek odpowiedział w komentarzu, że już wszystkie dostepne na rynku przetestowali i “ten jest najlepszy”
https://hdtvpolska.com/telewizory-samsung-mini-led-neo-qled-qn91b-cena-gdzie-kupic-2022/
Jasność na tle tegorocznych LCD z górnej półki wygląda nieco smutno. Nie dziwię się, że wielu klientów w USA kilka dni po zakupie OLEDa zwraca go do sklepu i zamiast tego bierze jaśniejsze LCD.
skąd te info, że zwracają 🙂 ?
Przeglądam komentarze pozakupowe w amerykańskich BestBuy, Cruchfield, Costco i komentarze pod zachodnimi recenzjami na YT. W USA normą jest możliwość zwrotu towaru bez podania przyczyny, po wcześniejszym wypróbowaniu w domu. W BestBuy na telewizory jest chyba 15 dni, w Costco 90 dni. Klienci z tej możliwości szeroko korzystają. Przeglądam opinie z tamtego rynku jak szukam jakiegoś produktu, bo tam nowości szybciej docierają i ilość opinii per produkt też jest większa, więc łatwiej wyciągnąć wnioski.
u nas też można zwrócić. A skoro bez podania przyczyny to skąd wiesz, że z powodu jasności?
Dobrowolnie piszą komentarze przed oddaniem sprzętu, lub po wymianie na inny. W obydwu przypadkach jako ‘zweryfikowany kupujący’.
oki ;-D mimo to być może sam się skuszę na oled w końcu, nawet sparzyć….hm
oledem przynajmniej jeszcze NIE jestem sparzony, ale LCD tak: bloom itp
Jeśli ktoś nie ogląda telewizji/filmów w zupełnych ciemnościach to kupno oleda mija się nieco z celem, bo na tle nowych mini ledów w zbliżonych cenach wypadają pod względem jasności bardzo słabo. Nieskończony kontrast i idealna czerń schodzą nieco na drugi plan jeśli mamy w pobliżu telewizora źródło światła, że już nie wspomnę o oglądaniu w ciągu dnia.
z tym, że zawsze wypadały słabiej w jasności, a ceny były wtedy wyższe niż ledy.
Czy Ty w ogóle miałeś z tym telewizorem do czynienia w warunkach domowych? Obraz jest niesamowicie naturalny, kolory bogate a jasność wystarczająca, z nawiązką do oglądania w ciągu dnia, przy słońcu za oknem. Jakość obrazu to nie tylko matryca, to mix bardzo wielu parametrów, a na tym polu SONY jest najbliższy ideału.
Naprawdę nie rozumiem takich komentarzy. Czy Ty Macieju masz taki (ten) telewizor i faktycznie odczuwasz niską jasność? Ja mam ten TV w wersji 65 cali, użytkuję go w bardzo jasnym salonie i z olbrzymią satysfakcją stwierdzam, że jest o niebo lepszy od mojego poprzedniego Panasonica LCD. Oczywiście wyłączyłem mu oszczędzanie energii, przy czym pozostawiłem aktywny czujnik światła i nie widzę żadnych problemów w doskonałym obrazie w dzień. Cóż… może rzecz gustu…
Patrząc na testy modeli na rok 2022 nie widać jakiś ogromnych postępów, za to ceny niestety bardzo mocno poszły do góry…
Trzeba przyznać, że w OLED jest jeden dość duży postęp pod względem obrazu: QD-OLED> Czyli modele Sony A95K oraz Samsung S95B. Ale ceny niestety bardzo wysokie.
S95B 65″ Cena w Niemczech 2300e
Witam czy będzie coś na temat a75k? interesuje mnie matryca i input lag