Test Sony BRAVIA XR OLED A80K – Google TV dla fanów kina w domu!
Za co lubimy telewizory OLED w kinie domowym?
Zalety wyświetlaczy organicznych wynikają przede wszystkim z faktu jak generowany jest obraz. Każdy subpiksel jest niezależnie sterowaną diodą, czyli bezpośrednim źródłem światła. Oznacza to zdolność do uzyskania prawdziwej czerni (zerowej emisji światła), czyli czegoś, co w każdym z widzów budzi podziw podczas oglądania ulubionego filmu czy serialu. Kontrast jest bowiem najważniejszym kryterium jakości. Gdy czerń jest dobra, to mówimy ogólnie, że obraz jest dobry. Drugą zaletą są znacznie lepsze kąty widzenia, przy których nie spada nasycenie, ani nie zaburza się tonalność obrazu tak jak w większości telewizorów LCD. Więcej o zaletach (i wadach) technologii przeczytamy w temacie: Czym jest OLED i dlaczego tak bardzo go lubimy?
Powidoki i wypalenia – okiem praktyka
Najczęściej poruszanym temat, o który w nieskończoność pytają użytkownicy, jest kwestia wypaleń. Tak, faktem jest, że matryca OLED ma niższą odporność na to zjawisko niż LCD, ale na przestrzeni lat na tyle jednak rozwinięto systemy kompensacji, że osobiście marginalizowałbym ten problem. Jeśli rozważamy użytkowanie telewizora przez zwyczajnego widza, który ogląda filmy, seriale, telewizję i gra po kilka godzin w weekendy to nie przejmowałbym się tym wcale.
Co roku firma (SkalibrujTV.pl) kalibruje kilkaset telewizorów OLED różnych producentów i powidoki, w postaci wypalonych pasów, interfejsów gry, czy pasów z TVN24 to pojedyncze przypadki. Nie powiem zatem, że temat wypaleń nie istnieje, ale bez dwóch zdań na forach jest zbyt mocno spotęgowany i daje złudzenie, że jest to jakaś plaga i duże zagrożenie. W rzeczywistości są dziesiątki tysięcy ludzi w Polsce, którzy korzystają ze swoich ekranów OLED i nie wiedzą nawet, że taki problem może istnieć. Nie uznaję więc tego za istotne zagadnienie chyba, że jak napisałem, ktoś jest zapalonym graczem i traktuje TV bardziej jako monitor. Potwierdzeniem może być także nasze niemałe forum (171 000 użytkowników) na którym rocznie pojawia się kilka-kilkanaście wpisów związanych z trwałością matrycy. Jest to promil w tysiącach postów, które powstają co miesiąc. Polecam też przeczytać artykuł znanego i cenionego na całym świecie portalu HDTVTest na temat wypaleń w OLED tutaj.
(38425)
Jestem posiadaczem A80K i gdy tv jest wylaczony w dzien i w nocy wydaje ten Sam dzwiek jak przy wlaczaniu. Takie charakterystyczne cykanie.Czasem 5 razy w ciagu 30sek.a czasem raz na godz.O co chodzi?
Szanowna redakcjo! Czy planujecie w niedługim czasie kolejne testy tegorocznych mini led? Np. TCL, LG lub Sony? Pozdrawiam serdecznie
w innym wątku, Redaktor @Piotr "Gmeru" Gmerek odpowiedział w komentarzu, że już wszystkie dostepne na rynku przetestowali i “ten jest najlepszy”
https://hdtvpolska.com/telewizory-samsung-mini-led-neo-qled-qn91b-cena-gdzie-kupic-2022/
Jasność na tle tegorocznych LCD z górnej półki wygląda nieco smutno. Nie dziwię się, że wielu klientów w USA kilka dni po zakupie OLEDa zwraca go do sklepu i zamiast tego bierze jaśniejsze LCD.
skąd te info, że zwracają 🙂 ?
Przeglądam komentarze pozakupowe w amerykańskich BestBuy, Cruchfield, Costco i komentarze pod zachodnimi recenzjami na YT. W USA normą jest możliwość zwrotu towaru bez podania przyczyny, po wcześniejszym wypróbowaniu w domu. W BestBuy na telewizory jest chyba 15 dni, w Costco 90 dni. Klienci z tej możliwości szeroko korzystają. Przeglądam opinie z tamtego rynku jak szukam jakiegoś produktu, bo tam nowości szybciej docierają i ilość opinii per produkt też jest większa, więc łatwiej wyciągnąć wnioski.
u nas też można zwrócić. A skoro bez podania przyczyny to skąd wiesz, że z powodu jasności?
Dobrowolnie piszą komentarze przed oddaniem sprzętu, lub po wymianie na inny. W obydwu przypadkach jako ‘zweryfikowany kupujący’.
oki ;-D mimo to być może sam się skuszę na oled w końcu, nawet sparzyć….hm
oledem przynajmniej jeszcze NIE jestem sparzony, ale LCD tak: bloom itp
Jeśli ktoś nie ogląda telewizji/filmów w zupełnych ciemnościach to kupno oleda mija się nieco z celem, bo na tle nowych mini ledów w zbliżonych cenach wypadają pod względem jasności bardzo słabo. Nieskończony kontrast i idealna czerń schodzą nieco na drugi plan jeśli mamy w pobliżu telewizora źródło światła, że już nie wspomnę o oglądaniu w ciągu dnia.
z tym, że zawsze wypadały słabiej w jasności, a ceny były wtedy wyższe niż ledy.
Czy Ty w ogóle miałeś z tym telewizorem do czynienia w warunkach domowych? Obraz jest niesamowicie naturalny, kolory bogate a jasność wystarczająca, z nawiązką do oglądania w ciągu dnia, przy słońcu za oknem. Jakość obrazu to nie tylko matryca, to mix bardzo wielu parametrów, a na tym polu SONY jest najbliższy ideału.
Naprawdę nie rozumiem takich komentarzy. Czy Ty Macieju masz taki (ten) telewizor i faktycznie odczuwasz niską jasność? Ja mam ten TV w wersji 65 cali, użytkuję go w bardzo jasnym salonie i z olbrzymią satysfakcją stwierdzam, że jest o niebo lepszy od mojego poprzedniego Panasonica LCD. Oczywiście wyłączyłem mu oszczędzanie energii, przy czym pozostawiłem aktywny czujnik światła i nie widzę żadnych problemów w doskonałym obrazie w dzień. Cóż… może rzecz gustu…
Patrząc na testy modeli na rok 2022 nie widać jakiś ogromnych postępów, za to ceny niestety bardzo mocno poszły do góry…
Trzeba przyznać, że w OLED jest jeden dość duży postęp pod względem obrazu: QD-OLED> Czyli modele Sony A95K oraz Samsung S95B. Ale ceny niestety bardzo wysokie.
S95B 65″ Cena w Niemczech 2300e
Witam czy będzie coś na temat a75k? interesuje mnie matryca i input lag