Test Sony BRAVIA XR OLED A80K – Google TV dla fanów kina w domu!
Werdykt
Sony BRAVIA XR OLED A80K to następny bardzo udany model telewizora, który z pewnością zaspokoi większość wymagających użytkowników. Jest to idealny ekran do oglądania treści SDR (filmy, seriale, telewizja) i HDR za sprawą wręcz wzorcowego oddania kolorów, wysokiej jak na telewizory z matrycą OLED jasności oraz idealnego kontrastu. Mówimy tutaj o 99% pokrycia szerokiej palety kolorów DCI P3 oraz o średniej jasności w treściach HDR na poziomie 640 nitów, co jest bardzo dobrym wynikiem. Trzeba tylko wspomnieć o tym, że za sprawą innego podejścia w użyciu białego subpiksela Sony OLED A80K posiada lekko niższą jasność niż konkurencja z tym samym panelem OLED EVO. W efekcie sceny HDR, gdzie TV ma wyświetlić jaskrawą biel są nieco ciemniejsze, ale te o nasyconych kolorach już nie. Za sprawą wysokiej klasy matrycy 4K 120Hz oraz bardzo skutecznego upłynniacza obrazu “Motionflow”, telewizor świetnie poradzi sobie z oglądaniem każdego rodzaju sportu. Oczywiście jak w poprzednim roku, nie zabrakło również wszystkich współczesnych funkcji dla graczy takich jak 2 porty HDMI 2.1 (port numer 3 i 4) oferujących sygnał 4K 120Hz wraz z ALLM, VRR oraz bardzo niski input lag na poziomie 17ms. Są jednak pewne ograniczenia w tej materii. TV nie wspiera technologii Dolby Vision przy sygnale 4K 120Hz oraz nie umożliwia jednocześnie korzystania z VRR i Dolby Vision. W związku z tym Sony OLED A80K dobrze nadaje się do grania na konsoli, ale raczej bez funkcji Dolby Vision i VRR. Wielką zaletą telewizora jest super szybki i intuicyjny system Google TV oferujący dostęp do wszystkich najpopularniejszych aplikacji do streamingu wideo (Disney+, Netflix, Amazon Prime, HBO Max, Player i wiele innych).
Sprzęt do testów dostarczyła firma Sony
Telewizor testowany przez:
Piotr Gmerek (zredagowanie testu)
Maciej Koper (pomiary – fachowa kalibracja, szczegółowa ocena jakości obrazu)
Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:
Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez tutaj. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.
Możecie również u nas przeczytać:
- 7 błędów popełnianych przy zakupie telewizora | PORADNIK |
- Jak sprawdzić TV przed zakupem | PORADNIK | Najważniejsze cechy oraz czy jest nowy?
- Kalkulator odległości od telewizora – jaki rozmiar kupić?
Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays. |
(38211)
Jestem posiadaczem A80K i gdy tv jest wylaczony w dzien i w nocy wydaje ten Sam dzwiek jak przy wlaczaniu. Takie charakterystyczne cykanie.Czasem 5 razy w ciagu 30sek.a czasem raz na godz.O co chodzi?
Szanowna redakcjo! Czy planujecie w niedługim czasie kolejne testy tegorocznych mini led? Np. TCL, LG lub Sony? Pozdrawiam serdecznie
w innym wątku, Redaktor @Piotr "Gmeru" Gmerek odpowiedział w komentarzu, że już wszystkie dostepne na rynku przetestowali i “ten jest najlepszy”
https://hdtvpolska.com/telewizory-samsung-mini-led-neo-qled-qn91b-cena-gdzie-kupic-2022/
Jasność na tle tegorocznych LCD z górnej półki wygląda nieco smutno. Nie dziwię się, że wielu klientów w USA kilka dni po zakupie OLEDa zwraca go do sklepu i zamiast tego bierze jaśniejsze LCD.
skąd te info, że zwracają 🙂 ?
Przeglądam komentarze pozakupowe w amerykańskich BestBuy, Cruchfield, Costco i komentarze pod zachodnimi recenzjami na YT. W USA normą jest możliwość zwrotu towaru bez podania przyczyny, po wcześniejszym wypróbowaniu w domu. W BestBuy na telewizory jest chyba 15 dni, w Costco 90 dni. Klienci z tej możliwości szeroko korzystają. Przeglądam opinie z tamtego rynku jak szukam jakiegoś produktu, bo tam nowości szybciej docierają i ilość opinii per produkt też jest większa, więc łatwiej wyciągnąć wnioski.
u nas też można zwrócić. A skoro bez podania przyczyny to skąd wiesz, że z powodu jasności?
Dobrowolnie piszą komentarze przed oddaniem sprzętu, lub po wymianie na inny. W obydwu przypadkach jako ‘zweryfikowany kupujący’.
oki ;-D mimo to być może sam się skuszę na oled w końcu, nawet sparzyć….hm
oledem przynajmniej jeszcze NIE jestem sparzony, ale LCD tak: bloom itp
Jeśli ktoś nie ogląda telewizji/filmów w zupełnych ciemnościach to kupno oleda mija się nieco z celem, bo na tle nowych mini ledów w zbliżonych cenach wypadają pod względem jasności bardzo słabo. Nieskończony kontrast i idealna czerń schodzą nieco na drugi plan jeśli mamy w pobliżu telewizora źródło światła, że już nie wspomnę o oglądaniu w ciągu dnia.
z tym, że zawsze wypadały słabiej w jasności, a ceny były wtedy wyższe niż ledy.
Czy Ty w ogóle miałeś z tym telewizorem do czynienia w warunkach domowych? Obraz jest niesamowicie naturalny, kolory bogate a jasność wystarczająca, z nawiązką do oglądania w ciągu dnia, przy słońcu za oknem. Jakość obrazu to nie tylko matryca, to mix bardzo wielu parametrów, a na tym polu SONY jest najbliższy ideału.
Naprawdę nie rozumiem takich komentarzy. Czy Ty Macieju masz taki (ten) telewizor i faktycznie odczuwasz niską jasność? Ja mam ten TV w wersji 65 cali, użytkuję go w bardzo jasnym salonie i z olbrzymią satysfakcją stwierdzam, że jest o niebo lepszy od mojego poprzedniego Panasonica LCD. Oczywiście wyłączyłem mu oszczędzanie energii, przy czym pozostawiłem aktywny czujnik światła i nie widzę żadnych problemów w doskonałym obrazie w dzień. Cóż… może rzecz gustu…
Patrząc na testy modeli na rok 2022 nie widać jakiś ogromnych postępów, za to ceny niestety bardzo mocno poszły do góry…
Trzeba przyznać, że w OLED jest jeden dość duży postęp pod względem obrazu: QD-OLED> Czyli modele Sony A95K oraz Samsung S95B. Ale ceny niestety bardzo wysokie.
S95B 65″ Cena w Niemczech 2300e
Witam czy będzie coś na temat a75k? interesuje mnie matryca i input lag