Test flagowego Hisense UXKQ – Mini LED 1456 stref podświetlenia i HDR 2000 nitów w rewelacyjnej cenie!
- Kim jest Hisense? Skąd się wziął prężnie działający w Polsce producent?
- Co to jest technologia Mini LED?
- Budowa i wygląd Hisense UXKQ
- Testy syntetyczne
- Matryca, zalecane ustawienia
- Testy szczegółowe
- Kontrast i czerń
- Obsługa Ultra HD / 4K
- Jakość efektu HDR
- Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)
- Odwzorowanie ruchu
- Granie na konsoli i PC
- System i Smart TV VIDAA Smart OS
- Wbudowane głośniki i brzmienie
- Naziemna telewizja cyfrowa, satelitarna, kablowa
- Wyniki testu telewizora Hisense UXKQ
- Werdykt
Kontrast i czerń
Hisense UXKQ wyposażony został w matrycę IPS. Teoretycznie oznacza to dość niski kontrast, aczkolwiek są pewne “ale” dzięki którym staje się jasne, dlaczego firma zastosowała ten typ matrycy do flagowego modelu. Matryca to dokładnie ADS o lepszych parametrach niż standardowe matryce IPS innych producentów. Drugim “ale” jest użycie retardera, który pomimo swojej wady lekkiego zaczerwienienia obrazu pod kątem, pozwala na połączenie bardzo dobrych kątów widzenia oraz braku efektu srebrzenia się czerni. Sama matryca została wyposażona w system wygaszania diodami Mini-LED, które zostały podzielone na imponujące 1456 stref podświetlenia. By być dokładnym, konkretnie jest to 52 strefy w pionie oraz 28 w poziomie. Liczby są liczbami, zobaczmy jednak, jak bohater testu radzi sobie z ich wykorzystaniem, gdyż na każdym kroku producent chwali się rewelacyjnym ich sterowaniem.
Wyniki kontrastu i czerni w Hisense UXKQ są znakomite! Pomimo zastosowania matrycy ADS, średni kontrast oscyluje w okolicach 182,010:1. Taki wynik z pewnością zadowoli nawet największych kinomaniaków, bez poczucia utraty głębi obrazu. Zasługą jest oczywiście podświetlenie Mini-LED, które działa bardzo sprawnie i trzeba je pochwalić. Jednak, jak każdy system wygaszania, posiada swoje wady, które z dziennikarskiego obowiązku musimy omówić. Ustawieniem dającym najlepsze rezultaty jest “Wygaszanie: Wysokie”. Ma ono jednak dwa mankamenty. Mianowicie są to rozjaśniające oraz się małe obiekty względem referencji. Stają się one również zimniejsze niżeli w referencyjnym punkcie D65. Drugim jest zlewanie się najjaśniejszych detali w bielach. Ostatecznie Hisense UXKQ zasługuje na bardzo dobrą ocenę w kwestii sprawności podświetlenia.
To, co rzuca się na pierwszy rzut oka wokół napisów, jest nazywane bloomingiem, bądź efektem aureoli. Jak widać testowany telewizor, radzi sobie z tym nad wyraz dobrze. Dzięki takiemu rezultatowi oglądanie filmów z napisami, nie będzie stanowić problemu.
Pod kątem efekt halo nie wzmaga się jakoś szczególnie dzięki dodatkowej powłoce retardacji, jednak widać lekką czerwoną poświatę. Aby ją dostrzec, musimy jednak oglądać obraz pod naprawdę dużym kątem.
(30964)
Tv spoko ale ma poważny problem z hdmi cec. Nie widzi urządzeń albo jak w totolotku widzi tylko ATV. Serwis rozkłada ręce póki co. Aktualizacji brak bo tv wg serwisu zbyt świeży, produkcja z 01/2024
U mnie wszystko dziala, wiec watpie zeby jakis update to naprawil.
mhm – piekny sprzet ale wart tyle ile jest niezawopdny, a ponoc chinskie diody podswietlajace ekran sa strasznie awaryjne – i do tego polaczone sa szeregowo…a wiec awaria 1 oznacza ze strefa nie nie dziala…w serwisie maja nawet problem z naprawa
A czy jest gwarancja na 5 lat?
Czy na tym TV można zainstalować KODI , i czy wiadomo coś żeby w najbliższym czasie pokazały się aplikacje dla Disney oraz Apple TV?
Na tv jest Disney nawet masz dedykowany przycisk na pilocie. ATV+ również jest.
Disney i Apple TV są od dawna z popularnych apk w Polsce brakuje player tv,HBO max i Skyshowtime
Cześć, Nie, nie da się zainstalować apki KODI, MX Player, VLC, Nova Player (które znam z Android TV) i innych na Android TV / Google TV. W Vidaa dostępne są apki: Netflix Youtube Disney+ Amazon Prime AplleTV Rakuten całkiem sporo innych, acz dla większości użytkowników zapewne mało istotnych. Wbudowany odtwarzacz multimedialny raczej dobrze radzi sobie z odtwarzaniem większości plików multimedialnych (posiadam NAS Synology, włączone UPNP/DLNA), acz u mnie mimo, że pliki z napisami mają tą samą nazwę, nie udało mi się ich odtworzyć (nie miałem czasu sprawdzić, w jakim są formacie). Posiadam Chromecast’a 4K i przy chwili czasu sprawdzę, czy/jak… Czytaj więcej »
Najpierw piszecie ze tv wszystkie funkcje dla graczy obsluguje znakomicie a następnie piszecie, że przy włączonym vrr tv nie obsługuje lokalnego wygaszania co praktycznie wyklucza sens używana vrr w grach.